Kürt kökenli arkadaşlara soruyorum. sakin bir şekilde. hakaretler yağdırmadan. soruma cevap verirmisiniz?

sadece kürt olanlar cevaplasın. diğerlerinizde kimseye hakaret etmeyin. sadece medeni bir şekilde fikir beyan edin. sizce kürtler özellikle güneydoğuda isteyerek pkk yı ve uzantılarını destekliyor mu. batıdaki kürtlerde batıya yuvalanmaya çalışan pkk lıları ve uzantılarını destekliyor mu. TC yi gerçekten istemiyormusunuz. samimi bir şekilde cevap verecek olursanız sizin isteğiniz sizce olması gereken nedir?

Güncellemeler:
sadece kürt olanlar cevaplasın. diğerlerinizde kimseye hakaret etmeyin. sadece medeni bir şekilde fikir beyan edin.
1-sizce kürtler özellikle güneydoğuda isteyerek pkk yı ve uzantılarını destekliyor mu
. 2-batıdaki kürtlerde batıya yuvalanmaya çalışan pkk lıları ve uzantılarını destekliyor mu.
3-TC yi gerçekten istemiyormusunuz.
4- samimi bir şekilde cevap verecek olursanız sizin isteğiniz sizce olması gereken nedir?
sirayla cevaplar mısınız?

0|0
5|7

En İyi Kız Görüşü

• Ben kürt asıllı değilim ama bildiğim görüp okuduklarım dahilinde ülkemizin doğu taraflarinda pkk hakimiyeti yuksek olduğu ve genel olarak bir tehdit ibaresi bulunduğundan ister istemez oy alabiliyorlar batı tarafında oy verenler ise destek olarak düşünebiliriz, ama şöyle bir şey de var ki bu reklamlarda söylenen ya da basın açıklamaların da soylenenler de kulak ardı edilmeyecek düzeyde ve mantıklı geliyor kulaga ancak doğruluk duzeyi nedir bilenemez nasıl ki Akp için din i kullanarak siyaset yapıyor deniliyor dogu bölgelerinde de barış adı altında bir söylem olabilir bu konu çok derin ve uzun ve tartışma evresini geçip barış adı altinda soğuk bir savaş var sadece düzeleceğinide hiç sanmıyorum

1|0
    0|0
    • ama doğuda şunu gördüm devlet ne yapsa yaranamıyo halka. ve pkk nın yaptığı yanlışları bile devlete mal ediyorlar. ve herkes sadece ve sadece İMC tv ve pkk propaganda kanalları izliyorlar ne ülke basını nede yabancı basını takip ediyorlar. çoğu sabit fikirli. sadece o kanalların dediğine inanıyor ve onların söylemleriyle hareket ediyorlar. devlet tarafından tanına imkanlar bile yeterli gelmiyor onlar için. uzun süre kaldığım için uç bölgelerde bunu gördüm. gözlemledim konuştum dinledim durum bu.

• Zaten pkk ın baskın olduğunun göstergesi bu devleti kötülersin kendilerini dışlanmış olarak algılatırsın uzun yillar boyunca bunu insanalara aşılarsın bizden daha büyük olan abilerimiz ablalarimiz daha iyi bilirler takip ettiler ise bu çok uzun bir dava yani 70 li yıllara kadar inen bir durum askerlik yapmış büyüklerimin anlattığına göre eskiden kaçakçı denilirmiş ve kimseye zarar verilmezmiş önünden geçip gitseler bile aslında bu davranış bile saygı göstergesidir bana göre birde aklıma takılan tek şey eski zamanlarda yine 60 70 li yillardan bahsediyorum askeriyenin başa geçmesi yapilan yanlışlar zulumler tarafindan bile devlet suçlaniyor şimdi ve gerçekten duzeysiz atışmaya döndüler kendi partisini destekleyenleri vurup öldürüp devlete suç atıyorlar ve bu durum cahil kalmış kalmaya zorlanmış toplumda ayaklanma yaratıyor

En İyi Erkek Görüşü

• Milyonlarca kürt var bende bir tanesiyim ve çok azı pkkyı destekliyor. Aynı şekilde bazı ermeniler ve türklerde destek veriyor. Genelde dinsizlerden oluşuyorlar. Vatanını milletini seven milyonlar var unutmayın

4|3
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Evet evet her kurdun amaci sizin kokuşmuş ülkenizi bölmekti zaten. Abi adamlar var olduklarini resmiyete dokmek istiyo farkinda degil misiniz siz inkar etsenizde onlar varlar ve var olacaklar adamlarin kendi dillerini bile konusmasina neden izin vermezler ki?

0|0
    0|0
    • türkiyenin neresinde kürtçe konuşmayı yasaklamışlar. hatta ve hatta güneydoğuda bırak dili kürtçe yazı bile rahat rahat kullanılıyor belediyeler. belediyelere ait kuruluşlar hepsinde hem kürtçe hem türkçe yazıyor. devlet kuruluşları dahil banka hastane falan hepsnde kürtçe konuşuluyor. ve kürtler çalışıyor. sorarım şimdi kim kimi dışlıyor kinm neyi yasaklıyor. bu olgu beyinlere yerleştirilmiş 80-90 larda neyse hala değişmemiş o yüzdensorun çıkıyor bence. artık 2000 lerin gözüyle türkiyeye bakmaya çalışın. hayır diyenlerede o zaman 80-90 lar yaşatılsın. bunu mu istiyorsunuz. madem o dönemlerden vazgeçemiyorsun

• ırak ve iran mis gibi kan kokuyor neden orda değilsin. çok ayıp ettin. insan yaşadığı yere kötü laf etmes. üstelik gidebileceğin o kadar çok seçenek varken

• Bende bunu anlamıyorum hadi biz baskıcı bir toplum olarak Türk üz de senin gibi zihniyette ki insanları niye hala Doğramıyoruz

• Lan başkası cevap vermesin diyosun ama şunu o KALAS beynine sok her Kürt PKK değil.!

1|0
    1|0
    • lan he kürt olanlar cevap versin. gereksiz atışma olmasın dedim canım

• inşallah öyla olmaz olmicakta elbek bir gün uyanırlar. kimin arkasından gittiklerinin farkına varırlar. çünkü eğer o durum gerçekleşirse ermeniler kürtlere kıyar ve o zaman kürtleri kurtaracak kimse olmayabilir.

• Elbet bir gün diyosun ama o gün çok geç olabilir.

• Evet destekliyor amayeni bir ülke oluşumu için değil. Bu aslında büyük bir sır değil. Doğu bölgesindeki politika çok karışıkaslında.(Kürdüm)

0|0
    0|0
    • biraz açılar mısın. senin hangi fikrini savundukları için desteklliyorsun.

• d. bakir izmirle bir butundur. sinirlar olusmasi d. bakir icinde cokuntu olur İzmir icinde antalya icinde. kimse extra sinir cizgileri istemiyor. kurtler olarak aslinda istenilen tek sey kurt oldugumuzun bilincinde olmaniz. kurt oldgumuz icin bizi ezik gormemeniz ikinci sinif muamele yapmamaniz vs vs

• @profiteroldr ben yıllardır güneydoğudayım bulunduğum süre içinde ne devletin nede diğerlerinin kürtleri yok saydığını ve ikinci sınıf muamelesi yaptığını görmedim. bu olgu kafalara işlenmiş. herşey gayet serbestçe hastane banka devlet daireleri. hatta ve tahha batıda yapılamayan ve müsade edilmeyen cezalandırılan çok şey burada serbest. ikinci sınıf ve görmemezlikten gelme konusu bence yanlış. ülke geneline baktığın zaman öyle bir şey artık yok.

• Ben malatyada yaşayan bir Kürdüm. terörün yoğun olduğu illerde olaya oluyor ama halk tepki vermiyor ihbar etmiyor üstwlik evinde saklıyorlar teröristleri. Sonra da tv ye çıkıp barış istiyoruz diyorlar ama hepsi fasa fiso çünkü hepsi teröre tam destek veriyorlar

2|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Zazayım..
    +Bir sabah uyandınız ve birileri diyor ki size sabah kahvaltısında zeytin yemek yasak ! Ne olurdu?
    - Sabah kahvaltısında zeytin yemeyiz
    +Yanlış!
    Her yasak kendi isyancısını yaratır.
    Zeytin severler bir örgüt kurarlardı üzerinde zeytin dalı amblemi olan bir bayrakları olurdu.
    Zeytinlere özgürlük diye bir marşları olurdu belki.
    Şimdi soruyorum size zeytin severler ayaklanıp dağa çıksa? Dağa çıkan mı suçlu yoksa zeytini yasaklayan mı?

1|2
    1|0
    • Size biz neyi yasakliyoruz Kürtler yaşamasn mi diyoruz ne diyoruz biz size yasaklanilan şey ne?

• @benaslındayoğumm arkadasin yasaklanilandan bahsettigi sey aslinda toprak... Hersey fasafiso kardes... Rahatlik batiyor insanlara kusrabakma... Bizimde sucumuz bugunr kadar gosterilen tavizdir... Ic ice girmisiz artik... Bolunmek kimsenn isine gelmez... Insanlar bir halt saniyor destekleyince onlari... Guya farkli bakis acilarina sahipler... Kendi cani yansa hemen dusman kesilir o tarafa...

• Elazığ çakmakkaya köyünde 1 yıla yakın kaldım bir gün olsun ağızlarından devlet bize baahmir bizi yasakliir dediğini duymadım zazalar zaten hiç bir zaman bu ülke için kin baz olmamıştır lakin devletimde kürtlere verdiği onlarca tavizi ve olanağı Türk lere bile vermemiştir şimdi diyorsun ki yasaklayan mı suçlu dağa çıkan mı. Yavuz hırsızın hiç mi suçu yok?

• al sana samimi ve ozelestirili bir cevap. 80 lerin sonunda kurtleri inkar politikasi yurutulmeseydi pkk diye bir uzanti olmazdi. pkk nin kurulus amaci kurtce konusan insanlarn iskencelerde oldurulmesi, kurtlerin yok sayilmasi, ekonomik hak ve ozgurluklerden mahrum kalmasi, kurtce konusanlarn muzk dinleyenleren linc edilmesi oldurulmesi falan uzar. bu liste.. kurt mahkumlarin aileleri kurtce disinda dil. blmiyor die gorusturulmezdi bu ulkede. egri oturup dogru konusalim. devletin inkar politikasi sonucu kurtleri savunmak icin ortaya cikan bir hareketi kurtler tabiki destekliceklerdi. ayni seyi siz dusunun? abd gelip turkceyi yasaklasa tepkiniz nasil olurdu?

0|0
    0|0
    • pkk nın farklı ülke ve güçler tarafından kullanıldığını amacının dışına çıktığını düşünmüyormusunun. ve üstelik artık çoğu şeyin iyi yönde kürtlerin lehine değişim gösterdiği ve düzeldiği bir zamanda. bunların yaşanması mantıklı mı

• pkk hicbir zaman baska devletler etkisinde kalmamistir kalmazda. cunku butun olay ideoloji. tabi simdi eskiye bakildiginda cogu pozitif olay mevcut yalan yok ama sizce yeterli mi? şu an devlet fransizca egitim veren okullara maddi destek sagliyor, ortodokslarn okullarini acmasi icin girisimde bulunuyor ama. kurtce egitim istendigi zaman ulkeyi boluyorlar soylemi cikarildi haksiz miyim? aslinda soyle birsey var. yillr boyu sindirilmeye calisilmis bir halktir kurtler. ve bazi cozum esikleri vardir. şu an iktidar o esige yaklasmak yerine atese odunla gidiyor.. eylemleri destekliyor izlenimi vermek istemem ama eylul darbesnde bile byle yasaklar yoktu ve byle yasaklar konuyorsa kurtlere elbet bunun direniside olacakti

• sen şuna inanıyormusun. kürtçe eğitim serbest olsa tüm sorunlar çözülür mü. çözüm süreci bıoyunca güneydoğuda idim. kendi gözlerimle gördüm ordakiler süreci aşırı derecede istismar ettiler yalan yok. şaşırmıştım. ama düzeleceğine inanmıştım. devlein verdiği tavizleri yanlış anladılar. sorunun bu aşamaya kadar gelmesinin suçlusunun tek devlet olduğuna inanmıyorum. keşke sorun sadece dil olsa. ama şunuda gördüm doğuda belediyelerde bankalarda hastaneler hemen hemen hep kürtçe kullanılıyor kürtçe yazılıyor devlet buna karışmıyo çünkü fiilen olan bir şeyi yasaklayamazsın. ama olay yinede büyüyor. bence konu dil bile bitmicek. pkk da dış güçlerin müthiş derecede etkisi var bunu bölge halkıda biliyor devlette ama senin yok demen ilginçti.

• Bahk arkadas kurtler 2ye ayrilir bir has kürtler 2ermeni defşirmesi olan kürtler neden diyarbakirin diger ilcelerinde olay cikmiyor sur lice silvan kulp eskiden ermeni semtleri idi ermeniler 1915olaylari vaktinde kahraman dedem ve silah arkadaslari sayesinde kuzey irak ve suriyeye suruldulr ama 1980de baslayan ve 90da korfez savasi ile patlak veren saddam olaylarinda ermeni devsirmesi kurtler sirnak hakkaride kurulan kamplara yerlestirildi 8bin olan sirnak nufusu 80bin oldu orn. Halepceden ve saddamdan kacan kurt halki guneydoguya yerlestirildi peki ne oldu bazilari dondu bazilari kaldi kalanlar simdi biz toprak istiyoruz ozgurluk istiyoruz diyorlar bknz. suriye irak ve iranda yasayan kurtlerin hic bir vatandaslik hakki yoktu kimlikleri bile yoktuer ama nedense suclu turkiye neden bizi topraklarimizdan surduler diyorlar ben ilk once muslumanim ve turkum ust kimligim turk alt kimlik olarak kurdum b

0|0
    0|0
    • sorun orda zaten has kürtler ermeni dönmelerini ayrıt edemiyorlar mı

• edemiyorlar bahk eskiden kürtler marabaydı yani işçi kime sorarsan sor inkar ederler ama öyledir ıraktan çalışmaya çok gelirlerdi ırgat olarak nasıl doğudan karadenize mevsimlik işçi gelir öyle gelirlerdi katırlarla bana bunu anlatan dedemin babası
      doğu cok boş bırakılmış bir bölge halk cahilleştirilmişte cahilleştirilmiş bahk teror nedeni ile boşaltılan köylere bahk hep eski ermeni köyleri
      haa kürtler bilmiyormu bunu benım gibiler biliyor sayımızda az değil ama cehalet haplanan uyuşturucu ile zehirlenen gence eline silah ver birazda gaz ver babasını bile vurur orada

• Bu bayrağın altında yaşayan herkes bu bayrağa ve bu vatana. ke... Saygı duyacaklar Kürt kardeşlerimizi kimse ayırmıyor bu ülkede onlarda bizler gibi herşeyden yararlanabiliyorlar.

1|0
    0|0
  • Bunların hepsi saçmalık benim kimliğimin başında T. C yazıyor ben oturduğum doğduğum toprakları neden istemeyeyim böyle sorularla algı opresayonu yapıyorsunuz

1|0
    0|0
  • valla artık bölünmeyi istiyorum keşke bölünsek de gitseler kendi bölgelerine batıda hiç kalmasalar

0|0
    0|0
Yükleniyor...