Polislere Neden Aynasız Dendiğini Biliyor Musunuz?

Polislere neden aynasız lakabı takıldığını hiç merak edip araştırdınız mı?

0|0
10|13

En İyi Kız Görüşü

• Ekip otolarında dikiz aynası olmayan bir grup polise takılmış bir lakapmış.. Günümüze kadar gelmiş ve bütün polislere yapışıp kalmış bu lakap )=

Sayende arastirdik

0|1
    1|0

En İyi Erkek Görüşü

• Araştırmadım da düşününce şöyle geldi kafama.
    Polisler pek kurallara uymaz ya araba kullanırken, bigün biri demiştir "-Ulan dikiz aynanda mı yok", "-Ulan aynanda mı yok" derken "-Ulan aynasızlar bir düzgün gidin" e kadar gelmiştir.😂

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 9

• eskiden herkes bıyık bıraktığından bütün erkekler gün içinde bıyıklarını taramak için yanında ayna taşırmış ama polislerin bıyık bırakması yasak olduğundan polislerin ayna taşıma gibi bir derdi yokmuş ve bu yüzden halk arasında polisler "aynasız" olarak nitelendirilmeye başlanmış.

0|0
    0|2
  • Evet mesela ben geceleri aynasızlardan kaçarım, duvarlara yazı yazarken, koyu yeşil parkamla sjdhhs
    Aynaya bakmazlar o yüzden

1|0
    1|3
  • Eskiden Renault 12 Polis arabalarının sağ aynası olmazmış bundan dolayı trafik polislerine aynasız denirmiş.

0|0
    0|2
  • Umurumda degil

0|0
    0|1
  • Aynaları yokmuş

0|0
    0|2
  • hayır

0|0
    0|2
  • Hayır bilmiyorum.

0|0
    0|1
  • Hiç merak etmemiştim. Nedenmiş?

0|0
    0|1
  • Hayır canım

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Bılmıyorum kanks

0|0
    0|0
  • Sen araştırdığina göre yazsana mübarek.

1|0
    0|2
  • Bilmiyorum.

0|0
    0|1
  • yok onu düşünecek kadar kafam hiç rahat olmadı

1|0
    0|1
  • Kendilerine ayiracak vakitleri olanadigi icin sac bas daginik gezdiklerinden bu lakabi almislar

0|0
    0|3
  • biliyorum :)

0|0
    0|1
  • eski polis arabalarinda dikiz aynasi yokmuş :D

0|0
    0|1
  • Tipsiz olurlarmış ve aynaya bakmazlarmış 😕

0|0
    0|6
  • Bir polis olarak cevap vermek istiyorum.

Mesleğe girmeden önce benim de merak ettiğim bir tabirdi. Bununla ilgili çeşitli iddialar mevcut.

Eski model Renault 12 araçlarda sağ ayna yokmuş, bu araçlar yıllarca Polis Teşkilatına ittirildiği için polis aracı görünce aynasız deniyormuş.

Halbuki, Amerikada da polislere aynasız deniliyor. Orada da polisler eski model Renault'a binmiyorlar ya.

Başka bir iddia, polisler ayna taşımazmış, ondan dolayı saçı başı dağınık geçerlermiş.

Disiplin mevzuatı gereği polislerin saç uzatması yasaktır. Subay traşı polisler için de geçerlidir.

Diğer iddia; polisler kendi hatalarının farkına varamadığından, empati kuramadığından dolayı arkasını göremeyen anlamında kullanıldığı yönünde.

Gelelim asıl nedenine;
    "Police" kelimesinin Amerikan İngilizcesindeki argo karşılığı "Cop" demektir. Cop da aynasız anlamına geliyor.

Bundan dolayı yabancı filmlerin çevirisi sayesinde kullanılmaya başladığını düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Ayna polislerin inancın da günah olarak geçiyor.
    O yüzden ayna kullanamazlar.

0|0
    0|3
  • Polislere aynasız dendiğini de ilk defa duyuyorum.

0|0
    0|1
Yükleniyor...