"Bayan" kelimesinden nefret eden var mı? Anlamını biliyor musunuz?

Bayan, eskiden gemicilerin geminin kıçına verdiği isimmiş ve limanda durduklarında kadınlar anlamasın diye bayana bak bayana derlermiş açıkça kalçalara iltifat edemeyecekleri için, bu şekilde dilimize yerleşmiş zaten. 2 senedir bunu biliyorum ve etrafımdaki herkese anlatıp aşılamaya çalışıyorum. Bİz Kadınız arkadaşlar. Ve bizlere Bayan diyerek hakaret etmenizden nefret ediyorum.

Aynı zamanda kız-kadın ayrımınızdan da nefret ediyorum. İnsanları bir zara bakarak yargılayamazsınız! Biz kadınız, kimimiz küçük, kimimiz büyük. Bir zar parçası için hemcinslerimi ayırıp yargılamanızdan nefret ediyorum. Biz kadınız. Bize jest yapacağım diye Bayan diyerek hakaret etmenize, bizi cinselliğimize göre ayırmanıza gerek yok! Kimimiz küçük yaşlı, kimimiz büyük yaşlı Kadınlarız!

0|0
3|15

En İyi Kız Görüşü

• helal olsun, hep savunduğum ve savaştığım bir şeye değinmişsin. bir kaç şey de "bayan değil, baymayan!" seslenişi altında ben ekleyeyim. kız ve bayan cinsiyet belirtme kavramları değildir. evrensel cinsiyet kavramı kadındır. bayan kelimesi ancak "bayan cassiopeia" gibi seslenişlerde kullanılabilir ancak o durumda da tercih, hanım veya hanımefendidir. kadın kaba, utanılacak, ayıplanacak veya yanlış bir kelime değildir. bu kelimeyle kadın cinsel kimliğinden, cinsiyetçiliğinden uzaklaştırılamaz. sözde kibarlık için bayan kelimesinin kullanımına gerek yoktur. zaten hala bu platformun adını sorgularım, senin benim gibi düşünen kadınların varlığına ve artmasına ihtiyaç var..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Kesinlikle katılıyorum ama şöyle düşün kızlara kadın dediğmiz zaman bizlere tepki gösteren kızlarda oluyor. Yani aslında ne desek suçlu da çıkabiliyoruz başıma geldi.

1|0
    0|0
    • O konuda haklısın çünkü toplum baskısı onları da sindirmiş..

• Yani Diğer hiçbir dil ve millette kadın , kız bayan gibi bir ayrım yok. İngilizce de genç erkekelre boy denir genç kadınlara girl denir. Bizde mesela genç erkeklere neden oğlan demiyorlar mesela? Yani kesin olarak kadınlar üzerinde birsürü zulm var bu ülkede din adı altında fakat Kur-anda yazmıyor bunlar. Çünkü Kur-ana bakarlarsa kadınlara çok saygı duymaları gerekcek ve ALLAH'ın kadınıı nasıl koruduklarını görecekler ve kendilerine köle bir kadın milleti oluşturamayacaklar :D Ya ben nedense ne konuşsam hep o konu Kur-ana geliyor kusura bakma :D

• Bu kadar büyütmenize gerek yok sonucta hakaret Amaçlı kullanılmıyor kimsede oyle birsey olduğunu bilmiyor anlattığın bir sehir efsanesi

Gercek olsa bile bir anlamı yok kibarlıktan kullanılıyor türkiye de

0|0
    1|0
  • Tamam sakin

0|0
    1|0
  • etmem

0|0
    1|0
  • Bay nerden gelmiş?
    Geminin önünde ki buz kiricidan mi

0|0
    1|0
  • kusura bakmayın bayan

0|0
    1|0
  • Napim yani

0|0
    1|0
  • Aklıma bu geldi. 😂😂😂
    encrypted-tbn2.gstatic.com/images

0|0
    1|0
  • Bayagnnn

0|0
    1|0
  • Bayana bakabilirmiyim

0|0
    1|0
  • Sakin ol şampiyon.
    Bana göre size '' Hatun'' dan başka bişi denmemeli. Eskiden atalarımız kadınlara böyle dermiş. Lakin bunu da sevmeyen kadın çok. Size bir türlü yaranamıyoz.

0|0
    0|0
  • Simdi daha cok BAAAAYAAAANN diyesim geldi

0|0
    1|0
  • Bayan hanım ayan abla

0|0
    1|0
  • kadın demek bana daha kaba geliyor ama

0|0
    0|0
  • Ben bundan snra hanımefendi dicem😊

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ya bayan kelimesinden nefret ediyorum. BAY:erkek demek. BAYAN:erkek olmayan. Kadın denmeli bayan değil. Hassasım bu konuda

1|0
    0|0
  • Katılıyorum.

1|0
    0|0
Yükleniyor...