"Vegan" kelimesini daha önceden duydunuz mu?

Hayvanları ne kadar çok seviyorsunuz? Onların da yaşama hakları için neler yapıyorsunuz acaba?

0|0
12|17

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Ben veganım. Hayvanları yaşamımın hiçbir alanında kullanmadan gayet mutlu, sağlıklı bir biçimde yaşıyorum. Veganlık sanıldığı gibi pahalı ve zor değildir. 2. Dünya Savaşı'nda da veganlığa devam eden insanlar var, askerlikte de veganlığa devam edenler var, üç kuruş harçlığıyla yurtta kalıp vegan yaşayabilen insanlar var, hapiste dahi veganlığa devam eden 2 kişi var şu an . Haliyle bahanelerin ardına sığınmadan, vegan olmanın çok kolay olduğunu söylemek durumundayım. 9 Nisan 2015'ten beri veganım, keşke daha önce başlasaymışım. Hayvanları sömürdüğüm her gün için kahroluyorum. Toplum bize dayatıyor hayvan sömürüsünü, fakat bundan kurtulabiliriz... Veganizm özgürlüktür.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• köpek eşşek at yemiyoruz saygılıyiz.
    Lahmacun yanında salata da veriyorlar. Sen salata ye lahmacunu bana ver

1|0
    0|0
  • Yaşadığım yöre itibariyle yemek kültürümüz et üzerine kurulu.. Severek tüketirim.

Kanarya köpek, ve balıklarım var.. Hayvanları da sever değer veririm.

Hayvanlar elbette insanoğlu ve doğanın döngüsü için ehemmiyet arz ediyorlar, ancak; açlıktan insanların hele hele yaşam hakkından dem vurduğumuz çocukların öldüğü bir dünya üzerinde insanlardan daha çok gündemde olmalarını da yersiz buluyorum.. Bu da sanırım kişinin değer yargılarıyla ilgili..

0|0
    0|0
    • Her ikisi de farklı konular. Vegan birisi zaten görüp görebileceğin en vicdanlı kişidir. Değer yargılarımın gözlerime bakan her canlıya eşit olduğunu söylemem gerekmiyor sanırım. :)

• Anladım seni, veganlara karşı bir tutum içerisinde değilim. Farklı konular evet, öncelik sıraları da farklı. Seni tenzih ederek söylüyorum her insan aynı mesafede yaklaşmıyor bu olaylara, meydanlarda hayvan haklarını savunanları savaş ve sömürge karşıtı protestolarda da görmek istiyoruz..

• Duydum ama uygulamıyorum.

0|0
    0|0
  • Duydum, 21 gün boyunca denedim, bana göre olmadığını anladım. :)
    Ovo lakto vejetaryenim. :)

0|0
    0|0
  • Cok zor olmasa gerek :)

0|0
    0|0
  • hayır r

0|0
    0|1
  • Duydum.

Ama uygulamıyorum : )

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Duydum ama bana göre bir olgu değil..

0|0
    0|0
    • Ah bu alışkanlıklar.. aslında sizden ve vicdanınızdan güçlü değiller :)

• Hayır aslında tercih meselesi, her türlü hayvanı çok severim vr tavuğa zarar vermeden çıkan yumurtayı, ineğe zarar vermeden sağılan sütü ve o sütten yapılan peyniri gömerim.. Bence bunda yanlış bir durum yok...

• Hayvan severlerin kullandığı bir kelime diye biliyorum.

0|0
    0|0
    • Tam da öyle değil, hayvansal ürünleri hiç bir şekilde tüketmeyen, kullanmayan (giymeyen) sömürmeden yaşayan kişiye vegan deniyor. :)

• Rica ediyorum sevgiler

• Sevgiler ve saygılar benden size gelsin hanımefendiciğim :)

• Vegan ruhluyum sadece...

0|0
    0|0
  • hayvanları çok severim ama et yemekten vazgeçmem

0|0
    0|0
  • Vegan nedir yaa

0|0
    0|0
  • Duydum ama merak etmedim

0|0
    0|0
  • vay be ilk defa duydum

0|0
    0|0
  • veganlık grizekalılığın çeşitlerindendir. öyle ki, neden et yememizin gerektiğini asla anlatamazsınız. anlatmaya kalktığınızda ama ben ot yiyor ve çok sağlıklıyım cevabını alırsınız..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Ben duydum araştırdımda biliyorum yani :) hayvanlarıda çok seviyorum can taşiyan herhangi bir varliginda insanlara hizmet etsin kolelik etsin diye yaratildigi fikride kafama yatmiyo. Mesela o kadar sebze meyve varken neden bir canliyi kesip yiyoruz buna ihtiyacimiz mi var? Veganlik sadece et değil hayvandan uretilen hicbirseyi tuketmiyo tabi :) bence hayvanlar bizim kolemiz degil olamaz sadece zevk icin avcilik yapacak kadar adi bir insan karnini doyurmaktan baska derdi olmayan sadece biraz sevgi isteyen bu hayvanlardan nasil ustun gorulebilir ki? İnsanlar nankor insanlar dusuncesiz insanlar bencil insanlar vahsi su dunyadaki herseyin kendisi icin yaratildigini ve kendinise hizmet etmek zorunda olduğunu saniyo ama değil! Oda Allahin kulu bizde onuda Allah yaratti bizide oda can tasiyo bizde buda hepimizi esit yapmaya yeterde artar bence.

0|0
    0|0
    • Ne güzel yazdınız yüreğinize sağlık bir gün vegan olmanız dileğiyle

• duydum ne olduğunu biliyorum ama o şekilde yaşamak çok zor geliyor. yine de şunu diyebilirim ki biz hayvansal olan hiçbir ürünün fabrikasyon olmamasina dikkat ediyoruz. çünkü köyde yaşıyoruz ve doğal ortamlarda beslediğimiz hormonsuz yetiştirdiğimiz hayvanlarımınızın sütü yumurtası vs den yararlaniyoruz. et konusunda da en azından küçük hayvanları kesmiyor bizimkiler. veya en az acı çekeceği şekilde olmasını sağlıyorlar ölümünün. yani hayvanlardan yararlanırken onlara eziyet çektirmemeye özen gösteriyoruz. et konusunda da şunu diyebilirim zamanla kırmızı eti azalttım ve daha çok beyaz et yiyorum. umarım gün gelir onu da bırakabilirim en azından. zor ama bir gün olur belki bilemedim.

0|0
    0|0
    • Adınıza çok sevindim duyarlı olmak her şeyden önce gelir sevgiler :)

• Hayvanlara olan koruma iç güdüsü vicdanı olan herkeste vardır mutlaka. Onları koruma açısından baktığımızda onların bize sağladığı besinlerden faydalanmamak bence korumak anlamına gelmiyor. Bu benim fikrim. Çünkü bu hayvanlar bunları zaten insanoğlu için yapıyor. Zaten dikkatli incelendiğinde her hayvanın, insanoğlunun ihtiyacı olan farklı bir besine vitamine adına ne denirse kaynak sağladığı ortadadır. O yüzden bence hayvanları sevmek korunması gereken noktalarda korumak gerekli noktalarda da faydalanmaktır.

0|0
    0|0
  • Duydum. Benim düşünceme göre eğer hayvanlar birbirlerini yerken doğanın düzeni deniyorsa ben de gidip almam gerekenleri aynı doğanın düzenine göre alınca sorun olmamalı. Yemek istemeyene saygı duyarım ama bu tarz şeyleri yiyen insanlar hayvanları sevmemekle suçlanmamalı.

0|0
    0|0
  • Vegan olmak "hayvanlari sevmek" degildir. Oyle olsaydi tum hayvan severlerin sanirim "vegan olmasi" gerekirdi. Sevmediginiz birini nasil öldurmuyorsak, hayvanlara da ayni sekilde davranmaliyiz. Insan disi hayvanlar da "hissedebilir canlilar" oldugundan, yasamdan bizler gibi cikarlari vardir. Veganlik, hayvanlarin yasam haklarina saygi duymaktir. Bu sebeple hayvanlarin cesitli iskencelere maruz birakilarak yapilan 'seyleri' "kullanilabilir, yenebilir, giyilebilir" olarak gormez. Hissedebilen tum canlilar esit yasam hakkina sahiptir ve yasam menfaatleri, insan turunun damak zevki, kaygilari vb bahaneleri icin kullanilamaz, yok sayilamaz. Eger siz de hayvanlara yapilan iskencelerin haksiz oldugunu dusunuyorsaniz, hemen vegan olabilirsiniz.

0|0
    0|0
  • B 12 baktirmanizi tavsiye ederim
    B 12 vitamini hayvansal kaynakli bir vitamin bitkilerde bulunmadigi için eksikliğiz olabilir

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim ilginize, bedenimiz daha önceden aldığımız B12 Vitaminini uzunca bir süre depolayabiliyor. Ayrıca vegan b12 kapsülleri var.

• Biliyorum sadece farkinda değilseniz diye uyarmak istedim

• Bu video'nun şiddetle izlenmesini tavsiye ediyorum

https://www.youtube.com/watch?v=es6U00LMmC4

0|0
    0|0
  • İncirin içinde arı yumurtası var, vegan değildir zinhar yemeyin saygı gösterin derken karşılarındakilere saygı göstermeyen kişiler. Ayrıca veganlık bir insanı asla daha iyi biri haline getirmez. Sadece hayvani gıda tüketmeyen biri haline getirir o kadar.

0|0
    0|0
  • Süt peynir yogurt bile tuketmiyor musunuz 😕

0|0
    0|0
  • Omlet yemeyen. süt içmeyen. tereyağlı hiçbir şey yemeyen. bal yemeyen afederseniz bir kaç tahtası eksik ve güya kendini hayvansever sanan insan müsvedteleri

0|2
    0|0
  • tabiki duydumm arkadasim vegan benim:)

0|0
    0|1
Yükleniyor...