Dünyaya gelen insanlara, belli bir yaştan sonra kendi DİNİNİ seçme hakkı sunulsun, karar versin. O kadar mı imkansız?

Evet arkadaşlar ne düşünüyorsunuz bir çok insan din değiştiriyor ya da dinden uzaklaşıyor gerçi böyle bir sistem zor ama mantıksız da değil. Kimin aklına ne yatıyorsa, baskısız sorgusuz ona inansın.

• Herkes özgür iradesiyle dinini seçmeli.
    79% (11)86% (6)81% (17)Oy Ver
  • Din, insan doğmadan belli olmalı.
    21% (3)14% (1)19% (4)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|4

En İyi Kız Görüşü

• dünya üzerinde her çocuk dinsiz ve ırksız doğar. onlara bu kadar ayrımcılık ve baskı yükleyen şey toplumlardır. islam toplumunda doğan ve aileden islam baskısı gören çocukların ne yazik ki çok azı ilerleyen yaşlarında öğrenerek, sorgulayarak, merak ederek ve mantıklı bularak dinini seçebiliyor. bunun en büyük etkenlerinden biri de eğitimdir. bana kalırsa küçük yaştan beri çocuğa, herhangi bir din baskısı altında tutulmadan, tüm dinlerin eğitimi verilmeli ve bir yaşta din seçimi kişinin kendisine bırakılmalıdır.

0|1
    2|0
    • İşte beklediğim yorum... Çok güzel anlatmışsın benim katmadıklarımı da katmışsın teşekkür ediyorum :)

• eh bir eig alırım o halde 😛

Kızlar Ne Diyor 6

• Dindarlarca asla pratiğe dökülmek istenmeyecek bir şey.

İnsana küçüklükten itibaren tanrı korkusunu, cennet- cehennem mantığını ve anlatılan gerçeküstü olayların doğru olduğunu yıllarca aşılayarak onu manipüle etmezsen, o dinler kısa zamanda dünyadan uçuuup gider.

0|1
    1|0
    • Teşekkürler, böyle düşünmenize şaşırdım gerçi rubatum sizin

• Neden şaşırdınız?

• İnsan kendisi seciyor zaten ailen ne kadar baskı yaparsa yapsın içinde yoksa o dine ait olamazsin. Benim ailemde bana bıraktı kendi yolumu kendim buldum

0|1
    0|0
    • En iyisi zeki kardesim, yasa istedigin gibi ozgur ol hep aileni de takdir ediyorum

• Ole ki zaten belli birbyasa kadar zaten bir icrratin olmuyor snrasinda da sec istedigini

0|1
    0|0
    • sen neyi sectin bro

• senin ne olduğunu göremediğim için hitap şekli bulamadım bay gizli inş sende birgün kendi özgürlüğünü kazarsın

• Bu ülkede zor be lazcığım. Gerçekten yani nereye gidiyor hiç bilmiyorum. Bu arada eski sevgilim de trabzonluydu ortaokulu liseyi orada okudu belki tanırsın ama şimdi kıbrısta :D

• Din insan doğmadan belli olmalı diye bir şey yok. Din kişinin kendi seçeceği bir inanç ve düşünce şeklidir. Küçük yaşlarda dine en etkili olan faktör genelde aile. Ailenin inancı ne ise çocuk da öyle oluyor genelde ve bu konuda düşünülmeye pek fırsat tanınmıyor. Bir yerde farklı dinlere inanan karı-kocanın, çocuklarının dinini kendisi seçmesi için kimliğindeki din kısmını boş bıraktırdıklarını okumuştum. Açıkçası doğrusunun da böyle olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Yorum için teşekkürler, mantığın için de :). Senin gibi insanlar nadir bulunur

• Tek din İslamdır

1|0
    0|1
    • Yanlış düşünüyorsun bro

• Mesela ben sonradan ateist oldum , herkesin kendi seçim özgür iradesi olmalı.

0|1
    1|0
    • Bende öyleyim, işte dediğim bunun sonradan olmasından çok, eğitimde din ile alakalı bir tutum sergilenmeyip herkese kendi dinini kendi seçme özgürlüğü tanınması. Gerçi çok ütopik

Erkekler Ne Diyor 4

• Karş biz doğduğunda kulağına ezan okunan insanlarız, olur mu mk* öyle şey sdfksflsfls. Zaten şurda dinlerin bitmesine tanrıların çocukların bile götüyle güldüğü unsurlar olmasına maksimum 100 sene kaldı. Boşver az daha devam etsin Allah denen metafizik zımbırtı. Yine de fikrin mükemmel ötesi elbette.

0|1
    1|0
    • Ateist biri olarak sordum düşün yani :D Teşekkürler yorum için :)))

• Yanlış konusuyorsun kardeşim. Ben Deist biriyim ama Kimsenin dinine ve heleki allahına Böyle küçük düşürücü şekilde Konusamazsın

• Hangi ülkede doğdunsa o ülkenin dinini alıyorsun seçme şansın belli yaşa kadar olmuyor.

0|1
    0|0
    • Zeki kardesim ben de onu kastettim keske öyle olmasa diye

• Kardeşim sen imkansızı istiyorsun. Zaten kişiler geliştikce kendi yolunu kendi çiziyor kimse kimseyi zorladığı yok

• Aynen bro ütopik bir varsayım zaten söylediğim olmayacagı açık :D

• Herk doğan çocuk islam fıtratı üzerine doğar.
    Fakat yaşı ermeye başlayınca ailesi kendi inancına göre büyütür.
    5 yaşında çocuk mu özgürlük istesin :D?
    Zaten büyüdüğünde ne isterse. Yapar özgür.

0|0
    0|0
    • Belirli bir yaştan sonra denildi orda bro :D

• işte müslümanlıkda öyle kardesim. Tabi herkesin inancına saygı duymak lazım yargılamamak lazım hem alcaklık yapmamak

• Onuda ölünce göreceksin kardeşim :)
      Vah diyeceksin ama geç :)

• Zaten insan istediğini seçiyor ki. Allah hür irade vermiş.

0|2
    1|0
    • Oyle kardesim ama dogusta bir din damgalanıyor sana oyle olmasa diyorum tabi ütopik böyle bisey olacagı yok da varsayım yani

• Ben müslüman olarak çocuğuma dinimi öğretirim bu da benim görevim. Orası kimseyi ilgilendirmez ki. :S Zaten aklı kesmeye başladığı zaman anlar o da. Seninde doğduğunda kulağına ezan okundu, ki öldüğünde de büyük ihtimalle arkandan ne Kuranlar dualar okunacak :D Yani sonuçta kendin seçmişsin bunu. İnanmadığın şeyler üzerine çok fazla düşünmek saçma oluyor.

• kardesim bir insan dogdugunda kulagına ezan okundu diye kanında belirlenmis dinin dolastıgı sacma degılmı bebeksın sonucta yenı dogmussun o zaman travestı sesı dınletelım travestı olsun buyuyunce mantıgı :D

Yükleniyor...