Okul Yaptırmak Mı Daha Hayırlıdır / Camii Yaptırmak Mı?

Dünyaya ya da ülkenize, şehrinize her neyse / hem hayır olsun hemde hatıram olsun diye bir şey yaptırmaya karar verseniz;
Okul mu yaptırırsınız / camii mi?

1|1
34|49

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• ' Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.' demiş Ata'mız. İbadettir dememiş.
    Hiç düşünmeden okul diyorum.

4|2
    4|2
    • Eig için teşekkür ederim. :)

• Atatürk hakkında öyle izlenim vermenden bahsetmiştim. Kendi yoluna Atatürk'ü alet etme yani. Seninle ilgili birşey beni ilgilendirmez:)

• @Mylifee5 Benim yolum Ata'nın yolu.. Ne yapacağımı da senden öğrenecek değilim. Uzatma artık!

Erkekler Ne Diyor 48

• her ikisi de değil.. cami ve okul yapmak devletin görevidir.. bol bol da parası var devletin.. edirnede her mahllede okul da var , cami de var.. camiler sadececumlarda doluyor.. okul yaptıralım diyelim.. ben okulu olmayan bir semt görmedim.. buna duruma göre kara verilmeli.. ve mekana göre.. ile göre yani.. ha bu sefr de şu çıkıyor.. yine kızacaklar bana ama ben katıyım bu fikrimde biraz.. güneydoğuya okul yap.. pkk bombalasın.. ya da oyaptırdığın okulda potansiyel terörist mezun olsun.. hastane yaptıralım desen, hemşlreleri doktorları dövüp ambulanslara saldırıyorlar.. ee geri kalan yerlerde de okul da cami de hastane de var bol bol.. ki bunların hepsini devlet rahatlıkla yaptırır.. yaptırsın.. görevini yapsın.. vergi alırken iyi.. yapsın , ve memurunu doktorunu imamını ve öğretmemnini atasın.. binlerce insan sırada beliyor kadro için.. ben şahsen hiçbirini yaptırmam.. kimsesiz ve düşkünleri araştırır ve bulurum.. evsizleri.. madde bağımılıarını.. sokak çocuklarını.. evden atılmş genç kızları.. yurtdışında sığınma apartları yapılıyor.. bu insanlar buralarda stüdyo dairelerde yaşıyor. insan gibi.. sokakta değil.. sıcak ve güvende.. bir yandan rehabilite ediliyor.. bir yandan da yemekleri verilip, iş kurslarına gönderiliyor ve topluma kazandılırıyor.. sokaklarda ayakkabısız aç sefil küçük çocuklar yaşarken.. ne camisi ne okulu.. önce sokaklarda bu soğukta donma tehlikesiyle aç kalmış insanına sahip çıkacaksın.. yarın bir gün ölüp gittiğimizde demeyecekler mi bize , onca aç yardıma ihtiyacı olan insan varken okul oku cami cami, ne yaptınız diye... aferin size deyip pplaket mi verecekler.. kendi yaşadığı şehri yakıp yıkan insanlara okul vs yaptırmayı reddediyor vicdanım.. önce sokaklardaki evsizleri kurtar.. açları doyur.. aşevi kur.. sosyal projeler konusunda bizim toplumumuz ve devletimi sıfır.. yeşilkart verip romanlara üç kuruş fakirlik maaşı bağlamakla olmaz bu işler.. çöp karıştıran insanlar var sokaklarda yemek bulmak için.. sokaklarda büyüyen çocuklar..

1|0
    0|0
  • Eksik olanı yaptırırım hayatım.
    Ama gönlüm okuldan yana :D

3|2
    2|0
  • ben okul veya cami hastane yaptırıpta dünya para isteyeninide gördüm. eğer imkanın varsa koç ve sabancı gibi hatta dünyadaki bill gates gibi örnekleri taklit etmen. yoksa imkanın o 4 duvarı yaptırsan ne olur yaptırmasan ne olur.

mesela adamlar sıfırdan başlıyor, herşey bu arada üçretsiz. anaokulu veya kreş ilkokul lise üniversite üniversite bahçesi dahil olmak üzere camiler en iyi doktorların bulunduğu üçretsiz hastane ve yurtlar eğer bunları yapabileceksen yap yok yaptım ama paralı diyorsan kalsın.

ben imkanım olsa her şehire 1 cami 1 anaokulu ilkokul lise ve üniversite artı yurtlar ve hastane yaptırırdım ki bazı büyük şehirlere otel yaptırmakta çok faydalıdır. yabancı bir zengin otelden gelen geliri okuldaki öğrencilere burs onların yemesi içmesi yurtlarına vs harcıyordu

1|0
    0|0
  • Ben olsam Okul ve Lunapark yaptırırım kanka (dalga geçmiyorum bence şöyle olmalı okulun karşında lunapark ve bedava olmalı )

1|0
    0|0
  • okul daha önemli bence her yer cami yapiliyor birde aslini taklit ediyorlar camilerin
    elbette dini vecibelerde onemlidir ama okul yaptiririm ben

1|0
    0|0
  • Okul yaptırıp gençleri okuturum onlar da cami yaptırırlar ilerde. Ama çeşme yaptırırm seçenek dışı 😀

1|0
    0|0
  • İnsanlığa katkısı olacak şeyi yaptırırım, ülkenin gelişmesini sağlayacak olan şeyi.
    Okul okul okul.

1|0
    0|0
  • İkisi de hayırlıdır yerine göre. Zaten Camii olan bir yerde Camii yapmak saçmalıktır. Onun yerine okul yaptırırsın. Zaten okul olan bir yer de de okul yaptırmak saçmalıktır.
    Şuda var ki Camiiler sadece girip namaz kılınan bir yer değildir. Oralarda onlarca çocuk ve büyükler eğitim de görmektedirler.

1|0
    0|1
  • Okul yaptırırım , caami yaptıracak yüzlerce evlat çıksın.
    Camiler önce dolup taşsın bir yaptırması kolay.

1|0
    0|0
  • kuranda da yazar bir saat tefekkür bazen bin sene ibadetten daha hayırlıdır diye bu ülkede yeteri kadar cami var ihtiyacımız olan ise ilim okul

1|0
    0|0
  • Medrese yaptır hepsi iç içe olsun.. Osmanlı boşuan medreselerle donatmadı

1|2
    4|3
    • Orta çağ bitti.

• Sen misin bana engelledin diye mesaj atan? Ben kimseyi engellemedim

• Lafını balla kesiorum lakin köle sistemi Osmanlı da yoktu. Atatürk'de medereselerde eğitim aldı. Demek ki eğitim için ad önemli değil. Adına ne koyarsan koy eğitim eğitimdir. Bir kişinin dini bilgi alması da araplığa işaret değil dini vecibelerini yerine getirmesidir. Ha değişen dünya ile birlikte Cumhuriyet de yerini farklı sistemlere bırakacaktır. Dünya sistemi böyledir. Bizi de kurtaran cumhuriyet değildir. Yeni insandır.

• Okul :Sd

1|0
    0|0
  • Tabi ki de okul yaptırmak.
    Camiler hurafelerin merkezidir. Ki gereğinden fazla camiinin yarısı bile dolmuyor.
    Diğer yandan bir çok çocuk, etrafında okul olmadığından kilometrelerce yol gidiyor, okumak için.

1|0
    0|0
  • ikiside aynı.. ayrım yapmana gerek yok

1|0
    0|0
  • hangisi daha gerekliyse o yapılması daha hayırlıdır bence. Eğer bir yerde yeterli sayıda okul varsa herkes rahat rahat okuyorsa ama ibadet edemiyorsa camii, eğer durum tam tersi ise okul yapılması daha hayırlıdır

1|0
    0|0
  • Her ikisi de çok hayırlıdır.

1|0
    0|0
  • camii

2|0
    1|0
  • Okul tabi, ikinci kere dusunmem.

1|0
    1|0
  • Hayrın büyüğü, küçüğü, okulu, camiisi yoktur en ufak bir iyiliğin bile allah katında binlerce mükafatı vardır.

1|0
    0|0
  • Görgüsüzsen fark etmez, üstüne de ismini yazdırırsın nasılsa, ha yok gerçekten topluma katkı olsunsa, kütüphane yaptır

1|0
    0|0
  • hangisi yoksa o daha hayırlıdır

1|0
    0|0
  • hangisine ihtiyaç varsa

1|0
    0|0
  • aşevi
    okul
    hastane
    yetimhane
    cami çok daha sonra

1|0
    0|0
  • ben ne eksikse onu yaptırırım kafama göre değil

1|0
    0|0
  • Okul kesinlikle adı Batsın caminin heryer camiden geçilmiyor cumadan cumaya doluyor gereksiz

2|0
    1|0
  • Niyet önemli. Hayırı hayırlı olması için yapıyorsan ikisi de olabilir :)

1|0
    0|0
  • Okul tabiki. Yeterince cami var her yerde.

1|0
    0|0
  • Okul yanina da bir mescit :)

2|0
    0|0
  • Okul tabi

1|0
    0|0
  • Para çok ikisini de yaptıralım..

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    18

Kızlar Ne Diyor 33

• Yaptırdığım binanın içini ikisini de karşılayacak şekilde dizayn ederdim.

2|1
    0|1
  • Bana bir harf öğretenin kölesi olurum dememiş miydi Hz. Ali? :)
    Ne eksikse çevrede onu yaptırırım. Hayırsever vatandaşlarımız bol bol cami yaptırıyor bu yüzden ben okul yaptırırdım.

2|0
    0|0
  • Okul yaptırırdım.
    Eğitim seviyesi ne kadar alçak olursa, insanlar dinlerini o kadar saçma yaşarlar.

1|1
    0|0
  • Okullarin
    Daha dogrusu bir cok egitimcinin isini duzgun yaptigina inanmiyorum
    O yuzden okul yaptirmazdim.

1|0
    0|0
  • Okulları da camilestiriyorlar ama yinede okul yapardım 💁 bir dakika ya ben zaten ateistim 😱😱😱

1|1
    1|0
  • Okul yaptırırım

1|0
    0|0
  • İçinde dini ilimlerin de dahil her türlü ilimin verileceği bir üniversite hayalim.

1|0
    0|0
  • İkiside iyi bişey aslında

1|1
    0|0
  • Okul yaptırırım tabiki. Eğitim herşeyden önemli...

1|0
    0|1
  • Okul

1|0
    0|1
  • okul yaptırmak daha hayırlıdır okadar cami var birisi dolu değil

1|0
    0|0
  • okul yaptırırım

1|0
    0|0
  • Cami yaptırmak daha hayırlıdır

1|1
    1|1
  • Yetersiz olan hangisiyse onu, ama bende namaz yine evde kılınabilirken eğitim evde alınamaz o yüzden okul biraz daha ağır sanki

1|0
    0|0
  • Okul tabiki.

1|0
    0|0
  • Okul kesinlikle. İnen ilk ayet oku. Bu dünyada yapılacak en güzel ibadet okumaktır

1|1
    0|0
  • Okul yaptırırım.

1|0
    0|0
  • İnsan evinde de namaz kılabilir ama eğitim için okulun şart olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden okul derdim.

1|0
    0|0
  • cami.

1|0
    1|0
  • Okuldan çok cami var zaten okul yapılması daha hayırlıdır bu yüzden.

1|0
    0|0
  • kesinlikle okul

1|0
    0|0
  • Hangisi daha gerekliyse onu yaptirirdm

1|1
    0|0
  • Okul tabii ki.

1|0
    0|0
  • Elbette okul.

1|0
    0|0
  • Karar veremedim

1|0
    0|0
  • Okul yaptırırım, dünyanın yaşanan her yerinde, iyi yetişmiş, kültürlü, cahil olmayan insanlar gerekli. Bir ülkenin ne kadar gelişmiş olduğu bilime verdiği öneme bağlıdır bence.
    Ayrıca camiden bol ne var?

1|0
    0|0
  • Bence okul

1|0
    0|0
  • Okul

1|0
    0|0
  • camii

1|0
    1|0