Otomobille uzun yolculuğa çıkarken yanımıza mutlaka almamız gereken şeyler nelerdir?

ben bodrumda yaşıyorum 2009 Model dizel focusum ile norveçe gitmeyi düşünüyorum burdan her türlü tedarikimi alıp.. turistik gezi tadında 10 gün kadar takılıp geri döneceğim.. zor durumda kalmamak için tavsiyelerinizi bekliyorum.. otomobille çıktığınız en uzak yolculuk tecrübeniz nereden nereye ne oldu? zorlukları neler? dönüş yolculuğunuz nasıl oldu? kısa ve öz anlatın... daha önce en çok 500 k. m gittim bu ilk olucak.. :)

0|0
1|2

Kızlar Ne Diyor 1

• En fazla 600 km yol yaptım. Bol bol enerji içeceği ve kraker tükettim gayet rahat bir yolculuk olmuştu hiç zorlanmadım

0|0
    0|0
    • ben hep çocukluğumdan beri isveç norveç birde danimarkayı gezmek istiyorum.. :) isveçe gidilirmi sizce zor olurmu?

• güzelmiş.. bende Antalyalıyım zaten :) ant. ve alanyayı iyi bilirim :)

• :) anladım

Erkekler Ne Diyor 2

• Bahsettiğiniz seyahati 10 günde tamamlayamazsınız. Mesafeler uzun.
    Kaldı ki Norveçte bulunmuş birisi olarak söylüyorum ki mutlaka yazın gitmelisiniz.
    Ayrıca Norveç'e gidip de 1-2 gün kalacaksanız hiç anlamı yok.

Böyle yapmak yerine uçakla Norveç'e gidip orada araba kiralamak daha mantıklı. Hatta daha ucuz olsun diye bisikletinizi götürün/bisiklet satın alın.

Seyahat programınızı daha farklı hale getirmelisiniz.

Uzun bir yolculuğa çıkarken ilk yapmanız gereken şey mutlaka seyahat sağlık sigortası almaktır. Aklınıza gelmeyecek türlü türlü sorunla karşılaşabilirsiniz.
    Para. Yol üzerinde gezeceğiniz ülkelerin paralarına ihtiyacınız olacak.
    Çakı + alet takımları. Arabada her an bulunması gereken şeyler.
    İyi bir internet bağlantısı ve bilgiye her an ulaşma imkanı.
    Yemek konusunda seçiciyseniz makarnex gibi hazır ürünler.
    Kafa dengi bir yol arkadaşı.
    Cep telefonunuza yüklenmiş haritalar ve planlar. Gerekirse bunların dökümleri.
    Cep telefonu ve kamera.
    Mevsime göre giyecekler.

Dünyanın çok farklı yerlerinde araba kullandım ama bu denli uzun bir yolculuk yapmazdım. Fazla macera ve gereksiz zorlu.

0|0
    0|0
    • aslında çok güzel macera olur diye düşünüyorum.. :) belki tek giderim belkide bir arkadaşla.. arkadaşım esnaf takımından.. yani elinde bir küçük tezgah dükkan dükkan, restoran restoran, bar bar dolaşıp insanlara güzel ürünler satıp para kazanıyor..(gündeliğimiz böyle çıkartırız belki :) ) çokda iyi ingilizcesi var üstelik.. Kendim bu iş için 10-15 bin kadar bir bütçe ayırdım.. haritadan baktım 4.500 k. m imiş.. 6 saatte 450 k. m gidebiliyorum demekki 60 saat sürecek.. yani 3-5 gün sonra varıcaz Allah nasip ederse..10 gün ile hoşumuza giderse 1 ay kadar kalıcaz inşallah.. sorum sa şu.. orada kaldığımız sürede arkadaş burada yaptığı gibi satış yapabilirmi? sorun olur mu? para türk olursa dönüştürülemez mi? kalacak yeri orada bulmamız çok zor olur mu? son olarakta oralar nasıl? güzel görünüyor internette insanları nasıl karekter olarak?

• sağol yardımların için, Allahın izniyle en kısa zamanda gerekenleri yapıp havaların ısınmasını bekliyoruz gitmek için.. bu arabayla 5 parça yedek motor malzemesi getirdik.. hepsinemi 75 auro vergi yoksa parça başımı.. mesela malzeme var 100 auro malzeme var 50 auro bunların hepsi için ayrı ayrı 75 auro vergimi hepsi içinmi.. o turingten sipariş edilirse dahamı rahat vergi azmı?

• Rica ederim. Bu sitenin amacı da birbirimize yardım etmek değil mi zaten.

Her gönderi için toplam 75 Euro. Eğer gümrüğe düşerse KDV (%18) + gümrük vergisi (malın cinsine ve ülkesine göre) + diğer masrafları ödersiniz. Eğer almak istediğiniz malzeme önemliyse bu yolu da seçebilirsiniz. GÜmrüklü mal getirmekte hiç bir sorun yok. Yeter ki maliyetine değsin.

Turing arabanızı yurtdışınıza çıkartmak ve kendi ehliyetinizi yurtdışında kullanılır hale getirmek için gidilen kurum. Yurtdışından gelen mallarla alakaları yok. Beni yanlış anlamışsınız sanırım.

• Dostum öncelikle tüm evraklarını yanına almayı unutma. Otel rez. vs.. Sonra otomobilin servisinin yurtdışı bağlantıalrını kesinllikle al. Rüşvet olaylarına dikkat et özellikle balkanlardan geçerken. yanında fazla nakit bulundurmamaya çalış.' yıl önce İSpanya turu yapmıştım aracımla. Güzel bir şeye atılıyorsun tadını çıkar.

0|0
    0|0
    • yurt dışı bağlantıları al derken..! servis için gereken yerlerin bağlantıları her halde.. nakit çok olursa sıkıntı oluyor mu? evet güzel insanlar, değişik yerler görmek isterim.. belki bakarsın oralardan bir kısmet çıkar bekar adamız :) birde bizim eleman dükkanlara girip yoyolar, oyuncaklar satıyor normalde buralarda yani bodrumda orada da rahatlıkla ürünlerini tanıtıp satış yapabilir mi? ve orada 1 ay kalmak için kaç t. l nakite ihtiyacvımız var.. ben 10 bin ayırdım yeter mi ki..!

Yükleniyor...