Türk kadınları neden ezik?

Erkekler de pek iyi sayılmaz ama ülkemizde kariyer yapmış güçlü kadın görmek çok zor. Çoğu öğretmenlik, hemşirelik gibi basit meslekleri tercih ediyor, mühendislik bölümleri erkek dolu. Şirket yöneticileri, siyasetçiler hep erkek.

Sahip olduğunuz beyni neden kullanmıyorsunuz?

0|0
1014

En İyi Erkek Görüşü

• bizim ülkemiz ataherkil bir toplum , sende yanlış yapıyosun kadınları küçümseme onlar çok zekiler :)

1|0
    0|0
    • Zeki oldukları doğru ama kullanmadıktan sonra bir halta yaramıyor.

• Erkek olsaydım bu durumu eleştirmezdim herhalde, kadınların ezik olması erkeklerin işine geliyor.

• benim işime gelmez karşımdakinin dimdik durmasını isterim

En İyi Kız Görüşü

• Mesleği olmayana çoğu kadını bende gerçekten senin gibi görüyor ve düşünüyorum. Kim olursa olsun kendini ezdirmemeli ve her zaman dik durmalı. Bu aile yapılarıyla da alakali çocuklarını özgüvensiz yetiştirmişler.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 13

• Artik lutfen birakib su insalari milliyetlerine irklarina gore genellestirmeyi... kendini gelistirmis insan vardir kendini gelistirmemeis insan vardir... Hee yok illa sen Turk kadinina laf atip beyinlerini kullanmiyor diyorsan, o cok bilmis beyninle sunuda bilmelisinki o erkekleri yesitirip muhendis olmalarina yardimci olan Turk Anneleridir... annelerinin ne kadar dua ettigini bilirmisin cocuklari icin? Turk kadin budur iste bu ulkede erkekleri yetistiren muhendisler yapan anneler turk kadinidir. Belki anne oldugunda sende anlarsin ama dur kariyerin daha onemli degilmi cocugundan. Cok sukur Turk kadinlari bukadar senin gibi bencil degil bosuna her basarili erkegin arkasinda bir basarili kadin vardir demiyor atalarimiz.

1|0
    0|0
    • Başarılı erkeğin yanında olmak varken arkasında olmak neden peki? Neden kadınların ekonomik olarak erkeklerle denk olmasını istemiyorsunuz?

• Hocam tüm yazılarını okudum ve soranıda.
      Soran belliki içinde çevrendeki erkeklerden aldığın darbeler var.
      Dünyaya dar pencereden bakmayı bırak geniş pencereden.
      Helal olsun görüş sahibi, kesinlikle katılıyorum sana.

• Eywallah kardeş

• İyide onla alakası yokki ben bunun araştırmalarınada girdim. Kadın beyni ile erkek beyni farklı. İstisna vb. lerini atlarsak,
    Kadınların çoğu sert olmayan, basit, daha çok konuşmaya dayalı meslekleri tercih ediyor iken
    Erkeklerin çoğu ise mühendislik, çizim,3 boyutlu düşünmeyi gerektiren meslekleri seçiyorlar.
    Bunun nedeniyse matematikle alakalı.

Bak en basit örneğinden dünyada bilim adamlarının çoğu erkeklerden oluşur kadınlar azınlıktadır. Bunun nedeni üsttekinden kaynaklanıyor.
    Beyinlerde farklı vücutta farklı. Yapıcak birşey yok doğanın kuralını herkes yerine getiriyor istesede İSTEMESEDE

0|0
    0|0
  • Ahmak insanların başta olması ve din kısaca.

1|0
    0|1
  • Bu mantıkla yola çıkarsak,
    Örnek ; sen, "sen" neden eziksin?

0|0
    0|0
    • Yukarıda ezik dediğim kitlenin hangisi olduğunu belirttim okuyabiliyorsan.

• Bu ezikliken değil.
      Okudum zaten.
      Genel konuştum.

• e sıkıyorsa sen yap ezik olma derler adama !

0|0
    0|0
    • Yapıyorum zaten. Onların sorumluğunu üstlenmekten bıktım.

• Sen zaten Alman kadinisin.

0|0
    0|0
    • Detayı okumak bu kadar zor mu?

• Ezik dediğim kitlenin hangisi olduğunu belli. Ben bu kitleye dahil değilim ama benim gibi istisnaların olması genel durumu değiştirmiyor. Ülkede kadınların durumu acınacak halde. Cinsiyet eşitsizliği konusunda çok ciddi sorunlarımız var, her kadın bunları eleştiriyor ama değiştirmek için hiçbir halt yapmıyorlar.

• Hem kendini soyutlayıp hem TÜRK şeklinde bir genelleme yapamazsın. Ki kişi kendinden bilir işi. Türk kadını ezik değil belkide Dünya üstünde görülmemiş fedakarlıklar yapmış, erkeklerin arkasında ülkeler yönetmiş, savaşlar kazanmış bir kadın profilidir. Senin anlatmaya çalışıp anlatamadığın sorun erkek egemen toplum yapısı içinde alt tabakalara sıkışmış kadın profilidir. Bu da sadece ülkemizde değil tüm dünyada böyledir. (Bknz: Women, yani wife of men.)

• Şartlar imkanlar ve ruh halleri buna müsade vermiyordur. Kadınların yükü daha ağır oluyor.

0|0
    0|0
  • Karakter meselesi

0|0
    0|0
  • Ogretmenligin neresi ezik yaa sacmalama ogretmenlik kutsaldir 😉😉

0|0
    0|0
  • sana sormalı :)

0|0
    0|0
  • tabular yerinde sayıyor ondan

0|0
    0|0
  • İyi araştır çok güçlü kariyer sahibi kadınlarımız var bizimde

0|0
    0|0
    • %1 üzerinden genelleme yapalım aynen harikasın. Dehaya bak.

• Peki sen neden bu kadar eziksin?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Gayet iyi bir kariyere sahibim. Verilen zekayı da kullanıyorum çok şükür. Bu eleştiriyi yaparken sen neredesin?

0|2
    0|0
    • Eleştiriyi yapabilecek bir yerde. Aşağıda birkaç kez belirttim yanıtları okursan görürsün.

• Bu üslup ve tavırla okuma zahmetine girmeyeceğim. Iyi akşamlar

• Bahsettigin kadınlardan olunca eziklik mertebesini aştığını mı sanıyorsun? Tam tersine nirvanasini yaşamaya adım adım gidiyorsun.

Beynini yiyorlar. Bazen bedenini kullanıyorlar. Bitiriyorlar. Sen güçlüyüm sanıyorsun, kariyer yaptım benden coolu yok sanıyorsun.

Ezik seni.

0|0
    0|0
    • Değil mi. Evimin kadını çocuklarımın anası olmalı, ekonomik olarak babama ya da kocama bağlı olmalıydım. İslami köle seni.

• Arap zihniyetinin kölesi olacağıma kapitalizmin kölesi olurum. Hayvan muamelesi görmüyoruz en azından.

• Deme öyle kız. Kapitalist düzenin köleleri hayvandır zaten. Eşekler gibi çalıştırırlar. Sömürürler, aç bırakırlar. Öldürürler hatta. Adaletsizliğin dibine vururlar..

Bizde öyle mi? Efendi (!) ne yiyorsa o, ne giyiyorsa o. Sahsi paramiza dokunamaz. Bize "kalk çalış ulan" diyemez. Benim paramda hakkı yoktur ama onun parasinda benim hakkım vardır.

Boyle köle oldun da Allahtan belanı mi istiyorsun sjsjsjs :D

• Kullandırtmıyorlarki...

0|0
    0|0
    • Derken?

• Bu tepkileri dile getirmekte o tepkileri verenleri amaca ulaştırmak oluyor. Alakası yok ki gülüp geçilecek bir şey de değil iğrençlik. Ayrıca soran arkadaş onların hapse girmesini sağlayacaksın da zaten girecekler ki? Özgecan öldü ölümsüzdür dedik bağırdık bağırdık sustuk kendisi daha 2. Sınıf psikoloji Öğrencisi olmasına rağmen çevresini gözlemleyen kayıtlı vicdanlı bir kızdı gerek video çekmesi nöronterapi ile ilgili ve bu yöntemi yapan eden yok. Neden kadınlar için sivil savunma sporları eğitimi kimse dile getirmiyor eğer böyle bir eğitimi olsaydı belkide etkisiz hale getirebilirdi saldırganı ve yaşıyor olurdu.

• @denizbilgin Haklısın evet dediğin doğru. Savunma dersleri diyorsun o derslerden aldım ve başladığım zaman gene aynı tepkileri almıştım ama eğitimimim sayesinde onları yerle bir edebiliyordum. Ama en büyük sorun şuydu biri iksini susturur döversin ama yüzlerce, binlerce erkeği susturamazsın. Susmuyorlar aksine gittikçe çirkefleşiyorlar.

• Öğretmenliği basit meslek olarak gören biriyle tartışacak hiçbir şeyim olamaz.

0|1
    0|0
    • Ya çok zor dahi olmak gerekiyor öğretmenlik yapmak için.

• Milleti yargılayacağınıza bir de dönüp kendinize bakın ben bir dahimiyim diye.

• Bunun kadin ya da beyinle bir alakasi yok sistem ve insanlarin bakış acıları ile alakalı bir durum

0|0
    0|0
    • Kadınlara da erkeklere de aynı eğitim sistemi uygulanıyor. Erkeklerin yaptığı her mesleği kadınlar da yapabilir ama zor diye yapmıyorlar.

• Sistem derken eğitimi kast etmedim sirketlerde bazi pozisyonlara daha doğrusu senin yukarda belirtigin pozisyonlar erkek olsun istiyorlar inanmiyorsan aç iş sitelerini oku...

• Muhendislik okuyan bayana iş veren basaramazsin gözü ile bakiyor firsat vermiyor ki ancak adamin olsa öncelik erkeklere

• Ülkenin şartlarından haberin yok mu senin? Kolay mı sence?

0|0
    0|0
  • Hayır yanlış düşünüyorsun. Tamam Türk kadını genel olarak ezik, bunu kabul ediyorum. Ama toplumda güçlü kadınların varlığı da azımsanamaz. Toplumumuzdaki kadınların güçlü olamama sebeplerine gelince tembel bir toplumumuzun varlığıdır. Kadınlar kendine güvenmiyor. Ama bunu sadece kadınlara yüklemek de yanlış. Böyle bir toplum varsa bu sadece kadınların değil erkeklerin de suçudur. Sonuçta kızlar yapamaz, kız gibi yaptın, kız dediğin v. s diyerek kadınlar küçümseniyor, küçültülyor. Şimdi ben sana şunu sormak istiyorum. Toplumda hep ezik kategorisinde bir kadın olarak sen kendin bir şeyler yapmaya inanır mıydın veya bunu değiştirebileceğini inanır mıydın? Savaşmaya mücadele etmeye inanır mıydın? Başarabileceğine inanır mıydın?

0|0
    0|0
    • Dünya'nın her yerinde öyleydi bir zamanlar, şu an diğer ülkeler neden bizim gibi değil biliyor musun? O kadınlar savaştı çünkü. Ben bu durumu değiştirmek için elimden geleni yapıyorum ama annesinin evinde televizyon karşısına oturup zengin koca bekleyen her kadının sorumluluğunu kendi omuzlarım üzerinde hissediyorum ve artık yoruyor.

• Haklısın evet. Ben de değiştirmek istiyorum. Ama bu azınlığın istemesiyle olmuyor. Bunu kadınlara aşılamak lazım

• Muhendislik okumak bir insanda beyin var demeye yetmez. tip okuyan insana derim bunda beyin var diye. peki ya sen tip okuyabilirmisin he?

0|0
    0|0
    • Evet.

• ülkenin sorunlarını çözmek adına "siyaset" yerine "mühendislik " okuyorsun öylemi. senin beyin kıvrımlarında gercekten bir sıkıntığı olduğu çok aşikar..

• Tm bölümü seçtim dememe rağmen mühendislik okuduğumu sanıyorsun, ilginç.

• Neden ezik olsun ki senin annen de Türk değil mi

1|0
    0|0
    • Annem banka müdürü. Hemşire olup doktor koca bulma derdindeki eziklerden değil.

• İstisnalar var diye ülkenin genel halini görmezden mi geleyim? Genelleme zaten istisnaları görmezden gelmek demektir, ülkede hangi kitlenin çoğunlukta olduğunu genelleme yaparak saptarsın dahi.

• Senin düşünme şeklin çok yanlış şimdi sana burada 1 sayfalik yazı yazsam anlamazsın

Yükleniyor...