Müslüman bir Türk vatandaşının, çocuklarına örnek olarak göstermesi gereken ilk kişi/lider Atatürk müdür sizce?

Gelin adam gibi tartışalım. Kimseye kötü bir söz söylemiyorum, kimse de bana hakaret etmeye kalkışmasın...
Az önce bir "bence" okudum. Yorumlardan birinde "sağlıklı olsun ve Atatürk'ün yolunda ilerlesin kâfi yazısını gördüm." Yorumu yazan kişi doğacak çocuğuyla ilgili temennilerinden bahsetmiş. Şimdi ben bu kişinin bir müslüman olduğunu varsayarak sormak istedim bu soruyu. Kişi üzerinde herhangi bir şey iddia etmiyorum. O sadece bir örnek... Müslüman olan bir insan doğacak çocuklarının öncelikle Hz. Muhammed (s. a. v) yolunda ilerlemesini istemez mi? Ya tabi ki Mustafa Kemal Atatürk de en önemli, en değerli liderlerimizden ama onu bu kadar vazgeçilmez, hatta akla ilk gelen kişi kılmanın sebebi nedir? Bunu merakla size soruyorum. Ya da müslüman bir Türk vatandaşının çocuklarına örnek göstermesi gereken ilk kişi Atatürk müdür sizce? Yorumlarınızı merakla bekliyorum...

0|0
8|33

En İyi Erkek Görüşü

• Buna şöyle bir yorum yapabilirim. Peygamber Efendimiz Dini açıdan yol göstericidir. Huyları ve ibadetleri açısından örnek alınacak tek ve ender bir insandır. Ve bir rivayete göre denilir ki; Peygamber Efendimiz ''Benim ahlakımı örnek alınız'' demiştir. Yani bizler Peygamber Efendimiz'in ahlakını alabilir isek onun yolundan ilerlemememiz için bir sebep yoktur. M. Kemal'in örnek alınması veya yolundan ilerlenmesi konuları ise çok farklıdır. M. Kemal'in kötü huylarını değil de aklını, zekasını, görüşlerini ve medeniyetini örnek almak gerekir diye düşünüyorum. Lütfen Peygamber Efendimiz ile M. Kemal ATATÜRK'ü kıyas ve mukayese etme rehavetine düşmeyiniz, zira Peygamber Efendimiz son Peygamber ve Allah'ın Elçisi'dir. M. Kemal ATATÜRK ise Türk/Müslüman bayrağını yukarılara ve medeniyete taşıyan bir liderdir. (Bu sadece bir yorumdur lütfen terbiyesizleşmeyin.)

1|1
    0|0
    • Teşekkür ederim eig için :)

• @KatayHan Kardeşim yüreğine sağlık. Bu yazdıklarının altına imzamı atar tek kelime de etmem. Teşekkür ederim

• @bonjourmadam Rica ederim kardeşim. Ben de sana teşekkür ederim.

En İyi Kız Görüşü

• Kalbimizde en büyük payı Allaha ve onun Resulune bırakmalıyız. İmandandır bu.. Hadise göre imanın tadına varmanın bir yolu da budur. Onun harici insanlar birilerini elbet ornek alabilir. Ama Allah'a ters düşmemek kaydı ile.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 32

• Atatürk fikirleri ve kişiliği değer görmesi gereken bir insan. Alkol kullanımı olayına gelirsek bunu çocuğa dini olarak açıklayabilirsiniz dinde neden böyle bakıldığını. Peygamberin yaşayış biçimini örnek alması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Muhammed ve atatürk ayrı kulvarların insanlarıdır. Şöyle açıklayım muhammed kişilik olarak örnek alınası bir insandır hiç yalan söylememiştir ve ahlaki yönü çok kuvvetlidir adalet anlayışı yüksektir. İnsanlara karşı ön yargısı yoktur her insana karşı empati kurar ve fikirlerine saygı gösterir. Hiçbir insanı dinine inanması için zorlamamıştır tam tersine araştırmalarını öğütlemiştir. Şimdiki müslümanlar muhammedin kişiliğini örnek almaz sorgulamadan inanır. Muhammed bilgeliği sembolize eder önyargısızlığı ve ahlakı.
    Atatürk modern düşünce sistemine sahiptir muhammedin olduğu dönemin şartları atatürkün olduğu dönemin şartları ile aynı değildir. Atatürk disiplini ve çalışkanlığı sembolize eder adaleti mutlak doğru olarak kabul eder. Atatürk gerçekçi düşünür muhammedden en büyük farkı budur bunun sebebide yaşadığı dönemdir.
    2 liderinde en büyük ortak özelliği adalet anlayışıdır hiç bir şekilde ayrımcılık yapmazlar. Her görüşe karşı saygıları vardır ve kimseyi dışlamazlar. Muhammed bir insan müslüman olmasa bile sıgındığında karnını doyuran bir insandır kendi aç kalır gene ona verir. Onun dünyasına göre müslüman her zaman barışın temsilcisi olmalıdır bencillik değerlerinde yoktur.
    Kısacası 2 liderinde örnek alınacak davranışları vardır bunu araştırıp çocuğa yansıtabilirsiniz. Dikkat ederseniz şimdiki kemalistler muhammedi aşağılar dindarlarda atatürkü ikiside onları iyi yönlerini görmez.
    Bunu yapan anne her zaman çocuğunu başarılı yetiştirir diğerleri ise şu anki türkiyedeki insanlar gibi. Ben ateistim bu arada ama gerçekleri inkar etmem.

0|0
    0|0
  • Hz. muhammed ( S. A. V ) Allah yolunda inancı için cihadedip güzel ahlakla beraber insanlığa gerçek bir örnek olarak gönderilmiştir ilk olarak onu takip etmeliyiz onun izinden gidip onu örnek almalıyız ve ashabı ikramı Allahın salih kullarını evliyaları tabikide Atatüreküde örnek alabiliriz sonuçta Vatanı için üstün bir mücahadele verip insanlara feyz veren bilge bir yapısı var önder ve efsane kişiler daima örnek alınmalıdır onların yaşam tarzı benimsenmelidir..

1|0
    0|0
  • O değilde bir insan kemalist olabilir hatta mustafa kemale tapabilir kendi tercihi ve inancı lakin bu aydın ileri görüşlü pırıl pırıl beyne sahip olmanın kemalizmden geçtiğini düşünen arkadaşlar o paylaşımda sağlıklı ve iyi bir müslüman olsun diye yazsaydı ne yobazlığını ne gericiliğini bırakırdı. çok acayip çocuğa sus öyle söyleme Allah dilini yakar dendiğinde ne kadanda yobazca şeyler söylüyorsun diyenler koca adamın koca adama mustafa kemali eleştirdiğinde atatürk dilini yakar senin söylemini ne kadanda kemalist aydın diye alkışlamaları çok egzantirik peh:/

0|0
    0|0
  • Onların dini Kemalizm Onların Kutsal Kitabı Nutuk Onlar Kıblesi Anıtkabir. Herkes adını Mustafa Kemal Atatürk diye bilir ama kimliğinde Kâmal Atatürk yazar bunlara nedenini sorarsın cevap veremezler. Çünkü İslamı ve Müslümanlığı silmeye uğraştı. Bunların en başında alfabeyi değiştir. Şimdi biri çıkar diyecek tbmm cuma günü ve dualarla açıldı diyaneti kurdu gibisinden laflar edecek ama bunların hepsi kamuflaj olduğunu kabul etmeyecek. Vatan toprağını satana lider demem ben ( Batum- Musul - Kerkük ) Kütül Amere zaferini unutturmaya çalışana Filistin cephesin 70 bin askeri yok yere esir verdiği kimse hatırlmaz. Ya Atatürk bildiğimiz bize söylenen Atatürk değilse?

1|0
    0|2
    • Bu kadar bilgiye sahip değilim. O yüzden tartışmaya girmeyeceğim. Haklı da olabilirsin haksız da. Bir fikrim yok maalesef...

• Son sorduğun sorudan ötürü bu konuda artık bir yorumda bulunmayacağım sayın kardeşim. Sen kendi bildiğin doğruların ve said nursi ile yoluna devam et. Ancak unutma ki Hak olan Kur'an seni gerçeğe ulaştıracaktır. Sağlıcakla kal

• @bonjourmadam Yahu Müslüman benim Said Nursi'nin izinden gittiğimi nereden çıkardın. Madem Kâmal Atatürk İslam'a hizmet ettiğini söylüyorsun o kadar din adamı neden asıl neden zülme uğradı Aklıma ilk gelen Said Nursi'ydi onu söyledim. Eğer bize Kur'an-ı Kerimi unutturmasalardı böyle sorunlar yaşamazdık. Konunun genelinden uzaklaşıyorsun oradaki bir cümleye takılıyorsun. Allah işinde gücünde yar ve yardımcın olsun Eyvallah :)

• Seni cok iyi anlıyorum ve haklısın , gel gör ki bunu bazı zihniyetlere anlatıp kabul ettiremezsin

2|0
    1|0
  • çocuk büyüyünce, kendi fikirlerini kendi verme zamanına gelecektir elbette, her insan sorgucudur, sorgular, araştırır, yanlışta olsa doğru kabul eder.

0|0
    1|0
  • Biri ilkse diğeri ikincidir.. Hangisinin ilk olduğunun ne önemi var?
    Kulvarları farklı olan bu iki kişiyi biribiriyle yarıştıran kişide KÖTÜ NİYET vardır..

0|1
    0|0
    • Bu yazıdan anladığınız buysa bana söyleyecek bir söz kalmıyor demektir...

• Yazıda kibar bir dil kullanman ve bahsettiğin iki kişiyi de eşit derecede övmen sonucu değiştirmiyor..
      Biribiriyle alakasız iki insanı ortaya koyup hangisinin birinci hangisinin ikinci olduğunu tartışıyorsan o işte kötü niyet olduğu açıktır..
      İlkokulda "o mu döver sen mi" diye çocukları biribiriyle kapıştıranlara benziyorsunuz..

• Dediğim gibi... Bunu çıkardıysanız bir şey diyemem. Sonuçta af edersiniz ben burada popomu da yırtsam siz yine bunh iddia edeceksiniz.

• Siz niye bu iki insani birbirinden ayirt edemiyosunuz? Nasil bir kafa yapiniz var? Ben cocugumun benim yolumdan ilerlemesini isterim açık ve net. Ama Ataturku de sevmeli. Ataturku sevdigi icin ona dinsiz muamelesi yapilacak. Bazilarinin beyni boyle çalışıyor çünkü. Peygamberini sevse dinci, cemaatci muamelesi gorucek. Acik ve net kimseyi sevmek zorunda degil.

0|0
    0|0
    • Ben diyorum Ankara , sen diyorsun... Her neyse. Gülüp geçiyorum. :)

• Demek istedigimi anlamadiniz, soruyu toplum ve sosyal iliskiler kategorisinde sormussunuz. Ben cocuguma bir fikir vermem. O hangisini istiyorsa o izden yurumeli. Isterim ki benim yolumdan yürüsün. Ataturku sevse dinsiz, peygamberi sevse cemaatci olacagi icin kendisi secicek. Neyse, cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur demisler, gorusuruz.

• Seni engelliyorum. Benim soruma gelip kimseye hakaret etme lüksün yok! Önce büyü...

• Hz. Muhammed (s. a. v.) ile Atatürk'ü bir tutmak saçmalıktan ibaret. Atatürk sıradan bir kul.
    Hz. Muhammed'in yolunda gitsin ataları Osman Gazi, Yıldırım Bayezid, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman gibi dünyaya nam salsın isteirm.

0|0
    0|0
    • Her iksi de Allah'ın kulu. Kimseyi kimseden üstün tutmamak lazım...

• @Nickbulamayanherif Demek istediğim de buydu. Düzgün Türkçe'nin faydaları.

• şimdi Atatürk hakkında daha kesin bilgilere ulaşabiliriz ben çocuğumun kuran ahlakıyla ahlaklanmış, türklük şuuruyla bilinçlenmiş, çağın gereklerini yerine getirebilen , bilgiye açık zeki bir akıllı bıdık olmasını isterim :)

0|1
    0|1
    • Güzel bir yorum...

• Yani peygamberi örnek almak yerine Kur'an okumamız gerek ki dedin? Ben bunu mu çıkarmalıyım?

• evet tabiki oda kurana göre yaşamıştır aksi kabul edilemez

• hayatta hiçbir zaman tek bir kişiyi idealize etmedim. Hz. Muhammed'in de Atatürk'ünde örnek alınacak çok yönleri var, ikisi dışında da birsürü insan var. kendinize idealize edeceğiniz kişi çok yakından tanıdığınız biriside olabilir. bu yönle bakın

0|0
    0|0
    • Ben zaten bu yönden bakıyorum ama bazı insanların tek bir kişiden bahsetmesi, sürekli onun çevresinde dönmesi, sanki diğer insanlar hiç olmamış gibi davranması ters geliyor açıkçası. Ondan sordum.

• doğrudur ama bunlar çok göreceli konular, hayatını çok detaylı araştırdığımdan dolayı benimde idealize ettiğim en önemli kişilerin başında Atatürk gelir, ama size göre Kanuni'de olabilir, bir başkası da.

• Hz. Muhammed (S. A. V) efendimiz gibi bir ahlaka ve terbiyeye Mustafa Kemal Atatürk gibi bir yüreğe ve asilliğe sahip olsun. O zaman o çocuk mükemmel yetişir. :)
    Tabi bu birinde olan birinde yok demek değildir.
    Bu arada Atatürk'ün sürekli gayrimüslim gibi gösterilmesi beni kızdırıyor. Başlık öyle geldi bana. Umarım yanlış anlamışımdır.

0|0
    0|0
    • Ne alakası var? Müslüman olabilir, orası Allah ile kendi arasında, ben kimsenin inancını tabi ki bilemem ama olsa bile peygamber efendimiz kadar iyi bir şekilde yaşayamamıştır dinini. Bu yüzden böyle bir başlık açtım...

• ikisinin de belli özelliklerini örnek alabilir ama herhangi birinin yolundan gitmesini istemem kendi yolunu belirlesin

0|0
    0|0
  • Bence Bir
    Oğuz Olmali Hayalleri Demir Zırhli Daglari Eritmeli ya da bir Kursat olmali Saraylari Yikmali Alparslan olamali insan Bir Baktimi Çaldirandan Romayi Gormeli. Bir Osman olmali Külden atesi Yakmali bir Mevlana Gibi Bakabilmeli Hayatta Bir Fatih Gibi olmali bakisi ile İstanbul Surlarini Titretten Bir Kanuni Olmali Sevdasindan Mohacda Zikri Arşi Titretmeli Abdulhamid gibi olmali vatan Aşki ile yannmali ya da MustafaKemal Gibi Olmali Bir bakisi ile cesaret vermeli insana

0|0
    0|0
  • Küçük bir kızın kuşu öldü diye baş sağlığına giden Hz. Muhammed kadar merhametli, bir köylünün sitemini sessiz, sakin ve dikkatlice dinleyen Atatürk gibi saygılı olsun yeter.

1|1
    0|0
  • ben çocuklarımın ALLAH onun resulü hz. muhammed (s. a. v) yolunda ve uğrunda yaşayıp can vermesini ALLAH ' tan dilerim

1|0
    0|0
  • Türl vatandaşı diyorsan Atatürktür Atatürk te zaten Hz. Muhammed (s. a. v.) ın yolunda ilerlemiştir hem önemli olan kim olduğu kimib yolunda olduğu değil Allaha ve insanlara ne kadar yakın ne kadar iyi olduğudur

0|0
    0|0
    • Peki ya diğer Türk liderler?

• Yapmayın Allah aşkına. Baba parasıyla ortamlara giren zengin züppelerinden bahsedermiş gibi bahsetmişsiniz padişahlardan. O kada vasıfsız, o kadar işe yaramaz...

• Ben padişah sistemini oldum olası anlamamışımdır bir çocuk var ortada doğduğundan itibaren belli ülkenin iyi yerlerinde olacağı ve taht kavgaları sen zaten ülkenin en üstünde olanlardansın ne diye kavga üstüne babalarının sayesinde aldıkları eğitimler sayesinde tüm bu olaylar padişah olmasaydı babaları kim bilir ne olacaklardı

• Hz peygamber 9 yaşındaki kıza nikah kıymış bir adam, onu mu örnek gösterecem?

0|0
    3|0
  • Bence sen önce Atatürk ün hayatını baştan sona oku. Sonra bu soruyu sorduğuna pişman olacaksın zaten. ya da ben sana bir link vereyşim o videoyu 10 dk ayırıp bir izle. Bir öğretmenin Atatürk'ü anlatışını izle. Palavralarla değil. Gerçekten yaptıklarıyla izle. Hz. Muhammet S. A. V tabiki bizim peygamberimizdir. Dini açıdan onu örnek alabilir ama ülkesine halkına yararlı bir insan yetiştireceksek Lider olarak Atatürk'ü örnek almalıyız.

0|0
    0|0
    • Ya Allah aşkına benim asabımı bozmayın! Yahu ben Atatürk'e laf mı ettim de hayatını oku demeye başladınız? Neyin savunması abi bu?

• Detayları okumadım.
    Peygamber Efendimiz'dir. (sav)
    Ama ondan sonraki lider ise şüphesiz Atatürk. Biz ne dinimizi nede vatanımızı yok sayiyoruz. Dinin olmadığı yerde vatanı korumak zordur. Bunu herkes iyi biliyor.

0|0
    0|0
  • ikisi farklı yapıdaki kişilik kıyaslanırsa yanlışa gidilir Biri dini lider diğeri siyasi lider

0|1
    0|0
    • Ama bir çocuğa ilk örnek gösterilmesi gereken kişi kimdir sizce? Yani bir liderden bahsediyorum. Siyasî mi olmalı, dinî mi?

• İkiside dünyada emsali yok gibi insanlar H. Z Muhammed'in hayatını yaşayan veya yaşatan bir ülke görüyormusunuz Atatürk te müslüman bir lider ve lailklikle H. Z Muhammed'in getirmiş olduğu kuralları aslında korumuştur. çünki İslamiyette zorlama yoktur ama islam olduğunu idda eden ülke liderleri her şeyi yerken halka zulmeden liderlere bak dünyada gerçek islam ülkesi yok gibi

• Hz. Muhammed (s. a. v) örnek gösteririm insallah...

Gelelim Atatürk'e onun döneminde değilmiydi Camiler kapatıldı Dini Kitaplar yakıldı Ezanlar Susuturulmaya başladı?

1|0
    0|0
  • Müslüman bir kişinin çocuğuna örnek olarak göstereceği son kişi atatürk olmalı.

0|0
    0|0
  • Benim dini şirlarımı yıkan bir adam 6 ilkesinin hangisi Allahın dinini yüceltmeye yönelik?

1|0
    0|1
  • Evet

0|0
    0|0
  • Kahve icmek istiyom ben tartismak degil , ataturk adam gibi adammış , turkluguyle muslumanligiylada, ornek alinabilecek öncü kisiliklerden ama tek o en iyisi diye kimse diyemez

0|0
    0|0
  • hayır RTE'dir

1|0
    0|2
  • Peygamber efendimiz Fatih sultan mehmet ile ataturku ornek gosteririm bana hepsi anlatildi

0|0
    0|0
  • dogru kiş öncelik vermez hepsinden örnek verir...

0|0
    0|0
  • Tabi ki de hayir, ben desteklemiyorum asla bu yargiyi. Bu putlastirmak, tapmak derecesine varan sevgiler cok tuhaf ve komik. Evet, Ataturk bizim atamiz, dedemiz buyugumuz, basarili komutan vs olabilir ama hani cocugum bunun gibi olsun demenin bir anlami yok yani bence.
    Evet basari olunmasi, yapilmasi gereken bir davranistir ama sonucta Ataturk de bir kuldur, alemlerim peygamberi Hz. Muhammed gibi guzel bir yol gosterici neden ornek alinmazken, Ataturku ornek almak istenir ki.
    Ha, bu asla ikisini karsilastirdigim veya birini sevip birini sevmedigim anlamina gelmesin.
    Ama şu an bazilarinin yaptigi gibi, ben ayrimcilik yapamiyorum, birini putlastiramam.
    Ben sadece gulsem mi aglasam mi bilemiyorum.
    Tayip ile Ataturku putlastiranlar bir adim geriye gitse su ulke daha bir refah seviyelere ulasir diye dusunuyorum..

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 7

• Aynı görüşü ben de okudum benim de aklıma bu soru gelmişti bir Müslüman olarak hz Muhammed ya da onca temenni varken neden ilk önce Atatürk yolu? Benim cevabıma gelince tamamen katılıyorum sana çocuğumla ilgili ilk temennilerim sağlıklı olsun ardından Atatürk'ün yolundan gitsin olmazdı

1|0
    0|0
  • Bende Müslümanım ama ilk olarak Atatürk'ü örnek göstereceğim çocuğuma. Çünkü Milliyetçiyim.

0|0
    1|0
  • Hz Muhammet ile Atatürk bir tutulur mu ya

0|0
    0|0
  • Örnek kimse göstermesin :) kimse sadece o çocuğa doğru yanlışı adaleti merhameti öğretsin yeter :)

0|0
    0|0
    • Kendi ile çelişen hadisler mi var, yoksa onları doğru yorumlamayı beceremeyen insanlar mı var acaba? 😉

• Himmm kendi ile çelişen hadisleri geçtim doğru olmayan uydurulmuş hadisler var hadi ben aptalim yorumlayamadim. Yaa gerçekliği bana sakin yazar önerme bir çok yazarin kabul ettiği hadisleri bir çok yazar red ediyor... ;)

• Vazgecilmez ilk akla gelen ne diye soruyomusun bugun bu memlekette bu sekilde yasaman bunun cevabidir zaten. Ikisinin yeri ayri hem dinini anlatirsin ogrenir peygamberini bilir. Ataturkunde bu ulkeyi ne zorluklarla kazandigini onlarida bilir. Illa biri olmasi gerekmiyo kiyaslancak bir durumda yok bence.

0|0
    0|0
  • Dini yönden değil de ideolojisini beğendiği biri gibi yetiştirmek istemesi tuhaf değil. Kaldı ki Atatürk zeki ve karakterli bir insandı.

0|0
    1|0
  • evet öyledir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...