Yapılan iyiliğinin aynısı bir zaman sonra kendine yapılması beklemek kötü bir şey mi?

Otobüste hasta bir insana yer verdiniz, siz hasta olunca biri yer versin istiyorsunuz.
Ellerinde poşet taşıyan birine yardım ettiniz sizde bir gün elleriniz poşet dolu iken yardım bekliyorsunuz.
Ya da arkadaşınız hasta iken ona baktınız, siz hasta iken o da sizinle ilgilensin istiyorsunuz.
Yaptığınız iyiliklerinin karşılığını beklediğiniz oluyor mu?

0|0
19|29

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Evet oluyo bunun karşılıkla alakası yok bence sadece benim gösterdiğim özen bana da gösterilsin istersin o kadar ya da karşılığa giriyo mu herneyse işte insanlık hali..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• Olgular değişmez. Senin ona bakışın değişir. Bir insana sana hediye almadığı için tokat atabilirsin. Bu bile bencilce görünse dahi bu kişi gönlünce sevdiğin bir sevgiliyse ve yaptığın niçin içindeki sevgiyi saklıyor gizliyorsun manasına geliyorsa gönülden karşılıksız bir hal alır. Demek ki görünen değil durumun temelindeki şey önemli. Sen gönülden tebessüm ediyor inşallah bunu gören gönlü güzel bir insan vardır diye ümit ediyorsun. Sevginin doğası karşılıksızlık değil karşılıksız saf bir karşılktır

0|0
    0|0
  • hayır kötü bişey değil ama iyilik olmaktan çıkıyor verdiğin örnek aslında bir iyilik sembolize etmez. çünkü otobüste yaşlı hasta hamile her neyse yer vermek bir sosyal sorumluluk hatta zorunluluk. yani bu bilinci ülkemizde taşınmamasıda ayrı mevzu. iyilik karşılıksız ve hiç birsey beklemeden yapılmamlı hatta yapıldıktan sonra buruşturup at iyilik denizine

0|0
    0|0
  • Bacağımı sakatlamıştım. O gencecik fidan gibi delikanlılar tip tip bakıyorlardı ayakta zor durduğum için.. Amcanın biri kalkıp bana yer verince akılları başına gelmişti, hala unutmam.

1|0
    0|0
  • kötü değilde karşılk beklemeden yapmak lazım densede insan yine vefa bekler

1|0
    0|0
  • Evet normal olarak bekliyorum. Zaten peygamberimizin de'İyilik eden iyilik bulur'' diye bir hadisi var. Elbet onların karşılığını bir gün alacağız.

0|0
    0|0
  • iyilik yap denize at demisler yapilan her iyiligin karsiligini beklersen oho hic yasamamak lazim

0|0
    0|0
  • Valla hiç iyilik görmediğim için bilmiorum.

0|0
    0|0
  • Aslında bu iyiliğin karşılığını beklemek değil de hep bu tür durumlar anıları canlandırıyor, sürekliliği mutlu ediyor yoksa sorun poteşin taşınması veya oturulması değil. Hoşgörünün sürmesi

0|0
    0|0
  • Beklersin ister istemez

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Değil canım

0|0
    0|0
  • O yuzden atalarimiz ne demis iyilik yap denize at :)

0|0
    0|0
  • Yaptığım iyiliklerden hiç bir zaman karşılık beklemedim, gönlümün dilediği gibi yaptım.

0|0
    0|0
  • Aslında beklemiyosun karşılığını, normal olanı yaptığında anormal olan yapıldığında haliyle istemiş gibi oluyosu..

0|0
    0|0
  • Haklısın ama herkes aynı terbiyeye değil keşke olsaydı

0|0
    0|0
  • İyilik karsiliksiz yapilmali bir elin verdigini diger el bilmemeli beklenti olursa iyiligin anlami olmaz

0|0
    0|0
  • Hayır iyilik karşılıksız yapınca güzeldir

0|0
    0|0
  • İyilik karşılık beklemeden yapılandır. beklemek kötü demeyelim ama; beklememek iyi diyelim.

0|0
    0|0
  • Pek değil

0|0
    0|0
  • Beklenti içine girmek mutsuzluk getirir. Herkezin yapısı bir değil.

0|0
    0|0
  • Karşılık bekleyen kişi o iyiligi yapmasın zaten... Borç vermekten farkı kalmaz...

0|0
    0|0
  • Iylik yaparken karsilk beklmem asla

0|0
    0|0
  • Bana yer vermezler, hasta olduğumda gelen olur eminim gelen çok oldu insan biraz bekliyor ya :D

0|0
    0|0
  • yaptıklarımı unutuyorum kimseden bişey beklemem

0|0
    0|0
  • İyilik yap denize at diye bosuna dememisler karsilik beklenen iyilik iyilik degildir

0|0
    0|0
  • bir iyilik yaparken bence karşılığını bekleme içinden gelerek yap onu bence

0|0
    0|0
  • Karşılık bekleyerek iyilik yapıyorsan o tam iyilik sayılmaz bence adı üzerinde karşılık bekliyorsun.

0|0
    0|0
  • Herkez kendine Yakisani yapar zeliha hanim. ben beklemem diyen insan yalan soyler konu cok eski ama olsun :)

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 18

• yaşlanınca yer bekleyeceğim ama diğer iyilikleri beklemiyorum gibi yani elden ayaktan düşene kadar sağlığım el verdiğince kendim kendime yetip karşılığını beklemeden yardıma devam :)

0|0
    0|0
  • Hayır beklemiyorum karşılık; çünkü bu o zaman ticarete dönüşür.
    Ben çöp arabasının içinde bir çocuğa çantamdaki bir paket bisküviyi verip arkama bakmadan yoluma devam edebiliyorsam insanımdır.
    Beklenti içine düşersem çıkarcı insan olurum.

0|0
    0|0
  • Yaptığım iyiliklerin karşılığını beklemeden yapıyorum

0|0
    0|0
  • Hayır zaten bunların hiç birine ihtiyacım yok ama iyilik karşılıksız yapılırsa iyilik olur

0|0
    0|0
  • Yaslılara yer verırım Ama bu karsılıksız. Yaptıgım iyiliklerden karsılık bekleseydim dünyanın en mutlu insanı olurdum...

0|0
    0|0
  • beklemiyorum

0|0
    0|0
  • İyilik karşılıksız yapılır. Hiçbir beklenti olmadan 😐

0|0
    0|0
  • Karşılıksız yapılmalı herşey

0|0
    0|0
  • Evet kötü

0|0
    0|0
  • Bir şey karşılık bekleyerek yapılırsa bu iyilik olmaz.. İyilik karşılıksız yapılır.. :)

0|0
    0|0
  • Iyilik yaparken karşılık beklemiyorum.

0|0
    0|0
  • kötü değil bence. yardım bekler herkes. kimseye yardım etmeyenler bile bekliyor

0|0
    0|0
  • Iyilik yapınca karşılık beklemicen anlami kalmıyor cidden mesela bir insana iyilik yaptın ve bir durum oldu o sana iyilikte bulunmadi diye iyilik yapmaktan vazgeçmiceksin o kişiye karşı

0|0
    0|0
  • Hayır beklemiyorum.

0|0
    0|0
  • kendine yapilmasini bekledigin zaman cok yanilirsin

0|0
    0|0
  • Yoo kötü değil . illa ki insan bekler

0|0
    0|0
  • Normal