Çocuklarda ceza-ödül sistemini doğru buluyor musunuz?

Bir Çocuk Gelişimi öğrencisi olarak fikirlerinizi almak istedim :)

0|0
13|25

En İyi Erkek Görüşü

• ceza olmaz gülüm sadece ödül kazanmak ve kazanamamak olur. fikrime guven. ben okudugum okullarda egitmenlerimin kac defa egitimci olmalarina ragmen bakis acilarini degistirip alkis aldim bana guven

1|0
    0|0
    • eig imide alabilirmiyim uyuyacagmda. burdaki yorumlari okudum en iyisi bu

• Tamam :) iyi geceler diliyorum

• tesekkurler guzellik

En İyi Kız Görüşü

• elbette doğru bulmuyorum. ödül-ceza yöntemindense doğru-yanlış yöntemi yanlısıyım. yani çocuğa bir davranışı doğru olduğu için yapması, yanlış olduğu için yapmamasını öğretmek gerektiğini ve bunun için bir şart olmaması gerektiğini düşünüyorum. örneğin yemek yemeyen bir çocuğa, yemeğini bitirdiğinde çikolata kazanacağını söylemek yerine, çocuğun zaten o yemeği yemesi gerektiğini öğretmeyi daha doğru buluyorum.

1|0
    0|0
    • Harikasınız. Boyle bilinçli kadınları görmek beni cok Mutlu ediyor

Erkekler Ne Diyor 24

• Ceza vermek bir çözüm değil. İstenmeyen davranışlar sergileyen bir çocuğa uygulanacak farklı yöntemler var. Görmezden gelme veya bıktırana kadar istenmeyen davranışı yapmasını desteklemek gibi.
    Onun dışında ödül verme işlemi yararlı bir yöntem fakat devamlı ve sık yapıldığında alışma riski barındırdığından, etkisini kaybetme olasılığı yüksektir. İyi dengelemek gerekir.

1|0
    0|0
  • Pavlov olmak istiyorlarsa olabilirler, tabii ebeveyn olmak isterlerse o başka.
    Pavlov konusunu bilmiyorsan, en basit anlatımı olduğunu düşündüğüm bir kaynak paylaşayım :
    http://www.simplypsychology.org/pavlov.html

1|0
    0|0
  • Köpüşlerde bile iyi bir uygulama değil bu bence. Köpeğin samimiyeti yok oluyor, yalakalık yapıyor hep :P

1|0
    0|0
  • İleride çocuk üzerinde büyük sorunlara yol açabilir gibi bence anne banalar en baştan çocuklarını boş bırakmaz doğruyu yanlışı öğretmeye başlarsa çocuk ödül beklemedende doğruyu yapar bence

1|0
    0|0
  • ben doğru bulmuyorum.
    köpek eğitirken kullanılır ceza-ödül...

1|0
    0|0
  • hayır

1|0
    0|0
  • Ben pozitif eğitimden yanayım. Kötü birşey yaptığında cezalandırmak yerine iyi birşey yaptığında ödüllendirmek iyi şeyler yapmayı alışkanlık haline getirmesini sağlayacaktır..

1|0
    0|0
  • hatalı bişeee

1|0
    0|0
  • Olması gereken birşey zira küçük çocuğa ne kadar iyi anlatsanda anlamasını bekleme

0|0
    1|0
    • Öğretmenlik yaptıgım dönemlerde küçük bir çocuğa hatta bir sürü çocuğa iyi anlattım ve gayet güzel anladılar :)

• Bireye göre degisir şımarık bir çocuga karşı anlatmak farklı cevremde aşırı şımarık mızmız cocuk var ne dersen de anlamiyor

• Bir çocuğun şımarık davranmasının tek nedeni aile ve çevreyle alakalı olabilir. Bu da çocuğun hatası değildir

• Evet buluyorum.

0|0
    0|0
  • Hayir tabi ki kopek mi onlar odul verip is yaptiralim

1|0
    0|0
  • Onu bunu bilmem ama dayak cennetten cikmadir uslanmayani dovecen

0|0
    1|0
  • Bence yanlış. Sonuçta çocuklar hata yapa yapa tecrübe kazanmalilar

1|0
    0|0
  • Evet Kahinatin sahibi Allah ta ayni yontemi kullaniyor. Iyiler cennete kotuler cehenneme.

0|0
    1|0
  • Çocuklar çocuklarımız ruh hastası ya yeni nesil ne böyle kız eğitin şunları sizlere güveniyorum 😂

0|0
    0|0
    • Çocuklarımızı yetiştiren nesile bir bakmalı derim daha cok.. Cocuk neyi verirsen onu alır cunku

• Bak ben normal doğdum sen beni delirttin 😄

• Çok efendi bir çocukluğum geçti okula başlamamla birlikte olanlar oldu. d

• yokk beee bizde öyle bişey yoktuu... ben iyi bişey yapsam babam eşşoğlu eşşek sen nerden bilin bunları derdi :D kötü bişey yapınca da gözüme bir bakardı hadi kıpırda yerinden yiyosa :D böyle eğitecen sende uygula :D

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    1|0
  • en sağlıklısı aralıklı pekiştirme

0|0
    0|0
  • olumlu pekiştirmeyi doğru buluyorum.

0|0
    0|0
    • çocuğa ne yapmaması gerektiğini söyleyip ne yapması gerektiğini söylemeyen insanlar nasıl çocuk yetiştiriyor anlamıyorum

• böyle bir konu açtığın için ayrıca teşekkürler. hem eğlendim hem bilgileri tazeledim :) hemde bir şeyler öğrendim

• Ben teşekkür ederim..

• hiç anlamam

0|0
    0|0
  • ceza sistemini yanlış buluyorum fakat ödül sistemi bence mantıklı :)

0|0
    0|0
  • Evet Gerekli doğru olanı ve yanlış olanı anlaması için

0|0
    0|0
  • Özel derse verilen paraları bana verseler daha çok ders çalışırdım :) para ösülse cevabım evet

0|0
    0|0
  • Hayirdir cocugu ona gore mi buyutecen :D

0|0
    0|0
    • Çocuk gelişimi okuyorum diyorum. Sence cocuk büyütmek fikir almış olabilir miyim?

• Bence konuyu baska yere cekiyorsun. Her neyse, umarım soylediklerimin bazilarini kulak ardi etmezsin

• Hayır. Teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 12

• O egitim kopeklere yapiliyo bildigim kadariyla. Bende cocuk gelisimi okuyorum ve kesinlikle ceza-odul sistemine karsiyim.

1|0
    0|0
  • Anne adayı olarak, şu hamilelik sürecimde okumadığım gelişim kitabı kalmadı. Sonra dedim napıyorum ben, elalemin dediklerine göre mi yetiştireceğim. Aslında, çocuğun hataları sonucunda ufak cezalar almasını doğru buluyorum. Mesela evde kendine ve çevredekilere zarar verdiğinde uyaracağım ama tekrarlarsa düşünmesi için bir kaç dakika konuşmadan hatasını göstereceğim. Ay kıyamam da ben :D

0|0
    0|0
    • ceza davranışı azaltır ama yok etmez. sevdiği şeyleri yaptırmayıp doğru olanı yaptığı zaman vereceğinizi söylerseniz daha doğru olur.

• Bende cezaya karşıyım. Sadece anlaşmamızı sağlayacak unsurlar, ben onu seversem o da beni sever. Ben onu anlarsam o da beni anlar. Ama ben onu şımartırsam o hayır demeyi asla bilemez.

• tabiki doğru söylüyorsunuz ama sevdiği şeyi aldıktan sonra istediğiniz davranışı yaptırttınız ya. bundan sonra mutlaka çocuğa neden yaptığınızı açıklamalısınız. yoksa dediğiniz gibi olur. çocuk diye anlamaz sanmayın. ben hatırlıyorumda 7 yaşından beri aynı şekilde düşünebiliyorum

• Evet doğru buluyorum

0|0
    0|0
  • Ceza olmamalı. Ödüllenme mutlaka olmalı.

0|0
    0|0
  • Bana göre hiç doğru değil, daha güzel yöntemler mutlaka olmalı.

0|0
    0|0
  • Evet yanı çoğu Türk ailesi gibi hata yaptığında dövüp bir şeyler başardığında Aferin demektense daha mantıklı bence ceza- ödül

0|0
    0|0
  • İkisininde fazlasını zararlı buluyorum arada küçük küçük olmalı bence :)

0|0
    0|0
  • ceza odul sistemi abarti derecede olmazsa dogru olabilir. kaldiramayacagi cezalar verilirse eger ileride ciddi rusal sorunlari olur

0|0
    0|0
  • Olmalı. Olumlu davranışı pekiştirecek ödül sistemi olmalı. Ceza ise gerekmedikçe verilmemeli.

0|0
    0|0
  • Sık sık olmadığı ve çocuğu yeteri kadar (ne az ne de çok) tatmin ettiği sürece doğru buluyorum

0|0
    0|0
  • Basetmek icin bu sart bence. Tabiki alistirmamak gerekir.

0|0
    0|0
  • bilemiyorum yeter diye olan dizideki manyak adamın gibi olmasını istemezdim

0|0
    0|0
Yükleniyor...