Köpek beslemek neden caiz değil diyorlar?

Tabi bu yaşa kadar duyduğum şeyler var bu konu hakkında en popüler olanı "Köpek beslenen eve melek girmez." Köpek beslemek hakkındaki bilgiler safsata mı gerçek mi?

Güncellemeler:
Hepinize tesekkur ederim yazı aradım fakat bulamadım. Nerede ve neden caiz olmadığı belirtiliyor mu? Az önce dini forumlarda bir yazı okudum resim ve köpek olan evde namaz kılınmaz diye. Buna inanasim gelmedi. Resmi geçtim artık hepimizin evinde televizyon var sonuçta :D bununla ilgili güvenilir bir kaynağa yonlendirebilirseniz ne güzel olur.

0|0
7|12

En İyi Erkek Görüşü

• kardesım olay su, kopek necis bir hayvan degildir yani domuz gibi kendiliginden necis olan degildir, lakin kopegin salyasi, kopegin killarinin necaseti oldugunu kabul eden biz hanefi mezheplerinden, peygamber efendimizin su hadisi ile dayandirilmaktadir. 'her kim tasindan bir kopek icerse onu 7 defa yikasin' burdaki mahiyetinden salyasinin necasetini ortaya koymaktadir, ayriyetten hanefi mezhebinde uzerine salya haric sadece vucudu degen bir kopek olduktan sonra bununla namaz kilinabilmektedir ama oturdugu yerde ya da yattigi yerde kilmak ise necaset acisinda dogru degildir..
    bir baska sebeb ise tabu bunun fikih izahlari var kuru ise kendiside kuru ise sorun olmaz ama bunu itina gostermek lazim gelirki buda insani bezdiren bir olaydir..

kopegi besleyecek kudreti olanin kopek yerine bakima muhtac ve kimsesizlere yapmalari daha layiktir

Ayriyetten tibbi olarakta bellidir ki kopegin insana gecirdigi bircok parazit mevcuttur,

kopek eve gelen misafiri korkutmasi hasebi uygun gorulmemistir, bu bakima

en son eger av ya da baska mesguliyetler gosteriyorsaniz bu durumda kopeginizi iceri baglayabilirsiniz yani mecburi olmadikta yapilmamasi tavsiye edilmistir ve kopek giren eve melek girilmez melekler necis olabilecek yerlerden bil hassa kacindiklarindan dolayi kopeginde necaseti killarinda kokusunda ve agzinin salyasindan dolayi bu bakima denilmistir...

"Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere, köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir" Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 56-58) hadis ihtiyac yokken evde beslemek haram degildir lakin uygunda degildir hafif mekruhtur bu bakima muslumanin mabedi olan bir yerde kilindan ve salyasindan dolayi necis olan bir hayvani bulundurmak ustelik sevabindan hergun miktar azalmasida akilca bir is deildir... bu bakima fikih kitaplarinda detayli sekilde mana ve uygulamalara rastlayabilirsiniz... saygilar selamlar

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Kur-ana göre hüküm vermedikleri için ve Hüküm ALLAH'ındır ayetini kabul etmedikleri için böyle şeyler söylüyorlar kardeşim :)

1|0
    0|0
  • şafiler köpekten korkarlar. Genel ınanısa gore de kopek temız bı hayvan degıldır ama o salaklara soylemek gerekır!!! kopek denıze gırer suya gırer kendını temızler!!! necis derler angutlar. Allah katında cok buyuk sıkıntı cekecek yaratıklardır onlar... Basıt ve cahıl ınanıslar...

0|0
    0|0
  • melek gelmezmiş diyorlar eve

0|0
    0|0
  • vardır bir bildikleri

0|0
    0|0
  • İslama göre deve sidiği içmek sünnet ama köpek yasak, kedi giren eve de melek girmez diyorlar, he mk* meleğin işi gücü yok da evde kedi arayacak ona göre girecek. Ne acayip dininiz var arkadaş ya insan gülmeden edemiyor.

0|0
    0|1
  • din adamlarının söylediği hiçbir şeye inanmamak lazım

0|0
    0|0
  • Ben kopekten vazgecemiyorum ama aynen oyle dogru köpegin agzi pis oldugu icin

0|0
    0|0
  • namaz kabul olmuyor diye biliyorum

0|0
    0|0
  • bildiğim kadarıyla köpeğin vucudu mikrop ve hastalıkların yayılması kolay oldugu icin yani temiz olmadıkları icin caiz değil

0|0
    0|0
  • Kedi kopek kus balık hamster ne varsa uyum ıcındeler sorun yok yanı

0|0
    0|0
  • Caiz değil ev dışında beslersin ama içinde olmuyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Herhalde sevap islemekten korkuyorlar

1|0
    0|0
  • ne caiz ben anlamadım nefes almak da günahtır kesin

1|0
    0|0
  • Köpeğin salyası üzerine bulaştığı zaman namaz kılınmıyor.
    Köpek salyası pis😁 pis olan yerde öcüler olur 😁

0|0
    0|0
  • Yalan bunlar inanmayın

0|0
    0|0
  • Pismiş, öyle diyorlar.

0|0
    0|0
  • Çünkü köpek necistir.

0|0
    0|0
  • Kafanız hala basmıyor dimi caiz değilmiş nasıl bir dindir lan hayvanları ayran

0|0
    0|0
Yükleniyor...