Kapat

Ateistler mi daha zeki dindarlar mı?

Bilim insanlarının %99unun ateist olduğu söylenir siz ne dersiniz

0|0
12|19

En İyi Kız Görüşü

• Kim daha zeki diye hiçbir grup hakkında genelleme yapamayız. Dindarların doğmatik şeylere inandığını ve araştırmadığını yazmışsın çoğu yorumunda ben böyle olduğunu düşünmüyorum dindar olup da bilgili insanlarla çok karşılaştım. Atesitler için de bu söylediklerim geçerli.

1|1
    0|0
    • Sorunun içini görebilecek seviyede olduğunu anladım...
      İnanmak ya da inanmamak bu konuda hangisi haklı hangisi daha zeki hangisi aklın mantığın kurallarına göre karar vermiş

• Onu yapmadığımı nereden biliyorsun diğer dinler hakkında yeterince araştırma yapıp inanacağım dine ona göre karar verdim ben. Başkaları hakkında önyargılı olup ya da hiçbir dinle alakalı bilgi sahibi olmayarak atesit olmayı tercih etmedim.

• Demek istediğim kesinliği olmayan ve güzeli tasvip eden ki bütün dinler böyle...
      Bütün dinler hakkında genel bilgim var önyargılı da olmadım kendi görüşümü söylüyorum.

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi çooook geçmişe gidelim. Mısır mesela oradaki yapılanlar hala çözülemiyor. şu an ki bilim adamları bile çözemediği çok fazla şey var. Mesela beyin ameliyatı yapılmış ancak nasıl? Mısır Piramitleri, Mumyalama sistemi ve daha bir çok şey. O dönemde Ateistlik kavramı yok mesela.
    şu an bile gözle görülen ve kanıtlanmış evrim geçirmiş olan bir tek canlı mekanizma yok. Ee Ateistler neyi savunuyorlar da sonucunu bulabilmişler? Evet çoğu bilim adamı için öyle derler ancak günümüze yön vermiş bilim adamlarının çoğuda bir dine mensup insanlardı.

0|1
    0|1
    • Mısıra beyin ameliyatı yapılmış olması tanrının varlığını mı gösteriyor burada?
      Ateistlik kavramı tarihin başından beri var olan bir kavramdır dinlerin tarihi daha çok yenidir.
      Ayrıca bir soruda ben sorayım evrenin yaşı 8 milyar deniliyor yanlış hatırlamıyorsam dünyanın yaşı da 4.5 milyar yıl bu evren bizler için yaratılmışsa neden son 50bin yıldır varız...
      Allah bize yolu gösterecekse bunu da sözleriyle yapacaksa dinlerle yapacaksa o dinler neden son 10bin yıldır var.

• bence sen okumada anlama konusunda sıkıntı yaşıyorsun. Yazdıklarım arasında benden olmayana sahte yalan dediğim bir şey var mı?

• Sen müslüman değil misin? İslama göre diğer dinler yanlış sadece kendisi hak din değil mi?
      Sende sadece yazdıklarından sorumlu olduğunu mu sandın yazdıklarının ardı açık görünüyor onu napacaksın?

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 11

• Onu bunu bilmem de iki tarafta birbirine saygı duymayı öğrense iyi olur. İki tarafta da çok zeki ve çok cahil olanlar var. Bu sarı saçı olanlar aptaldır demekle aynı şey. İnanç bu, kimseyi ilgilendirmez, çok abartmayın zira abartılacak kadar önemli bir şey değil. Sana mantıklı gelir inanırsın, mantığınla uyuşup uyuşmadığına karar veremezsin agnostik olursun, mantıksız gelirse ateist.

0|1
    0|0
    • Katılıyorum tabi ki saygı hakkında dediklerinize...
      Ancak mantık kişiden kişiye değişmez e tabi şununda farkındayım cahil olmak isteyen cahil olur inanmak isteyen inanır...

• Mantık subjektif bir şey elbette kişiden kişiye göre değişir. Her insanda aynıdır diyemezsin.

• Mantığı tutarlılık olarak mı ele alıyorsun yoksa daha farklı bir anlam mı yüklüyorsun bilmiyorum ama mantık kişiden kişiye değişmeyen bir şeydir.

• bu konunun zekayla ilgisi yoktur derim 😊

1|1
    0|0
  • Ateisler cok sanssiz.. sadece aciyorum. akilsiz degilde sanssizlar bence.

1|3
    4|2
    • Ateistlerin büyük çoğunluğu bu yolu kendileri tercih etmişlerdir.
      Dindarlara ise çocukluğunda empoze edilmiştir bu durumda şanssız olan dindarlar değil midir? Kendileri isteyerek okuyarakta dindar olabilirlerdi.

• Isid degil konu onlar islamiyeti bozmak icin gelmis din düşmanlari. onlarin konumuzla ilgileri bile yok

• Madem din insanların hataları ile bozulmuyor musevilik ya da hristyanlık neden bozulmuş oluyor?

• Yalan arasinda materyalist falanda vardir kesin.

0|1
    0|0
  • Böyle bir kıstas olmaz her insanın kendine göre bir zekası vardır tabi bunu kullanmasına bilene

0|1
    0|0
    • Olur bak herkes yapıyo aşağılarda :D

• Sizin fikriniz nedir bu konuda?

• Ateistler daha fazla araştıran kişiler

• ateistler kanımca fazla yargılayan, sonuca somut yaklaşan nedense bilim üzerinden cevap vermeye çalışanlar yine nedense bilimin her yönü somut değil.

dindar insanlar zeki insanlar neden mi? ya gerçekten Allah varsa, adamlar işi garantiye alıyorlar. Allah yoksa kaybedecek bişeyleri yok. ya varsa?

0|1
    0|1
    • Dünyaya onbinlerce din gelmiş onbinlerce de tanrı söylenmiş çizilmiş anlatılmış ya onlardan biri gerçekse? Ya Tanrı ben size akıl verdim kanıt yokken bir şeylere inanıpta onun için koyun kesin diye değil diyecek olursa? Bu seferde ateistler mi garantiye almış oluyorlar?

• hımmm... cihat mücadele demek. peki sen ne için mücadele etmezsin. ülken elinden gidecek. teröristler demiş sana ver bana toprağımı bura olsun kürdistan. kesecek biçecek. sen ne yapacaksın. bekleyecek misin. ne için mücadele edeceksin? ülken için. islamiyette ne için mücadele etmişler din için. sana karşı çıksalar mesela deseler ki yazamazsın sen böyle bir şey. bulsalar seni işkence yapsalar. sen ama düşündüğünü savunacaksın demi? bir kaç kendin gibi birilerini bulacaksın azınlık olacaksın zulmedenlere karşı mücadele edeceksin.

herşeyi geç güzel şeyleri emreden birini düşün senin patronunda olabilir. ona saygı duymaz mısın?

• Bak şimdi güzel kardeşim.
      İslamiyetin yayılışını araştır önce sonra gel azınlık ezilmiş muhabbeti yap.
      Cihat mücadele demek değil allahın dinini yaymak demektir savunma değil saldırmak demektir...
      Madem haktan zulümden bahsettin anlatmak bu dinin mükemmelliğini göstermiyor mu da zor kullanılarak yapılıyor bu cihat denilen şey.
      Ben soycu bir insanım toprağım için savaşırım ki ikisinin arasında dağlar kadar fark var...
      Esas nokta şu olmalı ' Haçlı seferleri de bir dini yaymak adına yapıldı amerikaya giden avrupalılar yerlileri hristyanlığa davet etti bunlarda mı doğru olanı yapıyor sence? Peki biri çıkıp tanrı müslüman kurban istiyor diyerek müslümanları kesse onada mı hak vereceksin son cümlene ithafen ben sana birkaç iyi şey söyledikten sonra iyi olduğuma inanıp daha sonra söylediklerimi sorgulamadan yapacak mısın? '

• Ateistler daha zeki.

0|1
    1|0
  • Yq dindarlar düşünemiyor bile ne zekiliği

1|2
    3|2
    • Zeki olanlarda var tabi...
      Bu konuya hiç girmemiş olanlar çevre etkisi idi duygusal yoğunluk idi birçok etken var ama genel olarak bu doğru.

• Tabikide dindarlar Allah yoksa dindarlar için bişey farketmez ama varsa ateistler boku yedi

1|2
    0|1
    • Dünyada gelmiş geçmiş onbinlerce din olduğunu düşününce arada ihtimal olarak pekte fark olmuyor

• Zekanın dinle yakından uzaktan hiçbir alakası yok

1|2
    1|1
  • Ateistler zeki olsa ateist olmaz

1|5
    1|1

Erkekler Ne Diyor 18

• şöyle söyleyim dindar olmak veya ateist olup dinlerden nefret etmek kötüdür her ikiside araştırırken önyargılı olmaya neden olur

0|1
    0|0
    • Yalnız dindar olmak kendini bildin bileli bazı şeylere inanmak gibidir.
      Ateistlerin ise büyük çoğunluğu sonradan oldukları için dindarlar kadar önyargılı olamazlar isteselerde olamazlar.

• olabilir sonradan nefret eder mesela din konusunu araştıracak olsa dinden nefret ettiği için önyargılarda bulunabilir

• O bahsettiğin şey insanlığın gereği...
      Her şeye karşı bir tavrımız vardır zaten

• araştırıp ateist olanlara diyecek bir şeyimiz yok ama ülkemizde maalesef ateistliğin ne olduğunu bilmeden ateist olanlar var ve tamamen yaptıkları özentilik

1|1
    0|0
    • Bu konuda size katılamayacağım...
      Kimse inanırken sırf eğlencesine inancından vazgeçmez vazgeçemez...

• Stephen Hawking müslüman oldu. Daha bir çok dindar bilim adamı var. Nerede yüzde 99'u.

1|1
    2|0
  • Bir tarafinizdan uydurma rakam veya oranlar sallamayın.

1|1
    0|0
  • Ateistler daha zeki.

0|1
    0|0
    • Tabi 15 yaşında ki ergenlerden bahsetmiyoruz...

• Bazıları yanlış şekilde doğru yola düşebilir yine de taktir ediyorum onları da.

• Kesinlikle.

• ikiside çok zeki olabilirler fakat dindarlar genelde dini siyasi ticari manevi çıkar için kullandıklarından bir önemi kalmıyo zekalarının

0|1
    0|0
    • Kesin doğru kesin çıkarınız olacak o yüzden şimdi bana azda olsa verin yarın çok çok alacaksınız ahirette tavırları...

• şair burada ne anlatmak istiyor acaba...

• Umut fakirin ekmeğidir paşam.
      Fakire ekmek verenler pastaları yerken.
      Diyormuş.

• bilim adamları dini araştırıp öğrenirse deha olur zaten beceremedikleri için bilim adamı olup kalmışlar :)

0|1
    0|0
  • Dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakarsan hep ateist ülkeler gelişmiş. Evet bilim insanlarının da neredeyse hepsi ateist.

0|1
    1|3
  • Dindardan kastın İslâmsa, İslâm insanları yobazlaştırıyor. Kuşkusuz.

0|1
    0|1
  • Ataistler :)

0|1
    0|1
  • şimdi bunun dinle alakası yoktur.. mühim olan bilime ayak uydurmak.. öyle diyorsun ama bak endülüs emevilerine ne demek istediğimi anlarsın..

0|0
    0|1
    • Sadece islamdan bahsetmedim...
      Ya da dinden.
      Ateist insanlar var dindar insanlardan bahsediyorum.

• bazı insanlar yüzünden işte dindar insanlar gerilemiştir maalesef

• Bazıları yüzünden demeyelim...
      Uğraş vermedikleri için diyelim ülkenin hali ortada tubitak geçenlerde birine ödül vermişti arabanın yan tarafına led ışık koyduğu için buyrun burdan yakın.

• Fani dünyaya yatirim yaparak zamanini boşa harcamayan dindarlar daha zeki.

1|1
    0|1
    • Diğer dünya olup olmadığı belli değilken bu dünyayı cehenneme çevirenlere ne demeli?

• Sorun hatalı... + Detayın...

0|1
    0|0
  • Ateist dunya islerinde zeki
    Dinci dedigin kesim ahireti icin kafa yoran;)

0|1
    0|1
  • Bilmem ki

0|1
    0|0
  • Tabiki de dindarlar :) Adamların kafası bassa Ateist olmazlardı.

0|1
    0|1
  • En ggeeriixeekaalı senin olduğun belli

0|0
    0|0
  • Ateistlere sorular soruyorum tikaniyolar hakaretlere basliyolar

0|0
    0|0
    • Bana da sorar mıın aynı sorulardan

• Senin düşündüğünün olma ihtimali yok...
      Düşünsene o mükemmel varlık allah seni bu mükemmel evrene yollamış sana bir can vermiş duyguları vermiş aklı merakı vermiş
      Bunu sırf ona inanalım diye vermiş olabilir mi bir durup düşün sadece.
      Bu bildiğin çocuk hareketi olmaz mı?
      İlerlemek var insanlığın evrende uçsuz bucaksız öğreneceği şeyler var ve tüm bu var olan şeyler -zaten-var olan tanrının varlığına inanmamız için mi?

• ihtimali olmadını kesin söyleyemezsin musa kızıl denizi yardıysa yanında insanlar vardı ve bugune kadar gelmiştir o zaman sen 100 yıl öncesinede inanma kitaplara inanmicaksan o zaman atatürk falan hepsi kitapların uydurdugu hikaye

Yükleniyor...