Ayşe Berrin, 13 yaşında Teog sınavında istediği puanı alamadı. Banyoda bornoz kemeriyle kendini astı. Ne düşünüyorsunuz?

Ayşe berrin 13 yasında babası öğretim görevlisi Annesi Doktor. Dün yaşanan bu olay beni de yaraladı. Çok üzüldüm bir insan hayatı bir sınav kadar değersiz olabilir mi?

Güncellemeler:
Anne baba baskisindan cocuklar ne duruma dusuyor. Simdi bir ömur vicdan azabi cekecekler
Anneler babalar cocuklara baski yapmayin vicdan azabindan olursunuz

0|0
20|21

En İyi Kız Görüşü

• Türkiye diyip susarım , eğitim sisteminin saçmalığı insanları buraya kadar itiyor işte. Çocuklar şizofreni oluyorlar , saçları dökülüyor , tırnakları , stresten alerji oluyorlar , ağlıyorlar. Onlar daha çocuk , kaderlerini aptal bir sınavın belirleyecek olması sonucu buraya kadar bağlıyor. İyi bir lise , hayaller... Ama bunlara son hız koşarlarken saçma sapan bir sınavın onlara çelme takması , onların böyle bir daha ayağa kalkamamasını sağlıyor. Her şey eksik. Böyle olmamalı. Sınavlar , okullar derken daha başlamadıkları hayatları böyle damaklarında kalıyor. Bir söz vardı , Kerem Bürsin söylemişti diye hatırlıyorum ; Türkiye'nin eğitim sisteminde eksik olan iki şey var , Eğitim ve Sistem. Ne güzel söylemiş değil mi? Yaptığımız tek şey bünyemize ağır kalan dersleri , belki bundan 6-7 yıl sonra aklımızın ucuna bile gelmeyecek boş bilgileri beynimizin bir köşesine tıkmak ve sınava girmek. Sonra birinciler belirleniyor , yarışlar başlıyor , giren en iyi yerlere giriyor , yapamayan , belki sınav stresinden konsantre olamayan , açığa çıkmamış büyük beyinler böyle köreliyor. Diyecek hiçbir şeyim yok , sadece şunu bilmeleri gerek , Ayşe bunu yapan son çocuk olmayacak.!

2|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Çocuklarının geleceginden çok kendi egoları icin uğraşıyorlar. Akrabalarına ve komsularina hava atmak istiyorlar kendilerince...

Çocuklara da kazanamazsan ne yapıcakdın hayatın sonu bu gibisinden yaklasıyor aileler. Tamam egitim sisteminiz bozuk demiyorum, egitim sistemiz "YOK"
    Ama önce aileler bilinçlerdirilmeli.

Kendimden örnek veriyorum;

SBS yi kazan artık rahatsın dediler. Anadolu lisesini kazandim. Hicte rahat olmadim sahsen. Universiteyi kazan rahatsin dediler, universitedeyim yine rahat degilim, kpss derdi var. Yani bu iş böyle uzar gider.

Çocuklarin en güzel caginda kocaman bir strese sokuyoruz onları. Sonra psikolojik travmalar ve bu kardeşimizin yaptığı gibi intihar vakaları...

Konu açılmışken bir anım geldi aklıma. Bundan 4 5 sene önce köye gitmistik. Amcamlarda gelmisti.2 gün sonra SBS aciklandi. Babası cocuga kac aldin diye sordu. Cocuk 380 demesiyle babasinin tokat atmasi bir oldu. Ne zaman aklıma gelse gülerim😊

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• Eğitim herşey değil. Anne ve baba eğitimli insanlar lakin çocuklarına daha değerli olduğunu anlatamamışlar. Yazık günah!

0|1
    0|0
  • Acaba Anne Baba baskı yaptımı diye düşündüm. Kendileri iyi yerlerde sonuçta ve çoğunlukla çocuklarına yansır bazı şeyler böyle insanlarda. Bilemeyiz orasını. Türkiyede genel olarak fazlasıyla azim var. Bunu iyi kullanmak lazım ve aileler bunu farkediyosa biraz frenlemeli.

0|1
    0|0
    • Umarim bu teog sistemi kalkar cocuklar yaris ati degil

• Türkiyede yaşamıyorum. Bazen buna şükrediyorum çünkü burdaki okullar biraz daha çocukların kendi gelişimine göre öğrenmelerine izin veriyor.

• Çocugun beynine o sınavı kazanamazsa dünyanın sonu olacagını anlatmışlar yazık :/

1|1
    0|0
  • Yeni nesil canım aileleri ondan daha canım

0|1
    0|0
  • Statü beyni değiştirmediği sürece küçücük hayatlara mal olmaya devam edeceğiz.

0|1
    0|0
  • Hırs yüzünden olduğunu düşünüyorum

0|1
    0|0
  • Çocuğa ne kadar baskı uyguladılarsa artık...

1|1
    0|0
  • Hatirliyorumda ben de sbs den istediğim sonucu alamayınca resmen psikolojik bozulmuştu. ama hiç değmez.

0|0
    0|0
  • Hep aile yüzünden bunlar. Benim ailemde böyle. Allah ıslah etsin ne diyim.

0|1
    0|0
  • Hayatta sınavdan daha önemli şeyler var artık insanlar bunun bilincinde olmali

0|1
    0|0
  • teog sinavi daha olmadi. internette okuduysan inanma bence. bunun gibi cok sey yaziyorlar

0|1
    0|0
    • Teog sinavi oldu ve açıklandi google ayşe berrin yaz ve haberleri oku

• nasi oldu ya beni teoga hazirlanan cocugu icin ders anlatmaya cagirdilar . oldu bittiyse niye cagrdilarsa dur sorim kac almis

• umarım gerçek değildir

0|1
    0|0
  • Cok uzucu bir durum. Egitim sistemini hic iyi gormuyorum. Daha cok canlar yanacak boyle.

0|1
    0|0
  • Allah rahmet eylesin benden daha manyakları varmış kız

0|1
    0|0
  • Türkiye şartları malum... Asıl YGS-LYSden sonra görün öğrencileri

0|1
    0|0
  • Eğitim sistemi yüzünden hep bunlar. Çocukların psikolojisi alt üst oldu

0|1
    0|0
  • Yazık olmuş. Cok baskı kuruyorlar çocukların üzerinde

0|1
    0|0
  • Ah bu eğitim sistemi ah neler çektik dayanamayanlarin da ne yazık ki sonları hüsran kimi kendini asiyor kimi kazanamayınca evde oturup koca bekliyor özellikle kız öğrencileri Allah tüm öğrencilere sabır versin bu eğitim sistemini yapanlara da akıl fikir versin

0|0
    0|0
  • Aile baskısı ne diyebilirim ki :(( çok kötü bir durum ya

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Çocuklara fazla baskı yapan anneler ve babalar yüzünden hep çocukları sanki bir yarış atı gibi yarıştıyorlar omların çocuk olduklarını unut sadece çalış sadece yüksek al bir fazla puan kafasındalar genelde çocuklarının yanında olmazlar iyi mi bari durumu

0|1
    0|0
  • maalesef sınavlar gençlerin psikolojisini bozuyor
    ve aileninde beklentileri buna eklenince
    istedikleri gibi puan alamayanlar hayal kırıklıgına ugruyor

0|1
    0|0
  • Anne ve babası iyi yerlerde ama çocuk gelişimi ve psikoloji bölümünde sıfır demekki çocuğuna özel dersler vermişlerdir iyi yerde okutmuslardir ama çocuğun zayıf not alması anne ve babası tarafından nasilbbi baskı altında kalmissakalmissa çocuk kendine yedirememis demekki allah rahmet eylesin mekanı cennet dostları melek olsun

0|1
    0|0
  • Suçlusu kim sizce sınav yapan kurumlar veya kişiler mi?
    Sınavsız giriş mi yapılsın?
    Çocuklarımıza gerekli terbiye verilmiyor din, ahlak, örf öğretilmiyor, biz 13 yaşındayken intihar ne bile bilmezdik.
    Tamamen ailenin veya kardeşimizin batılalaşma adı altında pisliğe saplanması yüzünden oluşan birsey.
    Allah rahmet eylesin diyeceğim ama intihar?

0|1
    0|0
  • Anne babasının ona verdiği stresidir belkikizim sen salaksin kızım sen gerizekallisin gibi çok kötü kelimeler hem çocuğun öz güveni gidiyor hem sanki yarış atiymis gibi muamele ediliyor. Yeter artık ezber beş para etmeyen eğitim sistemine sürekli öldürmekle oy toplayan zihniyete hepsine lanet olsun.

0|1
    0|0
    • Olan cocuklara oluyor

• Çocuklara oluyor tabiki baksana son iki ay içinde onbinlerce çocuk ya suda boğuldu ya bombalandı ya devlet vuruyor ya karşı tarafta bir hak isteyen bombalıyor aradan kayıp gidenler bizim geleceğimiz çocuklar oluyor...

• Paranin mutluluk getirmemesi bu iste. Anne baba belkide sevgi ilgi gostermeden kuzlarini basariya adapte etmuslerdir. Ama herseye ragmen deymez tabiki Allah rahmet eglesin

0|1
    0|0
  • Yazık olmuş üzüldüm maalesef.

0|1
    0|0
  • Yazık olmuş küçücük çocuğa evladım sağlıklı olsun da tembel olsun umurumda olmaz öyle şeyler yapabildiği kadarını yapsın canı sağolsun

0|1
    0|0
  • yuh ya kim bilir kıza ne kadar baskı yaptılar yazık gerçekten bu ülkenin çocuklarına eğitim sistemi dediğiniz torpilden başka bişey değil yazıklar olsun

0|1
    0|0
  • Demekki aile baskisi coktu belkide

0|1
    0|0
  • Çok acı bir şey.

0|1
    0|0
  • Yazık bir fidan daha hayatını kaybetmiş 😑 Kim bilir ne kadar baskı yapmışlardır.

0|1
    0|0
  • Allah korkusu öğretmesen böyle olur işte.

0|1
    0|0
  • Herseyi sadece egitimle yapilacagini ogretiyorlar. Lanet olsun boyle sisteme. Bu düşünceleri savunanlara..

0|1
    0|0
  • ailelerde hep bir karsılastırma hep ustte olma sevdası oldukca ne ilk ne son olur

0|1
    0|0
  • Gerçek mi bu haber çok. üzüldüm :/

0|1
    0|0
  • eğitim sistemimisin 2 problemi var..1 eğitim 2 sistem...

0|1
    0|0
  • Yalandır

0|1
    0|0
  • bursalı olan dimi

0|1
    0|0
  • bende üzüldüm nasıl şartlandıysa yavrucak

0|1
    0|0
Yükleniyor...