Alevilik bir dinmidir? yoksa İslamın bir mezhebimidir?

Gerçek bilgiyi sormuyorum. sadece görüşleriniz. bu mevzunun gerçek bir görüşü yok. Alevi arkadaşlarım var fakat hepside birbirinden farklı mezhep gibi davranıyorlar. bir esas bir kural kaidesi varsa nedir.

0|0
3|8

En İyi Kız Görüşü

• Ben alevi degilim bu konuyla ilgili arastirma da yapmadim ama kendi fikrimce ben islamiyetin bir mezhebi olmadigini dusunuyorum. Sanirim aleviligi aciklamak icin felsefi bir akim sozcugu kullaniliyor.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 2

• Alevilik, Şia nın yandan yemişi gibi şey. şia'nın temel inançları olan Hz. Ali ve 12 imamın günahsızlığı alevlikte de mevcut. ayrılan nokta ise aleviliğin şia dan aldığı düşünceyi kültürsel etkileşimlerle bambaşka bir hale getirmesi

0|0
    0|0
    • Tarihsel süreçte anlıyoruz ki esasında 15. yy ın sonuna kadar anadoluda bir Alevi akımı vardı. Selçuklu, ve Kayılar yani Osmanlı aileside bu akımdan etkilenmiş Alevilerdi. Fakat seneler içerisinde Anadolu Aleviliği kökeni olan (HZ. Ali tarafında olmak - Emevilere karşı) düşüncesi mezhep sonrada kültür dahada ileri gidip ayrı bir din oluşturma noktasına gelmiş. zaten bu noktada karışıyor işler.

bu benim tarihsel araştırmam.

• Şiilik alevilikten çok daha eski bir mezhep. temel inançları aynı olduğu için aleviliğin şiilikten etkilendiği açık. bazı yabancı kaynaklarda alevilik şia mezhebi olarak geçer

• Aleviliği şia mezhebi der isek alevilik farklı bir din olur islamdan

• Ne dindir ne de mezhep..

0|0
    0|0
    • dışardan bakınca Anadolu aleviliği bir din değil mezhep değil. Şia lıkta değil o farklı. sanki bakınca kültür gibi geliyor.

Erkekler Ne Diyor 7

• Öyle bısı yokmus uydurmaymıs kanks

0|0
    0|0
  • Ben aleviyim. Sizden bir farkım yok. Camide namaz kılmamalarının sebebide HZ Alinin camide öldürülmüş olmasıdır. Lütfen seviyeli konusalım araştırmadan etmeden konusmayalım

0|1
    0|0
  • bana göre mezhep falan değil sonuç olarak alevi insanlar namaz kılmıyor ve namazın bu dönemdeki gibi kılındığına inanmıyorlar onun için başka bir şey yapıyorlar dans gibi bir şey + olarak camiye değil cemevine gidiyorlar

0|1
    0|0
  • Kardeşim İslamın mezhebi yoktur , Alevilik de diğer mezhepler gibi bir dindir.

0|0
    0|0
  • Budizmin meshebidir.😅😅

0|0
    0|0
  • Alevilikin islamla alakasi yok. Sahsen aleviler bana gore musluman degildir ve kafirdirler. Zaten namazi inkar ederek dolayli yoldan kafir oldular bile. Sahsen ben alevileri baska kafir bir din olarak goruyorum.

0|0
    0|0
  • topluluk diyelim

0|0
    0|0
Yükleniyor...