Türkiye'de kızlar mı daha çok kitap okuyor erkekler mi?

Benim fikrim Türkiye'de kızların erkeklerden daha çok kitap okuduğu yönünde. Ve bununla paralel olarak kızların entellektüel düzeyi erkeklerden daha iyidir diye düşünüyorum. Türkiyede ataerkil düzene rağmen, erkekler kadar şans bulamayan kızlar üniversiteye giriş sınavlarında, üniversitedeki derslerde kısacası erkeklerle adil bir yarış içinde oldukları tüm alanlarda her zaman erkeklerden daha başarılı oluyorlar. Bunu lys lgs sınavları sonuçlarında da çok rahat görebiliriz. Ben bir erkek olarak yine de Türkiyede'ki erkeklerin entellektüel bilgi birikimi bakımından çok da kötü bir yerde olmadığını düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

0|0
13|17

En İyi Kız Görüşü

• Bence de öyle ve bu Yüzden kitap okuyan erkekler bana çok çekici geliyor az Sayıda oldukları için djdjdj

0|1
    0|0
    • kitap okuyan kızları da erkekleri de bulun saklayın, kavanoza koyun aipişdkşalksd Şaka bir yana okumak güzeldir

En İyi Erkek Görüşü

• Kesinlikle kızlar daha çok okuyor. Hatta bir keresinde bir erkek arkadaş ben kitap okumam sadece gazete okurum, kitabı neden okuyayım diye ovunuyordu. Bunun dışında ısrarlakitap okumam diyen suruyle erkek arkadaş var. Bir tane abim de tanıştığımzdan beri okuduğu tek bir kitaptan bahseder 😁😁 çevresinde çok kültürlü bilinir kendisi 😂😂

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Ayirt edilemez bence esittir ama cevremde cok kitap okuyan erkek yok kitap okuyan kizlarda ask romani okuyorlar.

0|1
    0|0
    • Sınav sonuçlarında kızlar erkeklerden sürekli daha başarılı ama. Sınıf tekrarı yapan kız sayısı da erkeklerden sürekli daha az. Kitap okuma konusundaysa, erkeklerin ve kızların okuduğu türler arasında fark vardır muhakkak. Örneğin erkekler de genelde bilim kurgu kitapları daha çok okuyor olabilir. Tür kıyaslaması çok doğru değil bence

• i * a legend adında bir film var biliyor musunuz? O da distoip türde, onun bir tane kitaptan uyarlama sanırım radyo draması var. Seri şeklinde, O seri çok güzel, genelde beni boğsa da, hissettikleri harikaydı. İlginizi çeker belki

• Tesekkur ederim

• Bilmiyorum benim eşim çok okur, kayın peder Google tarih amca gibi, kayın birader da. Bana göre her iki cins okur ama belli bir tabaka.

0|1
    0|0
  • Erkekler daha çok kitap okuyor bence. Aslında sayı olarak belki kadınlardan daha azdır okudukları kitaplar. Ama sayı değil bence nitelik önemlidir. Erkeklerin geneli de aşk vesaire romanlar yerine şiir veya araştırma tarih kitapları okuyorlar.

1|1
    0|0
    • erkeklerde de polisiye faantastik türü daha çok okunuyordur. böyle bir kıyas mantıklı olur mu acaba?

• Ben kendi çevremden yola çıkarak yorumlamıştım şimdi senin dediğin de mantıklı geldi. Kafam karıştı :D

• Türkiyede internetten çıkma edebiyatla alakası olmayan kitapların okunma oranı hayli fazla , türle alakası yok bu durumun. Genelde günlük tarzı aşk hayatını anlatan dili olmayan kitaplar bunlar. Keşke Yusuf Atılgan, Yaşar Kemal, Ahmed Hamdi Tanpınar, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Oğuz Atay gibi edebiyatımızda yer edinmiş yazarlarımız daha çok okunsa. Bu konuda haklısınız ama bu durumun kadın erkek olarak ayrıldığını düşünmüyorum.

• ben turkiye olarak konusamayacagim cunku bunun hakkinda yeterli bilgi sahibi degilim fakat azerbaycan okuma ve yazmasi en cok bilinen ulke oldugnu biliyorum
    ama kendime ve cevreme bakarsam kizlar daha cok kitap okuyor ve erkekler daha cok film izliyorlar tabiki ben bunu cevremin bana gosterdigi ile yorum yapiyorum
    bilgi birikimi olarak hem erkekler hem kadinlarin zayif oldugnu dusunuyorum
    ama erkegin kadindan daha cok bilgiye sahip oldugnuda gormekteyim.

0|1
    0|0
    • bireysel anlamda kişiler arasında çok fark olabilir öyle bir kıyas yapamayız zaten. Azerbaycan hakkında dediklerinizde içimdeki Azerbaycan önyargısını baya bir kırdı açıkçası. Ben Azerbaycan'ı da ortalama Türk toplumu gibi sanıyordum, hatta affınıza sığınarak Türkiye'den daha kötü bir durumda olduğunuzu düşünüyordum. Azerbaycandaki okuma oranıyla ilgili biraz daha bilgi verebilir misiniz? Siz yılda ortalama kaç kitap okuyorsunuz mesela?

• bende aynen oyle :)
      paylastigin icin tesekkur ederim
      Hollandada yasiyorum. ingilizce, turkce, flemenkce

• İngilizce özellikle kitap okumalarında çok işe yarıyor. Neredeyse sınırsız kaynak. Kıskandım seni şimdi, Çok dil bilenleri çok kıskanıyorum :D

• Kızlar bence erkekler anca geziyorlar

0|1
    0|0
    • kızlar daha çok gezmez mi yahu :D

• Peki tamam biz daha çok geziyoruz 😄

• hahah tamam

• Kadınlar.

0|1
    0|0
    • Bu kadar kısa bir cevap beklemiyordum, özellikle anket sorusu olarak sormadım ki insanlar biraz yorum yapsın düşüncelerini açıklasınlar diye. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

• cinsi ayrimi mi var okumanin

0|1
    0|0
  • Kızlar okuyor

0|1
    0|0
  • ben erkeklerin düzeylerinin yeterli olduğunu düşünmüyorum aslında kızların da. ama söylediğin gibi kızlar daha üst seviyedeler bu konuda

0|1
    0|0
    • erkeklerin düzeyinin yeterli olmadığıyla ilgili nasıl bir kıyas yapıp bu sonuca vardınız? Örneğin nasıl bir düzeyde olsaydı yeterli bir düzel olurdu?

• ben toplumun zamanla değişeceğine inanıyorum.

• Kızlar daha çok kitap okuyor

0|1
    0|0
  • Kızlar bence

0|1
    0|0
  • Hiçbir fikrim yok ama kızlar gibime geliyor.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Herkes artık internet okuyor hahahaha. İnternet ortamından kafa kaldıranlar kitap okuyorlar. Şu kitap okuma meselesinde herkes hemen hikaye, roman tarzı kitapları düşünür halbuki ne olursa olsun, içeriği ne olursa olsun hatta okuduğun herşey faydalıdır. Yalnız tabletler iyi oldu hakkaten. Sayesinde bayağı bir kitap okudum. İndirdik internetten pdf leri. Girdik günaha ama olsun hahaha... Paralı kitapları bedavadan okuduk.

1|1
    0|0
    • çağımız genelde insanların beyinlerini boş şeylerle doldurduğu bir çağ, kendilerini internetin avare ortamından kurtarabilenler saygıyı hak edenler

• Yüzde yüz haklısın. Doğru söze ne dener...

• bize nedense burada entellektüel kadın denk gelmiyor

1|1
    0|0
  • Sizin okuduğunuz kadar benim karaladıklarım var

1|1
    0|0
  • Saymadım

#Türkerkeğii

0|1
    0|0
  • erkek

1|1
    0|0
  • Erkekler.

0|1
    0|0
  • Erkeklerın çoğu kıtap okumayı sevmiyor ya da istemiyor çünkü boş vakit olarak göruyolar ve sıkılıyorlar. Kendisine ; yenilik , bilgi birikim ve kültür katacağını bilmiyorlar. O yüzlerce sayfalık kitapı okumak yerine o kıtapı okumuş hatta başkasına ders anlatır gibi söylerler bir de böyle durum var :D

0|1
    0|0
  • kızlar ama kendilerine birşey katıcak kitapları okumuyorlar.

kimin eli kimin şeyinde belli olmayan aşk romanlarını okuyup kendilerini kötü etkiliyorlar aksine

0|1
    0|0
  • Belli olmaz.

0|1
    0|0
  • Bunun tespitini yapamazsın. Genel olarak gördügüm kadariyla bilgi düzeyinin, erkeklerin kadınlardan daha fazla oldugu. okuyan kadin gördünüz yakalayin öpün elini.. lazim olur :/ addfg

0|1
    0|0
  • erkekler okuyor...

0|1
    0|0
  • türkiyede kitap okunuyomuymuş

0|1
    1|0
  • Kızlar daha çok okuyor.

0|1
    0|0
  • Bilemiyorum. Kızlar okuyor olabilir.

0|1
    0|0
  • Kizlar

0|1
    0|0
  • Erkekler, çünkü benimle hayati meselelerde daha münazara yapabilen bir kız görmedim.

1|0
    0|0
    • Belki de çevrenizdeki kız erkek profil farklılığından dolayıdır

• kizlarsoruyor sitesinde bence genelde zamanı bol olan insanlar takılıyor. Zamanı bol demek daha çok kitap okumak daha çok kendini geliştirmek olarak görülebilir ama genelde çalışan işinde gücünde tipler daha çok iyiler sanırım. Kötü valla

• Bazen insanlar ruhsal olarak boşalma alanları arıyor; bu sitede bunlardan biri.
      Öyle görmek lazım.

Yükleniyor...