Aile içi şiddeti nasıl durdurabiliriz?

Aile içi şiddet, bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine yönelik uyguladığı saldırgan davranışlardır. Sadece şiddet içeren davranışlar değil aşağılamak, tehdit etmek, ekonomik özgürlüğünü kısıtlamak ve zorla evlendirmek gibi şiddet gören kişinin kendisine ve çevresine olan saygısını ve güvenini azaltan, korku duymasına sebep olan davranışlar da girer. Şiddete sadece aynı evde oturan kişiler değil, eski eş, kız veya erkek arkadaş ya da nişanlı da maruz kalabilir.
Aile içi şiddeti nasıl durdurabiliriz?Belki de aşağıdaki sebeplerden dolayı bu şiddet eğilimleri devam etmektedir.
-Kadının kendini çaresiz ve savunmasız hissetmesi
-Olanlara göz yumulması ve bunun bir sır gibi saklanması
-Erkeğin kendini otorite olarak görmesi
-Bir suç olarak değilde aile meselesi olarak görülmesi

Bu olay herkesin başına gelebilir. Size olmasa bile bir komşunuza ya da akrabanıza. Sizce aile içi şiddeti çözmek için birşeyler yapabilir miyiz?

1|0
10|6

En İyi Kız Görüşü

• Aile içi şiddet uygulayanlara ceza verilebilir mesela. Bir nebze de olsa caydırıcı olabilir. Kadınların sıfırdan hayatını kurması için bir takım maddi imkanlar yaratılabilir, iş-ev verilebilir vs.

Ama herşeyin ötesinde esas temelde yapılması gereken şey ebeveyn olmayı düşünen ve ebeveyn olan çiftlerin kendini savunabilen, kendi değerinin farkında olan kadınlar ve kadına saygılı, kadın kıymeti bilen, erkek olmaktan önce insan olmak gerekliliğinin bilincinde olan erkekler yetiştirmesi.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Okul yıllarında boş boş durduğumuz beden dersinde kız öğrencilere kendini savunma öğretilebilir ve adam olamayanlara adamlık öğretilebilir (ya seve seve öğrencek ya da ...). Bunun dışında diğer insanlar bir şey yapsa bile kadın şikayetçi olmayınca boş yere polislik oluyosun. Elinde delil olduğunda (video vb.) şiddet uygulayan ceza almalı. Ve en önemlisi bir kaç ibreti alem ceza verilmeli, bu cezalar ağırlaştırılmalı ve 3. şahıslarda şikayetçi olabilmeliki bu şiddet azalabilsin

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Öncelikle hem kadinin hem erkegin maddi ozgurlugu olmasi şart. Bizde olaylar para kazanan kisinin, eşi uzerinde ego tatmini seklinde işliyor. Boşanmakta dünyanin sonu degil. Akilli olmak lazim biraz.

1|1
    0|0
  • Susmayacaklar herşeyi göze alıp şikayet edecekler eğer bana bir şey olursa bu adamın suçudur diye bildirecekler. Delil toplamak içn bir polisle anlaşabilrler o bağırıp çağırırken gizlice herşeyi kayıt altına almak vs. İşe yarar.

0|1
    0|0
  • öncelikle hem kadinin hem erkegin maddi ozgurlugu olmasi şart diyen arkadaşa katılıyorum, ve eğitimde şart. herkes kendini geliştirmeli

0|1
    0|0
  • ceza vererek

0|0
    0|0
  • Video çekip savcılığa gideceksin oldu bitti maşallah

1|1
    0|0
  • İnanç.. inancı olan bir insan , diger insanlara merhamet eder.. merhamet Rabbimin her insana vermedigi bir duygu.. sevgi , şefkat ..
    Malesef onune gecemiyoruz , gecemiyorum. Allah yardım etsin hepimize..

0|0
    0|0
  • şiddet olan işi öldrülmeli

0|0
    0|0
  • öfke kontrolü için ilaç kullanmak gerekiyor. toplum olarak ruh sağlığımız iyi durumda değil.

1|0
    0|0
    • ilaclarin kisa sureli olarak faydali olacagini dusunuyorum, ama uzun soluklu bir cozum icin yetersiz kalabilir, daha koklu daha radikal seyler gerekli, tesekkurler.

• Malesef durdurulmuyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Aile içi şiddeti çözmek için tarafların birbirini dinlemesi anlaması gerekir. Birbirleriyle laf yarışının yerini hataları kabul etmeler almalı. Şuç degilse bile kavgaya dönüşen olaylar var bunları da düzgün bir istiare yaparak çözebilirler.

0|1
    0|0
  • Az kemerle dayak yemedim hani :)

0|0
    0|0
  • Sevgi, saygı ve anlayış ile

0|0
    0|0
  • Durdurursun bisekılde

0|0
    0|0
  • Çocuklarını düzgün eğiterek bu süreci geriletebilirsin