Türk toplumunu eleştirebilir misiniz?

Biliyorum çoğunuz özelleştiri yapma konusunda berbat ve objektif olamıyor ama bir kaç saniyeliğine objektif olur musunuz?

Sürekli ne kadar dost canlısı, misafirperver, yardımsever bir toplum olduğumuzdan bahsediyoruz fakat kaç kişi sokakta karısını döven bir adam görünce müdahale ediyor? Kaç kişi yaralı bir hayvanı evine alıp bakımını üstleniyor? Kaç kişi dilenci bir çocuğa yemek ısmarlıyor?

Elbet istisnalar var ancak genelleme yaparsak bencil, kötü kalpli ve nefret dolu bir ülkeyiz. Neden bunu inkar ediyoruz?

0|0
3|15

En İyi Erkek Görüşü

• Abaza, hırsız, ahlak yoksunu, dindar görünüp işine gelmeyince her pisliği yapan, tecavüzcü, kadına değer vermeyen, saldırgan ilkel cahil vs. Bunlar tabi genelleme, bir ülkenin bütününün böyle olduğunu söylemiyorum elbet ama istisnalar kaideyi bozmaz. Tşklr.

2|0
    0|0
    • Bunlar da var tabi, detaylara inseydim karakter yetmezdi.

En İyi Kız Görüşü

• Kadının metalaştırıldığı, damacanaya bile hallenildiği, herkesin kendini uyanık sandığı ama bir b. k olmadığı bir toplumuz malesef.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• İnkar ediyoruz çünkü kendimizi kandıracak çok az yalanımız var. Bu gerçekleri itiraf etmek kolay değildir bir toplum için. Haklısın.

Ancak yanıdığın şey şu: Bahsettiğin gibi bir toplum değiliz... Buna dönüştürüldük ya da böyle olmamak için gerekenleri yapmamız engellendi. Hiç bir toplumun kültüründe geninde temelinde bencillik, kötü kalplilik (gargamel mi bu yahu? Kötü, kalpli ne demek?) falan yoktur. Türk toplumu, Kore toplumu, Şili toplumu, Kanadalılar, Zimbabveliler, Togolular ne fark eder... Kendi içinde bir kültür inşa etmiş her topluluğun kendine has erdemleri ve vasıfları vardır. Yoksa o kalabalığa bir toplum denemez zaten. Her toplumun kendi içinde anlatılagelmiş onur, haysiyet vs. içeren öyküleri vardır. O anlamda bahsettiğin b. ktan özelliklerin tam tersidir bir grubu toplum haline getiren ve bir arada tutan. İyi kalpli, yardımsever, onurlu, kendince ahlaklı vs. vasıflara sahip olabilen kişiler bir araya gelip bir kültür oluşturur.

PEki bizde neden böyle değil? Bizde de öyleydi. Hemen her toplum kadar vardı. Ancak son 100 yılda azala azala dibe vurdu. Hemen kısaca sebebini anlatayım sana.

Avrupanın fazla toprağı, insanı, gücü yok. Başka bir şey bulup gelişmek zorunda. Buluyor. sanayi, teknoloji, bilim. Biz zengin, güçlüyüz. O gelişimi boşveriyoruz. Çünkü zaten toprağımız bol, insanımız çok. ONlar dinlerinin birçok şey için engel olduğunu fark ederek dinlerini seyreltip elemine ediyorlar, biz dine tamamen bağlıyız. ONlar gelişiyor, zaman değişiyor, onların silahları bizim silahlarımızı geçiyor. ONlardan daha güçsüz, eğitimsiz, önemsiz bir toplum hâline geliyoruz. Bundan dolayı kendimizi ezik hissedip dışa karşı tavırlı, çekemez ve düşmanca davranıyoruz. Bu yüzden benciliz ve nefret doluyuz. Bize benzemeyen herşeye antipati duyuyoruz çünkü bize benzemeyen hemen herkes bizden üstün sanki.

Ama bunların hiçbiri, Türk insanının, Türk kültürünün temeli, doğası, öz niteliği değil. Etnisiteyi falan bir kenara bırak, insan ve doğa içgüdüsel olarak ahlaklıdır.

0|0
    0|0
  • Dünya üzerinde bizim millet kadar ikiyüzlü bir millet bulma ihtimalin düşüktür.

Bizim milletin pek çok artısı var, saymakla bitmez de ikiyüzlülükte zirveye oynarız. Bir de başkalarının özel hayatına karışma huyu nüfusun çoğunun temel eğlence ihtiyacını karşılar. Yani hem ikiyüzlü hem de haddini bilmeyen kişilerin oranı epey yüksektir.

Bu huylar arkadaş ilişkilerine de, aile ilişkilerine de yansır. Özellikle kadın-erkek ilişkilerinde çok bariz kendisini gösterir. Hele kadınlarımızın çoğu evlenip ömür boyu beraber yaşayacağı adamı nasıl kandıracağı, bir ömür nasıl yalan söyleyeceği planlarını önceden yapar.

Bunlar tabi ki genelleme ama özellikle 1980 sonrası Türkiye başka bir şeye dönüştü. Hele ki 2000 sonrası bildiğin cin olmadan adam çarpma eksenin bir çakal yuvasına döndü.

0|0
    0|0
  • İslamiyeti derinlerde yasadigi icin ortadogu ulkelerindeki geri kalmisliktan farki olmayan bir ulke oldugumuzu da inkar edemeyiz.

1|0
    0|0
  • Hem müslümanım hemde Türk'üm diyenleri en çok ben eleştiririm her yönüyle. Öncelikle aynaya baktığım için kendimde gördüğüm hataların bir kısmını toplumda yaygın bir şekilde görüyorum. Bence Türkler iyi insanlar değil çünkü dünyadaki adalat seviyesine ve refah düzeyine bakarsanız sonlarda takılıyoruz. Şimdi nerde bizim müslümanlığımız ALLAH'ın emrettiği müslümanlık bu mu? Her gün şehit haberleri , tecavüz , eşini öldürme , kızını öldürme , o bunu aldattı bu onu aldattı nasıl da beynimizi yıkadılar tv ler ile?

0|0
    0|0
  • Sorunun başında çoğunuz demişsin, o çoğumuz olmalıdır. neyse;
    Çünkü biz cahil bir milletiz.
    Okumuyoruz,
    Bilimle ilgilenmiyoruz.
    Dindarız diyoruz ama onu da kitaba göre değil, kafamıza göre yaşıyoruz (aslında benim kalbim temiz) der gibi.

Japonlar ve Türkler arasında bir karşılaştırma:

JAPONLAR;
    "Birşeyi kimse icat etmediyse ben bulmalıyım
    İcat etti ise nasıl geliştirebilirim" diye düşünürken;

TÜRKLER;
    "Kimse bulamadıysa ben nasıl bulayım
    Bulunduysa ben daha ne yapayım" diye düşünür.

0|0
    0|0
  • İyi sen inkar etme.

0|0
    1|0
  • Bilgiç çok ama bilen çok az.

1|0
    0|0
  • Kadına yeterince değer verilmiyor malesef, daha iyi şartlarda eğitim görmeleri lazım

0|0
    0|0
  • Aşırı türkcülük kötü bir şey

önce insanlık sonra ırk

0|0
    0|0
  • elestirirm

0|0
    0|0
  • Eleştirmek suç bu ülkede hapse girmek istemiyorum

0|0
    0|0
  • hiç de temiz değiliz

0|0
    0|0
  • Hafızasını kaybetmis boş boş dolaşan bir insan gibi

0|0
    0|0
  • İnkar eden kim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Tüm bir toplumu içine alarak genelleme yapamazsın, tatlım:) Aslında tüm bir toplumu içine almadan genelleme yapmak da yanlış. Genellemeler birilerine mutlaka haksızlık yapar:)

0|0
    0|0
    • Bu yüzden istisnaları belirttim. Böyle saçma yorumlar olmasın diye.

• EVET OLAY BU ZATEN

• Olay bu olduğu için eleştirimde bu yönde oldu, neden tepki verdin anlam veremedim:)

• Abazayız

0|0
    0|0
Yükleniyor...