Atatürkün en sevdiğiniz yönü nedir?

Atatürkün en büyük özelliği bence akılcılığıdır. Fransız aydınlanmasından etkilenmiş , laikliği özümsemiş, dinin beyni uyuşturan yönlerini terketmişti. milliyetçiliğini ise bir turan sevdası veya Türkleri öbür milletlerden üstün görmesi olarak anlamamalı, onun milliyetçiliğini daha ziyade milliyetperverlik olarak yorumlamak en önemlisi. O milletini yükseltmek, aklın ve aydınlanmanın merkezi Batıya yönelmek istiyordu. o bu doğrultuda kadın erkek hep beraber çalışmamızı istemiş kadınları eve tıkatan erkek egemen düşünceyi dinlememiş, peçenin boğultucu havasından kadınların yüzünü dünyaya açmasına olanak tanımıştı.

Ülke ondan önce hep savaşlar içindeydi, artık yeni çağda silah teknolojisi Son noktada idi ve imparatorluk mantığı hiçbir yere varamaz idi. O'nu kazandığı zaferlerden sonra Suriye Bulgar ve Yunan illerine fetih için yöneltmek isteyenler olduysa da O 'yurtta sulh , cihanda sulh diyerek , yeni devletin eskisinden esas farkını ve ideal çizgisini ortaya koyuyordu böylece.

Onun bıraktığı ne bir dogma ne bir ideolojik prensip vardır. O zamanın değişebileceğini, ve zamanın koşullarında uygarlığı yaratan şey ne ise onu alıp kendimize uygulamamızı isteyen dev bir liderdi.

Benim en sevdiğim özelliği bu nedenle akılcılığıdır. onun gibi bir adam daha ülkeye gelmedi.

• akılcılığı/laikliği
    22% (2)35% (6)31% (8)Oy Ver
  • askeri dehası/komutanlığı
    33% (3)18% (3)23% (6)Oy Ver
  • Devlet adamlığı/politikası
    11% (1)12% (2)12% (3)Oy Ver
  • elitist/burjuva aydını olması/liberal ve kapitalist ekonomiyi desteklemesi
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • halkçı, devletçi olması / inönü devrinde kurulacak köy enstitüleri gibi kurumlara öncü olması
    0% (0)12% (2)8% (2)Oy Ver
  • Siz ekleyiniz (...)
    34% (3)23% (4)26% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
5|9

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Atatürk halkın adamıdır ama Kılıçdaroğlu gibi hendek savunucusunun Hdp-pkk yanlısının değil zaten benim söylediklerimi beyan ettikleri için başta Yılmaz Özdil gibi bir çok düşünürün metni yayınlanmadı Sözcü kalleş CAUMHURİYET terörist...

0|1
    0|1
    • keşke önce düşünüp sonra eksi vereydin... Yılmaz Özdil ve Bekir Coşkun' a tapıyordunuz 1 yıl önce...

• cevap vermeyeceğim insan gibi konuşmadığın sürece... kibar ol kibarlık sadece kadınlara ve ibnelere karşı gösterilen bir yaklaşım tarzı değildir.

• Bekir Coşkuna tapıyordunuz ' ifadesi ne kadar da kibarca bir ifade değil mi? Ya da inisan gibi konusmamakla ithamın. orda ben sana birtek hakaret te bulunmadım.

Kızlar Ne Diyor 4

• Kararlılığı. Doğru bildiğinden asla şaşmaması. Zorluklara karşı pes etmemesi, mücadele etmesi. Atatürk'ün en çok kendime örnek aldığım yönleri bunlar

0|1
    0|1
  • Hangi birini sayayım ki? Mükemmel bir adam, güzel adam.

0|2
    1|1
  • Şu Ülkeyi kurtarmasaydı diyorum artık o derece utanıyorum

1|2
    0|2
    • Baksana hele kadın kızlara. Özgürlüklerini Atam vermiş gidip afganistan İran Suudi Arabistan bedevisinin din şeriat kurallarını iptal etti diye ona düşman kesiliyorlar. Tayyip denen ne idüğü belirsiz şahsiyeti başa getiriyorlar atatürkün getirdiği demokrasiye ihanet edip

• Bunlardan daha mühim meseleler var görüyorsun ülkede her gün bir yerler patlıyor insanlar artık can güvenliği derdinde , Atatürk sevgini anlıyorum ama şu an emanet ettiği ülkeye sahip çıkamıyoruz ki

• Ben kendime atatürkçü veya kemalist demiyorum ben akılcıyım ve evet atatürkü cok seviyorum. ama biryerlerin patlamasından ziyade bence , milletin ortak değerler bütününde birleşmesi önemlidir. Bu temel uygarlaşmanın temelidir. Atatürk bu temele demokrasi ve laikliği akılcılığı ve dünya milletleriyle iyi geçinmeyi koydu. şu an batı milletleri bu ortak temel üzerine yükselmiştir. Ortadoğu ise , dogmatizmden ve kandan temelini alır , dogmatikliği dinin ve milliyetçiliğin en bağnaz yorumuna , kan seviciliği, yani cihad aşkı ise sürekli bir savaş ve terör durumuna yol açmaktadır. Ülkemizde yaşananların esas temeli budur ve en ogmatik sansürcü kan sevici terörist olan Akp yi başa getirmesidir

• Atatürkü pek sevmem ama saygı duyarım bir kaç özelliğine. halkçı olması gibi

0|1
    0|0
    • AtaTürk olmasaydı ya kumaydın ya da evin sana mahbesin olurdu. Kadına özgürlüğünü o verdi bunu sakın aklından çıkarma

• ben bir müslanım ve benim inancıma göre kul olmasaydı diye birşey yok. atatürkü sevmiyorum çünkü.. bu boşuluğu kendime göre doldurabileceğim bir sürü madde var. seni ilgilendirir mi benim görüşüm hayır ilgilendirmez. benim özgürlüğümü benim dinim belirler etrafımdaki insanlarda buna uyar. atatürk olmasaydı diye birşey yok bende. sende varsa saygı duyarım ama bende yoksa buna sende saygı duyacaksın. soru sordun cevapladım. atatürke ettiğim bir küfür yok etseydm eğer savunmaya geçmekte haklıydın kimi sevip sevmeyeceğime sadece ben karar veririm o kısmı sana da başkasına da düşmez. Ayrıca bu ülke; imanın inancıyla alındı bu ülke kuranlar okunarak alındı bu ülke savaşa giden askerlerlerin ALLAH ALLAH diye ölüme doğru koşuşlarıyla alındı.. Şimdi kalkıp bana atatürk olmasaydı şu olurdu deme. Rabbim ister ve olur. Bende böyle. Sizde böyle..

Erkekler Ne Diyor 8

• Laiklik ve ileri görüş ilk yönü.

0|1
    1|1
  • Ortada soyle bir gercek var evet bende cok severim kendisini ama artik su tapma olaylarini bir kenara birakmak gereklidir zaten boyle insanlarda cahil kesim oluyo ve sag kesimin dalga konulari oluyo yillardir sag sol kesim kavgasi var şu an ki chpyle ataturk chpsini bir tutan insanlar var ya ataturku bana kalsa liselerden itibaren okutulmasi ve oyle sacma siirler falan yazilmamasi gerek iyice oyuncaga cevirdiniz adami bide mumkunse onun hakkinda bisey bilmeyen insanlar atam diye bagrinmasin ortalikta soyiceklerim bu kadar..

0|0
    0|0
  • duruşu

0|1
    0|0
  • İleri Görüşlülüğü.

"efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , selçuklu ve osmanlı'yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.

ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde , her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır."

Örnek Şekilde.

0|0
    0|1
  • Keşke ülkeyi kurtarmasaydı yazık oldu şu ülkenin düştüğü durumlara bak teröristlerle pazarlık yapıyolar insanlar ölüyor ama bunlar anca açıklama yapıyolar

1|0
    0|0
  • Mükemmel bir kafirdi, bir faşistliğini bir de emperyalizmini sevmiyorum, onlar da olmasa en az benim kadar müthiş ve zeki bir adamdı.

1|1
    1|1
    • Mükemmel bir kafirdi ne demek lan. ? Atamın boku olamazsın sümüklü müslüman

• Lan dedim ya yazmış

• Amannnn boşver taş attık da kolumuz mu yoruldu karş.

• Birgun sordum babama ataturk neden buyuk n
    cocugum drdi bana onu ssviyor her turk bu geldi aklima

0|0
    0|1
    • Atatürk diktatördü ama gönülleri fetheden sonra emir veren diktatör :)
      Kendisini atamız bizzat böyle tanımlıypr

• Düşündüm de bir yön bulamadim

1|0
    1|0
    • Bırak ya onun gibi adam bu milletin basına bin yıl sonra gelir.

• Senin osmanlı dediğin şu zamanın afganistanı..
      Onun toprak yağmalayarak, fethederek ganimet yolu ile zenginleşen versiyonu. Yoksa eğitim cehalet dogmacılık aklı devre dısı bırakma kendinden olmayan kafir dediğini dışlaması , kadın düşmanlığı şu an ın afganistanı ile aynı

Yükleniyor...