Fatih Sultan Mehmet Han gibi birisi varken neden Atatürk?

Fatih Sultan Mehmet gibi Kur-an da ismi geçen bir insan varken Neden Atatürkun heykeli daha çok neden ona kos koskocaman anıt kabir verilirken Fatih Sultan Mehmetin türbesi daha küçük neden orda asker varken neden o türbede yok neden

Güncellemeler:
Lan lozan sayesinde gelismemizi engelledi sensin ahmak bilim adamlarımızın önünü kesti hem eskiden mimarsinan gibi bir mimarimiz varmış ve okadarda ilaç çıkartan okadar alimimiz varmış osmanlı çok gelişmiş bir ülkeydi zaten AHMAK SENSİN

0|1
9|14

En İyi Kız Görüşü

• Çok haklısın kardeşim, malesef ülkemizde küçük yaşlardan itibaren bayramlardan törenlere okullarda Atatürk öyle bir övülüyor ki Türk milletinin kurtarıcısı kahramanı bir tek oymuş gibi ondan önceki gelen atalarımızın değeri hiç bilinmiyor ve dahası kötüleniyor ve benliğimizi kaybediyoruz bir Türk vatandaşıysak eğer gelmiş geçmiş doğrusu yanlışıyla bütün atalarımızı anmalı değer vermeli geçmişimiz bağımızı koparmamalıyız Bugünlere gelmemiz bu topraklarda hüküm sürmemizin sebebi sadece Atatürk olmadığının artık bilincine varmalıyız !!!

2|5
    1|2

Kızlar Ne Diyor 8

• E aslında bunun cevabının basit olduğunu sanıyorum.

Fatih Sultan Mehmet Han benim de en sevdiğim hükümdarlardan biri. 7 dil bilen, ileri görüşlü, hoşgörülü, bilime meraklı, çağının ötesinde bir adam. Oğlu tarafından dini zayıf olmakla suçlanir, buradan bile belli aslında adamın nasıl biri olduğu.

Fakat gel gör ki kendisi T. C. nin değil, Devlet-i Aliyye Osmaniyye'nin bir adamıdır. Ha, bu da ne demek, kendisinin T. C. kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kadar önplanda olmaması doğal demek. Osmanlı da T. C. için önemli elbet, ama bu mantıkla gidersek benim bir diğer favorim KutlukHan'dan Tomris Hatunlardan da bahsedelim. Yahu bu adamlar T. C ile dogrudan ilgili degil ki, değil mi güzel kardeşim.

İleride bir gün T. C. yıkılsa ve falanca Mehmet Efendi yeni bir devlet kursa bu sefer Atatürk de Fatih Sultan Mehmet ile aynı kaderi paylaşacak.

Demem odur ki bir ülke en başta kendi kurucusunu kutsar. Öncülleri de bilmeniz elbette sizin yararınızadır ama asla söz konusu ülkenin kurucusu ile bir tutulamaz.

1|1
    0|0
    • Sana bisey diyeyimmi suana kadar Snn kadar iyi bir açıklama yapanı görmedim ama sana şöyle ufak bir detay vereyim senin dinin islamsa ve mustafa kemal da dinin aksine çok şey yapmış ve haliyle Fatih Sultan Mehmet daha önem göstermemiz gereken bir hükümdar olduğunu gösterir

• Öncelikle teşekkür ederim...

Dinim islam değil, fakat dini yönden bakarsanız o noktadaki siteminizde haklılık payı olabilir. Ama genel bakarsak da olay benim söylediğim gibi... insanlar günümüze yakınlık ve söz konusu ülkenin kurucusu olması açısından Atatürke daha çok hürmet gösteriyorlar. Her ülkede de böyledir, doğrudur.

Bu arada dinim islamken de atatürkü desteklerdim. Zira adam yalnızca müslümanlara değil herkese yaşam şansı sunmak istemiş, daha o günden geleceği görmüş. Fatih de ileri görüşlü bir adamdır, onu da severim ve ikisini en fazla bu açıdan karşılaştirabilirim. O da tıpkı Atatürk gibi döneminden aykırı hareket etmiştir.

• Allahım yaratıyorsun madem takip et

6|7
    1|2
  • Fatih Sultan Mehmet in adı Kuranda mı geçiyormuş :D

"İstanbul mutlaka feth edilecektir Onu feth eden ne ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir" (Hz. Muhammed)

ayetle hadisin ne olduğunu bile bilmeden gelmiş burada güya dindar ayağına soru soruyorsun osmanlı padişahları eğer heykellerinin dikilmesini isteselerdi diktirirlerdi onlar her zaman gösterişten uzak yaşamışlar sen burada neyin kavgasını ediyorsun böyle saçma kıyaslamalar fazla gereksiz

0|0
    0|1
    • Sen burada okadar konu varken ayetle hadisi yanlış dememe takiliyosan çok zeki bir insansın sen bravo

• konuyu nerden çıkarıp nereye sürüklediğine bak önce sn Kuranda Fatih Sultan Mehmetin adının geçtiğini nerenden uydurdun :D bir kere çıkış noktan yanlış en başta savunmaya çalıştığın dini bilmiyorsun okdr çok Kuran okumuşsun ki Kuranda adı geçenleri ezbere biliyorsun (!) Fatih Sultan Mehmet Han senin gibilerin savunmasına kaldıysa gerçekten ecdadıma üzülürüm

• Yav senin peygamberin hz Muhammed (s. a. s) değilmi sen onun dinini yaşamıyormusn onun hadisleri en az kur'an daki ayetler kadar önemli değilmi önce sen kendi yazdıgn cümleye bak

• "yerini ikinci sıradakine vermek varken neden sen?" sorusu gibi bir şey oldu..

0|0
    0|0
  • Sultan sülüman

0|0
    0|2
  • Gerçekten mantıklı bir soru 👍🙏

1|2
    2|6
  • Ya böyle bir soruyu düşünmen bile yanlış , amerikadaki bırak amerikayı dünyanın öbür ucundaki bir adama Mustafa Kemal dersen ilk önce önünü ilikler sonrada başlar övgülere , sen hala nödön Möstöfö Kömöl de ve arastirma yapip dusunme 👏👏👏👏👏👏👏

1|0
    0|0
    • Ben yeterli araştırmayi yaptım ve sonuç olarak padişahlarimiz daha başarılı olduğu kanaatini verdim haa bide agzindakini çıkar öyle konuş

• okdr yeterli araştırma yapmış ki Fatih Sultan mehmet in adının Kuranda geçmediğini farkedememiş :D

• Kader.. ve kaza kardeşim.

0|0
    0|4

Erkekler Ne Diyor 14

• Fatin Sultan kim la saray da büyümüş babadan beleşe konmuş bir herif.
    Mustafa Kemal diyorsun bir azmin bir savaşın bir kariyerin zirvesi.

6|5
    2|1
    • Kimse kimseye peşkeş çekmedi ışte böyle milletin aklını celiyolar kardeşim bak iyi düşün

• Kardeşim bak herkes böyle düşüyor bak o düşmanlar sultan süleyman devrindede vardı fatih sultan mehmet devrindede vardi onlar napti onlar düşmanları nasıl püskürttu ben kimseyi karalama derdinde değilim daha büyük kişiler var neden onlar değilde atatürk diyorum

• bak geri zekalıya bak istanbulu feth etmiş çağ kapatıp çağ açmış adama ne diyor işte kafa olmayınca böyle oluyor

• ya yazmayım dedim de, içimde tutacağıma püsküreyim.

Ne alıp veremediğiniz var şu adamla. Vatanını seven, onu her şeyin önünde tutan adamdan ne istiyorsunuz?
    İnsanların önemini yattığı yerin alanı mı belirliyor bre.. ?

Hayatında cinali den öteye geçememiş insanların gelip burada 3997 tane kitap okuyan Atatürk'ü eleştirmesi ne kadar mantıklı?

Bıktım artık sizden de sizin gibi dar kafalı insanlardan da

6|3
    0|2
    • Hiç bir tarih bilgisi de yok bu soranın gelmiş tarih anlatıyor bana :(
      Haklısın dostum bunları toplatmak lazım aslında.

• Sen ciddisin vov. Buraya yığınla bilgi dökebilirim biliyorsun. Sonuçta internet bir bilgi denizi ancak bunu tartışmamızın artık bir nedeni yok. Sana sadece tek şey yazacağım.

Bu adam ülkenin dört bir yanı işgal altındayken, başında; parçalanmamızın resmi kanıtı olan Sevr'i onaylayan Osmanlı Devleti tarafından yayınlanan yakalama emri ve fetva varken, zibilyon tane manda sistemine geçmek isteyen zararlı cemiyet varken, bu adam bu ülkeyi tam bağımsız tek bir devlet olarak oluşturdu. Tek başına yaptı demiyorum ama başta o olmasaydı biz bu ülkeyi nah görürdük.

Bu sadece işin askeri kısmı, yaptığı inkılapları, yenilikleri, planlamaları Google'a sorarak öğrenebilirsin. Bu da bu yoruma son mesajımdır.

• Sen bide fatih sultan mehmedi arastir der ve susarim

• Şimdi siyasete girmim diyorum ama Chp zihniyeti atatürk Akp zihniyeti Fatih Sultan Mehmet der ikiside büyük adam büyük işler yapmış kimse Fatih Sultan Mehmet'e küfür edip edepsizlik yapamaz peygamber efendimiz (sav) tarafından övülmüş büyük bir zat ama sonuç olarak ikiside büyük adamdı

0|1
    0|0
  • Ne alaka?

1|2
    1|0
  • Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldı, Atatürk ülkeyi kurtardı. O Lozan Barış Antlaşması'nı imzalanmasaydı şu an Sevr Antlaşması'na göre haritamız olacaktı ve şu an bu konuşmayı yapamıyor olacaktık. Fatih Sultan Mehmet'in yaptıklarını küçümsemiyorum ama Atatürk'ün yaptıkları sayesinde bayrağımız göklerde sallanıyor ve marşımızı bağıra bağıra okuyabiliyoruz.

0|0
    0|0
  • yeni havalanının adı olur inşallah

0|1
    0|0
  • Lan size neler anlatılıyorda bu seviyeye geliyorsunuz.

1|1
    0|0
  • Çünkü gerizekalıyız :)

0|0
    0|0
  • 2sini karşılaştırmak saçmalık olur 2side bizim atamız

0|0
    0|0
  • Hepsinin yeri ayrı. Hepsi örnek önderler

0|0
    0|0
  • Yanlış anlama tarafsız bakıcam bu olaya. Hangi ayette geçiyo fatih in adı? Sallamayın bir yahu

0|0
    0|0
    • Ayet değil ben ayet yazdım ama yanlış hadisi şerif de peygamber efendimiz şöyle bisey demiş
      "İstanbul mutlaka feth edilecektir Onu feth eden ne ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir" (Hz. Muhammed S. A. S)

• Tamam onu söylemiş bunu biçok insan biliyo. Ama ayet demen kabul edilemez.

• Yani burdan ne anlıyorz fatih sultan mehmet daha mübarek bir insan

• o na da tapmaya baslamayın diye

0|0
    0|0
  • ya merak ediyorum dunyanin baska hangi ulkesinde insanlar ulkesini kurandan nefret ediyor? Turkiyeden baska cins olan var mı acaba

4|1
    0|1
  • Maalesef ülkemizde çoğu şeyin kıymeti ve önemi bilinmiyor..

0|0
    1|4
Yükleniyor...