Suda Bir Balık Geldi Size #Saplandı Ne Yapardınız?

Suda Bir Balık Geldi Size #Saplandı Ne Yapardınız?
Ülkemizde Çarpan Balığı Olarak Bilinen Trakonya 3 Denizimizde de Yaşamakta ve Bu Balığın 2'si Zehirli 1'i Zehirsiz Olmak Üzere 3 Ayrı Türü Bulunmaktadır.

Son Derece Tehlikeli Olan Bu Balık Türünün Zehirli Olan 2'sini Zehirsiz Olan Diğer Türden Ayırmak Pek Mümkün Değildir.

Ayrıca Eti Çok Lezzetli Olmakla Beraber Az Avlandığından Ekonomik Değeri Pek Yoktur.

Sahillere Yaklaştıkları Dönem Turizm Faaliyetlerinin Yoğun Olduğu Yaz Dönemine Rastladığından Yüzücüler Dalıcılar ve Balıkçılar İçin Tehlike Yaratırlar.

Birinci Sırt Yüzgecinin 1-2 ve 3'üncü Dikeni İle Solungaç Kapağının Ucundaki Dikenler (Yüzgeç Dikeni) Zehirlidir. Özellikle Solungaç Kapağının Zehri Diğerine Oranla 10 Kat Daha Güçlüdür.

Dinlenme Halindeyken Sırt Yüzgeci Işınları Yatık Konumda Olan Çarpan Balığının Ürkütüldüğünde Ya da Tahrik Edildiğinde Yüzgeç ve Solungaç Kapaklarını Açarak Saldırdığı Bilinmektedir.

#Not: Dünyada En Büyük Çarpan (Trakonya) Balığı 53 cm İle Kara Sularımızda Yakalanmıştır.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @Bakırköylüm @HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @NeOlsun55insonu @pilav_ustu_az_kuru_2 @Sonra_danGurme @turgay2 @TürkErkeğii @UntilTheGrave

@adıyook @Alooğ @Asmalı-mescit @ayfonuolmayangörl @benaslındayoğumm @Kızılcıkk @Lunaks @minik_şirine @RenkliRuya

0|0
16|12

En İyi Kız Görüşü

• Ceker cikarirdim sanirim canim ne kadar yansa da..

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Balık saplanmadı ama deniz anası değdi biraz epeyce allerjik durum yaşadık.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Ay çok kötü yaa ben çıkartirdm ya da firlatirdim

0|1
    0|0
  • Urktugunde veya tahrik oldugunda geliyormus yani her turlu sizi bulur ♧♧♧

0|1
    0|0
  • Panikle korkuyla onu vucudumdn atmaya calisirdim ben. cikaramazsam da kalpten falan giderdim snirim :/ tuyler urpertici

0|1
    1|0
  • İşte bu yüzden yüzme bilmiyorum beeen :/

0|1
    0|0
  • Balık korkumu son yaz yenmiştim. Şimdi birkaç yaz daha gerekecek

0|1
    0|0
  • Ya tamam daha denize gitmem ben 😂😂

0|1
    0|0
  • allahım çok korkunç allahım inşallah bizim burdaki sahillere de gelmez 😦😣😨😵🙈

1|1
    0|0
  • Bir daha denize girmeyi dusunmuyorum

0|1
    0|0
  • Ben suda yere basmaktan bile korkarim kaldi ki balık dokunacak bana :D bayılırım herhalde

0|1
    0|0
  • Ne kadar canım yansada balığada üzülürdüm ya benim canım yanarken o canından oluyo sonuçta :/

0|1
    0|0
  • Felak, Nas, Ayetel Kürsi.

0|0
    0|0
  • İnşallah bana balık saplanmaz, denize girmeye korkuyorum

0|0
    0|0
  • Battıktan sonra ölüyor mu bu balık türü?

0|0
    0|0
  • hem balik icin kotu hem de benim icin kotu olurdu tabii ama once igrenirdim ya goruntu cok kotu

0|0
    0|0
  • Dokunamam yalnız ben buna ya bilmiyorum ağlardım sanırım neden herkes bu kadar cesur🙍🏼

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Balık falan değiyor bişe olmuyor da yapisirsa parcalarim heralde 😅😅

0|1
    0|0
  • İlk defa görüyorum bu balığı. Deriyi bile delebildiğine göre tehlikeli olmalı. Yüzmeyi seven biri olarak, umarım bu balıkla hiç karşılaşmam. :)

0|1
    0|0
  • Aman sağol istemem :)

0|1
    0|0
  • Çıkaramazdım bana huy var tik var bilemedim şimdi

0|1
    0|0
  • Ben çarpan balığına basmıştım ayvalık sarımsaklıda. İnanılmaz bir acısı var. Tarif edilemez. Sağlık ocağına gittik hemen. Hemşire sıcak su koydu bir kaba ve ayağımı sokmamı istedi. Su çok sıcak değildi ama zehir sıcakla temas edince parçalandığı için ayağımı 100 dereceye sokmuş gibi hissettim. Yarım saat kadar sıcak suda bekledikten sonra zehirin etkisi geçmeye başladı. Zehirin panzehiri sıcak sudur. Şayet sizinde başınıza gelirse ilk başvuracağınız yöntem sıcak su olsun.

0|1
    0|0
  • Şansım yaver giderse birşey olmaz bana ama şansım yaver gitmezse 5 dakkaya ahiretteyim :D

0|1
    0|0
  • Abi fotoları hastahaneye gidip mi çektin shsh :D

0|1
    0|0
  • balık çarpması ülkemizde çok yaşanmıyor çünkü denizlerimizde çok açılamıyoruz
    bunu karşılık deniz anası tarafından sokular daha çok oluyor

0|0
    0|0
  • balık çok komik çıkmış lan çok caps yapılır buna :D toll balık sen, i şakalamış

0|0
    0|0
  • Kuyrugundan tutar, gebertene kadar sallarim.

0|0
    0|0
  • adamın göbeğinde pirsig var kisenin dikkatini cekmedimi :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...