Osmanlı da kul olmak mı , Cumhuriyet'de vatandaş olmak mı?

Osmanlı da kul olmak mı isterdiniz?
Cumhuriyet de vatandaş olmak mı?

Hangisi size yakın?

• Cumhuriyet iyi ki var , bireyim ; vatandaş olmak
    78% (14)67% (16)71% (30)Oy Ver
  • Osmanlı da Allah dışında birinin ; kulu olmak
    22% (4)33% (8)29% (12)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Bir hükümdarın kulları olmak , onun emirleri dışında hareket etmek ve kellenizin uçmasının işlerine gelen arkadaşlar sürü psikolojisinden hala çıkamamışlar belli ki...
Vatandaş olmak kendi kararlarınla birey olarak düşüncelerini ve yapmak istediklerini ortaya koymaktır...
Bakın Cumhuriyet sayesin de burada bana cevap verebiliyorsunuz ;) sadece bunu bile anlasanız , Cumhuriyete neler borçlu olduğunuzu anlardınız...

0|0
6|18

En İyi Erkek Görüşü

• ümmetten millet, kuldan vatandaş yarattı bu cumhuriyet <3

2|1
    1|2

En İyi Kız Görüşü

• osmanlının bı aıle ve halkında onların kulları oldugunu unutuyorlar sıkıysa bısey yap kellen gıdıyor. ınsanalr neden cumhurıyetle demokrasıyle yurumek ıstemez ozellıkle kadınlarımız.. anlamış değilim

2|1
    1|1
    • İşlerine gelmiyor çünkü birey olarak hareket etmeyi bilmeyip , sürü halinde hareket etmek islerine geliyor

Erkekler Ne Diyor 17

• Osmanlı'da kula kul olmuyorsun ezberci sistemin sana dayattığı yalanları burada okuman çok mantıksız geliyor...
    Şimdi yeni anayasa çalışmaları gündemdeyken bunu fark etmen gerekirdi...
    Yeni anayasa yapılırken dayanak ne alınıyor a partisi b partisi birleşiyor veya diğer partiler neyin suç neyin suç olup olmadığına karar veriyorlar yani bir manada dediğin halkı kul yerine koyuyorlar...
    Senin kaçta kalkıp kaçta yatacağına karar veriyorlar...
    Ne kadar maaş alman gerektiğine nasıl bir hayat süreceğine de karar veriyorlar peki çıkış noktaları dayanakları temelleri nedir?
    Senin hayatında olan çoğu şeyi sınırlandırabiliyorlar peki bu kimin adına kim veriyor onlara bu yetkiyi?
    Bana veya sana belli kuralları yasaları koyarken sordular mı veya kaçımızın gerçekten düşüncesini dikkate alıyor demokratik sistem soruyorum...
    Bunları sormazken keyiflerine göre bizi yönetme haklarına sahipler ; bizim nasıl hayat yaşayacağımıza bir grup insan karar veriyor derinlemesine de inmeye gerek yok birkaç örnekle bahsetmeye çalıştım umarım anlatabilmişimdir...
    Peki beğenilmeyen Osmanlıdaki sistem nasıl idi -son dönem gerileme dönemi hariç- bütün kanunlarda fetvalarda Allah ın rızasını araştırarak bugünkü sistemdeki gibi insanların insafına heveslerine göre değil; onlara kul olmakla değil Yüce Yaratıcının gösterdiği yolda Onun rızasını gözeterek kendi heveslerinden ziyade kendilerinin hoşuna dahi gitmese Yaratıcının kurallarına göre yönetiliyorduk ama bu gerçekler yıllarca tam tersi öğretildiği için onları eleştirmek dahi suç geliyordur sana eminim...

1|1
    1|0
    • Adıma konuşma , yorumunu yaptın o kadar

• Sen sanırım hayal görüyorsun :)) neyi saklıyacağım :)) ? Utanacak bir şey yapmadım doğruları söyledim ama hazımsızlık sende had safha da olduğu için yediremeyip sataşıyorsun yavrum ya ;)

• Hadi azad ettim seni uç :)

• Ya küfrettirmeyin beni 2 kuşak öncem sırf vezir soyundan geliyor diye asıldı sizin cumhuriyetinize tüküreyim bıktım saçma sorularınızdan tek parti döneminin hakikatlerini bilseniz lanet okursunuz 5816 sayılı kanunu kaldırında istiklal mahkemelerinin hesabını sorayım sırf sülalemizden 35 aileden 12 aile kaldı sizin cumhuriyetiniz kendinize çok değil 2 kuşak öncesi be 2 tek parti dönemi ne âlâ ama dimi osmanlı namert tabi abdulhamid felan istibdat vs... yere göğe sığdıramadağınız adamlar Ulu Hakan'ın terinin damlası olamaz lanet olsun cumhuriyeti cumhuriyet değil monarşi haline getiren zındıklara benim neslimin tek suçu ilim bilmekti...

2|2
    2|0
  • Allahtan baskasina kulluk etmedim etmeyecegim, varsin padisaha itaat etsin kopek.. bir parca et niyetine.. ben belkide acimdan olecegim.. ancak elif gibi dimdik! Ben onur derim seref derim vatan derim namus derim demokrasi derim o ise yol der makarna der komur der mal-mal suriye der filistin der!! Cok yasa uzun adam hulogggg der.. Ne mutlu bana!!
    İnadina muslumanim inadinada ataturkcu..

1|1
    0|2
    • Çok teşekkğr ederim bu kadar saçmalığın arasında su gibi geldi :)

• Neyse salon adami cizgimi bozmak istemiyorum gupegunduz, sizde aldirmayin ne demisler atalarimiz..
      Etme cahille muhabbet fittirirsin alma camla taharet yirttirirsin..

• Ahahhahahahhaha tamam sustum 😅

• şıkları yanlış yazmışsın
    cumhuriyette batının kulu olmak
    osmanlıda Allahın kulu olmak
    yazcaktın

2|4
    2|2
    • Çok şikayetçi isen başka yere gidebilirsin

• @Ate_ist Bunun hesap patlamış 😅

• Hak etmiş :)

• Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden devam Osmanlı da saygı duyduğum bir kaç padişah var o kadar gerisi umrumda değil Fatih sultan mehmet han diğeride Kanuni sultan süleyman geriye kalanı sevmiyorum

2|0
    2|1
  • Beni hareme almazlar dimi :)

Şaka bir yana cumhuriyet rejimini istemeyenler İrana ıraka Suriye'ye mısıra Arabistan a gidip 1 ay kalsınlar kalabilirler ise
    Laf salatası yapmasınlar

2|1
    2|3
    • Aynen kardeşlik hala kul kavramının osmanlı da ne anlama geldiğini bile bilmiyorlar komik ;)

• @gafkya osmanlı çok iyi olsa yıkılmazdı konu rejim
      Her zaman eksiklikler olacak
      Akp sayesinde özgür değilim rejim sayesinde özgürüm

• Iste senin savundugun o sistem bizi istemiyor.
      Ki biz de beserin sistemini istemiyoruz.
      Bu yuzden tagut olarak ele aldiklarimizin yanina mi gitmeliyiz?

• Osmanlı dönemi Türk tarihinde tek nefret ettiğim dönemdir,
    artı Allah dışında kimsenin ne kulu ne de "kılı" olurum..

"Biz ingiliz gemisiyle kaçan padişahın değil,
    yokluk içinde Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranların torunlarıyız.."

1|0
    0|0
  • Ben havadaki kuş olmak istiyorum ne güzel canım istedigi yere uçar giderim

1|0
    0|0
  • Osmanlı kadar pis bir insanoğlu görmedim. Hem evlatlarını keserler öldürürler hem halka zenginlikler yaşamlar katmayıp kendileri saraylarda lüks yerlerde yaşarlar hem de o kadar arazi alıp sonradan kaybetmeleri...

2|0
    1|1
  • Sen fatihin yanlış hüküm verdiği ermeni tebası için kolunun kesilicekken kefaretle kolunun kesilmesinden kurtulduğunu bilemicek kadar cahilsin demek ki tamam cahilsin de bu bişey biliyomuş gibi cesaretin niye yani onu anlamadım.

2|1
    1|0
    • Soruyu anlamadan kopyala yapıştırcı biri daha

• Osmanlıda padişahın kulu, köpeği olmaya bayılıyorum...

1|0
    1|2
    • İroni ;) 😂

• 😄😄😄😄 seni sevmişler işte

• aptiler yaa :)

• Osmanlida kullukmu varmis. dizidemi gördün yoksa.

2|2
    2|1
  • Şimsdi artık osmanlı diye şey yok hepimiz ATATÜRK torunuyuz

2|1
    2|2
  • Eşit şartlarda daha iyi bir adalet ortamında vatandaş olmak

1|0
    0|1
  • Tarih bilgin sifir. Yanli. otur sinifta kaldin.

1|1
    1|0
  • Padisaha kul olmak sözünü neye dayanarak söylüyorsunuz

0|0
    1|0
  • Osmanlı Devleti.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Osmanlıdaki kul tebaa anlamında yani vatandaş. Ne saçmalıyorsun. Araştırıp Anlamını bilmeden

1|2
    2|0
  • Osmanlıda adam olmak.!

1|2
    2|1
  • Tabiki cumhuriyet.

2|0
    1|0
  • Iyi ki cumhuriyet var😍

1|1
    0|1
  • Osmanlı Türkiye ayrımı yapan insanları bu soruyu komik bulduğum kadar komik buluyorum

1|1
    1|0
Yükleniyor...