Cennetin annelerin ayaklarının altında olduğuna inanıyor musunuz?

Son günlerde anne şiddeti mağduru çocuklarla ilgili haberler dikkatinizi çekmiştir sanıyorum. O haberler dile getirilmeyeni tokat gibi çarpıyor yüzümüze. Bir kadın sırf "anne" kimliği yüzünden kutsal sayılamaz, sayılmamalı. Kimsenin hayatına göz ucuyla bile bakma ihtiyacı hissetmeyen biri olarak bu konuda sessiz kalamıyorum. "Kendi tercihi" diyemiyorum. Bazı kadınlar çocuk doğurmamalı. Ne ekonomik sıkıntıları, ne eşinden gördüğü muamele, ne depresyonu bu vicdansızlığa mazeret olabilir.

Benim çevremde anne diye kendinden bile önce evladını tutana deniyor. Ben azıcık hastayken tüm gece uyuyamayan anneme deniyor.

Siz peki "anne" sıfatı taşıyan her kadının cennet vaadettiğine hala inanıyor musunuz? Bir çocuk psikolojik ya da fiziksel şiddet görürken uygulayan annesiyse normal karşılayabilir misiniz?

Güncellemeler:
Çok net ifade edemedim. Benim aklımın almadığı, sırf çocuğu doğurdu diye onda kalıcı hasarlar bırakacak davranışlarda bulunabilme hakkını kendinde görebiliyor kadın. İnsanlar da "ama o annesi" deyip sessiz kalıyor.

Bugün kalabalık bir alanda çocuğunun başına sertçe bir kaç kez vurdu kadın. İnsanlar da izledi. Gözlerinde görebiliyorsun. Kimsenin içine sinmiyor. Ama susuyorlar. Sadece bir kaç kişi uyardık. Bunun sebebi toplumun anneyi koyduğu yer.

0|0
15|32

En İyi Erkek Görüşü

• Hayir inanmiyorum
    Sirf anne oldugu icin hic bir kadin cenneti garantileyemez ya da siddet hakkini , istedigi gibi davranabilme özgürlüğünü kendinde bulamaz. Anne olmak ya da baba olmak basit , asıl mesele o vasiflari tasiyabilmek..

2|0
    0|1
    • Cennet annelerin ayağı altındadır sözü anneler cennettedir manasına gelmiyor. Hele kadın olmakl hiçbir ilgisi yok diyebilirim. Bu sözü değiştirip cennet kadınların ayağı altındadır diyenler de çıkabiliyor.
      Cennet annelerin ayağı altındadır demek; "cenneti kazanmak için annenin rızasını kazanmak şarttır" demektir. Kadın, erkek farketmez herbirimiz cennete kazanmak annemizin rızasını kazanmalıyız. Bu söz ne anne olan kadına, ne anne olmayan kadına ne de erkeğe bir ayrıcalık yüklemiyor. Anne olan kadın da bir başka annenin yavrusu. Ve bu kadın annesinin rızasını kazanmamışsa eğer cenneti kazanamaz.

• @Canefşan her annenin rızasının cennet kapısını açacağına inanmayı reddediyorum. Sadece dokuz ay on gün+ doğumdaki acının da bir kadını anne yaptığını düşünmüyorum. Olayın özünü kaçıranlar oldu. Bahsettiğim bu.

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 31

• bir kaç hayvan yüzünden annelere laf söylemem ama şu bir gerçek ki kadınların kutsallığı, erkeklerin egemen olduğu toplumun bir oyunu.
    sen kutsalsın, sevişemezsin
    sen annesin önce evle ilgileneceksin
    ben yaparım, sen yapamazsın çünkü kutsalsın.
    vb şekilde kadına (bakınız anneye demiyorum kadına diyorum) avuntular verilmiş. gerçek sebebi erkeklerin daha rahat olması ve toplumu bir arada tutabilmek. kadın o kadar gazın arkasından bir şey yapacağı zaman bin kere düşünmek zorunda çünkü beklenti ve kendisine verilen sıfatlar çok önemli.
    yani aslında bu kutsallık sadece sistemin işlemesini sağlayan bir yalan.
    kadın erkek değil insan basit ve adidir.
    olaylara gelirsek; her çocuk acısının altında görevini yapmayan bir savcının, kendinden haberi olmayan sorumsuz bir babanın imzası var.
    oğlunu hastanelik eden bir kadını serbest bırakıp o yavruyu o kadına geri veren savcıda, o çocuğun acısını fark etmeyen baba müsvetteside, kendine anne diyen o insan artığının işlediği suçtan sorumludur.

1|0
    0|0
  • Cennet annelerin ayağı altında. Ama gerçek " Annelerin ". Sırf anne oldu diye olmaz o işler. Tüm Türkiye nin konuştuğu küçücük çocuklara neler yapan o kadın anne olsa ne olur olmasa ne olur? O kadın 1000 kere anne olsa cehenneme 1 kere odun olamaz. Şimdi sırf çocuk doğurdu diye, benim annemle bir mi olacak? Küçükken Kışın ayaklarım ıslanınca üşüdüğü için buz gibi ayaklarımı karnına sokup ısıtan annem, ellerim üşüyünce boynuna sokup ısıttığım sırf elimi çıkarmayayım diye " ooh ne güzel ferah oldu yavrum sen hep elini Oraya koy " diyen annem ile sadece doğum yapan kadınlar bir mi olacak? Yok artık. Cennet tabi ki benim annemin ayağının ve her " gülüşünde, yavrum demesinde, özledim oğlum demesinde " ben de cennetteyim.

1|0
    0|0
  • Her anne bunu haketmiyo. annelik zaten sadece karninda tasiyip dogurmak degil. kollamak korumak sefkat gostermektir

1|0
    0|0
  • artık inanmıyorum!

1|0
    0|0
  • Her anne için bu denemez. Çocukları için fedakarlık yapan kadınlara diyebilirim.

1|0
    0|0
  • Hayır canım Hayır öyle annemi olur o nedir biliyor musum Allahın ona annelik bahsettigi ve o bir kul olarak annelik görevini yerine getirmek yerine şeytana hizmet etmektedir bir çok örnek bulunmaktadir bazi hallerimiz vardir genç yaslarda gecenin bir vakti üstümüz acilsa annemiz örter ya biz kardesimi ze belki o kadar yakınlık gostermemekteyiz büyükler hep söyler ler anne ya da baba ol evlat nedir anlarsın

1|0
    0|0
  • Anne olmak çocuk doğurmak değildir. O sıfat çocuğuna bakan, onunla ilgilenen , onun gelişimini takip eden, büyüten insana denir.

1|0
    0|0
  • "Evlad kokusu, cennet kokusudur." (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285)

"Evlad dünyada nur, ahirette sürurdur." (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285)

1|0
    0|0
  • Evet te anne olan gercekten

1|0
    0|0
  • benim annem için evet sonuna kadar evet çok evet hep evet annem annem güzel annem özledim laa bak arayacam şimdi sesini duyayım sağolasın kank sebep oldun :)

1|0
    0|0
  • Herkes cinsel iliski yasayabilir ve cocuk dunyaya getirebilir ama herkes anne baba olamaz.

1|0
    0|0
  • Şimddiii bazılarnn değil. Ama çoğunun. öyle

1|0
    0|0
  • Herkes kendinden sorumludur.. ilk önce anne cenneti garantilesinde :)

1|0
    0|0
  • Elbetteki her anne gerçek anne olamıyor. Anne şefkatli olur. Çocuğu için deli divane olur. Fedakar cesur olur. Milletimizde psikolojisi bozuk çok insan var. umarım sayıları azalır veya biter bu tarz kişiler.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle ama o annelik sıfatını haketmesi lazım

1|0
    0|0
  • anne çocuğunu dövmez ise ya da korkutmassa bazı çocuklardan hayır bekleme bence ve ben inanıyorum evet ayaklar altında olduğunu

0|0
    1|0
  • İnanıyorum Her insan bir değildir çocuk doğurmakla anne olunmuyor

1|0
    0|0
  • Analar var ve anneler var

#Türkerkeğii

0|0
    0|0
  • Benim cennetim anam zaten sıkıntı yok

0|0
    0|0
  • Kesinlikle katiliyorum size kusursuz bir paylasim

1|0
    0|0
  • Evet öyle ama hakeden annelerin ayakların altındadır

1|0
    0|0
  • cennet anaların ayaklarının altındadır olayı ana babayı yaşlılıklarında yalnız bırakmama onlara sahip çıkma adınadır. aile çocuğuna bakarsa çocukta ailesine bakar. zamanla büyüklerin terkedilmelerinden ileri gelmiştir.
    http://hizliresimyukle.com/image/fBZ
    bundan ibaret değildir.

0|0
    0|0
  • son cümlene katılıyorum
    bazı feministlerin annesidir yapar dediğinide duymadım değil o olaylar karışısında

0|0
    0|0
  • annemin ayağının altına bakıp geliyorum

0|0
    0|0
  • İnanıyorum

0|0
    0|0
  • Bu lafı söyleyenler kadına şiddet uyguluyor, anneleri öldürüyor.

0|0
    0|0
  • Öyle bişey yokta anneleri övmek iyidir tabi

0|0
    0|0
  • HAYIR tabii ki.

0|0
    0|0
  • O yüzden kadınların ayaklarını seviyorum işte :)

0|0
    0|0
  • Evet doğrudur

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 14

• Anne var anne var aslında çok farklı anneler var ama her anne cennetlik değil doğurmak la annelik olunmuyor sabretmek evladın için herşeyi yapmak koruyup kollamak edep verebilmek saygı vere bilmek çocuğu güzel şeyler öğretmektir evledı hata yaptığında o hataları unutup afedebilmektir bağrına basa bilmektir annelik Allahı öğretmektir dinini öğretmektir iyi bir insan olmayı öğretmektir. Ben hep şunu derim Allah bize nasıl büyüdüğümüzü hatırlatsaydı annemizin dizinden ayrılmazdık işte böyle annenim cennet ayaklarının altında benimde başımın üstümde dir.

1|0
    0|0
  • Herkes anne değil.
    Bu sıfatı alabilmek için şeytan elinden geleni yapıyor.
    Insanlar da bir güzel uyuyor.

2|0
    0|0
  • Elbette buna şüphe duymak bile berbat hissettirmeli...

dünyada karşılıksız bunca meşakkatleri, sıkıntıları ve özverileri ancak analar ve babalar yapmaktadır.
    (Cennet anaların ayakları altındadır) hadis-i şerifini, (Cennet, ananın rızası altındadır) şeklinde açıklamak gerekir.

0|0
    1|0
  • Anneye göre değişen bir şey. Öyle cani annelerin diğer dünya da çok çekeceği var. Ama çocuklarına iyi bakan fedakar bir anneyse evet cennet annenin ayağının altında

1|0
    0|0
  • Lafi carpitmayalim.. Sözün hikmeti doğurmak değil.

1|1
    0|0
  • Bu söz her kadının cennete gideceğine işaret etmiyor. Anneliğin önemini vurguluyor.

2|1
    0|0
  • Tabiki anneye göre değişir, ne anneler var bilmediğimiz o küçük meleklere el kaldıran haketmediği halde onlar cennetin yüzünü bile göremez ne ayaklarının altında olması ama bazı anneler var ki bu sözü hakediyorlar mesela cennet benim annemin ayakları altında :)

1|0
    0|0
  • Cennet cocugunu iyi yetistiren gercekten annelige layik olan bayanlarin ayaklari altindadir

1|0
    0|0
  • İnanmıyorum.

0|0
    0|0
  • O sadece anneliğin ne kadar kutsal olduğunu vurgulamak amacıyla söylenmiş

0|0
    1|0
  • Ana var ana var

0|0
    0|0
  • istisnalar kaideyi bozmaz..

0|0
    0|0
  • Herkes anne olamazz

1|0
    0|0
  • Doguran degildir anne. Cocugu icin uyku nedir yillarca unutan, kendisi ac olsa bile onemli olan cocugumdur diyip once onu doyurandir anne. Dogurup cope atan var cocugunu! Annelik cok cok farkli bisey..

1|0
    0|0
Yükleniyor...