Günümüz medeniyeti batı da arıyor. Medeniyet batida ki olur diyor. Ben katilmiyorum acikcasi. Benim medeniyetim kişi düşüncelerini baski hissetmeden korkusuzca soyleyebiliyosa ve bunları uygulayabilecek ortami varsa medeniyet o ortamdadır. Ya sizce?

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• Medeniyet (Uygarlık) nedir?
    Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavimi olan Uygurlardan gelmektedir.
    Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.
    Medeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı; uygarlık kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojisinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği sözkonusudur.
    Uygarlığın doğuşuna ve yükselişine Çin'den Uygur ve Orta Asya Türklerine; Hindistan'dan ve Mezopotamya medeniyetinden eski Mısır medeniyetine; Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma'ya; Batı Avrupa'da aydınlanma çağını yaratan, sanayi inkılabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu'daki Japonlar'a kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

1|0
    0|0
    • Gercekten okudunmu ben bile ojuya usenip yapistirdim direk :-)

• O zaman kultur ve medeniyet arasindaki farki sorayim sana?

• Kültür toplumun yapı taslaridir. Kültür o toplumun özelliklerini basit sekilde gelenek gorenegini yasam tarzini aliskanliklarini belirler. Bunlar bazen dogmatik derecesine bile gelebiliyor. Ama medeniyet toplumun her bakimdan gelismesiyle ilgili. Ufuk açıklığı. Toreye gozu kapali bagli kalmamak ve sorgulayabilmektir. Biliminden resmine kadar gelismesidir. Benim bildiğim.

En İyi Kız Görüşü

• Medeniyet kadından ve bilimden geçer...
    Bilime ne kadar önem verirsen o kadar aydınlanırsın
    Kadına ne kadar önem verirsen toplumun o kadar sağlıklı yetişir
    Yani bir toplumu medeniyete ulaştırmak istiyorsan kadını ve bilimi önceliğine alıp özgür düşünceyi de ahlak sınırları içinde eritebildiğin zamandır , "asıl medeniyet" .

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• tek dişi kalmış canavar..

2|0
    0|0
  • Medeniyet en güzeli en ideali arama savaşıdır.

1|0
    0|0
  • tek dişi kalmış canavar ha ha ha :D

1|0
    0|0
  • o dediğinde batıda var zaten freedom of speech derler bizim oralarda

1|0
    0|0
  • tek disi kalmis canavardir

2|0
    0|0
  • Akif'in iki şiir mısrası kadar.

1|0
    0|0
  • Medeniyet dedigin tek disi kalmis canavar

2|1
    0|0
  • tek dişli canavar

1|0
    0|0
  • Düşüncen guzel. Söyle bakalım bunu nerede yapabilirsin veya kimler yapabiliyor. ?

1|0
    0|0
    • Sadece boyle yapilarak batının yuceltimesi beni rahatsız ediyor. Genellemeleri sevmem. Bu yüzden yukarıda belirttiklerim uygulanan yerlerde vardır medeniyet diyorum. Neresi deyip kesin bir sey istiyorsan benim olduğum yerleri diyebilirim. :)

• Demogoji yapma

Kızlar Ne Diyor 3

• Doğu medeniyetini taklit ederek ve ondan bir şeyler çalarak Batı adama döndü.
    Medeniyetin Doğu'su Batısı olmaz, insanoğlunun olduğu her yerde medeniyet vardır.

2|0
    0|0
  • sadece medeniyeti değil herşeyi batıda arayan insanlar var neymiş bu batı :)) vay be :)) daha güçlü daha zengin ve cinsellik konusunda fazlaca geniş olmalarından herşey batı da :) ama ben kıyasladığım zaman paradan başka hiç bişeylerinin bizden daha iyi daha vs daha vs olduğunu düşünmüyorum yeni nesil saolsn :)

1|0
    0|0
  • İnsanların düşündüklerini yaşayabilmeleri.. hmm özgürlük yani. Maybe.

1|0
    0|0
Yükleniyor...