Müslümanlara karşı önyargım var?

Müslümanları sevemiyorum Musevi/Yahudiyim. Annem babam Sırp İstanbula yeni taşındık. Çevremde çok müslüman var önyargımı nasıl yenebilirim?

0|0
20|71

En İyi Erkek Görüşü

• İstanbula hoşgeldiniz ben de doğma büyüme İstanbulluyum. Önyargıları yıkmak kişisel bir eylemdir ve insanı insan yapan özelliklerden biri de budur. Bunu saygı ve hoşgörü besler. Günümüzde yeryüzünde her coğrafyada yaşayan insanlar birşeylere karşı önyargılı olabiliyor bu insanın doğasında var çünkü duygusal varlıklarız. şaşar beşeriz. ben bir müslümanım hatta hafızım. Yıllar evvel ilk benimsediğim sevdiğim kız da musevi idi hatta babası haham başıydı. Birbirimize karşı saygımız hoşgörümüz sınırsızdı bu konuda çevrelerimizde hiçbir sorun yaşamamıştık. Bunun sebebi ise inançlarımız bir yana insan olma özelliğimizdi. İnsanı insan yapan özelliklere sahip olmalı insan.. Hoşgörü, ahlak, saygı, sabır, empati gibi.. Musevilerde hristiyanlarda müslümanlarda diğer inanış - ideoloji savunucularında da iyi ve kötü insanlar var ve bu hep cehaletten doğuyor. Bizim dinimiz hoşgörü dini. İnancımıza göre herkes eşit sadece takvada üstünlük var yani Allah ın emir ve yasaklarına uygun yaşayan insanlarda var bunu da takdir eden bilen Allah dır. O nedenle yapmanız gereken en doğru şey şu dakikadan sonra karşınıza çıkan, konuştuğunuz, arkadaş olduğunuz insanların inancınıza saygı göstermemesi ya da cehalet sahibi olduğunu anladığınız an da bilin ki o da kendi dinini gerçek anlamda bilmiyor ve yaşamıyor. Hoşgörüyle susun ve kendi yolunza bakın. Selamlar..

4|3
    0|0
    • çooook uzun bu be

• Abi seni ayrı bir seviyorum şu sitede yahu.

• @ßℓαzєη Allah razı olsun :)

En İyi Kız Görüşü

• yahudiliğin kökünde vardır kendilerini üstün görmek...
    o insanları tanı. İstanbul a yerleşmişsiniz her tarafınız müslüman. o kadar insana kafanı çeviremezsin. zaten bir süre sonra sen istemesen de hatta uzak durmak için çabalasan da tanıyacaksın çünkü türkiye de yaşıyorsun ve tanıdıkça da farkında olmadan ön yargılarını kıracağını düşünüyorum; şayet kalbini temiz tutarsan. sen temiz kalpli olursan başkalarının kalplerindeki temizliği de görürsün ve seversin. kalbin kötüyse bir insanı iyi olsa bile sevmeyebilirsin hatta mantıklı ve geçerli bir sebebin olmasa da nefret edebilirsin. sevmek lazım, sevgi lazım... zamanla göreceksin çünkü insanın kötülüğünün ya da iyiliğinin diniyle alakası yoktur. teröristmiş. dünyadaki bütün katiller ve teröristler müslümanım mı diyor? hepsi mi öyle? hristiyan katil yok mu arkadaşım? musevi katil yok mu yahudi katil yok mu? ayrıca katiller hiçbir dinden değildir çünkü aç oku, dünyadaki hiçbir din katilliği emretmez 4 büyük din içinde. emreden varsa anca insanların bir taraflarından uydurdukları dindir o. gerçek dinlerin hiçbiri bu tür kötü şeyleri emretmez. önyargını gidermek için insanları tanımaktan sonraki en güzel yol bu, aç oku Kur'an-ı Kerim'in tercümesini. sen Musevisin diye niye okuyayım ki ben? deme. aç, tanı, gör ne emrediyormuş. o Kur'an yaktı diye insanları linç ede ede öldürenler de dahil olmak üzere dahil, o tür canilerin hiçbiri Müslüman değil, dinsiz onlar. ayrıca o terör örgütleri ise sadece dini paravan olarak kullanıyor. onların amacı bu. dini emellerine ulaşmak için alet ediyor kanmayın, aptal olmayın.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 70

• Çoğu Muslumanın da sana karşı ön yargısı var. Ama sıkıntı etme ben 5 vakit namaz kılıyorum cevremde birsuru deist, musevi ve ortodoks arkadaslarim var. Din disindaki tum konularda anladabiliyoruz. Onlarin benim dinime saygisi var benimde onlara. Ara sira oluyor tabi bizi ornek al bak bu yol daha iyi falan ama bir sorun yok aramizda insan olarak baktigimiz icin birbirimize bir sıkıntı olmuyor.

2|0
    0|0
  • sorun tamam ile sizin kafa tasçı bir zihniyete sahip olmanızdan kaynaklanıyor. İlk önce bir şeyler yazdım. Ancak önce bir cevapları okumak istedim sonra da sizin tavrınızı ölçmek istedim.

1- benim Ermeni yani Gregoryan ve Musevi çok arkadaşım var. İki grupta Türkler. Hiç bir sıkıntı yaşamıyoruz ve ne hikmetse Musevi olanlar milliyetçi de oluyorlar. Bayrak her zaman onlar için çok önemlidir. Bu bayrakta Türk bayrağıdır. Ben ilk zamanlar korkudan mı böyle davranıyorlar dedim ama sonradan sonradan ataları Hitler'den kaçarı ülkeye almış ve o dönem burada yaşayan Musevileri de güvende yaşamaları için elinden geleni yapmıştır.

2- Ayrıca Soyunuzun Bosna Hersek'te müslümanlara neler yatığını biliyorsunuz umarım. Siz faşist kafa tasçı bir ırktan gelmişsiniz dünyaya. O yüzden bu söylediklerinizi normal karşılıyorum. Ancak bizim Asker'imiz gelince geri vites yaptığınız da hatırlatırım.

3- Ben Beşiktaş'lıyım ve Yurtdışı Deplasmanlarında her yere gittim. Sırbistan'a geldiğimizde geçen sene olay yapmaya çalıştılar. Müslümanlara ölüm adı altında. Bir fok yiyemediler ancak ne hikmetse 1 taneniz de Türkiye'deki maça gelemedi.

neyse daha fazla kalp kırmak istemem. Size tavsiyem kimseye karışmayın. Kimsenin dini görüşü yüzünden ayrıştırmayın. Rahat rahat yaşarsınız. Adaptede olma mümkünse. Senden nefret ettim şu an ... İnşallah tez zamanda sana yakışan bir yer bulup bu ülkeyi terk edersin.

0|0
    0|0
  • yaşayış ve tercih farklılıkları olabilir.. önemli olan dini olan manevi duygularla bunu beraberinde karıştırmamak... hangi dine mensup olursanız olun karşı taraf size insanı ve ahlaki olarak fayda sağlamalı.. iyi ve ya kötüyü ayırt etmek kadar kolaydır aslında.. şahsi ve o değerlere saygılı olan her insanla ilişkiler kurulabilmeli... örneğin kendi açımdan ben bir Hristiyana ve ya bir Musevi karşı hiç bir olumsuz ön fikir yürütemem buna hakkım yok.. bana faydalı olduğu sürece din dil ırk bunlar aslında yaşayış itibariyle aşılabilecek şeylerdir... teşekkürler

0|0
    0|0
  • Bizde sana bayılıyoduk :D

2|1
    1|0
  • sen tam bir bacım cocugusun biliyormusun yok secilmis insanlarız yok efendim insanlar bize hizmet için varlar tüm yahudilerin anasını sikyiim 3000 peygamber katleden ırkcı siyonist köpekler

1|1
    2|0
  • tanımadığın insanlara karşı oluşan hislerini yenmek için o insanları tanıman gerekir
    ya haklı çıkarsın ya da ön yargını yenersin

1|0
    0|0
  • Yenemezsin. Yeryüzünde Yahudi ırkını seven ve Yahudilerin sevdiği hiç bir ırk yoktur. Onlar Allah tarafından lanetlenen kıyamette de azrail a. s a şurada yahudi var git öldür diye canlı cansız bütün varlıklar işaret edecektir. Onların bütün soyu lanetlenmiştir çünkü Allah ile adeta pazarlık etmişlerdir, bütün istedikleri cennetten getirilmesine rağmen yine de küfürden vazgeçmemişlerdir. Seni biz değil Allah affetsin. O' na yalvar O' na sor. O yüce kitabı Kuran' ı kerimde yahudilerle ilgili öylesine dehşey verici şeyler söylemiştir ki sen önce O' nun affına sığın sonra da bizi sevmeyi dene.

0|0
    0|0
  • Müslüman bir toplum oldugumuz halde bizde onyargılıyız..

1|0
    0|0
  • Baska ulkeye git ozaman ya sev ya terket

1|2
    0|0
  • Ben kimseye bu yahudi, şu ermeni, orda ki müslüman diye bakmıyoru. Herkes benim gözümde eşit ve herkes insan. İsteyen istediği dine inanabilir. Önemli olan iyi bir insan olabilmek. Keşke benim de yahudi, hristiyan arkadaşlarım olsaydı. Farklı inançlar, farklı kültürler, farklı diller her zaman dikkatimi çekmiştir.

0|0
    0|0
  • bence hiçbir şeye karşı önyargılı olma. Müslüman, hıristiyan veya Musevi, hepsinin içinde ahlaklılarda var, pisliklerde.
    birde belli kitleler ile tüm herkesi genelleme, örneğin, tüm İtalyanlar pizza sevmek zorunda değil veya rize li olupta çaydan nefret eden de var.
    ne yapmalısın? tanış, konuş, fikirlerini anlamaya çalış

0|0
    0|0
  • Onlar müslüman değil merak etme :D Bende KEndinini müslüman zanneden ama müslüman nedir ve nasıl olunur bilmeyen insanlardan nefret ediyorum :D

1|0
    0|0
  • Din konusu açmıcan geriye kalan durumlarda çoğunun inş maşşallh benzeri sözlerinden başka müslüman olduklarına dair bir şey göremezsin zaten.
    Türkiye'ye Atatürk diye bir adam gelerek senin korkman gereken durumları yok etmiş zaten.
    Önyargında olacak hatta sen musevi olduğunu söylersen sana karşı ne önyargılar olacak ama işte o konulara girmicen o kadar

1|0
    0|0
  • Bu ülkeyi terkederek.

3|1
    3|0
  • Yenme sakın.

0|0
    0|0
  • Herkeste bir önyargı var zaten.
    Müslüman yahudiye düşman
    Hristiyan Müslümana
    Yahudi bilmem kime...
    SAdece bir kaç dakikalığına sadece insan olduğunu hatırlasanız tüm bu sorunlar ortadan kalakcak zaten

0|0
    0|0
  • herkes müslüman ama müslümanına göre ön yargını yenersin müslüman olupda alakası olmayanlarla iyi anlkaşırsın ama bazıları yahıdileri sevmez şansına artık

0|0
    0|0
  • Hem yahudi hem sırp bu ülkede yaşayabildiğine şükredeceğine nereyse bizi kovacak hadi canım hadi senin yerin orda doğu.

0|0
    1|0
  • Lan saygisiz. it begenmiyorsan S i. ktir git bu ülkeden i. bnenin evladi yazdığın yorumları okuyorum. hala pustluk pesindesin got. lalesi ayak. bastigin. yerler. neresi. bir . bak saygisiz. köpek iste sonra. nie. ırkçı oluyorsun diyorlar. ibneye. bak. ya

0|0
    0|0
  • insan sevmediği ön yargılı olduğu bir ülkeye niye taşınır veya gelir? diyede soramadan edemiyor insan...

0|0
    0|0
  • seni sevip saygı gösterene saygı duymalısın her müslümana değil tabiki. çevrendekileri dikkatli seçmelisin zira bir gün linç edilme ihtimalin bile olabilir.

0|0
    0|0
  • Arkadaşım sen bir yahudisin ve biliyoruz ki yahudi kavmi ezelden beri müslümanları sevmez ve düşmanlık eder ne yazık ki bu böyle.
    Allahın varlığına inanıyorsanız o zaman dua edin ışte o zaman dua lara icabet eden allah c. c. size yardım edecektir...
    Bu yardımı kullarin yapabileceğini sanmam

0|0
    0|0
  • sen sevme sevmek zorunda değilsin bende yahudi ve sırpları sevmiyorum sevmek zorunda değilim kalaydın sırbistanda burada sırpları sevmezler

0|0
    0|0
  • Biz müslümanlar olarak , diğer dini mzheplerden olanlara karşı hoş görülüyüz. Bir müslümanla arkadaş ol o zaman anlarsın önyargılarınn anlamsız olduğunu göreceksin

0|0
    0|0
  • ne kötülüğünü gördün peki müslümanların. yahudilerin bebeklere karşı nasıl füze yolladığını gördük hristiyanların mahkumları soyarak köpekleri nasıl üstünde işettiklerini gördük ve bunları yapanlar karşıdaki sadece müslüman diye yapıyor. bende yahudileri sevmiyorum sende bana karşı deki Türkiye gayrimüslimleri böyle böyle yapıyor diye bende sizden nefret etmiyeyim (trolsun)

0|0
    0|0
  • hiçkimseyi sevmek zorunda değilsin , biz müslümanlar'da sizleri sevmek zorunda değiliz.. ama herşein başı saygı değilmi?

0|0
    0|0
  • arkadaşın oldukça senin yanında olan ön yargısız kişi sayısı arttıkça o düşünce kalkar buna emin olabilrsin

0|0
    0|0
  • Adolf hitlere danış qnq :D sizler kitapta dahi dışlanöış insanlarsınız bütün savaşların sebebi yalnızca sizlersiniz . Empatiyi boşver araştır incele hak yoluna geç. Allahın gazabına uğruyanlardan olma

1|0
    0|0
  • Dedelerine sor biz Türk ve muslumanlari anlatsınlar :)

0|1
    0|0
  • Merak etme biz Müslüman Ve Türklerinde haklı olarak sırpara ve yahudilere karşı ön yargısı vardır. Değişeceğimizide sanmam. Etnik düşmanız biz.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    40

Kızlar Ne Diyor 19

• müslümanların sızın sevgınıze ıhtıyacı yok. zaten cevaplarınızda ne oldugunuz bellı sormak ıcın sorulmus bır soru.

0|0
    0|0
  • Ne tuhaf :) bende musevileri sevmezdim ve hep ön yargıyle bakardım, şimdi ne kadar haklı olduğumu bir kez daha anladım.

0|0
    0|0
  • Yapman gereken on yargilarini bir kenara birakmak ve onlarinda dinini arstirip öğrenmek hoş görü dini olduğu için sevresinde zaten unutma yillardir müslümanlari tanimadan yargiladilar ve saçma sapan isimler taktilar yok barbar yok başka birşey ama bunlari diyenler onlardan korkanlardi o yüzden senin aklin var sen kendin tani kendi dogrularin fikirlerin olmuşsun zaten kendiliğinden seversin ama karar verirkende dini müslüman ligi düzgün yasayan insanlardan yararlan ne yazikk. Kimse gerçek müslüman gibj davranmiyor buda senin fikirlerini etkiler kararini verince de bana tekrar yaz sonucunu merak ediyorum

0|0
    0|0
  • sırp değildir o, sırbistandan gelmiş olabilirsiniz, bu sizi sırp yapmaz. sırpsan yahudi olamazsın.
    sevmiyorsan git be güzelim, kim tutuyor seni?

0|0
    0|0
  • kuran'ı oku anlamaya çalış anlayacaksın müslümanlar "gerçek müslümanlar" hiçbir dine saygısız önyargılı değillerdir kendileri ile eşit görürler herkesi. kötü gözle bakmazlar. sizde bakmayın.

0|0
    0|0
    • saygısız değilim zaten

• saygısız oldugunuzu söylemedim bende size zaten bizden olmayana düşman gözüyle bakmayız kısaca on yargılı olcak bişey yok

• hahayt popomun kenarı tanımak bile istemiyorum yazmış bir de biz de sana çok meraklıydık g ötüm... hıh.
    https://www.youtube.com/watch?v=pxe1hbVw8cc
    scontent-b.cdninstagram.com/.../...7_1773019_a.jpg

0|0
    0|0
  • Olsun zaten bu önyargı hayat kurtarır. Özellikle tekbir getirenleri duyarsan uzaklaş ya bomba patlar ya da birilerini yakarlar yine.

0|0
    0|0
  • ne gibi bir önyargı bu?

0|0
    0|0
  • bunun önyargı olduğunun farkında olman da güzel tabi.
    müslümanları, İslam'ı anlamaya çalışabilirsen belki her şey daha iyi olur.

0|0
    0|0
  • Sevmiyosan buraya gelmiyecektin bizde bayilmiyoruz ama taa osmanlilar zamaninda bile muslumanlar ve gayri muslumler birarada yasiyoduk

0|0
    0|0
  • Yanlış ulkedesin o zaman :D herkesin bir insan olduğunu bu hayati istedikleri gibi yaşayabileceklerini kimsenin seni ilgilendirmedigini seni de kilqenin ilgilendirmedigini bilerek anlayarak yenebilirsin yaşayabilirsin :)

1|0
    0|0
  • sevmemenin sebebi nedir?

0|0
    0|0
  • Müslüman olarak genelleme. Her koyun kendi bacağından asılır. İyisi de olur kötüsü de.

1|0
    0|0
  • yahudileride müslümanlar sevmiuyor sorun yok

0|0
    0|0
  • Zamanla yenersin iyi insan olmayı dinlerle bağdaştırma

0|0
    0|0
  • bizde yahudi sevmeyiz.

0|0
    0|0
  • Münevver karabulut da sizin yuzunuzden öldü. Sapıkça ayinlerinizde müslüman hristiyan demeden masum insanları öldürüyorsunuz. Yahudi olmayanlara hayvandan bile aşağı yaratık gözüyle bakıyorsunuz. Kurban olun siz muslumanlara...

0|0
    0|0
  • Zaten sevmen için bir sebep yok. Tek tek tanimadigin insanları neden sevesin?

0|0
    0|0
  • İstanbul'a nereden ve ne zaman taşındınız?

0|0
    0|0
Yükleniyor...