30 bin lira ile nasıl bir iş kurulur?

Arkadaşlar sorum tüm girişimcilere. şimdi ben annemi şu hibe veren işlere sokmak istiyorum evde tümn gün tv başında para kazansın biraz kendi... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Tatlım öncelikle hayallerni yıkıcam

hibe veren iş diye bir şey yok...

evet kosgeb 30 000 tl ye kadar girişimci desteği veriyor ama hmm sen işyeri açıomuşsun al sana para demiyorlar...

30 000 tl 6 farklı kalemde veriliyor..

aslında o üst limit senin ortalama aldığın para 24 000 tl civarı

ve bu desteği alabilmen için devlet der ki, ben sana destek vericem ama sende ne kadar para var?

devlet destekleri genelde %50 dir.. yani yapılan harcamanın %50 si ni sen yaparsın %50 sini devlet verir..

bunuda önce sen harcarsın sonra faturaları ibra eder onaylanan harcamalarından alabilirsn...

kosgeb'te destek oranı erkeklerde %60, kadın ve engelleilerde %70

yani işi kurarken 50 000 tl harcadın, bunların faturalarını kosgebe verdin(önce sen harcıyorsun yani 50 000i), alacağın destek 35 000 tl... ama burda üst limit 30 000 tl olduğu için ve bazı kalemlerde tam harcama yapamayacağın için yaklaşık 25 000 tl geri ödeme alırsın

yani 25000 senden 25000 devletten :)

hayallerini yıktığım için üzgünüm...

• para koymak sorun degil yani isyeri acilir ama her isyeri acana devlet kosgebi aciyormu yoksa kursa girip yeterlilik sertifikasi almak mi gerekmiyor ayrica bir is plani fikri vs lazim diye duydum haksizmiyim

• Öncekileri Göster
    • sagolasin

• Rica ederim dostum