Cuma namazı için öğle tatili 2 saat olmalı mı? Din ilse siyaset değil mi bu?

Şimdi seni ilgilendirmez diyip geçiştirmeyin. İsteyen istediği ibadeti yapsın umrumda değil. Her zamanda saygılı oldum.
Yalnız bu ayrıcalık inancı farklı olanlara uygulanır mı?
Bir çok insan cuma namazına gitmiyor buda bir gerçek. Eee bu zaman israfı neden?

Muhalefet olmak değil niyetim ama bunca zaman yapılmayan bir şeyi neden yapıyorlar? bunu sorun bir kendinize. Din ile siyasete izin veriyor çoğunluk bariz beli.

0|0
5|5

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• Bu dine siyaseti karıştırmak olarak değerlendirilemez. Müslüman halkın dini özgürlüklerinin önünün açılması olarak değerlendirilebilir bu da devletin görevi olmalıdır. Aynı zamanda diğer dinlere mensup olan vatandaşların da dini özgürlüklerinin önü açılmalı tabi ki.

1|1
    0|0
  • gitmek isteselerde gidemiyorlar bu durumda sen nerden biliyorsun gitmeyeceklerini?
    ayrıca senin çevrende öyle benim çevremde ise insanlar istiyor hatta müdürlerinden izin almaya çalışan bir sürü.
    Bu din ile siyaset değil dini özgürlüktür. Halkın inancını yaşaması için süreyi tanıyamayacaksa bir devlet nasıl iyi bir devlet olabilir ki?
    Sadece dini ibadetlerini yapacaklar bunu alışmışsınız anında siyasete döküyorsunuz. O arada gidipte mecliste konuşma yapmayacaklar.
    Bunca zamandır bir sürü insan istedi senin haberin yok demekki denk gelmemişsin.

1|0
    0|0
    • 1970 lerde yaşamıyoruz
      o bahsettiğin o dönemlerde
      ayrıca halledilmesi gereken tonlarca sorun varken insanların gözlerini boyuyorlar
      işte böyle inançtan vuruyorlar ki kimse gık çıkartmasın
      hassas bir nokta
      13 yılda akıllarına gelmeyen şimdi mi akıllarına geldi?
      komik olmayı biraz objektif bakın

• hayır ben Allah dedikleri için desteklemiyorum işte sizinde sorununuz bu. Beni eleştiriyorsun oysa hep aynısını yapıyorsunuz.
      acıklı hikaye dğeil bunlar hayatın gerçekleri hem 13 yılda neden daha önce yapılmadı diyeceksin hem de ülkenin durumunu bilmeyeceksin tebrikler :)

• ben müslümanım ve bu izni istiyorum beni engellemek kimsenin haddine değil. Ben türküm ve bu topraklarda hakkım var.

• Iyi de bu gene donup dolasip muslumanin zararina oluyor.
    Sisteme bir ayak uydurus tarzi.
    Adam batil olani haktan daha cok tercih ediyor.
    Bu munafiklarin isine yarayacak.
    Sistem dgismedigi surece gelicek olan bu goz boyama yeniliklerini istemiyoruz.

Ki cuma namazini Allahin istedigi gibi olmuyor.
    Neyse asil soruya cevap vereyim.
    Ama once diger dinleri ve ibadetlerini bana soyle.
    Varsa haksizlik duzeltilemeli.
    Ama sistem onlarinkine zarar vermiyor ki.

0|1
    0|0
    • abisi aleviler mesela
      çok uzağa bakmaya gerek yok ama konu buda değil
      dini siyasete alet etmeleri
      13 yıldır bu şekilde kazandılar ve insanımız bunu görmüyor
      inançlar hassas dengelerdir bununla kar etmelerine izin verilmemeli

• Akp yi sozde islamci kimligi yuzunden desteklemiyorum ki.
      Ortadogu icin destekliyorum. Ya da onumu actigi icin.

1 kasim secimlerinde dost bildigimiz hamas komutani dualarla kazanmasini bekledi.
      Dusman bildigimizde dusmesini.

Akpyi isteyenlere birde istemeyenlere baktigimda safimin neresi olmasi gerektigini gorebiliyorum.

Olayin biraz daha derinine de inilebilir ama burada kalsa daha iyi

• bunca zaman yapılmadı şu an niye yapılıyor, derken? yenilik bu adı üstünde. ve niçin zaman israfı olsun ki bu kişiye göre değişir, siz o vakitte kitap okuyabilir veya daha yararlı şeyler yapabilirsiniz meselâ. :)

1|2
    0|0
    • asıl problem dini siyasete alet etmeleri
      insanları böyle kazanmaya çalışıyorlar önüne arkasına bakmadan
      bu sadece basit örnek
      yoksa biliyorsun insanların inançlarıyla ibadetleriyle problemim yok

• din siyasete alet edilmiyor, böyle düşünmek bana makul görünmüyor. çünkü neden meselâ sanat alanında bir yenilik yapıldı mı sanat siyasete alet ediliyor denilmiyor? işte bu dine yapılan haksızlık ve çifte standarttır. devlet büyükleri her alanda yenilik yapmakla yükümlüdür, hele ki din gibi sanat ve bilim gibi hayati alanlarda. eig debeğenmedim zira konumuzun atatürk ile alakası yok. :/

Erkekler Ne Diyor 5

• Her kimki allah ile aldatiyorsa vay onun haline... sahte peygamberlik zamanlarinda bile dinden bu kadar nemalanilmadi.. eskiden millet gizli sakli namaz kilardi.. simdi ise herkes gorsun diye! O eski namazlar suphesiz makamda daha farkli gunumuz namazlari farkli aletlerle olculecektir!!

0|0
    0|1
  • Neredeyse tamamına yakın müslüman olan bir ülkede tatil günü PAZAR olduğu için bu 2 saatlik süre bence oldukça mantıklı. Şöyle bir şey var çoğu firma Cuma için izin alan insanlara izin verip gönderselerde bazıları insanların inancını engelleyebilecek tutumda bırakıp göndermemeyi seçiyorlar. Bu ve tarzı firmalar için oldukça makul bir saat bence. Dini vazifesini yerine getirecek olanla öylesine 2 saat takılacak olanlar ayırt edilmemesi daha iyi olabilir diye düşünüyorum bana mantıklı gelmesede :)

0|0
    0|0
  • Diğer dinlere de gerektiğinde izin alabileceği ayricaliklar getirilmesi lazim tabiki. Gerçek muslumanlik boyle olur

0|1
    0|1
  • bence geç bile kalındı ibadet hakkı engellenemez

1|0
    2|1
  • 2 saat olmasına gerek yok yemek molasını ezan okunmadan 15 dakka önceye alınca kafi cuma müslümanlar için önemli bir zaman
    Memur 2saat tatil yaparsa cuma günü işleri kim yapacak

0|0
    0|0
Yükleniyor...