Nükleer enerji konusunda ne düşünüyoruz. Ne kadar bilincliyiz?

Ben dışa bağımlı olmamak için emperyalistlerin kuklasi olmamak için Atatürk'ün yol gösterdiği tam bağımsızlıga yürümek için kendi kendimize yetmek için kimseye muhtaç olmamak için doğaya zararı minimize etmek koşuluyla evet diyorum. Sizlerinde görüşlerinizi bekliyorum.

• Doğaya zararı minimize etmek şartıyla evet diyorum.
    50% (36)69% (34)58% (70)Oy Ver
  • Kesinlikle Hayır diyorum. bu şekilde gayet iyi.
    50% (36)31% (15)42% (51)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|17

En İyi Kız Görüşü

• Kurmak kolay ama geri dönüş sağlayabilir mi? Hala Cernobıl etkisindeyim. Insanlari öldükten sonra kaç jenerasyon sakat ve hastalıklı Dünyaya geldi. Onun telafisi var mı? Atıkları nereye imha edilecek? Bu sistemin güvenliği kim sağlayacak?

0|1
    0|0
    • Yapmak için değil de gerçekten profesyonel bir şekilde yapılırsa, bu kadar önemli ama aynı zamanda tehlikeli bir şey birileri para kazansın rant sağlasin diye değil de milli bilinçle yapılırsa çok ama çok faydası olacaktır. Başka ülkelere gebe kalmicaz. İş adamimiz bir ürünü ucuza dışardan almak zorunda kalmicak aynı maliyetlerle biz üretim yapabilcez. Üretim tesislerimiz artacak işsizlik azalacak bu yüzden. İnsanlar 1300 liraya madende çalışmak zorunda kalmayacak asgari hayat standartları iyilesecek. Fakat yapılırken gidipte ormanı biçimesinler. Memlekette çok var kuru kurak arazi. Oralara yapılabilir.

• Türkiye paha biçilmez bir ülke, her şey yapılabilir. Üretim iyi seviyede, ama yeni teknoloji kullanan şirketleri o kadar az ki, yabancı yatırımcı gelip tesisleri bu topraklarda kurmaya çalışıyor, yarın kaza olduğunda sorumluluğu almayacağını besbelli. Ben mühendis değilim, ama alternatif enerji kaynakları araştırmak için ve tesisleri kurmak için AR Ge çalışmaları yürütmek gerekir. Geç bile kaldık, nüfus artıyor biz hala Rusların peşindeyiz. Onlar da maşallahTürkmenlere Kazaklara borulara giriş kapattılar dominant yeri korumaya çalışıyor imperialist yöntemleri ona denir.

En İyi Erkek Görüşü

• Burnumuzun dibindeki Almanya tüm nükleer ve fosil enerji kaynaklarını kullanmayı erteleyip yenilenebilir alternatif enerjiye eğilim vermişken, bizim gibi bir coğrafi özelliklerle bezenen ülkenin Çernobil ve Fukushima gibi nükleer felaketlerden ders çıkaramaması cidden endişe verici.
    Tamam, sağladığı enerji cidden büyük boyutta fakat, tüm nükleer santraller her türlü tehdit için açık hedeftir. Terörist eylemlerden tutun doğal felaketlere kadar listenin en üst sırasında yer alır.
    Daha kendi kömür madenlerini denetlemekten aciz bir devletin böylesine bir enerji peşinde koşmasını trajik görüyorum. Ve o santrallerin kurulacağı şehirleri birer Pripyat olarak görüyorum. Umarım bu tahminim asla gerçekleşmez. Aksi taktirde sonu çok ölümcül olur.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• gün gelecek bu nükleer enerji de saçmalık olacak belki, zararı veya maliyeti açısından tercih edilmeyecek. şimdi ama modaymış gibi yapılmasını isteyen bir kesim var biraz da. neymiş diğer ülkelerde varmış bizde de olmalıymış. bir kere şu var, türkiye diğer ülkeler gibi olası kazalara karşı önlem almasını beceremediğinden, daha maden ocaklarında yaşam odası bile eksikken bunu yapacak olsa gerekli önlemi alamaz alelacele yapar diyerekten ben yapılmasına kesinlikle karşıyım.

atatürkün gösterdiği o muasır medeniyetler seviyesine gelemedik henüz. bu nükleer enerji ile geleceğimizi düşünenler de yanılıyor. bizim önce kendimizi her alanda diğer ülkelere yetişecek seviyeye getirip ondan sonra bu tarz enerji girişimlerinde bulunmamız gerek. şahsen böyle düşünmekteyim.

2|1
    0|0
    • Çok güzel bir yorum yapmissiniz. Bir çoguna da katılıyorum. Başta eğitim ve adalet olmak üzere birçok konuda çok ama çok eksiğimiz var. Ama biraz geniş düşünmeliyiz kabuklarımizi kırıp ülkece şu ölü toprağını atmaliyiz. Bugüne kadar herkes diğerini eleştirdi suçladı ve sadece konuştu.. geriliğin sebebi de bu. Bir makine mühendisi olarak olaya somutsal yaklaştığımda ortaya şu çıkıyo. Bir ürünün maliyetinin neredeyse %50 si enerji maliyetidir.. biz pahalıya mal ettiğimiz için üretmek yerine dışardan alıyoruz. Bu hem üretmeyen bir ülke olmamıza sebep oluyo dolayısıyla işsiz sayımız artiyo. İş bulanda maden ocağında 1300 liraya çalışıyo. Hemde dış ülkelere gebe kalıyoruz her konuda.. ben bu yüzden nükleere siddetle evet diyorum ama evet derken şu şartlarla evet diyorum; hersey adam gibi yapılacak güvenliği vs herşeyi en iyi şekilde sağlanacak. Birde bir ton boş kuru kurak arazi var memlekette. Oralara yapsınlar. Gidipte ormanları biçmesinler..

• Yorumunuz harika. Ama Özellikle bir cümlenizi çok doğru ve haklı buldum. "Gene kendi adamlarını seçerler ve bir Sahtekarlık ucuza mal etme olur" bu cümlenin üzerinde okadar çok konuşmak gerekir ki aslında.. malum zihniyet yıllarca yaptığı uygulamalarla malesef bu algıyı yerlestirdi. Aslında memleket için çok faydalı olabilecek bir projeyi onlar dile getirdiği için olumsuz bakabiliyoruz. Örneğin bu nükleer konusunda evet dediğim zaman vay efendim sende onlardan mısın gibi yorumlarla baskılarla karşılaşiyorum. Oysaki alakası yok. Ben ülkemiz için realist bir şekilde doğru olduğunu düşündüğüm bir konuyu herzaman savunurum desteklerim ve buda beni kimsenin adamı yapmaz. Bu ülke onların değil ki ülkem için faydalı olabilcek bir konuda karşı geleyim. Bugün varlar yarın olmazlar. Ama bu ülke ve üzerindeki değerler, üzerindeki projeler hep kalacaklar ve bu ülkenin vatandasi olarak bundan biz fayda görcez. Ben yorumunuz için size çok teşekkür ediyorum.

• ben de teşekkür ederim yorumunuz için. hükümetler değişir ama bu topraklarda yapılacak her türlü proje ilerisi için kalır haklısınız. doğru adımlar atabilmek önemli kısacası. hakkımızda hayırlısı ne diyebilirim ki.

• Doğanın yeterince ağzına s.. ıldı bence.

0|0
    0|0
  • Ruslar nükleer santral yapacak bu ülkeye. Ne kadar güvenebilirsin ki?

0|0
    0|0
  • Su elektrik herşey bol en pahalısını tüketiyoruz bari onu koyup çevreyi bozmasınlar

0|0
    0|0
    • Hanımefendi su bol ama elektrik bol değil. Elektirigin üretilmesi için dolaylı olarak gaz lazım. Uzatmiyim kısaca şunu söyliyim enerjinin her türunde dışa bağımlıyiz. Rusya bir ürünü 5 dolara mal ederken biz 10 dolara mal ediyoruz buyuzden. E bizim iş adamimiz da diyoki dışardan hazır alır gelir burada satarim. Ozaman üretmeyen bir ülke oluyoruz. Uretmeyince fabraka acmayinca işsizimiz bol oluyo.. bem makine mühendisiyim. Bur ürünün maliyetinin yüzde ellisi enerji maliyetidir. Nükleer oyüzden olmalı. Ama canım gidipte ormanları kesipte yapmasinlar heralde! Okadar kuru boş arazi var. Yapsınlar oralara.

• Herşeyde bağımlıyiz diye enerjide de bağımlı olmak zorunda mıyız hanımefendi. Enerji ucuz olsun yeterki. Tarim ve hayvancilikta ilerler ozaman. Evet başka gün tarım konuşuruz hayvancılık konusuruz. Yeter ki düşünen fikir üreten bilincli toplum olalım. Görüşünuz için teşekkür ederim

• Herşeye bağımlı değildik olduk buda öyle olacak emin olabilirsin 3 yanlış bir doğru etmez üzgünüm hoşçakalın

Erkekler Ne Diyor 16

• Doğaya zararı minimize etmek şartıyla evet diyorum.

0|1
    0|1
  • Doğaya zararı nedir ya doğaya bir zararı falan yok. O olan sızıntılar falanda birisi tusunami sonrası diğeri de +9 şiddetindeki bir depremden sonra oldu. En ufak bir arıza durumunda santral kendini güvenli bir şekilde yok etmek için hazırlanıyor yani herhangi bir tehlike olma durumu yok.

0|1
    0|0
  • cernobılı yasmadığınız ıcın bılmıyorsunuz.. nükleer sadece katıldır.. bazen doğanın bazen ınsanın ama katıldır.. gelısmıs her ulke nükleerden kaçarken bundasn kurtulmak ıcın yol araraken bızım su görmüş arab mısalı koşmamız aslında ne kadar gerı bır ulke olduğumuzun kanıtıdırda neyse.. mübarek olsun hasmetmahımız olsun dıyorsa olacak

0|0
    0|0
    • Gelişmiş ve bundan kaçınan ülkelerde nedense ortalama 10-15 tane nükleer santral var ve hepsi dünya ya yön veriyor biz ise aman o zararlı yok şu faydalının derdindeyiz. Bu kafayla yakında suriye ye döneceğiz farkında değiller.

• Ok! Sen büyüksün. Son 5 seneymiş yahu o nükleer santral kurmak kaç sene sürüyor farkın damısın? Hem nükleerden daha iyileri mevcutken ve adamların elinde fazlasıyla nükleer santral varken bir yenisini daha ne yapsınlar. Sen diyeceksin ki şimdi çok bilmiş 38 yaşındaki "görmüş geçirmiş bebe" ks de "takıldığına göre" daha iyisi varken neden biz nükleer santral konusunda bu kadar ısrar ediyoruz? Be akıllı insan Ağır sanayi de nükleer enerji olmadan gelişmeyi nasıl planlıyorsun. Yüksek enerjiyi nükleer ya da kıyasla daha güvenli yollardan başka nasıl elde etmeyi planlıyorsun? Barajla mı o zamanda doğa diye yırtınıyorsunuz? Yenilenebilir enerji kaynakları mı? Maddi sarfiyatını ve ülkemizin bu konudaki yeterliliğini hiç göz önünde bulundurdun mu? Yüksek enerji kaynağını nükleerden başka yollarla elde edemeyiz! Güneş bile Hidrojeni helyuma çevirirken füzyon reaksiyonlarıyla (nükleer patlamalarla) gerçekleştiriyor bu işi ve sonuç ortada!

• @Novitec571 kardeşim seni tebrik ediyorum. Bu ülke tek kişinin üç kişinin beş kişinin malı değil. Buraya yapılan projeler şahıslarin değil. Bu memlekette yaşayan tüm insanların. Bu yüzden bizler memleketimiz için çalışmaliyiz. Projeler üretmeli faydalı olan projeleri desteklemeliyiz. 20 yaşındasin ama takdir ediyorum düşüncelerini. Bir çok kimse böyle düşüneniyorum. Okuyo musun yadane okuyosun bilmiyorum ama sana tavsiyem meslektaş olalım. Senin gibi genç arkadaslara bu ülkenin ihtiyacı var. Bizlere ihtiyaç var

• ohaaaa 4 kişi neye gore evet dıyor doğayı duşunenler için , güneş enerji sistemi dıye bır şey var bu 1890 yılında nıkola tesla tarafından ortaya atılmış bir gerçek bir tesla bobını ıle elektrıgı kablosuz dagıtabılmek herkesçe hayal teslaca mümkündür bununla ılgılı bazı vıdeolar var mumkundur guneş enerjısınden gelen enerjıyı elektrıge çevırıp dogrudan tesla bobınıyle yerden gokyunuzu 150 metre cıvarı ya da daha fazla olabılır bır kule dusun tepeden kablosuz elektrık dagıtabılır bu mumkundur... o yuzden nukleere hayır bı patlarsa gorursunuz ebenızın törekesini :D:D üçyüsss beşyüsssss üçyüsss beşyüsss :D

0|0
    0|0
  • Qcikcasi ben nukleer enerjiden cok , uzay teknolojimiz , ilac sektorundeki ilerleyişimiz buluslarimiz , ileri derece biyolojik ve kimyasal silah ve nano teknoloji alanlarinda gelisme gostermeliyiz.. dunya buna dpgru gidiyor.

Farkettin mi nukleer enerjiden bahsetmedim.. cunku artik bu bir zorunluluk ve ulkemizde bu alanda gec kalinmislik olmasi uzucu bir olay

0|0
    0|0
    • Bu arada nukleer enerji cok ciddi bisey bilemiyorum turkiyedeki muhendosler bunlarin kontrollerini yapabilecek kalbiliyete sahipler mi? Bu tip tesisler kesinlikle en ufak bir hatayi affetmez

• Bütün avrupa kullanıyor kesinlikle bizimde santral kırmamiz lazım hemde acil olarak ama bilmiyorum ki hangi ülke gelir kurar bize çünkü bu ilerlemenin gelişmenin en büyük adımı bunuda kimse istemez

0|1
    0|1
    • Kesinlikle. Hayatta ülkeler için insanlik için en önemli materyal enerjidir. Enerjin ucuzsa yediğin ekmek bile ucuzlar. Diyelimki bir şey uretcez. Rusya bunu 5 liraya mal ediyo. Biz enerjiyi ordan satın alıyoruz 10 liraya mal ediyoruz. Sora bizim iş adamimizda diyoki üretmem ithal ederim gelir burada satarim kâr ederim. Sonuç ne dışa bağımlı bir ülke. Üretmeyen işsizi bol bir ülke

• Enerji için HES yapılıyor bir Karadeniz'li olarak kesinlikle karşıyım güzelim cennet gibi derelerimi kimse kurutamaz! Nükleer enerjiyede karşıyım çünkü olası bir felaket sonucu biteriz en ileri teknoloji ülkesi olan Japonyada ve Rusyada bile patladı garantisi yok hiç bişeyin

0|0
    0|0
  • evet diyorum.
    nükleer teknoloji gerek.
    kıçı kırık bulgaristanda 7. sinin imzası atılalı en az 7 ay oldu

0|0
    0|0
  • nükleer faciaları gördük, ukraynada ve, japonyada, emperyalist sistemler yine kendileri üretiyorlar, bizde para var alıyoruz.

0|0
    0|0
  • parası olan konuşur ankete gerek yok dostum.

0|0
    0|0
    • Olsun akşama kadar cinsellik sayfalarında dolascagina millet fikir tartissin. En eksiğimiz o zaten. Fikirleri olmayan fikir konuşamayan bir toplumuz

• aslında yeni santraller doğaya zararlı değil hidrojen santralleri bunlarda radyasyon ortaya çıkmıyor

0|0
    0|0
  • olur farketmez

0|0
    0|0
  • Pek düşüncem yok.

0|0
    0|0
  • O dedigin neki yenen bisimi? :)

0|0
    0|0
  • Nukleer santral kurmak yerine butun illerin kac MW ihtiyaci oldugunu hesaplayarak oralara gunes enerjisi ve turbinler yerlestirsek dogaya az tahrib etmis oluruz ve birilerini az zengin etmis oluruz. Onemli olan gelecek nesillere neler biraktigimizdir.

0|1
    0|0
  • Tamamen bir rezillik! Türkiye ye yapılan büyük bir darbe bu! Bütün dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına geçti tamamen. Türkiye gibi ülkede güneş, rüzgar gibi kaynaklardan enerji üretmek varken, nükleer santral ülkeye darbedir. Birileri kendi rantı için ülkeye böyle bir darbe vurdu!

0|0
    0|0
    • Dostum yorumunun bir kısmına katılıyorum evet yenilenebilir enerji artırılmali. Rüzgar enerjisi güneş panalaleri hidroelektrik bunlar olmalı. Ama bunlar sadece yüzde 3-5 leri karşılayabilir ancak. Enerji olmayınca da dışa bağımlıyiz. Rusya gazı kesecek mi kesmeyecek mi vs. Rusya bir ürünü 5 dolara mal ediyosa biz enerjiyi dışardan aldığımız için 10 dolara mal ediyoruz dolayısıyla iş adamimiz diyoki kardeşim ordan alır gelir burada satarim ozaman.. ee noldu burada fabrika açmadin. İşsizin. arttı. bagimliligi sonlandiracak baska fikir varsa onu tartusalim.

Yükleniyor...