Deistler hakkında düşünceleriniz nele? Toplumda ilk başta hemen bir ön yargı olmuyor mu?

Ben desitim ve insanlara bunu öğrendikten sonra bir ön yargıya kapılıyo bakışları değişiyor. Sonrada gerçekten iyi bir insanmışsım kusura bakma böyle davrandıö diyorlar. Kaçıncı yüzyıldayız hala inanmayan insalara kötü insan damgası yapıştırıyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili. Deistler hakkın da?

Güncellemeler:
!!

0|0
9|13

En İyi Erkek Görüşü

• Herkesın kendı seçimidir kımse yargılayamaz. Ancak bır kaç husus varonlarıda atlamamak gerekır. Bir toplumun inancları güçlü ise ve inanclara aykırı veya bunu yoka sayan kişi ve kişiler hep yadırganır yargılamakla yadırgamayı ayır ama burada. Bunun yanında toplumun kişilik ve karakteride önemlidir sana uygulanan yadırgamaların şiddeti ve boyutu konusunda. Tam bu noktada Türk milletinin bu konuda diğer bır cok topluma göre baskın oldugunu dusunursek ve konunun en hassas oldugumuz din konusunu içerdiğinide eklersek aslında karsılastıkların beklenen bır durum oldugunu görürsün çok net. Bu eğıtımsızlıkle alakalı oldugu kadar alakalıda değildir cunku bız duyguları hisleri cok yogun yasayan bır mılletız o yüzden tercihlerini ve secımlerını tabıkı gizlemeden saklamadan yasama hakkın var ama bu ama önemli kaldırmıyorsa sosyal cevren, kaldırmıyorsa ailen, kaldırmıyorsa yaşadıgın şehir azda olsa saklaman gizlemen daha dogru olur çünkü biliyosunkı toplumdan ve cevreden bır yaptırım sözlu veya fızıksel ( fızıksel bır cok ornegı var eskı haberlerden örng. ramazanda yemek yedıgı ıcın dayak yıyen bırısı vb. ) olarak gelebilir. Boyle bır duruma maruz kalıp uzulmemen ıcın elınden geldıgı kadar konuyu ıcınde yasamanı tavsıye ederım. Tabıkı herkesın herkese inanısları ve secımlerı konusunda saygı duyması ve anlayıs gostermesı tek gercektır. Ama sana nacizane tavsiyem arastır oku dinimizin bizden istedikleri ve doğru kabul ettiklerinin ne kadar güzel şeyler oldugunu gör. Kımse yuzyıllar öncesıne gidip peygamber efendımızın mucızelerını göremez kımse gosteremezde buna ınan dıyemem ama dinimizin bizden istediği şeylerın ne güzel seyler oldugunu gör isterim. Yinede tercıh senın cünkü ahirette herkesin sevabı ve günahı kendine.

1|0
    0|0
    • Antalya gibi bir yerde yaşıyorum ailemde sorun çıkmıyor anlayışla karşılıyorlar çevremde karşılıyor ama yeni ortamlara girdiğimde sorun olur laf nasıl geliyor bilmiyorum ama dine geliyor ve bem ne kadar söylemek istemesemde deist olduğumu öğrendiklerinde tepkileri değişiyor

• Teşekkür ederim yorumunuz için her türlü pisliği yapan müslüman diye cennetlikse bize de yer vardır öyle bir yer varsa eğer

• Her türlü pisliği yapan cennetlık değildir müslüman oldugu için. Bunu öncelıkle bil her turlu pisliği yapan inandıgım Allah katındada cezasını görecektır. Dılden dökülenin kıymetı yoktur mahşerde gönülden geçenler yerimizi belirleyecektir. iyi aksamlar

En İyi Kız Görüşü

• ben de deistim. dua etmediğim için hristiyan, "deistim" dediğim için ateist ilan edildim. kimliğimden islam kelimesini sildirdiğim için öldükten sonra bedenimin gömülemeyeceği hakkında tehdit yedim. (şaka değil.) karşındaki bu işte. koca bir toplumun eğitim ile doğru orantılı olarak düşünce yapısı bu. bu insanlara deistliği, saygıyı, düşünmeyi anlatamazsın. "inanmıyor musun" sorularına, "inanıyorum, ama inanıp inanmadığımdan önce neye inandığımı sor" çıkışında bulunuyorum. bu konuda epey şey anlatabilirim, ama inanmayan insan kötü değildir. bugün, hak yiyen, hak çalan, hırsızlık yapan, elalemin namusuna dil uzatan; üstüne üstlük bunları dini kullanarak müslüman adı altında yapan insanlar kötüdür ve düşüncene göre, sırf inandıkları için iyi kavramı edinebileceklerse o cennetlerinde ayırdıkları locada benim daha çok yerim var.

3|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Bende deistim tanımadan ön yargılılar tanıdıktan sonra inancımı sorgulamıyorlar, mesele iyi insan olabilmekte inançta değil.

1|0
    0|0
  • İnsanların inancına göre olumlu ya da olumsuz bakışım değişmediği için sıkıntı yok. :) Bende çoğu şeyden emin olamıyorum ama adını koyamadım hala ne olduğumun :)

1|0
    0|0
  • Bir insanın görüşünü öğrenmek onun iyi bir insan mı kötü bir insan mı olup olmadığını belirlememize yardımcı olmaz.

0|0
    0|0
  • İlginç ve sohbete değer buluyorum.

0|0
    0|0
  • zaten insanların geneli kötü değil mi? deist neden iyi olsun ki

1|0
    0|0
  • Takmıyorum.

0|0
    0|0
  • Her koyun kendi bacağından asılır saygı duyarım ama dinimi de tebliğ ederim. Baktım tık yok düşünce de karar da senin baane

0|0
    0|0
  • Senin için tanrı nedir? Varmıdır yokmudur? Varsa ne iş yapıyor? Bana bunları bir cevaplayabilirmisin? Senin düşünceni bilirsem daha sağlıklı bir yorum yapabilirim. Peşin hükümle yargılamak senin dediğin gibi ön yargılı olmak istemem.

0|0
    0|0
    • bir yaratıcıdan kast ettiğimiz (deistler olarak) sizin inanadığınız Allah gibi değildir. Düzeni oluşturan ve bu kadar şeyin oluşumu sağlamış olan bir güçtür...

• Öyle dersen demin gizliden yazan hanımefendinin dediğini doğrulamış olursun. Bu dediğin açık açık ''tanrının, allahın varlığına dinlere peygamberlere meleklere hepsine inanıyorum ama ibadet etmeye üşeniyorum zor geliyor'' demek olmuyor mu?

• Hayır olmuyor özelden yazdığın şeye cevap verdim açıklayıcı olmuştur umarım

• Tanidigim yok bisey diyemem

0|0
    0|0
  • Allah herkese akıl vermiş irade vermiş ve herkes yaptığının karşılığını alacak ama bize düşen iyiliği emredip kötülükten sakındırmaktır

0|0
    0|0
  • ben inanmayan insanin aklindan herzaman supe etmisimdir kardesim. nasi bu fikirlere geldiniz anlayamiyorum

0|0
    0|0
  • İyi insan , kötü insan ayrımını dinine veya inancına veya inançsızlığına bakıp yapmam. ateistleri anlıyorum ama deistleri hiçbir zaman anlamayacağım. ateist olmaya cesaret edemeyen kişilikler olarak görmeye devam edeceğim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Deist değilim ateist değilim deistliğe daha yakınım ateist değilim inancım farklı farkli düşünüyorum damga yapıştırıyorlar diyorlar tek sözüm "haha" eğer sizin gibi inanacaksam inanmamak daha mantıklı daha etik geliyor müslüman adı altında veya başka bir din adı altında olupta her haltı yiyen insanlar sırf inandıkları için cennete gireceklerse tüküreyim böyle adalete diyesin geliyor ama sadece önyargını al ve git diyorsun. Çünkü onlar sana bir gram saygı duymazken senden inandıkları için adeta onlara tapmanı bekliyorlar. Yazık.

1|0
    0|0
  • On yargilar asla peşini birakmaz, takma en azindan ne oldugunu biliyorsun ve onemli olan niyettir

1|0
    0|0
  • Dinle ahlaki ayni sey zannediyorlar cunku.

1|0
    0|0
  • Ön yargı yok. Herkesin kendi seçimi.

0|0
    0|0
  • Kimse beni ilgilendirmiyor.

0|0
    0|0
  • deyus demek geldi saygım var kendi görüşleri :D

0|0
    0|0
  • Dine inanmıyorlar ama yaratana inanıyorlar. İşine göre hareket etmek diye buna denir :)

Sığınacağım bir yaratan olsun ama oruç namaz bana göre değil ve zina çok zevkli diyen = deist

1|0
    0|0
    • bir yaratıcıdan kast ettiğimiz (deistler olarak) sizin inanadığınız Allah gibi değildir. Düzeni oluşturan ve bu kadar şeyin oluşumu sağlamış olan bir güçtür...

• Killingjoke-tg yorum için teşekkürler

• Keşke bilgilendirici bir yorum olsaydı. elbette o yüzden saçmaladığını düşünüp karşı görüş bildirecekler başka ihtimal yokki

• saçmalık allaha inanıyorsun dine inanmıyorsun sadece çok saçma

0|0
    0|0

• o gücü mahşerde göreceksin baska bisey demiyorum :D

Yükleniyor...