Atatürkün en sevdiğiniz yönü nedir?

Atatürkün en büyük özelliği bence akılcılığıdır. Fransız aydınlanmasından etkilenmiş , laikliği özümsemiş, dinin beyni uyuşturan yönlerini terketmişti. milliyetçiliğini ise bir turan sevdası veya Türkleri öbür milletlerden üstün görmesi olarak anlamamalı, onun milliyetçiliğini daha ziyade milliyetperverlik olarak yorumlamak en önemlisi. O milletini yükseltmek, aklın ve aydınlanmanın merkezi Batıya yönelmek istiyordu. o bu doğrultuda kadın erkek hep beraber çalışmamızı istemiş kadınları eve tıkatan erkek egemen düşünceyi dinlememiş, peçenin boğultucu havasından kadınların yüzünü dünyaya açmasına olanak tanımıştı.

Ülke ondan önce hep savaşlar içindeydi, artık yeni çağda silah teknolojisi Son noktada idi ve imparatorluk mantığı hiçbir yere varamaz idi. O'nu kazandığı zaferlerden sonra Suriye Bulgar ve Yunan illerine fetih için yöneltmek isteyenler olduysa da O 'yurtta sulh , cihanda sulh diyerek , yeni devletin eskisinden esas farkını ve ideal çizgisini ortaya koyuyordu böylece.


Onun bıraktığı ne bir dogma ne bir ideolojik prensip vardır. O zamanın değişebileceğini, ve zamanın koşullarında uygarlığı yaratan şey ne ise onu alıp kendimize uygulamamızı isteyen dev bir liderdi.


Benim en sevdiğim özelliği bu nedenle akılcılığıdır. onun gibi bir adam daha ülkeye gelmedi.

 • akılcılığı/laikliği
  A seç
 • askeri dehası/komutanlığı
  B seç
 • Devlet adamlığı/politikası
  C seç
 • elitist/burjuva aydını olması/liberal ve kapitalist ekonomiyi desteklemesi
  D seç
 • halkçı, devletçi olması / inönü devrinde kurulacak köy enstitüleri gibi kurumlara öncü olması
  E seç
 • Siz ekleyiniz (...)
  F seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0
59

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 8

Yükleniyor...