Tanrı neden adaletsiz yaratmış dünyayı? neden bebekler ölüyor?

Bebekler, yavrularımız neden hiçbirşeyden habersizken ölüyor? tanrı bunlara nasıl izin veriyor... tanrı kötü mü sizce?

• İyi
    79% (11)48% (11)59% (22)Oy Ver
  • Kötü
    21% (3)52% (12)41% (15)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
9|11

En İyi Kız Görüşü

• Tum bu magduriyet cilginliginin perdesi oluyor tanri.
    Dusunki tanri yok. Sinav yok.

0|4
    3|1

En İyi Erkek Görüşü

• 1) Tanri kotu.
    2) Tanri olanlari gormezden geliyor.
    3) Tanrinin durdurmaya gucu yetmiyor.
    4) Tanri yok.

0|2
    4|1

Kızlar Ne Diyor 8

• Allahın hikmetinden hesap sorulmaz.. o bebekler öldü mü direkt cennete gidiyor ve yine o bebekler dünyaya Allah tarafından imtihan neticesiyle gönderiliyor.. kimi sınavdan geçsin kimiyse ibret alsın diye lakin o bebeklere bir şey olmuyor onlar cennetle müjdeneleniyor. keşke bebekken ölseydim, günahsızken...

Allah 1 'dir.

2|0
    0|1
    • Ben 2'dir demedim. 1'dirde demedim. ama iyi biri olmadığı kesin.

• Sadece burayı okumasan gene iyi :) keşke tek buraya okumasaydın..

• peki neden koca koca o öldüren insanlara sormuyorsun bunu... neden bebeği katlediyorlar niye insanlı yok, niye vicdan yok, ona gösterilen doğru bir yol var niye onu uygulamıyor da böyle yol seçiyor... Allah beyin vermiş neden onu kullanamıyor sen öldürüyor musun bebek hayır çünkü vicdanın var beynin var ve bunu kullanıyorsun çünkü kötülüğü seçmiyorsun ama o öldürenler kötü olmayı seçiyor ve Allah da onlar için hiç bitmeyecek azap dolu yeri hazırlıyor o bebek bir kere ölüyor ama onlar öbür tarafta ölüp ölüp diriltilip tekrar ölecekler azap içinde... yol gösteren bir kitap var ya onu seçer uygularsın iyi olursun ya da kötü olmayı seçer azabını diğer tarafta görürsün bu bir imtihan... hepimiz ölümlüyüz hepimiz iyiyi seçmeliyiz.. bu dünya iyilerle dolu olsaydı ne anlamı kalırdı dünyanın imtahanın

0|1
    0|0
  • Tanrı istediğini yapabilir. Küçük masum yavrulara ALLAH yeter. Cennet cocuklari seçilmiş onlar sen ne hakla yargılarsın!

2|2
    0|1
  • Gerçekten sorgulamanin dibine vardin.
    Artik ateistim agzini kirayim.
    He "tanri" adaletsiz. Hemde bu yuzden:))

0|0
    2|0
  • öyle bir ahenk ki bütün olarak göremiyoruz biz insanlar olarak. Şöyle ki o bebek ileride çok kötü şeylere sebebiyet verecek olabilir ya da bu bir cezadır?

0|0
    0|1
  • Bu dünyada ne kadar zorluk cekerse ceksin bu dünyanın öbür tarafıda var unutma belki Allah onları öbür dünyada mükafatlandırıcak bilemessn o yüzden böyle saçma sorular sorma lütfen

0|0
    0|1
    • böyle saçma yorum yapacağını bilseydim yorum yapmazdım.

• Keşke ölsemde murtulsam hayatta istemediklerimi yaşadım

0|1
    0|0
  • Ölüm vuslattır

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Karanlık diye bir kavram yoktur ışığın olmama durumudur...

Kötülük diyede bir kavrami allah yaratmamistir insanlarin iyilik yapmamasi durumudur...

Bazi seyler imtihandir herkesin hayati muazzam olsa imtihan nerde kalir?

4|1
    0|2
    • Klasik müslüman cevabı :) soruyu bir daha oku. bebekler hiçbirşeyi bilmeden ölmeyi hakediyor mu sence?

• @tuzlulimonnn böyle imtihanı tanımıyorum, gücü yeten tanıtsın, bebeklerin öldürüldüğü buna izin verilen heryerde hiç kimseyi tanımıyorum..

• Tamamen okumadım çünkü klasik cümleyi gördüm ve sadece bunun için yorum yapayım. Bazı şeyleri ezbere düşünmek zorunda değilsin kendinden de bir şeyler kat. İnsanlar iyilik yapmazsa iyilik yapmamış olurlar bu bir kötülük değildir. Nötrdür.

• Dünya üzerinde şimdiye kadar yaşayan insan sayısı yaklaşık olarak 110 milyar civarı. Bunların içine yeni doğmuş ve hemen ölmüş bebekler, gerçekten yaşlanmış insanlar da dahil. Peki şimdi düşün hiç bir şekilde hiç bir insan ölmüyor ne hastalıktan ne de savaştan falandan filandan. Kimse 70 yaşına kadar ölmüyor. Peki böyle düşününce sana doğmak için sıra gelir miydi? Dünya bu şekilde çoktan tüketilmişti. Demek ki neymiş birilerinin doğması için birilerinin ölmesi gerekiyormuş.

1|0
    0|2
  • Tanrı öldü.
    -Nietzsche.

1|2
    2|0
  • Hangi tanrıdan bahsediyorsun bu sadece dünyayı yönetenlerin uydurduğu birşey

0|2
    2|0
    • Düşünememiştim böyle mantıklı :)

• Cehennemi süs olsun diye yaratmadı.

0|0
    0|0
    • yok dostum süs olsun diye yaratmış.

• Sorunla pek alakalı olmadı bu görüşüm , pardon.

• Önemsiz dostum, yorum yaptığın için sağ ol genede

• çok ilginçtir evrimleşiyoruz ama ölmeden yapamıyoruz
    demekki evrim yalan

0|0
    0|0
  • bu dünyanın yaşanacak kadar iyi olduğunu kim söyledi sana?

0|0
    0|0
  • Zengin bir adam sana yüklü miktarda verse, bunu fakirlere dağıt dese sen de onu onlara vermeyip harcasan; suç senin mi oluyor o adamın mı?
    Kesbi şer şerdir. Halkı şer şer degildir!

0|0
    0|0
  • Eğer Allah, zulümlerinden dolayı insanları hemen cezalandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat, onları belli bir süreye kadar erteler. Nahl / 61

0|0
    0|0
    • Yav he he. böyle saçma şeyleri kendinize saklayın ben size bunu sormadım.

• Yaratıcı varsa eğer o istemesse böyle şeyler olmazdı... Başkasının inancına saygı duymadığımı nereden çıkardın? kimsenin inancı beni ilgilendirmez ben kişiye diniyle değil insanlığıyla bakarım.

• tabi önemli olan kişinin inancı değil insanlığı. yeryüzünde olanlara yaratıcı isterse engel olurdu. engel olmuyorsa bu onu benim gözümde kötü veya adaletsiz göstermez. hatta şöyle düşünürüz Allah neden aslana rızık olarak ceylanı yaratmış? çok acımasızca geliyor. vahşi hayvanları yaratmak yerine sadece otobur canlılar veya farklı canlılar yaratıp hiçbir canlının hiçbir canlıya zarar veremeyeceği şekilde de yaratabilirdi. Allah birini neden güzel diğerini çirkin yarattı, isteseydi herkesi güzel yaratabilirdi diye düşünebiliriz mesela. hayatın neden böyle yaratıldığına benim aklım ermez. inancım gereği Allah daha iyi bilir.

• onlar sınavdan muafmış bir sınav masalıyla asırlardır uyutuldu bu insanlar

0|1
    2|0
Yükleniyor...