Dini bilgisi çok iyi olanlar bakabilir mi?

Niye kuran ahkalsızlık yapan kadına baş kaldıran kadına dövme varda erkeğe yok, neden şahitlik meselesinde erkeğe bir şahitlik yetiyorda kadında 2 şahit gerekiyor neden erkeğe çok eş hakkı var neden erkeğe huri var boşanma hakkı neden erkeğe verilmiş ben anlamıyorum islam neden erkeğe bu kadar güveniyor?

0|0
6|23

En İyi Kız Görüşü

• Bunların hiçbirisi burada acıklancak kadar kolay degil aslında ama..
    şöyle düşünmek lazım.. Kadını da erkegide Allah yarattı. her iki cinsde Allahın kulu. Allah kullarına haksızlık etmez.. kadın-erkek farklı.. farklı olan şeyler eşit olmaz. Ama bu birinin diğeri (mış diyelim ya da gitmedik görmedik. henüz) burada haksız bir durum yok. zaten cennet ehli erkeğin huri düşüncesi nasıl olur acaba? nefsani mi? orda böyle duygular yokta deniyor.:) Yani mantgımız vay erkeklere huri var bize niye yok olmasa iyi. Mühim olan cenneti kazanabilen kul olmak. kadın ya da erkek.
    Kul olmanın gereği de ; Allahın emirlerine itaattir. Allahı sevmektir. seven sevdğinin her istedigini yapar. Neden böyle neden şöyle demez. zaten muttaki olan gönülde bu sorgulamalar olmaz. Bilirki rabbi ne demişse onun içindir.
    Çok eşli olmak bir hak değil , bunu bilin lutfen.. Ama bazı durumlarda erkeğin başvurabilceği bir şey. birçeşit tolerans ya da izin mi desem.. Ama hak demek degil bence. Kuranın bütün zamanlara bütün dönemlere ve tüm insanlığa indirildiğini düşünürsek belki daha kolah anlarız. sadece bizim haaytımız ve ülkemize inmemiş.
    Ceza hukukunda , 2 kadın 1 erkek yerine gecer dogru. kadınların daha duygusal oldukları bunda bir sebep. biri unutur ya da şaşırırsa diğeri onu tamamlar gibi. Diyelim bir gözönünde ölüdürüdü ya da hırsızlık oldu ve şahitlik yapıcaksın.. kadın mı daha sogukkanlıdır bu durumda erkek mi.. Adalet de şahitler nispetinde tecelli edicek. ŞİMDİ BUNA antitez de geliştireilebilir. yok kadınlarda şöyle böyle.. Kadını da erkeğide bizden iyi bilen onu yaratandır. ticaret vb davalarda 1 kadın 1 erkek diye biliyorum. emin degilim. Mirasta kadına az verir ama erkeğin cok sorumluluğu vardır. kadın ailesine akrabalarına bakmakla yükümlü değil. Erkeğin yükümlülüğü cok cok fazla. Bunun için hakkı da fazla. dayak konusunda peygamberimiz yaşana Kurandır hanımlarını dövmemiştir asla. Bunlar uzar gider. yazmakla olcak şey değil. kadın mı erkek mi üstün meselesi hiç değil

Bize düşen ; İşittik itaat ettik. amenna ve saddekna

1|5
    0|1
    • Dediklerin mantıklı sen en azından bazıları gibi pislikleşmedin teşekkürler bilgi için

• rica ederim. karakter yetmiyor yazmak için ne yazıkki.. sorun olursa özelden yazarsın kafana takılanları

Erkekler Ne Diyor 23

• Kardeşim bak dini açıdan bakmasak bile erkekler üstündür bu böyledir. Savaşmak, evine bakmak, namusnu korumak erkeklerin görevidir. Kadınlara böyle ağır görevler vermemiştir dinimiz asla.

Erkeğe çok eş hakkı neden var bu sorunun cevabınıda vreyim. İslamiyetten önce arap yarım adasında kadınlara değer hiç verilmezdi. Yani nikahı geç en düşük arapların bile 20 25 tane eşi varmıştı. Bunun önüne geçilmesi gerekirdi ama sorarım sana. İslam bir anda deseydi ki tek eş olacak diye, sence insanlar bir anda böyle bir şeyi kabul edip iman eder miydi. O zamanın şartlarına göre yine en iyi yolu bulup erkeğe eş hakkını 4e indirmiştir. Yani bu hakkı vermemiştir tam tersine kadınlara sahip çıkılıp 25 30 eşten, 4 eşe indirmiştir.

Miras konusuna gelince, erkek evine bakmakla yükümlüdür dedik kardeşim bak. Sen evlenince kocan artık sana bakmakla yükümlü fakat erkek kardeşin kendi ailesine bakıcak onun daha çok ihtiyacı var çünkü oda başka bir kadına sahip çıkmak zorunda. Ondan dolayı erkek üstün olmak durumunda, mecburen kardeşim benim.

0|1
    3|2
    • boşanma huri ve şahitlik de var. Eğer çok eşlilik istenmeseydi cennete de huri olmazdı anlamıyorum

• @TaurnieL Ben duyduklarımı aktarıyorum, kesinlikle fetva şeklinde bir yazı yazmadım kardeşim benim. Yazdıklarımda bir yanlışlık var ise düzeltmenizde benim açımdan hiçbir sakınca yoktur, ben öğrendiklerimi aktarmaya çalışıyorum. ☺ Buyrun sizde paylaşın ki doğrusunu bulalım.

• @8matador1180 canım kardeşim yazdım bende umarım okursun. yanlışlarını görürsün. Anlayışına teşekkür ederim.

• Erkek ile kadın arasında farklı hükümlerin bulunması bu şekilde düşünceye sebebiyet vermiştir. Fakat hükümlerin genel yapısı bilindiği takdirde bu yanlış anlama bertaraf olacaktır. Cinsiyete göre farklılık gösteren İslami hükümler birkaç kısımdır:
    1. Ortak hükümler: Namaz, oruç, hac vb.
    2. Kadınlara özel hükümler: regl gibi.
    3. Farklılık olarak algılanan hükümler: Kadının miras ve diyede ki payı gibi. Bunun nedenini genel olarak şöyle diyebiliriz:
    1. Ailenin geçim sorumluluğu erkeğe aittir, dolayısıyla biraz daha fazla maddi imkânların ona sağlanması gerekmektedir.
    2. Nehcü'l-Belağa'da olduğu gibi bir takım rivayetlerde kadının yerilmesi, sadece o dönem ve mekânda yaşan bazı kadınları kapsamaktadır.
    3. İslam fıkhında, cihad ve hakimlik gibi bazı hükümlerin kadınların sorumluluğu dışında olması aslında onlar için ilahi bir lütuftur. Zira bu gibi yükümlülükler kadının duygusal ve latif özelliğiyle uyuşmamaktadır.
    4. Kadınlar için bazı sınırlandırmalarında konulmasının nedeni toplumsal kötülük yahut gelebilecek tehlikelerin önceden önünün alınması içindir. "Eğer (Allah'tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı) çekici bir eda ile konuşmayın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır."
    Velhasıl, İslam'a göre ilahi mükemmelliklere ulaşma ve Allah'a kul olma noktasında kadın ile erkek arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.
    #Selametle.

0|0
    0|0
  • Ceza erkeğe var zinada şahitliğe gelince kadın kötülendiği için degil sadece erkege göre daha unutkan olabileceği için Erkeklerinizden iki de şahit tutun. Eğer iki erkek bulunmazsa, şahitlerden kendilerine güvendiğiniz bir erkek ve biri unuttuğunda diğerinin ona hatırlatması için iki kadın yeter.”(Bakara, 2/282) bu din kadına cok deger veriyor vermesinede biz bu zamana kadar dini hep sağdan soldan hacıdan hocadan ögrendik ondan eksiğiz adam meal yazmıs ben cogu mealin saglıklı olmadıgını düşünüyorum zaten

0|1
    1|0
  • Bayanlar duygusal yönden çok zayıftırlar. Dolayısıyla Şahitlik gerçekçi duyguların katılmadı kati kesin görüş gerektirir.

İyi amellerle Cenneti kazanan Erkeğe huri kadına gılman verileceği vadedilmiştir.

Erkeğe farklı kadınla evlenebileceği ruhsat verilmiştir. Kesin evlenmeli diye kati bir gerekçe yoktur. Bununda şartları vardır.

Şimdi erkek 2 Hanımla evli ve doğacak çocuk kimin yatağında doğarsa (hangi eş tarafından doğrulursa) Kimliğe anne adı rahatlıkla yazılabilir

Lakin kadına aynı hak verilmemiştir.2 erkekle evlenen kadının çocuğu doğduğunda baba adı ne yazılabilir?

0|0
    1|0
    • Dövme Konusu Hataya yaptırımdır. Kafasını Gözünü kırın diye bir şey yoktur. Öyle sözler vardır Bin kırbaca mukabildir.

• Son dediğine katılmıyorum bunun çocukla alakası yok bize gelince başka davalara giriyor ayrıca gılmanlar hizmetçidir deniliyor huriler eş

• Bir bayan 2-3 Erkekle Evli Olsa Çocuğun babası kim olurdu? Nasıl bilinirdi? burada Mantıksızolan hiç bir şey yok. Katılmıyor olmanız bu gerçeği değiştirmiyor.

Bayanlarla erkekler eşit değil eştir. Bir ayakkabının iki teki gibi birbirlerini tamamlar.

Huriler ve gılmanlar her istediğinizi yapacak hizmetçilerdir.

• Soyafasülyesi güzel seyler söylemiş. Bikac farkli sey ekleyeyim..
    Dünyanin yaratiliş gayesi, insanlarin yaşayabileceği bir zemin hazirlayip bütün mahlukati hizmetine sunmaktir.
    Söylediklerinin hepsinin bir açıklaması var. hislerimizle duygularimizla hareket edip bakışaçımızi ve hayatimiza dahil olan yanlıs olarak görülen seyleri duygularimizla gördüğümüz sürece kibir bizi esir eder ve kendine hizmetci kılar. Allahın varligindan ve kudretinden süphe etmedigin halde egerki adaletsiz oldugunu savunursan, seytanın bizi saptirmakla memur olduğu bu hayatta kalp gözümüzün, basiretimizin, ferasetimizin baglanmasina engel olamayip batakliğa savruluruz , ki hayir gördüğümüzün serr, şerr gördüğümüzün hayır olduğu seklindeki hadisi serife muhalefeten sırtımizi dönerek beynimize pranga vurmuş oluruz..
    Kır zincirlerini ki bizi bir damla sudan ete kemige büründüren yaradan, bakış açımızı değistirdiginde kadin erkek cinsiyetinden olaya bakarak ne kadar basit düsümdüğümü bize idrak ettirsin..

0|0
    0|0
  • bak kardeısm dovme meselesı kadında yaptırabılır erkek de fakat erkege var kadına yok degıl yaradan sadece gunah dıyo benım tertemız emanet ettım bedenı sen karalıyosun namaz da olur ıbadetınde abdestınde cunku kıl gozeneklerden cıkıo demekkı hava alıo suda alır... es hakkına gelınce savaslar oluyodu ıslamıyet donemlerınde musluman ve kafırlerle savasta olen bı suru erkek oluyordu kadınlar cocukları sahıpsız kalmasın magdur olmasınlar dusuncesıyle helal kabul edıldı.. hurı konusuna gelınce hıc evlenmemıs olanlar ıcın mı bılmıorum ılk ınsan erkek ( adem) dı sonra yanlızlıgna care olarak onun belkemıgnden havva yaratıldı bu kadar fazla da dusunmek gunah otesıne gıtme sahıtlık konusunu bılmıorum bılen arkadas varsa cvplsın

0|0
    0|0
  • Sence neden bir düşün? Hem cinslerini ve tavırlarını düşünce yapılarını kararlılık ve kararsızlıklarını bir düşün. Kadınları hiç bir erkek bir kadın kadar iyi tanıyamaz. Cevap sen biliyorsun. Biraz düşün.

0|0
    1|0
    • Valla ben erkeğe bakıyorum bide kadına biz kimseyi gidio yakıp yıkmıyoruz şiddet uygulayıp taciz tecavüz etmiyoruz erkeklere saldırmıyoruz yeterli mi

• Ahlaki karşılaştırma yapmanı istemedim ben senden. Kararlılık yönüyle tahlil etmeni istedim ama sen bunu anlamayıp saldırgan bir tavır takınıp ahlaksızlıkları erkeğin mizacıymış gibi gösterip bütün erkekleri töhmet altında bıraktın. Feminist duygularının böyle bir konunun içerisinde ne işinin olduğunu anlayamadım. Fakat Her erkeğe tacizci tecavüzcü şiddet yanlısı dersen işte orada dur derim ben de sana. Ahlaksızlık genellenemez. Soruna gelince muğlaklıktan kurtarıp daha net cevap vereyim: Bir kıyafeti seçmeye çalışırken bile saatler harcayan bir cinsiyete evlilik gibi ve diğer belirttiğin olaylar gibi ciddi kararlar bırakılamaz. Kaldı ki erkek için de bu hususlar kısıtlanmıştır.

• Sen gidip hem cinslerinin tavırları deyip genelleme yaparsan bende genelleme yaparım

• bu kitabı yazan adam 1400 yıl önce yazmış. o zaman kadınlar hayvandan daha aşağılık görünürken hayvan seviyesine getirmeyi başarmış ama artık hiçbiri gerekli değil biraz döneme ayak uydurmak lazım

2|1
    1|2
  • Dayak kısmı bildiğim kadarıyla kolunu kaldırmak felan yok. dirseği böğrüne dayayıp sadece bileğinde tokat atabilrsin. kolunu kaldırarak kadına vurmak haramdır.
    Şahitlik olaya göre değişir çok geniş konuşmuşsun sen. Nikah ta 1 şahite 1 şahittir.
    3. konuise İslam erkeğe çok güvenmiyor. Allah erkeklerin bilinçaltına kadın figürünü koymuş bir kere erkeklerin ilgisi kadındır. ve Allah birçok yerde bahsediyor. gözünü haramdan sakınırsan cennette huriler vardır. diyor. yani dünya da bakmazsan mükafatı var. kadının bilinçaltında erkek yok ki. hem bu çok farklı birşey erkek olmadan anlayamazsın. Ayrıca her karı kıza bakana da cennette öyle hurii felan yok yani. ayetler açık gözünü haramdan sakınacaksın.

0|0
    1|0
  • değerli hanım kızım yanlış yanlış asla. zina haramdır kadına da erkeğede. boşanma hakkı erkek dede kadndada var-islam erkeğe değil kadına çok değer vermiştir. erkeğe çok eşlilik nerde yazıyor. çoğu erkeklerin işine öyle geliyor değerli kızım bnim. erkeğe ruhsat neden verilmiş ama çok evlililkte vahit demiştir tek eşlilik ben sana burada kısa nasıl anlatayım senden ricam var bulunduğun yerde müftülüğe git allah aşkına sen , yanıltmışlar- erkek elinde yok avucunda yok çok eşlilik asla maddi durumuda olsa vahit tek eşlilik var

0|0
    1|0
  • Arkadaşim Kur-an'ı Kerim Dunyaya gelmis Benzeri Olmaya Ve Benzerinin Yazilamiyacagi Tek Kitaptir Tesfiri Cok zordur Sadece Elif harfi bir cizgi demi 3 sayfa aciklamasi vardir yani tesfirini bilen alim hocalara sor derim Ayrica incil, Tevrat, Zebur Bu kitaplardada buna benzer çok sey yazmaktadir araştirisaniz sadece lafi ortadan alarak hareket ederseniz dinden cikma ihtimaliniz çok yuksektir

0|0
    1|0
  • Bunları sorgulamakla dinden çıkmış olmassn inan bnde tam bu soruları cok dusundum, özelkikle huri olayı enteresan , hem şuda var bizim sorgulamamz ögrenmk amacyla akıl ı da Allah verdigine göre , dinde kusursuz bir yapılanma ise her sorunun akla dayanan bir cevabı olmalı

0|0
    0|0
  • Kadınlara da gılman var.

0|0
    0|0
  • Sen kitaba baştan inanmayarak karşı gelerek yaklaşıyorsun. Nerenle okuyup, nerenle anladın merak ediyorum.

0|0
    1|0
  • Sahitlik olayi bilmem ama 2. es icin oyle sartlar vardı hic kimse cesaret edemez (gercek musluman olanlardan bahsediyorum)

0|1
    1|0
  • Ceza erkehede var sanki cennete gittinde hurisi kaldi sen dinden cikmissin gelip burada ahkam kesiyosun

0|0
    1|0
    • canım dinden çıkmak ne alaka git öğrende gel ceza sadece erkek zina yaparsa var o zaten kadına da var git öğrende gel hadiii

• Okadar ogrenmissin ama hala sorguluyosun sanki ceza almis gibi seriatmi var sanki burada cennete gittinde hurisi kaldi

• kadın erkeğe oranla daha değerli kılınıyo daha kutsal olduğu için biraz daha fazla dikkatli olması gerekiyo

1|0
    1|0
  • cunku kadin anactir. duygulariyla hareker eder. mantikla degil vicdanla hareket eder. gorusunh arkasina siginirlar heo

0|0
    2|1
  • sen nedenini sorgulayacağına nedenlerle kafanı yoracağına dini tam anlamıyla yaşamadan ne kadar müslümanız? sorgulamadan hemen yasaklara kafa tutarız...

0|0
    1|0
  • o degılde biraz onyargıların var sanırım en büyük islam alımlerıde anlatsa pek yumuşcagını sanmıyrm ama gruşlerıne saygı duyarım yanlış anlaşılmak ıstemem :)

0|0
    1|0
  • neden sorusunu sorduğunda özgürlük ve akıl ön plana çıkar bu çerçevede düşünmeye devam et. insan aklının veremeyeceği cevap yoktur, cesur ol.

0|0
    0|0
  • dunyayi kimler kurdu?

0|0
    1|0
  • Kıvraksınız da ondan dedikodu var yalan var çekememezlik var iftira var kıskançlık var var oğlu var

0|0
    1|0
    • Sizde neler olduğunu yukarıda yazdım her halde sizin haliniz daha beter

• Yo sende ve senin gibiler de ne olduğunu yazdım

Kızlar Ne Diyor 5

• Allah göz yaratmış ama ısrarla göötünüzle okuyorsunuz.

1|8
    2|3
    • Ne cevap yazsam derken sizin yorumunuzu gördüm ortak olmak istedim.

• cevabımı kimin ve kaç kişiinin beğendiğini önemsediğimi nerden çıkardın ve konumuzla alakası nedir?
      Gerçek islama dair bilgimiz o kadar az ki
      şu bildiğini sandığın islam İslam değil
      huriymiş nuriymiş geç o işleri.
      Hayatta kadın ve erkek eşitliği zaten namümkün dinle alakası yok fiziksel oalrakda yaratılıştan bu böyledir.
      Derin konularda yanlış bilgilendiriliyoruz

• Ya huri olayı bizzat kuranda geçer nasıl geçiyim kuranda yazan ayeti fiziki açıdan eşit değiliz ama bizden fiziki açıdan üstün olanlar tarafından korunmak dışında her şey oluyor

• aslında erkeklere de dövme vs gibi şeyler var. kadınların 2 kişi şahit olması da kadınlar daha iyi yalan söylüyor diye. çok eş hakkı sadece bir dönem için geçerli olmuş. o da savaş zamanında bisürü kadın dul kalmıştı o yüzden. islam erkeğe güvenmiyor erkeği daha ön planda tutuyor çünkü kadınların sözünü erkekler yaradılış olarak dinlemeyeceği için falan. toplum ne kadar evrilirse evrilsin erkekler yine hep ön planda olmak istiyor , şuanda bile öyle. din söz konusu olmsaydı da erkekler bunu yapardı yine.

0|0
    0|0
  • hep aynı terane. İslam erkeğe neden bu kadar güveniyormuşmuş..
    eğer bu sorduklarında gerçekten öğrenmek isteğin varsa böyle bir siteye değil kitaplara koşarsın ve saydıklarının hikmetini oturup araştırırsın.

ha ben inançsızım diyorsan İslam'ı bırak kendine başka bir alan bul eğlenecek.
    zira, böyle ordan buradan duyduklarınla İslam'ı yargılayamazsın, buna kimsenin hakkı yok.

0|0
    0|0
  • Kadinlar ikinci sinif iste kabul edersen muslumansin ayrica sorgulamak yasaaaaaak

0|1
    1|0
  • Aynı şekilde kadınları da erkeklerden üstün kılan onlarca farklı hadisi şerif vardır

0|0
    1|1
Yükleniyor...