Diyanet, ateist insanlarin parasini iade etmeli mi?

Turkiye Cumhuriyeti laik bir ulkedir anayasaya gore.

Ve yine anayasaya gore Turkiye Cumhuriyeti'nin dini yoktur.

Hal boyleyken devlet zorla herkesten vergi alip bunlarin bir kismini da diyanet isleri baskanligina vermektedir.

Simdi soruyorum ; Ateist bir adam diyanet'in verdigi fetvalari ne yapsin?

Ateist bir adam diyanetin varligini ne yapsin?

Siz inananlar olarak, okudugunuz kurani anlamayacak zeka seviyesinde hissediyorsaniz kendinizi, illa fetva alicam, sorucam diyorsaniz verginizi vermeye devam edersiniz canolar. Ateistlerden de vergi kesintisi o oranda yapilir.

İdeali budur bu isin. Cunku devlet dedigin kurum, hirsizlik yapamaz. Yani vatandasin parasini zorla gasp edip de ihtiyac duymadigi bir kuruma veremez.

Sosyal devlet anlayisina ters bir durumdur bu.

0|0
824

En İyi Kız Görüşü

• Ya da dogar dogmaz kimlikte islam yazması. :/ ikisi de önemli

0|2
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Öyle bir şey olsa ''Türkiye ateist ülkesi olarak bir ilke imza atıyor'' diye manşetlere geçerdi

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 7

• verdikleri fetva da bir işe yarasa bari. en son baba-öz kız olayında iyice sapıttılar yani. diyanet işleri mi başka bir kurum mu belli değil. tamam müslümanım ama onlar da az müslüman olsunlar allah askına. güya din adamları ama milyon dolarlık arabaya binip cerez parası diyorlar üstelik dediğin gibi bizim vergilerimizle ve ülkede bu kadar ihtiyac sahibi varken. ateist olmadığım halde diyanete 5 kurus para vermek istemiyorum ama ne çare. ha senin dediğin de gercek olsa ülkenin yarısından cogu ateist olur bir gecede. sonra diyanetimizdekiler nasıl cerez parası biriktirebilirler di mi

1|1
    0|1
    • Valla sen muslumanligini tekrar sorgula. Diyanetin verdigi fikih maalesef dogru. Baba oz kizina sehvetle yaklasirsa nikah dusmez bu isin ayibi gunahi yoktur diye bir fikih var. İslama inaniyorsan buna da inanacaksin

• Bunlar boyle iste surekli islamla ugrasir hic hristiyanlar soyle dediklerini gormedim

• Cunku hristiyanlar baskici degil. Hristiyanlar cahil degil. Hristiyanlar ateistlerden nefret etmiyor. Ateistlere cehennemde yanacaksiniz demiyor. İslam tum dunyayla ugrasiyor asil. Sultanahmette patlama oldu bugun. Kim yapti? İsid. İsid ne? Musluman. Cihadci. Allah icin olduruyor. Konu kapanmistir hadi gule gule. Sorduklarima cevap gelmiyor zaten gidip daha akilli insanlarla tartiscam ben

• Sen vergini devlete ödüyorsun. Senden diyanet icin extra bir para almiyorlar. Ayrica Para devletin, ister yakaaar ister diyanete verir. Sen devlete vermen gerekeni veriyorsun gerisi ne seni ne de beni ilgilendirir.

0|2
    3|2
    • @TontonVeMaceralari sonucta halk o parayi devlete vermek zorunda degil mi? Bunun cahillikle ne alakasi var? Sen o parayi devlete verdikten sonra üzerinde pek bir hakkin kalmiyor. En azindan nereye verilecegini sen belirleyemiyorsun

• @TontonVeMaceralari sen tartismayi biliyorsun kirmadan, incitmeden:)
      bak dogrudur, devlet o parayi yine halkin faydasina kullanmali ama burada da böyle. Yani o paranin bir kismi kiliseye veriliyor. Benim kimligimde islam yaziyo ve bunu ispat ettigim taktirde benden kilise vergisi alinmiyor. Türkiyede ama sanirsam bir cok ateistin kimliginde islam yaziyor.

• Sen nasil ki bu saygisizlikla bu siteye üye olabilme hakkina sahip olduysan bende bu soruya cevap verme hakkina sahibim. @TontonVeMaceralari Gibi bir yaklasim sergileyecek kadar insan olabilseydin keske.

• biz de hristiyanlarin kiliselerine oduyoruz diye mi dusuneyim bu zihniyete gore? ya da atiyorum kimi musluman her iki cinsiyetin ayni ortamda okunmasina karsi, onlar da karisik egitim veren okullara odemesinler, muzigi tiyatroyu islamdan uzaklastirma araci gorenler sanat merkezlerine odemesin. ya da cocugu olmayan ailenin parasi egitime gitmesin, kiz cocugu olmayan ailenin parasi kiz yurtlarina gitmesin. bu mu senin zihniyetin? ilgisi alakasi olmayan ceksin elini ayagini demi? kocaman bir kargasa ve sacmalik abidesi yaratir bu.
    paranin egitime gittigini dusun kardesim sen. kultur ve sanat merkezlerine. ayrica trrde musluman ve hristiyan nufusu sizden cok daha fazla o yuzden azinlik nufusunuzla ay param diyanete gitmesin kiliseye gitmesin telasina kapilma.

1|0
    1|0
    • Sen hristiyanların klisesine ödemiyorsun zaten. Yobazlar irana sktrp gidebilir. Ben sana varolan anayasayı söylüyorum. Sen bana varolmayan egitim sisteminden örnek veriyorsun. Düsünmekle olmuyor. Koyun olmayın. Ayda 82 lira her calısan insandan alınıp diyanete veriliyor. Tam 82 lira. Bu ülkenin calısan nüfusunla bunu bir çarp bakalım çıkan sonuca bak. Napıcaz bu kadar camiyi imamı? Ülkedeki hastane ve doktor sayısı cami ve imam sayısından daha az. Sen bunları düsün bos seyler düsünme

• Üstelik cok yuksek bir butce ayriliyor, bu kadar insan acken.
    Elhamdulillah Muslumaniz tamam, ama kendimizi diger dine mensup insanlarin yerine de koymaliyiz bence. lisede hristiyan bir kiz vardi din dersine girmezdi, sinavda bos kagit verirdi. bize zorla Hristiyanligi ogretseler veya diger dinleri ne hissederiz ona bakmaliyiz oncelikle.

0|0
    0|0
  • mantıklı olabilirdi ateistlerden para almamak. sizin paranızdan ne hayır gelir ki zaten :D

1|2
    2|1
    • orda gudulen amac cami minareleri olmadi olmnlar icin hicbir zaman. neden amaclari buymus gibi soyluyorsun @tontonvemaceralari

• kuran basli basina bilimsel bir kitap zaten @tontonvemaceralari

• Kuran bilimsel bir kitap degil. sen de isin seyini cikarma simdi. Dinle bilim ne alaka. Biri tasavvufi biri pozitif

• Konu paraysa eğer emin ol ülkede müslüman kalmaz :)

0|0
    0|0
  • Bu sefer müslümanlarda para vermemek için ateist olur :D

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Biraz Avrupa'yı inceleyin, hani işinize geldiği zaman kökleri 3000 seneyi bulan koca çınar Türk Devletini dünkü çocuk Avrupa devletlerine kıyaslıyor ve orayı örnek alıyorsunuzya? Dünyadaki devletler arasında anayasasında dini olmayan nadir ülkelerden biri olduğumuzu biliyor musunuz? Amerika'nın, Avrupa devletlerinin anayasasında o devletlerin bir dini vardır ve hepsi kilise'ye vergi öderler. Avrupa devletlerinde ateist yok mu peki? var.. Ama onlar da kilise için vergi ödemek durumundalar. Kimse bunu dert ediyor mu peki oralarda? Ben ateistim niye kiliseye vergi ödüyorum diyor mu? Senin gibi diyen bir avuç kişi vardır işte anca. Tabiki ödeyeceksin, çünkü sen kabul etsen de etmesen de ülkende yaşayan insanların çoğunluğu o dine mensup, dolayısı ile devlet de bu çoğunluk için hizmet yaptığı için vergi almak durumunda. Örneğin ödediğimiz vergilerin bir kısmı zihin ve bedensel engellilere gidiyor, senin mantığına göre dememiz lazım ki: "biz engelli miyiz de ödediğimiz vergiler onlara gidiyor?" Ha burdan da dini engellilere mi kıyaslıyorsun gibi bir yorum çıkarmassın umarım, benzetme değil misal veriyorum... Boş işler yapıyorsunuz arkadaşım, sırf laf olsun... sırf laf...

0|0
    0|0
    • Avrupayı örnek alıcaz mı almayacaz mı? 30 yasına gelmissin ama catısma içindesin. Asıl siz işinize gelince avrupa ahlaksız dersiniz, şimdi de avrupa iyidir diyorsun. bir karar verin birader

• Herkes vergi vermez zorunda. Nasıl bizi dışlıyorlar ama biz vergimizi veriyoruz. Ateistlerde vergisini verecek.

0|1
    1|2
  • Ona bakarsan bende ucak fobisi var havalimanina yapilan paralar bana iade edilsin? Mantiga bak a. k

1|4
    0|2
    • Uçak ihtiyaç din ne senin mantığına sıçayım.

• @kafeinsiz salagaa bak ucak. kullanmiyorm benm ihtycim degl.. dinde senin ihtycin degl ama baskasininmanevi ihtiyaci? Zekiye bak

• nufus cuzdanindan din hanesi sildirilebiliyor. Nufus cuzdanlari ile gidenlere para iadesi yapilabilir. Sen bu sitede guru oldugun kendini bir halt sanabilirsin ama gercek hayatta ucak fobinin olmasi hic kimsenin zkinde degil aslanim. Ac da kendi mantigina gul mnkym

• Yanlış düşünüyorsun. Cumhuriyet demek halkların eşitliği demektir. Din , dil , ırk ayırt etmemek demektir

0|0
    1|1
    • Neden o zaman cami sayisi kilise sayisindan fazla. Bu dedigine sen bile inanmiyorsun itiraf et.

• Yozlasmadik cagdaslastik. Cokbilmis osmanli hayrani

• Osmanlı hayranı değilim. Bende Atatürk ü destekleyen biriyim fakat köylü milletin efendisidir diyen bir adam aynı anda çağdaşlıktan bahsediyorsa o adam çok akıllıdır. Fakat bunu ayırıp sadece çağdaşlaştık diyen biri varsa o düşman görüşlüdür. Çağdaşlaşmamıza bir örnek verir misin mesela?

• Hiç camiye gitmeden camiye hacıya hocaya müftüye param gidiyor mısını

0|1
    0|0
  • Diyanet niye kapatilsin?
    Dinimizce kumar haram , diyanetin imamı camide milli piyango oynamayın haram diyor ee bir yandan devletce piyanga satiyor bu nasıl çelişki? Simdi bende devlet kapatilsin mi diyeyim?

0|1
    0|1
    • Yazmis olmak icin yazmayin. Hayatinda kac kere aradin diyanet islerini? Sorsak baskanini bilmezsiniz mnkym

• At izimisin eşek izimisin nesin kufur etmeden duzgun konuş yazmak icin yazmadım anlayışın olsaydi zaten ne demek istediğimi anlardın ki işine gelmemiş olabilir...

• Dediklerimi cevapla birader bos yapma

• Katılmakla birlikte zekası yetmez bu ülkedelerin bunu anlamaya. Gelir birazdan beğenmiyorsan gidersin diyenler. Beyin yerine kumpir var bipedal hayvanlarda neyi neye anlatmaya çalışıyorsun

1|1
    0|1
    • Kumpir afsd

• bak hacı abd ve avrupada dini kurum ve binalar yerel halk tarafından finanse edilir. Bir mahallede kilise yok mu mahalleli parasını toplar kilise yapar yeterli para çıkmadı mı demekki kilise ihtiyacı yok o mahallede. Diyanet işleri laikliğe aykırı bir kuruluştur, islam başkanlığı olarak değiştirilebilir hatta adı, gerçekten laik olsaydı ülkedeki kiliseleri sinagoglarıda finanse ederdi ama o yerler kendi cemaatleri tarafından finanse ediliyor şu an . Eğer gerçekten yüzde doksan müslüman var bu ülkede demeye götünüz varsa kendi caminizi imamınızı kendiniz finanse edersiniz

• Doğru öğren arkadaşım ispanyol pembe dizilerinde gördüğün gibi değil olay. Avrupa'da yaşadım ben, orda her vatandaş vergisini öder ve bu verginin bir bölümü (hatta azımsanmayacak bir bölümü) kiliseye gider. Senin "vatandaş finanse ediyor" dediğin şey kilise çıkışlarında keşişlerin topladığı yardımdır ki bunun vergiyle bir alakası yoktur. Bizim Cuma namazı çıkışındaki "Allah rızası için camimize yardım edelim" durumuyla aynı senin dediğin olay. Bilgisi olmadan fikri olan insan olmayın azcık aptal yerine düşürmeyin kendinizi...

• Türkiye'nin dini yok diye Türkiye'de bütün inanan Türkler (müslüman hristiyan yahudi vs) ülkeyi terk edip sadece ateist türkler mi kalsın o zaman?
    senin bu dediğin bunun kadar saçma.
    o zaman kimliklerine ateist yazdırsınlar önce, sonra konuşsunlar hak talep etsinler

0|0
    0|0
  • pastadan en büyük parça diyanete ayrılıyor yani verginin çoğu oraya gidiyor eğer bizden diyanet için zorla aldıkları paraları geri verirlerse diyanet batar imamların maaşları memur maaşına iner

0|0
    0|0
    • Keske. Bu kadar imamı ne yapıcaksak onu da anlamıyorum. Dolaylı olarak halka, siz okudugunuz kitabı anlamazsınız, internetten fıkıh'tı meal'di bakamazsınız m. lsınız diyerek para toplayıp imamlara veriyorlar.

• Üniversite okudun mu?

0|0
    0|1
    • Neyse yoruma duseyim mesela sen üniversite okudunmu okumadin mi bilmiyorum ama ben okumadım, ama elbet burdaki ateistler dende üniversite okuyan oldukça fazla kişi vardır. Şimdi senin mantiginla aynı şeyi söyleyeceğim. Ben devlete vergi veriyorum ama üniversite okumadım okumaya gerekte duymuyorum çünkü zaten kendi işim varken üniversite okumak mantıksız geliyor verdiğim vergilerden devlete ait üniversitelerin yapımında ve devam etmesinde katkı sağlamış oluyorum. Ben paramı geri istiyorum biz üniversite okumayanlarin böyle bir hakkı yok mu?

• bu dediğine bende katılıyorum herkes kendi isteklerini finanse etmeli.

• kurdugun mantık yanlış fakat diyanetin kapatılması taraftarıyım.

0|0
    0|0
  • Emin ol senin, benim kullanmadığım ama genede vergisini ödemekle muaf olduğum birçok şey var. :)

0|0
    0|0
    • Hadi onlari kullaniriz bir gun de. Diyanet isleri baskanligi nedir mnkym

• Bu ülkede kaç milyon müslüman insan var? Kaç bin ibadet yeri ve görevli var. Bu işlerin yürütülebilmesi için başında bir bakanlık bulunmalı. Tıpkı Milli Eğitim Bakanlığı gibi. Ateist birisinin vergisinden bahsediyorsun ama, o kişi zaten devlete borçlu olan parayı veriyor. Artık o dakikadan sonra devlete verdiği vergi devletindir. Devlette bunu istediği kuruma verebilir. Senin mantığınla gidersek, tipini beğenmediğim ve ateist bir insanın parasını almamak gibi olur. Bakkalcı ateist amca bana paranın üstünü vermesin başkası versin bununla aynı şeye çıkıyor.

• Ama başımızdakiler yiyor :D nabıcaz :D

0|0
    0|0
  • Benim verdiğim parayla kadın doğum uzmanına maaş veriyorlar o zaman onun parasını da bana iade etsinler

0|0
    0|0
  • Asıl sorun DİB'in varlığı değil mi? Temelden laikliğe aylırı bir kurum zaten.

1|1
    0|0
    • orjinal hali aykırı değildi şuanki zihniyeti aykırı

• orjinal hali tüm dini işleri denetlemekti, şu an sadece islama indirgendi

• Lozan İslam harici tüm dinleri güvenceye aldığı için sadece İslam'ı denetliyordu. Mesela Patriği devlet atamaz ama DİB başkanını devlet atar.

• senin paranı diyanete harcamıyorlarmış kardeşim dert etme

0|0
    0|1
    • Ha ha ha cem yilmaz

• devletin yaptığı şeylerin birçoğunu bende kabul etmıyorum ama bu ülkede yaşarken sadece inanmıyorsun diye ayrıcalık isteyen bir adamsın ciddi verilecek bir cevap yok bu soruya

• O zaman çoğu ataistim der çekilir kenara :) o zaman nolcak

1|0
    0|0
    • Cozmussun bizim turk muslumanlari. Para icin din degistirirler haklisin :)

• :) menfati için taviz vermeyen müslümanlarda var sayıları artsın

• Devlet vergi olarak aldığı paranın bir kısmını veriyor diyanete. Sen direkt diyanete vermiş olmuyorsun.

0|0
    0|0
    • Para senden benden cikmiyor mu? Ayni mantik.

• Devletten de diyanete gidiyor ;)

• dostum sen devlete vergi ödüyorsun. Gerisi devletin işi. Senden diyanete vercez diyemi alıyor vergiyi? Hayır. :)

• Yaşasın ;
    #Fesupanallah Kafir,
    #Elhamdülillah Ateist.
    insanlar !
    Paraları da kendilerine kalsın sadece düşünceme dokunmasın.

0|0
    0|0
  • fıkıh bilgisinin Kurandan ibaret olduğunu ve hadislerin kendiliğinden türkçeleştiğini mi sanıyorsun. neyin kafasındasın

0|0
    0|0
    • Babanin oz kizina sehvet duymasi ile ilgili bir fikihin varligindan haberim olmadan da hayatimi surdurebilirim. Hatta daha guzel surdururum

• Diyanet işleri bir yanlış abuk söz söyledi diye din kirlenmez. Onların söylediği söz onların kendisini bağlar, vergi sadece fetva için ödenmiyor, iki söz söylesin diye vergi ödemiyor insanlar diyanete. Cami ve vakıfların bakımı onarımı yapımı restorasyonu temizliği geliri gideri, camilerin alt katlarında ortalama istanbuldaki her camide aşevleri var fakirler için, buralara gidiyor misal..

• @DesignerGFX Abuk söz değil kardesim öyle bir fıkıh var. Siz nasıl müslümansınız mnkym anlamıyorum ki.

• Erkekler Devam
    3
Yükleniyor...