Müslüman kardeşlerim lütfen yardım edin?

Öncelikle lütfen beni yargılamayın sizden yardım istediğim için buraya yazıyorum.

Benim çok sevdiğim bir çocukluk arkadaşım var. Sık sık yaşadığım şehre gelir fırsat buldukça görüşür hasret gideririz.
Kendisi çok saygılı, kültürlü bilgili, sohbetini kişiliğini çok beğendiğim birisi ama agnostik yani inançsız. Bazen sohbet ederken konu din meselesine geliyor ve söylediği şeyler tereddüte düşmeme sebep oluyor. Bana Kuran'daki çelişkileri ve dinle ilgili mantıksız durumları anlattıkça kafam karışıyor.

Elhamdülillah müslümanım, vakit buldukça namazımı kılar, ramazanda orucumu tutarım. Ama son zamanlarda onun etkisiyle ben de istemeden sorguluyorum ve devamlı yeni bir çelişki daha buluyorum.

Onunla da bu yüzden arkadaşlığımı kesmeye karar verdim ama ya düşüncelerime nasıl engel olacağım?

İmanımın zarar görmemesi için bundan sonra ne yapmalıyım? Tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum, çok üzülüyorum lütfen yardım edin.

0|0
16|24

En İyi Erkek Görüşü

• allah bir insanı yaratmadan onun kötülük yapacağını bilmesine rağmen neden yaratıyor, sonsuza kadar cehenneminde yakmak için mi? yoksa allah sadist mi? peki ona tapmamızı neden istiyor gerçekten iyi biri kendisine tapılmasını istemez allah egoist mi?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Bak canım kardeşim bu sitedeki diğer müslümanlardan farkı biri olarak sana bunları yazıyorum. ALLAH kesin olarak bizim sorgulamamızı istiyor sorgulacağız ve doğruyu öğreneceğiz. Yanlış anlama dobra konuşuyorum sen cahil olduğundan dolayı Kur-anı okuyup ona göre yaşamadığından dolayısıyla dinini bilmediğinden dolayı bu arkadaşın sana söylediklerinden etkilenmen çooook doğal. Kur-anda hiçbir çelişki yoktur ben o arkadaşın anlatacağı herşeyi ayetler ve mantık ile çürütürüm çünkü tecrübeliyim tartışmakta. Kur-anda şüphe ve çelişki yoktur fakat çeviri hatalarından dolayı bir takım yanlışlar oluşmaktadır onları da anlamak için yine Kur-an okumak lazım :)) Bunlar sana ders olsun Dinini Kur-andan öğren namaz , oruç seni kurtarmaz bizzat uydurulmuş dinden indirilmiş dine hicret eden biri olarak kesin konuşuyorum.

1|1
    0|0
    • Biz de okumuş etmiş bir nebze görmüş geçirmiş insanlarız zaten kardeşim. Hatalarımı bilirim ama Benim Kuran'ı okumadığımı nereden biliyorsun? Arkadaşımın ailesini de tanırım. dinine bağlı düzgün insanlardır, arkadaşım da zaten lisedeyken namazında niyazında, Allah'ını Peygamberini çok seven, Kur'an okuyan, hatta kendi daha iyi yorumlamak için eski arapça öğrenmeye çalışan çok zeki biriydi ama üniversiteye farklı şehre gidiş o gidiş inanamazsın. 180 derece dönmüş, imanını kaybetmiş, yine efendi zeki ama , düşünceleri tamamen değişmiş, şüpheci bir insana dönüştü. O şu an yüksek lisans yapıyor, bense ülkenin seçkin üniversitelerinden birinde iyi bir bölüm okuyorum.
      Ben tartıştığımız zaman her türlü dinimi savunduğum doğrusunu ona anlattığım halde o bir şekilde mantığıyla, bilgi ve kültür birikimiyle zekice örnekler vererek benim şüpheye düşmeme sebep oluyor. Ama ben ona hiçbir zaman bunu söylemedim sakın yanlış anlama. Ben sadece aklımdan geçen düşünceleri yazdım. Kendisinin bundan haberi yoktur.

• Neyse ben kendimi kanıtlamak zorunda değilim. istediğin gibi düşünebilirsin. Dünyada çeşit çeşit insan var, çeşit çeşit düşünce biçimi ve bakış açısı var. Her durumu ve her insanı böyle genellemek vizyonsuz olmaya delalet eder. Ben de sana bunu hatırlatırım kardeşim. Bazı durumlarda sen haklı çıktım zannedersin ama karşındaki kişi de kendisinin haklı çıktığını düşünür. O yüzden kendimizin her zaman haklı çıktım demesi bir şey ifade etmiyor. Ben de burada çok imansızla tartıştım. Ayrıca kitabımız Kur'an'ı Kerim'in yanında bilim, teknoloji, tarih, özellikle dinler tarihi, felsefe gibi konularda da bilgimi geliştirir ve araştırma yaparım ki kendimi gerçekten ilim sahibi biri olarak tanıtayım. Ben bu bilgileri Kur'an'la harmanlama aşamasında olduğum için şüpheye düşmeme sebep oldu. Yine de bu araştırmaları hepimiz yapmalıyız ki gerçekten ilim sahibi olup bizi bilimle çürütmeye çalışan imanını kaybetmiş kimseleri doğru yola nakşetmeye bir adım daha yaklaşalım.

• Kardeşim eğer seninle yüzyüze konuşma fırsatım olsaydı sana apaçık ne dediğimi saatlerce anlatabilirdim ve Kur-andaki dinden anlatacaklarıma şaşırırdın :) Ben Kur-an ile ilmimi arttırıyorum tabiki bunun dışında bilimsel araştırmalarda yapıyorum ama Din olarak tek kaynağım Kur-an ve ben bu kitabı tamamen öğrenip buna göre %100 yaşayıp tam bir müslüman olacağım benim hedefim bu. Bunu yapmadanda tam olarak bunu biliyorum diyemem çünkü ALLAH'ın bizden istediği bu kitaba göre yaşamamız.

• Ya kardeşim yazmayacaktım ama tutamadım yine kendimi. Sen istersen arkadaşlığını kes ya da kesme arkadaşının umurunda olmaz. Ortada bir gerçek var herkes bir değil. Dost kalmak isteyenler din ve siyaset konuşmaz. Din zaten sana sorgula diyor bazı şeyleri beynini kullanmanı söylüyor. Bu demek değil ki illa dinsiz olacaksın. En bilge müminlerden biri de olabilirsin. İmam hatip liselerinden gittiler felsefe dersini kaldırdılar. Neden? Çünkü milletin düşünmelerini istemiyorlar. Ama bilmiyorlar ki felsefe yapan bilgelerin içerisinde 52 tane İslami filozof var. Bu adamlar sorguladılar peki neden din dışına çıkmadılar? Allah aşkına açın biraz okuyun. Allah'a şükür Müslümanım demekle , Farklı bir düşünceyle karşılaşınca hemen ilişiği kesmekle olmuyor bunlar bayan Müslüman ^^

0|0
    0|0
  • Kuran türkçe çevirileride bulunduğu zaman göre yapılmıştır. Günümüzede kişisel yorumlanmasında (çizgisi bozulmadan) bir sakınca yok. Fakat yorumlama yapmadan önce açıp aslını okumalısın. Ayrıca o arkadasında bu işi görevli yapanlardan olabilir.
    din konusu açılırsa bağlı olduğu grupları bir sor bakalım

0|0
    0|0
  • Sana tek tavsiyem o kişiyle irtibatını kesmen. Çünkü sen onu düzeltecek kadar bilgili değilsen o seni bozar. İnsanın Ahiretini berbat eden insanlarla görüşmesi mantıklı olur mu sence? Burak çocukluk arkadaşın en yakın akraban bile olsa görüşmemen gerekir. Yoksa seni götürür o uçuruma. Haberin olsun

0|0
    0|0
  • Allah yardimcin olsun, öyle insanlar ile ben muhattap bile olmam adam yerine de koymam isterse babam olsun bu farketmez , ben olsaydım muhattap olmazdım, asla, çünkü insanın psikolojisi bozuluyor , tıpkı Sizde ki gibi ,

0|0
    0|0
  • çelişkinin oluşmasının en buyuk sebebı herkesın kendıne göre kuranı ve dını yorumlamasıdır. Bunun önene gecmek için kuranı kendin anlıyarak okuyup cıkardıklarnla yasamandır. Allah köru körune ınanmamızı istese yoruma acık bı kıtap göndermezdı ama bunu saptıranlar var

0|0
    0|0
  • Kafirun süresini oku imanın iyi olduğu için şeytan vesvese veriyor Allaha zikr et daha yakın ol şeytanın vesvesesine gelme unutma her nefis ölümü tadacaktır dünyevi zevklere kapılma Allahtan gelen Allaha gider

0|0
    0|0
  • Herkesten etkilenecek kadar zayıf biriysen kendin bilirsin...
    Neymiş o çelişkiler ve mantıksız durumlar... söyle biz de bilelim...

0|0
    0|0
  • Allah bir tek kendine şirk koşanları bağışlamazmış. Yol yakınken yol ver. Ahirette tanimayacaksin bile.

0|0
    0|0
  • islam zaten sorgulanan bir din ben kafamda soru olduğu zaman cevabını internetten buluyorum zaten Allah inanmanı çabalamanı istiyor

0|0
    0|0
  • belli ki seytan senin yolda cikatmaya calisiyor

0|0
    0|0
  • Tereddüt yaşadığın konulara açıklık getirmek lazım

0|0
    0|0
  • Nuri Öztürk yaz izle.

0|0
    0|1
    • Yav git milleti de sapittirma

• Anlaşıldı senden mantıklı bir cevap gelmeyecek haydi eyvallah

• @AtTheMoment işte bu yüzden anlatmıyorum. Önünde internet var. Ayda kaç kitap okuyorsun desem beni utandırırsın. Aç oku okumakla dinden çıkmazsın. Aç her şeyi oku. Bitir dininin kitabını. İnancını güçleştir dinine karşı.

• Aklını karıştırdığı herhangi bir konuyu yaz açıklayım. Ve onu sevme. Uzak dur sil hayatından.

0|0
    0|0
  • Kesmen iyi olmuş. Bula bula ateistimi buldun?

0|0
    0|0
  • namazdan sonra Allah a hem kendim için hemde arkadasının dogru yolu bulması ıcın dua et...

0|0
    0|0
  • Yazıklar olsun öncelikle sana sonra git kelime şehadet getir tevbe et tamam mi

0|0
    3|2
    • Bu nasıl bir yorum? Arkadaş yardım istemiş kımanmak değil ! Yardımcı olmayacaksanız xper için boş yorum bırakmayın

• Ne alaka ya? Sen ne yazdiğinin farkinda misin?

• Senin gibi ahlaksız kişiler yüzünden insanlar bu dinden soğuyor , hangi akıla mantığa hizmet böyle konuşabiliyorsun? Bak bakalım Kur-ana peygamber insanlara kur-anı nasıl tebliğ etmiş?

• ayrıl gitsin

0|0
    0|0
  • Değerli kardeşim
    öncelikle ne gibi bir sorular la karşılastın ve çelişkiye kapıldiğını belirtseydin daha kolay olacaktı ama cevabını vererek zira insanoglunun en buyuk veli nimeti olan akli kullanmasi tabiki herzaman guzeldir lakin sunu bilmekte fayda vardir bizlede kendimiz fitrat olarak sinirlanmis varliklar oldugumuzdan duvarin arkasini goremeyecegimiz gibi micro organizmalarida gozle goremeyiz bu insana verilmis guzide bir sinirlamadir ki akilda bu sinirlar icesindedir bizler aklimizi kullanirken kendi bilgi ve birikimimizle bunu algilamay cevap bulmaya calisirken sinirlarimizi astigimizda yalnis yollara yonelmekteyi zira maturudinin de dedigi gibi Akil nimeti insanlari dogruyu ogretir eger herseyin sonunda Allah kati sekilde var ise lakin bu varligi Yok sayarak dusunmeye basladigimizda ise sadece ucuz kuru bir dayatma ile kendimizi avuttugumuz yalnis yollar cikacaktir o bakima kendinizi musterih tutunuz ve boyle durumlarda abdest alarak tovbe etmeniz size rahatlik verecektir...

0|0
    0|0
    • o bakima sorular karsinda kendinizi yitirmeyin agnostik ateistlerden ziyade gorememekten yakinmlarinin sebeblerinden birtanesi gormek istemediklerindedir, vucudun kaplayan damarlarin dunyayi iki kat cevirdigi bu vucutta Allah inana sah damarindan daha yakindir ama gormek isteyen tabikide :)

• Sen alim değilsin. O da alim değil. OKuduğunu anlamamıştır ya da yanlış anlamıştır o yüzden kendini kaybetmiştir. Sen de ona uyma. Çünkü alim değil.

0|0
    0|0
  • Ben hocalık yapıyorum 15 senedir. Senin içine nifak tohumu serpmiş ve kafan karışmış. Biran önce kendini toplamalısın kızım.

0|0
    0|0
    • Ben de onun için yardım istedim

• Kızım bir hocaya git en kısa zamanda. Seni tekrar doğru yola çevirsin.

• İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Dinin kaynağı Kur-andır ve onu okuyan insana hiçbir şekilde kimse nifak sokamaz. İslam dinini bizzat ALLAH Kur-an ile öğretmektedir ve bizim dinimizi öğrenmemiz için hocalara ihtiyacımız yok. Görüyoruz Diyanet işleri başkanı Kızlarınıza apaçık yazılabilirsiniz diyor... Hangi Hoca Kur-anı öğretiyor?

• Zafere çiçekli yoldan gidilmez bizde biliyoruz sorgulamayı işte bu yüzden adı İnanç.

0|0
    0|0
  • Gösterdiği şeylerde tereddüte düşmen normal. Kuran'ı kendin oku ve ben neye inanıyormuşum böyle deyip bir silkelen, kendi özünü bul.

1|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 16

• sen şimdi yanlış olan bişeye mi inanmak istiyorsun doğru olan bişeye mi önce buna karar ver.

ikincisi, her sorgulayan illa dinden çıkacak demek olmuyor bana göre.

din biz türklerin toplumunda artık kültürel bir uygulama olmuş bir yandan. ben geçenlerde internette inançlı olmadığı halde oruç ayında ailesine eşlik eden onlara uyan birini okumuştuım. şimdi buradan bir inançsız arkadaş çıkıp olur mu öyle şey diyecek ya da sen inançlı olarak olur mu diyeceksin. bal gibi olur bence.

belki de dinler, kutsal kitaplar insan uydurması ve insan elinden çıkmıştır. o zaman bu dinlere inanmak allaha karşı gelmek sayılmaz mı bir yerde? kim demiş kutsal kitaplar kesin olarak allahın sözleri diye? içinde mi yazıyor? içinde yazdığı için sen de inanıyor musun?

ben oradaki bazı sözleri inandığım o yüce varlığa yakıştıramıyorum. benim inandığım yüce varlık bizleri eşit yarattı eşit haklar verdi. birimizi diğerine üstün kılmadı. kadını köle yapmadı, kötülüklerin cezası kıyımla olmalıdır kan dökülmelidir demedi. ben bunları allahın lafları olarak sayamıyorum öyle yüce bir varlık böyle ayrılıkçı yanlış sözler söylemiş olamaz.

allah gerçekten varsa ki ben olduğuna inanıyorum, onun bize verdiği bu aklı kullanmasak ona karşı geliriz onun istediğini yapmamış oluruz gibime geliyor. sorgulamalıyız o yüzden. sorgulamaktan çekinmemeliyiz. söz konusu dinse eğer örneğin zekat vermek gibi zaten dinde olmasa da yapmamızın iyi olacağı şeyler var. bunları her durumda yapmalıyız. yalan söylememeliyiz örneğin, başkalarının malına göz dikmemeliyiz hakkını gasp etmemeliyiz. zarar vermemeliyiz. inan ya da inanma doğru dürüst bir insanın yapması gerekenler bunlar.

ben o yüzden allaha inanıyorum, oruç namaz yerine getirmiyorum ama ne yalan söylüyorum ne birinin hakkını çalıyorum ne hiç. elimden geldiğince yardıma muhtaç kişilere yardım ediyorum. allahın beni sevdiğine inanıyorum yine de. herkes böyle olsa zaten dünyada kötülük kalmaz. sen de sorgula ama yine iyi insan ol.

0|0
    0|0
    • ... oruç namaz sadece sana yararı olan şeyler (yararı dediğim cennete gidebilmen için yapman gerekenler) halbuki bunları yaptığında başka insana yardım etmiş olmuyorsun bunu anladın mı? başka insanlara yardım et. senin kadar eşit haklara sahip olsunlar. aç açıkta olmasınlar, bunu yap, allah yine görür yine takdir eder, yine en güzel ödüllerle ödüllendirir eğer öyle bişey varsa. ben buna inanıyorum. iyi insan olmak önemli en başta, dini ne kadar uyguladığın değil. bak şimdi bugün diyanetin bir açıklaması oldu bomba gibi gündeme düştü, böyle bir açıklamayı yapan biri istediği kadar dininin gerektirdiklerini yapsın, sence bir cenneti hak eder mi? iyi düşün.. doğru olanı bulacağına eminim. sorgulamaktan korkma, sorgulamak insanı dinden çıkarmaz hep, aksine gerçekleri görmene yardımcı olur.

• Kuran'ı herkes okur yeterki istesin insan. Önemli olan anlayarak okumak bence sadece namaz kıl kuran oku kapalı giyinle olmuyo müslümanlık yeterince okumadiğın için çelişkiye girip onu susturamiyorsun. Dini önce kendin çok geniş kapsamlı öğren ve o arkadaşına öğretmeye başla bunu başara biliceksen yok uğraşmam görüşü sabit diyosan irtibatı kes ama anlayarak okumaya başla ya da devam et sorguladiginda nedir tam olarak?

0|0
    0|0
    • Sen hangi kaynaklara başvurdun mesela? Din hakkında sahip olduğun geniş bilgiyi nasıl, nereden elde ettin?

• Neyse dalganı geç sen ama senin zekanıda bu kadar çabuk etkilenmenden görebiliyoruz. Bunlar hep bilgi eksikliği yazık

• Alay ettiğimi anlamışsın. bunu beklemiyordum, şaşırttın beni :D

• Kardesim, bendede olmustu boyle tartismalar. Sen kafana takma nedenmi bir kac sebebini anlatiyim:
    1. Dinimizi yuce rabbimiz Allah yaratmistir ve herkesten cok sevdigi kulu hz peygamberimiz yaymistir. o arkdasin onlardan daha iyi mi biliyor bu isi?
    2. Hic kimse hic bir zaman ne Allahi nede yarattigi dini inanclari, nede kullarini, hele ki peygamberleri elestirme hakkina sahip degildir. Birak yalnislari Allah halletsin, zaten dememis mi herseyi bana birakin diye... Arkadasinida ona birak beddua et demiyirum, sadece Allaha birak. Rabbim bir gun gozlerini acacaktir, Sende dusunme onun soylediklerini, cok merak edersen bu isler ile ilgilenen profesor doktorlara sor. Ama sakin elestirme en buyuk gunah budur
    3. Inanci olmayan biri ile inancli biri dini konuda tartistiklari zaman inancsiz olan kazanir, cunku dinler kadit istemez inanmak yeter. Bu kanitlanmis bir durumdur. Birdaha bu tür tartismalar olursa dinleme konuyu kapatmasini iste, en dogrusu bu cunku :-))

0|0
    0|0
  • Imanin zayıf yeteri kadar bilgin yok
    Misal; arkadasinin adi ayşe biri gelip o kizin adi ayşe degilki fatma dese nasil tereddute dusersin? Emin degilsen yeteri bilgin yoksa insanlar dinden imandan cikmaya meilliler iyisimi cihad yapacak bilgiye sahip olana kadar gayrimuslim biriyle oyle muhabbetler yapma.

0|0
    0|0
  • Kes kes kes arkadasligini hemen seni etkilemesine musade etme dinsiz inasandan hep korkmusumdur

0|0
    0|0
  • En yakin arkadasim agnostik. Asla din konusmayiz. bir kere neden die sordum. Bidaha tovbe. Arkadasindan olmana gerek yok. Onunla bu konulari konusmak istemedigini soylemen yeterli bence

1|0
    0|0
  • Normal. Kimse çelişkiye düşmeden araştırın doğruyu bılmuyor. Zaten islamda körü körüne inancı desteklemiyor. Anlayarak kabullenmeli. Sen sorgulayıp evet o haklı deme kendi düşünceni oluştur araştır. Bu kadar "gerçek" din adamı var sorularını onlara yönelt. Dualarında sırf şüpheye düşmemek için Allaha müraciat et. Tam olarak çelişkiye düştüğün ayet hangisi?

0|0
    0|0
  • seytanlarında ınsan kılıgına gırdıgını bılıyorsun degılmı? ımanı guclu olana boyle seyler olur guzel kardesım benım oyle bır arkadasım vardı aynı durumu yasamısız bende bı an onun gıbı dusundum sonra dedım kı elhamdüllilah muslumanım ben neler dusunuyorum dedım bı an sonra eve geldım ve dusundum onun soyledıklerını ve dusuncelerımı hemen ılıskımı kestım sende oyle yapmalısın ılsıkını kes hemen

0|0
    0|0
    • O arkadaşım şeytan mı yani?

• gece gece benı korkurtma seytan dıyıp tovbe tovbe :) kardesım ınternetten ınsan kılıgıne gıren seytan yaz arastır ne demek ıstedıgımı anlarsın hatta bunun bır fılmı bıle vardı

• yazdım ama bir şey anlamadım, sen biliyorsun anlaşılır biçimde bana anlatsan?
      bir de o hangi film ben hiç duymadım.

• Kafanda soru işareti olan herşeyi Kuran'dan Türkçe meal ile bulabilirsin, Allah herşeyi bizle konuşurmuş gibi açıklamış orda. Ayrıca şunu söylemeden duramicam, insan bişeye inanmak isterse herşeyi bahane edip bişey bulabilir. Arkadaşın da öyle sanırım. Seni de çekmeye çalışıyor olabilir kendi tarafına.

0|0
    0|0
  • Kalbini bir kez şüpheye dusursduysen zor ama allahtan baska ilah yoktur bunu unutma canim kimsenin kafani karistirmasina izin verme

0|0
    0|0
    • Elimde değil ki canım, keşke olsa. Düşüncelerimi aklımı durduramıyorum. Bunun için imanım gidecek diye ne kadar üzülüyorum bir bilsen.

• Gitmis bile olabilir kalbe şüphe dusduyse yaptığın ibadetin kabul olurmu bilmiyorum bence sen dini bilgileri kuvvetli olan birini bul ve sorularini ona sor ve kafan berraklassin yoksa böyle olmaz canimm benimmm

• Sorgulamak imandandır, şeytanın vesveseleri düşünmeyecek ve takmayacalsın.. Ve Kuran da herşeyi açıklaması vardır. O dediğin inançsızlarla takılacağına, Müslümanlarla sohbet edersen düzeltirsin..

0|0
    0|0
  • boyle dusunen insanlarla inanc konusmamak en sagliklisi

0|0
    0|0
  • Allah düşüncelerden bizi sorumlu tutmaz fazla irdeleme sık sık kuranıkerimin mealini oku

0|0
    0|0
  • Bırakın bu düşünceleri ya:D

0|0
    0|0
  • Bak canım söyle söyliyim söyledigi seyleri arastır gerçekten mantıklı seyler duyar süpheni giderirsin benimde ateist arkadasm var ve gerçektwn cok sevdigim bir insandır kendisi konu din muhabbetlerine getirmiyoruz karsılıklı aldıgımız kara önceden bizde de geliyodu ona ben seni nasıl kabulleniyosam sende beni öyle kabullen bu konu acıldıgı taktirde senden sogumaga baslıyorum diye uzunca konustuk sana saygılı davranıp acmazsa arkadaslıgında bir sorun olmaz ama saygılı davranmazsa o zaten saygısız bir insandır hiiç ugrasma bosuna suandan sonra bişey demesine izin verme daha önce söylediklerini arastır mantıklı seyler blursun benimde aklım karısıyodu konusurken arastırınca mantıklı buldum

0|0
    0|0
  • dini açıklamaları bulup okumalısın çünkü her soruya bir cevap aslında var ama biz az araştırdığımız için birileri konuştuğunda kafamız karışabiliyor. Arkadaşınla din konusuna girme afedersin ama onun amacı senide kendi yoluna çekmek gibi görünüyor. Yani arkadaşın iyi biridir ama masum biri midir bilemiyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...