Kitapkurdu olanlara sorum. Kitaplara ilgi duymadan önce nasıldınız ve kitap okuduktan sonra ne değişti kendinizde anlatır mısınız?

Güncellemeler:
Her bir görüşü tek tek okudum ilginiz için teşekkürler :)

0|0
34|41

En İyi Erkek Görüşü

• Değişimi farketmezsin genelde. Ama kötü yazılar, yazılardaki anlatım bozuklukları, güzel konuşmayan insanlar her şey rahatsız etmeye başlar. Hayal gücünün sınırlarının genişlediğini hissedebilirsin. Daha çok düşünür, daha çok hayal edersin. Okudukça büyürsün, büyüdükçe daha çok okursun. Ama bunların en net çizgileri hissedemezsin. Sadece seni çok iyi tanıyan insanlar bu değişimleri farkedebilir. Tabii eğer geçmişte bambaşka bir insansan.

4|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 40

• Soru gerçekten çok güzel, cevaplar harikulade. Kızlarsoruyor. com böyle bir yer olmalı işte. Böyle entelektüel yazışmaların geçtiği bir site olmalı.

Neyse soruna gelirsek: Ben okumayı küçük yaşlardan beri severim. Ben okumaya Ortaokulda Reşat Nuri Güntekin'in Damga isimli romanıyla başladım diyebilirim. Elbette öncesinde de okuyordum ama Damga benim için bir dönüm noktasıydı. O kitaptan aldığım lezzeti pek az kitaptan almışımdır. İşte o kitaptan sonra kitapların gerçekten insanı geliştirdiğini farkettim. Şimdi çok kitap okuyorum, kitap okumak benim için boş zaman uğraşı değil günlük programımın bir parçasıdır.

1|0
    0|0
  • Kendimi Bildim Bileli kitap okumaya meraklıydım
    O yüzden öncesi şöyleydi sonra böyle oldum diyemeyeceğim fakat şunu diyebilirim; okunulan Her Kitap hayata ve dünyaya açılan bir penceredir. Ne kadar fazla kitap okursan hayata ve dünyaya o kadar çok pencereden bakarsın yani meseleleri çok boyutlu ve farklı algılarsın...
    Hasılı kelam; ille de okumak, okumak...

1|0
    0|0
    • www.kubbealtilugati.com
      Oldukça faideli bir site.
      Akıllı telefonlar için uygulaması da var.
      Tavsiye olunur...

• Günlük hayatta kullanmadıktan sonra unutuyorum kelimeleri teşekkürler link için :)

• Ben kullanıyorum mümkün oldukça.
      Meselâ linke tıklayıp,
      Camekan ve lepiska kelimelerine bakabilirsin.
      Bize nereden geldiklerini ve nasıl bir süreci izleyerek günümüzdeki manaya büründüklerini gözlemleyebilirsin...

• Kitaplar bana çok şey öğretti ama en önemlisi hayata tutunmamı kitaplara borçluyum.

Çok zor zamanlarımda kitaplarla teselli buldum. Onlar benim vazgeçilmezim.

1|0
    0|0
  • hayal gücümü x4 katladım. Benim gibi insanların olduğunu anladım düşünce olarak. Hızlı okuma alışkanlığı kazandım. Daha iyi cümle kurma alışkanlığı kazandım. Daha iyi kendimi ifade edebilme ve daha bir çok şey.

1|0
    0|0
  • tek ilgi alanım şiir ve şiir kitapları okurum bu bana yazdığım şiirlerde farklı tarzları kullanma olanağı sundu

1|0
    0|0
  • ben evlendiğimde evime kütüphane odası yapacak ve bu doğrultuda araştırmalar yapan biriyim. kısaca kitap benim için vazgeçilmezdir. kitapla ne zaman tanıştım dersen ilk okuldan beridir. 20 yıl oldu yani

1|0
    0|0
  • Eğer merak ettiğin ve dikkatini çeken şeyler okursan çok iyi ama eline alıpkelime okumaksa amacın sadece beyin gücünü artırır bunu şarkı dinleyerekte yaparsın enstürüman çalarakta

1|0
    0|0
  • Kitap bana bir şey kazandırmadı ben genelde film gibi konulu heyecanlı kitapları severim.
    Keyifli vakit geçer.

1|0
    0|0
  • Kitap beni kazandırdı bana

1|0
    0|0
  • Kardeşim hayatımda yaptığın en güzel ve en doğru şey Kur-an ile tanışmaktı. Daha sonrasında hayatım değişti ve inanılmaz şeyler yaşamaya başladım. Anladım ki bir kitap insanın hayatını inanılmaz bir şekilde değiştirebiliyormuş.

0|0
    0|0
    • Yaşar nurinin şuanki görüşlerini biliyor musun? eski hayatı nasıldır bilemiyorum ama şu an sapmış durumda yazdıklarına güvenemem sanırım

• KArdeşim biliyorum hepsini takip ediyorum ama beni ilgilendirmiyor ki :D şu an sevdiğim kur-ancı insanların hepsinde yanlışlar var fakat ben onlardan doğruları alıyorum yanlışları kendi problemleri.

• Bazılarına Diksiyonu, iyi konuşabilmeyi öğretir.
    Bazılarına hızlı okuyabilmeyi öğretir.
    Bazılarına düşünmeyi öğretir

Yani asla genellendiremiyoruz, biri bakış açısı diyince bir başkasına bakış açısı kazandırmıyor çünkü okduğu kitaplar, kişinin kitaptan ne anladığı falan bir sürü faktör var.

0|0
    0|0
  • Yapabilmeyi ve iç dünyamı kitaplara borçluyum.

0|0
    0|0
  • Kitap okumadan önce insanlarla iletişim kuramiyordum. Sınavlarda paragraf soruları yapamiyordum ve hayal kurma becerim yoktu. Kelime dağarcığım gelişti, espiri yapma yeteneğim gelişti. Tipimden kaybettiğimi kitaplar sayesinse dilimle kazandım. Cahil biri degilim her kitap bana binlerce sey öğretti.

0|0
    0|0
  • kitap bana düşünme gücü, kelime dağarcığı, yorum yapabilme gücü, etkili konuşabilme, bilgi hazinesi kazandırdı

0|0
    0|0
  • Bazen anlatmak istediğin şeyler olur da bir türlü izah edemezsin anlatamazsın. Öyle bir şiir ya da roman okursun ki kendini bulursun, terapi gibi gelir.

0|0
    0|0
  • hiç bişey. daha çok kaybettirdi. okumaya teşebbüs ettiğim anlarda uyuyabilir ya da daha farklı bir aktivite yapabilirdim. okullarda çocuklara yanlış eğitim veriliyor lütfen...

0|0
    1|1
  • perspektif ve zihin jimnastiği. ama fazla okumam :)

0|0
    0|0
  • Hayal gücü, bilig vs

0|0
    0|0
  • Çok şey değişti.

0|0
    0|0
  • bir kere hayata ve olaylara yaklaşımımı, bakış açımı değiştirdi, kelime dağarcığı, konuşma şekli falan.. vs vs.. daha bir sürü faydası var

0|0
    0|0
  • Hiç kitap okumadım

0|0
    0|0
  • Okumadıgım icin :/

0|0
    0|0
  • ruh...

0|0
    0|0
  • valla kitap okumadan önce daha realisttim, okudukca hayalperest olmaya basladım, sonra gercekler acı bir sekilde karsıma cıktı :)

0|0
    0|0
  • Okumak ıstıyorum ama vaktım olmuyor

0|0
    0|0
  • konuşmam yazmam ve bilgim arttı

0|0
    0|0
  • okumuyom ki

0|0
    0|0
  • Kitap herşeyi kazandırır kültür ve zeka olarak geniş bir akla sahip olursun konuşman düzelir dilin bazı yerlerde daha iyi döner yani akıl deposu :D

0|0
    0|0
  • paranın kazandıramaacağı herşeyi

0|0
    0|0
  • Düşünce yapım ve konuşma şeklim tamamı ile değişti :) Teşekkürler kitaplar :)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 34

• Yüzeysel biriydim. Empati kurmayı bilmiyordum. Kelimelerin insanları bu denli acıtabileceğinin farkında değildim fakat şimdi biliyorum. Bazı kelimeler, cümleler boğazımı düğümlüyor, bazı karakterlere aşık oluyorum. Karakterlerin yerine kendimi koyuyorum. Acaba ben böyle olabilirmiyim? Acaba bu olayı ben kaldırabilirmiydim? Bunun gibi birçok soru ile birlikte hayal gücüm gelişmeye başladı (inanılmaz derecede) okurken zaman nasıl geçiyor fark etmiyorum bile. Sanki o dünyanın içine giriyorum, diğer karakterlerin bilmediklerini ben biliyorum. Aklımda canlı görüntüler canlanıyor, film izliyormuşum gibi..

1|0
    0|0
  • çevremdekiler hep aşk romanı falan okurdu o yüzden kitapları sevmezdim eskiden sonra bir arkadaşım agatha christie okuyordu onu beklerken kitabını okuyayım dedim baya sardı sonra bana verdi dedim meğerse benim ilgi alanım başkaymış sonra kişisel gelişim kitaplarına sardım falan bir baktım artık ben de kitap okuyorum :D değişik bakış açıları kattı bana insanlar gibi aslında sadece kitaplar seni bırakıp gitmiyor seni yaralamıyor ya da arkandan laf söylemiyor vs en iyi dost derler ya öyle işte

1|0
    0|0
  • Kitap benim kendimi bulmamı sağladı. Okudukça yaşam ve insanlara bakış açım şekillendi; kitap okumadığım hergünü yaşanmamış sayarım açıkçası ben...

Kitaplarla birlikte filmlere de merak sarıyorsunuz ve daha sonra filmleri de takip ediyorsunuz tabı bunlar anlamlı ve eskı olanlar.

İşte boyle, kıtap candır.

0|0
    0|0
  • Kitaplarda okuduğum ve anlamadığım kelime olduğunda anlamına bakıyorum aklımda kalıyor günlük hayatımda kullanabiliyorum kelime haznem genişliyor diksiyonum gelişiyor

1|0
    0|0
  • 100 kelimeyle değil milyon kelimeyle konuşup yazıyorum. Meraklıyım, araştırmayı seviyorum, yalnız başıma nasıl vakit gecirecegimi iyi biliyorum, hızlı okuyorum, yazıyorum, düşünüyorum. Konuşacak şeylerim hiç bitmiyor.

1|0
    0|0
  • Kitap bana yapamayacagini dusundugum seyleri yaptirdi

0|2
    0|0
  • bir cok sey degisir... hayatinda... en once kendini ifade. ettme seklin degisir... cok guzell cumle. kuarsin... isine yarar seyler ogrenirsin... bencee!

0|0
    0|0
  • Çok bilgi çok doğru güzel bilgiler

0|0
    0|0
  • Ergen iken çok okurdum çok etkileniyordum, kitaplar beni sakinleşiyordu. Maalesef, şimdi daha az okuyorum.

0|0
    0|0
  • Bilgi ve farkındalık.

0|0
    0|0
  • kitap okumadğm zaman vurdumduymazdm okuyunca edebiyat yapmaa başladım herkese :D

0|0
    0|0
  • Hayal dünyam gelişti olaylara daha farklı bakmayı öğrendim...

0|0
    0|0
  • Okumayı ogrendigimden beri düzenli kitap okurum. Kitaplardan çok şey öğrendim, yazma yeteneği de kazandiriyor. Bir keresinde buradaki bir kütüphanede kitap okuma 1. olarak beni secmisler yarisma falan degildi

0|1
    0|0
  • Hayal dünyan sinirsizlasiyor. paragraf yazman istendiginde cok daha basarili oluyorsun cunku kelime haznen genisliyor. konusurken kullandigin cumleler daha farkli boyut kazaniyor ve bircok anlamini bilmedigi kelimeler soyluyorsun ki bu bana gore cekici 😊 eger kendi dünyandan bunaldiysan bir baskasinin dunyasina adim atip resmen onlarla beraber yasiyorsun.

0|0
    0|0
  • Kendimi bildim bileli kitap okuyorum zaten o yuzden oncesi sonrasi diye ayiramam ama kitap okumayan bir insanla kendimi kiyaslrsam kesinlikle kitap okumanin dusuncelerime ve hayatima olan etkisini gorebiliyorum

0|0
    0|0
  • şu an bir çok insandan daha çok iletişim kurup her ortama uyup bir çok şey bildiğimi düşünüyorum gereksiz şeylerle zaman kaybetmenin anlamı yok bence zevkler ve renkler tartışılmaz kitap okumak güzeldir.

0|0
    0|0
  • Öncesinde nasıldım bilmiyorum kitaplara olan ilgim çok küçük yaşlarda başladı

0|0
    0|0
  • kitap bitince sanki ölmüşsün senin hayatın bitmiş gibi oluyo.

0|0
    0|0
  • Hayal gucu bakis acisi cok genisler tabi her kitap okuyan iyi olmuyor ne tur okuduguna da bagliyorum ben :) basta fark ettm ama en cok cevremdekler fark etmisti zaten karakterim guzeldi ustune bu tur şeylerde olunca iyice guzellesiyorum :)

0|0
    0|0
  • soru bana degilmis

0|0
    0|0
  • Hitabet yetenegin artar. kelime haznen gelisir. dünyaya farklı insanların gözünden bakmayı ogrenirsin dolayısıyla empati kabiliyetin artar vs vs

0|0
    0|0
  • Bakış açım değişti

0|0
    0|0
  • Hayatımdaki dönüm noktamı bir kitaba borçluyum

0|0
    0|0
  • Kelimeler anlam kazandı hayatımda.

0|0
    0|0
  • yaşananları anlamlandırıyorsun.. bazı şeylerin farkında oluyorsun

0|0
    0|0
  • Kitap insanı n iç olgunluğunu tamamlar

0|0
    0|0
  • hayata bakış acımı degiştirdi

0|0
    0|0
  • Konuşma, empati yapma ve yönlü düşünmeye başlıyorsun.

0|0
    0|0
  • Daha büyük hayal etmeye baslarsin

0|0
    0|0
  • Kitap türüyle de alakalı bu ara boş okuyucuyum maksat zihin dağınıklığı.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    4
Yükleniyor...