İnsan masum mu doğar masumiyeti sonradan mı edinir?

Bakınız bir amerika yerlisi torununa iyikil kötülüğe daha genişi insana dair şu dersi verir:
İhtiyar kızılderili torununa hayat hakkında ders veriyormuş. “İçimde bir savaş var”diye başlamış ihtiyar… “İki kurt arasında çok kötü bir savaş… Kurtlardan birtanesi çok kötü, hep kızgın… kıskanç… üzgün… kaprisli… kendini beğenmiş… kendine acıyan… yalancı… gururlu… süpheci… Öbür kurtsa iyi bir kurt, neşeyle dolu… barış içinde… kalbi temiz… sevgi ve ümitle dolu… yüreği geniş… candan… sevkatli… Ve bu iki kurt bende, sende var, herkesde var. Bu kurtların savaşı, herkesde var…”

Kızılderilinin torunu biraz düşünmüş ve sormuş; “Hangi kurt kazanacak?” İhtiyar kızılderili şöyle demiş; “Hangisini beslersen o kazanacak.”
Sonra bilim bu dersi kanıtlamış : kısa izleyiniz

0|0
2|1

Erkekler Ne Diyor 1

• Masumiyetten ne anladığına bağlı. Mesela dinlerde bu görüşler tamamen farklıdır, kimine göre günahsız kimine göre günahkar doğarsın.
    Masumiyet deyince de, mesela çocuklar özellikle ilk yaşlarında aşırı bencil olurlar, kardeşi varsa yemeği bile paylaşmazlar, kardeşi açlıktan ölse bile umursamazlar. Paylaşmayı sonradan öğrenirler. Şimdi bu masumiyet mi? Çok tatlı dururlar ama güçsüz oldukları için :) güçleri yetse neler yaparlar

1|0
    0|0
    • videoyu izlediniz mi:? insanın ahlakı olmaz insana ahlak yani iyi ve kötü dinle verilir denilen görüe karşı insanın içinde kendince bir ahlak vardır ve ilk önceliği de kendisidir diyor video.. toplum insanın hangi yönünü besleyeceğinde etken kötü olmak bencil olmak rekabetçi olmak marifet olarak pazarlanıyor artık ve elbette bu günün iyisi dününkötüsü olabilir

• tesekkürler

Kızlar Ne Diyor 2

• Çok güzel bir video paylaşmışsınız. Daha önce izlememiştim, çok beğendim, teşekkürler :)

Ben hep masum doğduğumuzu düşünürdüm. Gerçi bu video da tersini demiyor. İkisini de içeriyoruz ama demek ki bir süre sonra 'eğer iyi eğitilememişsek' savaşçı taraf baskın geliyor.

1|0
    0|0
    • size de sorayım birinin dışarıdan müdehalesiyle mi olur insanın kendini eğitmesi yoksa kendini kendi mi eğitmeli dışarıdan din vesaire gibi ahlaki eğitime gerek var mı?

• @_Robin okumadim cocuum

• Yalnızca eğitim öğretim farkından da ziyade buradaki insanların kültürleri, gelenekleri, hayata bakış acıları ile de alakalı. Tabi belki de hepsi yine eğitim-öğretim sistemi içinde incelenebilir.
      Demek istedigim kişinin kendi yolculuğunun dış çevresi ile de ilgili olduğu idi.

• Bütün insanlarin içinde iyi de kötüde var ama insanlar ilk doğarken masumdur... çevre şartlar yetişme tarzı çekilen acılar insani iyi ya da kötü olmaya iter :) bence çünkü sonradan masum olamazsın o masumluğu yaa korursu yaa kaybedersin

1|0
    0|0
    • insan bir ahlaki öğretiye ihtiyacı var mı sizce? yoksa kendi haline bırakılsa kendiliğinden iyiyi kötüyü bulabilir mi?

• tesekkürler görüş için

• :) iyi geceler

Yükleniyor...