Kadında kara çarşafa bakışınız nedir sizce islamda vae mı yoksa kültür mü?

ben insanların inancına karışamam ama bu çarşafın islama uygun olduğunu düşünmüyorum. tesettür var ama çarşaf yok diyorum. sizin görüşünüz denir?

Güncellemeler:
Qqqqqq
Aaaaa

0|0
8|8

En İyi Kız Görüşü

• (يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ ) Ey Peygamber! Hanımlarına da, kızlarına da, bütün müminlerin kadınlarına da söyle. Görülüyor ki, burada yalnız Peygamberin hanımlarına ve kızlarına değil, Nur Sûresi'ndeki ( وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنّ وَلا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ َ)

"Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar, zinet yerlerini göstermesinler." (Nûr, 24/31) âyeti gibi müminlerin kadınları dahi bu hükmün kapsamına dahil edilmiştir. Bununla birlikte müminlerin kadınlarında aslolan hürriyet olduğu için, bundan kastolunanın hür kadınlar olduğu beyan edilmiştir. Araplarda tesettür adet değildi. Cahiliyet devrinde kadına hürmet yoktu. Eski cahiliye kadınlarında erkeklerin dikkatlerini çekecek şekilde göz alıcı biçimde açık saçık çıkan, açılıp saçılan orta malı olanlar bulunurdu. Bundan dolayı kız çocuklarını diri diri gömenler olmuştu. İslam ise kadının şanını iffet ve ısmetle, vakar ve haysiyetle yükseltiyordu.

Nur Sûresi âyetleri (قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ ) ve -وَقُل لِّلْمُؤْمِنَات يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنّ) "Mümin erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar" (Nur, 24/30) ve "Mümin kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar." (Nur, 24/31), mümin erkeklerin ve mümin kadınların, yani bir cinsin karşı cinse göz dikmeyip, bakışlarını kısarak edeblerini ve iffetlerini korumayı öğreterek terbiyelerini yükseltmiş olduğu gibi, burada da imanlı hür kadınların hiçbir şekilde eziyete uğramamalarını pekiştirmek için buyuruluyor ki: ( يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلابِيبِهِنَّ ) Cilbablarından üzerlerini sıkı örtsünler.

CİLBAB: Baştan aşağı örten çarşaf, ferace, câr gibi dış elbisenin adıdır. (كل ثوب لمرأة تلبسه فوق ثيابها) ,"Kadınların elbiselerinin üstüne giydikleri her çeşit giysidir." " الذي يستر من فوق ا لى اسفل" Tepeden tırnağa örten giysidir. "ا لملحفة"كل ما تستربه من كساء او غيره "Kadınların tesettür ettikleri her türlü elbise ve başka şeylerdir.

1|0
    0|0
    • 59- Ey Peygamber! Hanımlarına da, kızlarına da, bütün müminlerin kadınlarına da söyle. Görülüyor ki, burada yalnız Peygamberin hanımlarına ve kızlarına değil, Nur Sûresi'ndeki "Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar, zinet yerlerini göstermesinler." (Nûr, 24/31) âyeti gibi müminlerin kadınları dahi bu hükmün kapsamına dahil edilmiştir. Bununla birlikte müminlerin kadınlarında aslolan hürriyet olduğu için, bundan kastolunanın hür kadınlar olduğu beyan edilmiştir. Araplarda tesettür adet değildi. Cahiliyet devrinde kadına hürmet yoktu. Eski cahiliye kadınlarında erkeklerin dikkatlerini çekecek şekilde göz alıcı biçimde açık saçık çıkan, açılıp saçılan orta malı olanlar bulunurdu. Bundan dolayı kız çocuklarını diri diri gömenler olmuştu. İslam ise kadının şanını iffet ve ısmetle, vakar ve haysiyetle yükseltiyordu.

• Burada yukardaki âyetlerin eki gibi getirilen bu son cümle çok anlamlıdır. Bu bize şu mânâları ilham eder:

1- Allah'ın bağışlaması çoktur. Bugüne kadar geçmiş açıklıkları bağışlar. O kusurları örter. Rahmeti de çoktur; bundan böyle emrini tutanları rahmetiyle arzusuna çok ulaştırır.

2- Allah bağışlayıcı ve merhametli olduğu içindir ki, kadınlara eziyet edilmesine razı olmaz ve onun için örtülmelerini emreder.

3- Tesettür emrolunduğundan dolayı da kadınlar bir baskıya uğratılmasın, aşırıya gidilmesin; çünkü Allah bağışlayıcı ve çok merhametlidir. Bu emri onların aleyhine değil, lehine olarak vermiştir demek de olabilir.

• Yaşlı kadınların cilbab giymeleri gerekli değildir. Ayette, “Nikah ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, ziynetleri teşhir etmeksizin (bazı) elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur...] buyurulmuştur. İbn Abbas, İbn Curayc, Mücahid, Dahhak gibi sahabe ve tabiilerin de içinde bulunduğu alimler ayetteki “elbise”den kastın cilbab olduğunu belirtmişlerdir Buna göre yaşlı kadınların dış örtülerini almayıp yalnız başörtüsü ile yetinmelerinde bir sakınca yoktur. Dolayısıyla yaşlı kadınlardan ileri derecede bir örtünme talep edilmemiş, ancak özellikle süslerini izhar etmemeleri üzerinde durulmuştur. Genç kadın ise, çekiciliğini koruduğu sürece cilbab giymeye devam edecektir.

(24/60)

Elmalılı Hamdi Yazır

En İyi Erkek Görüşü

• Bazı ayetlerdede kapanmaktan bahsedilir nur suresi 30/31. ayetlerde falan. Ama benimde bildiğim kadarıyla çarşaftan bahseldilmiyor kapatılması gereken bölgelerden.
    Bazı kişiler öyle insanları yobaz vs vs olarak gòrüyorlar ama madem laik òzgür bir ülkeyiz ne mini etek giyen nede çarşaf giyen insana laf etmeye hakkımız var. Hepsine saygı göstermeliyiz

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Ben de çarşafın islama uygun olduğunu düşünmüyorum. Benim anneannem dini bütün bir insan 5 vakit namazını kılar, hacca gitmiş.. Ama çarşaf gitmiyor. Başını kapatıyor, uzun, bol etek veya elbise giyiyor yere kadar. Olması gereken de bu. Başını kapatıp altına pantolon giymek de yanlış bence tamam çok bol etek pantolon dediğimiz şeyler olabilir ama diğer pantolonları giymek de doğru değil bence

0|0
    0|1
  • evet islamda böyle bir şey yok vücut hatarını belli etmiycek şekilde giyme kafi ben bu aralar pek giyen görmedim ama

0|0
    0|1
  • çarşaf yok tabi çarşaf ne kadını küçük düşürmekten yok saymaktan başka bir şey değil

0|0
    0|2
  • Ölçü Nur suresidir. Belirtilen hususlar dahilinde kapanıldığında adına ne denirse densin doğrudur.

1|0
    0|0
  • Ben çarşaflıyim farzdır ondan dahaiyi kadını koruyan yoktur

0|1
    0|0
  • Çakma rahibeler :p

1|0
    0|1
  • Böyle sapkınca şeylerin fazlasıyla konuşulduğu bu sayfada dinle ilgili tuhaf sorularınızı sormanız çok ucuzz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Tesettür vücudun hatlarının belli olmamasını gerektiriyor. Ben bu konularda ahkam kesecek bilgiye sahip değilim tabi ama çarşafta vücut hatlarını belli etmiyor. Ve siyah hiç ilgi çekmiyor. Dünya güzeli olsa içindeki bir erkek dönüp bakmıyor. Yani amacına ulaşıyor. Ve onlar öyle istiyorsa tabiki giyebilirler. Nasıl açık mini giyebiliyorsa oda istediğini giyebilir tabiki de.

0|0
    0|0
  • Ümmedin annelerinin sünnetidir takvadır tesettürde en eftal ve takva olanıdır. Tayt giyeni övüp çarşaf giyene lanet okuuyp onu kınayana ALLAH lanet etsin!

0|0
    0|0
  • Önemli olan kadının mahrem yerlerini ortmesi.
    Ha çarşaf ha pardisü kişiye özel..
    Çarşaf giyen kardeşlerimizin de kendi görüşü saygı duyarım.
    Ama tabi bazıları yüzüde kapatıyo, ninja gibi o aşırı işte onun haricinde yüzü gösterip giyebilirler..

0|0
    1|1
    • Kardesim olay mahrem yerlerini kapatmak degil vucut hatlarini belli etmemek. bir dalis kiyafetide tum vucudu kapatiyor ama hatlar belli ve ilgi cekiyor. (Tamam cok uc noktadan ornek verdim kabul cevreden ornek verirsekte kadinlarimiz belden oturtma bir gomlek badi ve etegi bir giyiyorlar gogsun dolgunlugu belin inceligi kalcanin kivrimi falan hepsi ortada ama sorsan ortulumu ortulu.)

• Yuz kapamaya gelince rabbim bazilarina oyle bir yuz guzelligi vermiski sanmiyorum bir erkek gorsunde icinden sehveti gecirmesin. Belki sen dusunmemissindir ama bu dusunulmuyor anlaminada gelmez ve bunu baska turlu engelleyemeyiz.

• Bedev kardeş tabiki bende vücut hatlarını kastettim mahrem derken

• çarşaf şart değil

0|0
    0|0
  • sağlam soru vallaaa

0|0
    0|0
  • Senin ilmin bilmin nedir ne araştırdın nasıl bu düşünceye vardın anlatsana biraz?

0|0
    0|0
    • Islamin ana felsefesi yasanabilir olmasi ve kisilerin gelisiminj engellememis olmasi ama çarşaf kadinin gelisimini engelliyor ve yasanabilir degil bence tam bir aşırlık örnegi ayni zamanda carsaf giyenin kadin mi erkekmi oldugu belli olmuyor silah bomba bimlemle koyani var sikinti yani yasaklansa cok iyi olur

• @bahtsizbidevi +rep

• @bahtsizbidevi şimdiye göre yorumlamak lazım

• afedersin ama hangi mertebede bir din alimi olarak uygun olmadığını düşünüyorsun.

1|1
    0|1
    • Din alimi olmaya gerek yok din alimiyim diye gecinenleride goruyoruZ

• arkadaşım iyi de o insan bundan mutlu. mutsuz olan sensin. o neden değişiyor ki

• Cünkü o kadın ne islama ne ülkeye nede insanliga katki saglayamiyor sen avrupayla tek bacakla yarısilmaz

Yükleniyor...