Hem dindar hem laik olunur mu?

Hem dindar olup hem laik olmak sizce mümkün müdür? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
5|21

En İyi Erkek Görüşü

• Laiklik basit anlamda din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Diğer bir deyişle birinin diğerine etki etmediği yönetim şeklidir.

Daha genel anlamı ise, din ve inanç özgürlüğür. Yani isteyen istediği dine ve inanca sahip olabilir. Devlet tüm din ve inançlara saygılı ve aynı mesafede olmak zorundadır.

Bu açıdan bakıldığında devletler laik olmak zorundadır, kişiler değil.

Burada tartışma konusu, laikliğin uygulanma şekli ve tarzıdır.

Örneğin, önceki yıllarda başörtülü halde üniversitelere ve bazı kurumlara girmek yasakken, daha sonra serbest bırakıldı. Hem de yasalarda tek bir kelime dahi değiştirmeye gerek kalmadan.

Bu da demek oluyor ki, laiklik bir ideoloji aracı haline gelebiliyor. Zaten asıl tartışmada burada başlıyor.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Iki bakış açısından bakılıyor ise olunur ama sadece kendi bakış açısı doğru diğerleri yanlış deniyorsa olmaz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Evet neden olmasin.. devletler dinle yonetilmemeli.. dinde siyaset denen pislikten uzak durmali.. inadina muslumanin inadina ataturkcu.. ataturke dinsiz diyenler onun tirnaginin icindeki pislik kadar musluman olabilseydi keske?

0|1
    0|0
    • Şeriat Allah'ın hükümleri demektir. Şeriatı istememek Allah'ın kurallarını istememektir. Dinden çıkartır

• Bombos bir tasavvur.. ici tamamen bos

• neden olunmasın

0|1
    0|0
  • Aralarında ne gibi bir engelleyici durum var?

0|1
    0|0
    • Laik biri şeriatı istemez. Şeriat Allah'ın kanunları demektir bu noktada dindar birinin şeriatı kabul etmesi ve istemesi gerekir. Çakışıyorlar

• Ben de kişisel olarak sordum zaten dindar olan biri laikliği destekleyebilir mi diye? Ben müslüman değilim zaten şeriat gelsin istemem ama müslümanım diyen birinin istememesi garip geliyor. Şeriattan kastım diğer ülkelerdeki gibi değil. Kur'an da yazan şeriat.

• Kuran diğer ülkelerde de aynı Kuran , şeriat Allahın kanunu ise ülkeler arasında fark olmamalıydı. Oluyorsa birileri kafasına göre yeni bir Kuran yazıyor demektir. Bu da aynı dine inananların bölünmesini , bu din dışında olan kişilerin ve toplumların da dışlanması ve yok edilmesi teorilerini getirir. Laiklik , her inanca eşit durmak ve hiç bir din fraksiyonunu yönetimde kullanmamak demektir ve insan olarak doğru olan budur. Bakma şimdiki yüzde 99 müslüman var bizim dediğimiz olacak diyenlere, Kuran başka semavi dine ait olan insanları , ülkede 1 kişi dahi olsa korur ve Türkiye bunu seçmiştir. Zamanında musevisi ermenisi yahudisi zerdüştü vardı ve birlikte de yaşıyordu insanlar kentlerde, uydurmacıların arınma felsefesi de şeriat değil kepazeliktir. Bu olursa , savaş Almanya'sı yahudi soykırımı ile aynı oluruz, o dersi aldı ki Almanya, hristiyan şeriatı uygulamıyor, oradaki yabancıları asıp kesmiyor eşit hak veriyor. Şeriat bir islamda yok hepsinde var.

• Hem dindar hem laik elbette olunmaz. Zira ikisi birbirine çok zıttır. Allahu tealanın ayetleri sadece camiler için değil. Devletin yönetimi içinde indi. Rasulullahın bir çok hadisinde (buhari) muaz b. cebel'e gittiğin yere neyle hükmediceksin diye sorunca kuran ve sünnete göre diye cevap vermiştir.
    "Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler, kafirlerin ta kendileridir" (Maide, 44)

0|0
    0|0
  • Olunmaz. Çünkü dindar olmak; Allahın kurallarına bağlı olmak demektir ve bu kurallara bağlı kalarak devleti yönetmek demektir. Ancak laiklikte, din devlet yönetminden ayrıldığı için, Allahın kurallarıyla devleti yönetmek söz konusu olmaz. Bu yüzden eğer bir insan, ben hem laikim hemde dindarım söylüyorsa yalandır.

0|0
    0|0
  • laik olunmaz. laik devletin bir yönetim şeklidir. hem dindarsın hem de laik bir ülkede yaşıyorsan tebrikler. işte dediğin oldu

0|0
    0|0
    • Hem dindar olup hem laikliği savunmak diyelim o zaman

• yani savunup savunmamak sana kalmış. biz laik bir ülkeysek diyelim, sen laikliği sevsen de sevmesen de yaşayacaksın sonuçta

• olunur tabi neden olmayasın

0|1
    0|0
  • hem bakıre hem hamıle olunur mu ? =)

0|1
    0|1
  • mevlanayı araştır, en büyük ispatıdır sorduğun sorunun

0|1
    0|0
  • laiklik devletlere mahsustur
    bizim insanımız bunu yanlış anladı maalesef

0|1
    0|0
  • Olunur bak bana :)

0|0
    0|0
  • Laikim muhafazakar değilim.

0|0
    0|0
  • Laiklik insana atfedilmez. Devlete atfedilir. Ve laiklik. Kliseye olan givenin sarsilmasi sonrasinda BUrjuvalilar tatafindan kullanilarak Kilise devlet yonetiminden tasfiye edilmistir. Insana atfedilen bir ozellik olamaz.

0|0
    0|0
  • cıks

0|0
    0|0
  • türkiyede olunmaz. ya din düşmanı olacaksın ya da dindar.
    din ve devlet işlerinin ayrı yürütülme olayı türkiyede din düşmanlığı olarak algılandığı için olunmaz.
    ama insanların yaşayışına karışmadan devlet babında bakılacaksa olunur.

0|0
    0|0
  • Neden olmasın

0|0
    0|0
  • Asla olunmaz

0|0
    0|0
  • Hayir olmaz Kim Allah'ın indirdikleri ile hükmetmez ise o kafirlerin ta kendisidir (Maide 44)
    Bu ülkeden 1923 yılında Allah'ın hükümleri silinip atildi ve kimseye sormadan laiklik denilen Avrupa sistemi dayatıldı buna da demokrasi dediler. Benim bildiğim demokrasi halka sorup sistem değiştirmektir Allah'ın sistemine darbe yapanlar su an kabirde Allah huzurunda en buyuk darbeyi görüyorlar insallah bize bu sistem dayatıldı biz istemedik

0|0
    0|1
  • Hem dindarim hem laik seriatlara inanmamak kuari kerim ve hadislere inanirim

0|1
    0|0
    • Şeriat Allah'ın kanunları demektir ve Kuran'ı Kerim'de yazar.1 ayeti inkar edersen dinden çıkmış olursun

• Allah katında dinden çıkman 1 ayeti inkar etmen kadar kolay. İstediğin ayete inanıp istediğini reddederek eğip bükerek müslümanım diyemezsin

• Sen inkar ediyosan o senin sorunun... Şeriat diyorsun şu an benim ortamında yok Türkiye de yok ama muslumanligi gayet güzel yasiyoruz yoksa hepimiz dinden mi ciktik biz? Ayagin takilsa dinden cikcan? Yok öyle bir dünya tövbe var bizde ama sen anlamazsin. Millete de papazlik yapma dinsizler akil yikicaklar

• Dini bir inanca sahipsindir herkesin dinini özgür yaşamasını istiyorsan
    hem dindar hemde laik olursun

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Olunur. Laiklik dediğin şey dini inançlara saygı göstermektir bir nevi.
    Laiklik dindar olmamak değil, dinini özgürce yaşamaktır.
    Diğer inançlara saygı duyduğu sürece Dindar laik olabilir.

0|2
    0|0
  • tabiki mümkün.

0|1
    0|0
  • Engel yok ki

0|0
    0|0
  • ne demek olduklarını bildiğine emin misin

0|1
    0|0
Yükleniyor...