Atalarımızda kadınların kocalarını bırakıp başkasıyla evlenebildiğini biliyor muydunuz?

Demin amerikalı bir tarihçinin konferansında dinledim. Malumunuz Ahmet Taşağıl dışında bu işlerde yetkin bilimadamımız yok o yüzden islamiyet öncesi türk tarihini yabancılar daha çok araştırıyor.

Vaktiyle Çin'in Han Hanedanından bir imparatoru, M.Ö. 140'lı yıllarda Çin'in meşhur kuzeyli hun kavimlerini gelin vererek, ipek falan vererek idare etme bürokrasisini Konfiçyüs'in Çin İmparatorunu Dünya'daki tek önemli hükümdar olarak betimlediği anlayışıyla çeliştiğini düşünüp terketme kararı almış.

Mete Han zamanında Çin'i madara etmiştir biliyorsunuz, o devirden beri atalarımızla 'ehi ehi tamam' diye iyi geçinmeye çalışan Çin taktik değiştirmiş yani.

İşte bir bürokrat yollamışlar saraylı birini, batıya doğru gidip bozkırların batısında hunlar tarafından sürülmüş daha irani kavimlerle ittifak kursun diye çıkmış, ama daha yolun başında hun askerleri bunu yakalamış.

Çinliler hunlar tarafından çok tutulduğundan, ve bu abimiz saraylı, okuma yazma bilen birisi olduğunan. Bunu bir hun kadınıyla evlendirmişler ve 10 atalarımızla birlikte yaşamış.

Sarayına geri dönmesi 13 yıl sürmüş, ve orda yazdığı raporda atalarımız hakkında birinci ağızdan bir sürü şeyden bahsetmiş. Evlendirildiği kadını da hiç sevmemiş, malum saraylı mıymıy bir tip, bizim çölde hayat mücadelesi veren kadınımızı beğenmez. Ve bir sürü kötülemesinin içinde 'Evliliğe saygıları yok, kimilerinin kocalarını bırakıp başka adamla evlendiği söyleniyor' gibi ibareler varmış.

Tabii adam bunu bizzat gördüğünü yazmamış, abartı da olabilir. Göktürklerde ve genel olarak9., 10. yüzyıl türklerinde pek görülmüş birşey değil bu.

Ama enteresan hakkaten. Böyle birşey varsa, vikinglerle bir ortak noktamız daha çıkacak tarihi açıdan. Onlarda da kadınlar bir grup şahit toplayıp bir kere evlerinin önünde, bir kere de yataklarının önünde kocalarını boşadığını ilan ederek boşanabiliyorlardı. Boşanma hakkı erkeğe özgü değildi yani.


0|0
30

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...