Evlenince çalışmak istiyor musunuz?

Kadının çalışması konusunda ne düşünüyorsunuz sevgili kscanlar?

Ben iie başlamadan önce kadın çalışmalı, kendi parasını kazanmalı diye düşünüyordum lakin iş hayatı o kadar yorucu ki (benim için çok yorucu başkasınınkini bilmiyorum kendi adıma konuştum) eve ayıracak vakit bulamıyorum, evli değilim. Evde yemeğim hazır oluyor, ortalık derli toplu ama akşam eve pert olmuş dönüyorum. Üstümü başımı çıkarıp rahat şeyler giyiyorum, saçıma başıma dikkat etmiyorum. Yemek yiyip 1 saat falan oturup uyuyorum. Sosyal hiçbir faaliyette bulunmuyorum, ev iş arası bir hayat sürdürüyorum.
Konuşacak hiç halim kalmıyor resmen. Sorulan sorulara cevap vermek dahi istemiyorum, kendime tahammül edemez oldum. Her neyse evlenince evin iş yükünün çoğunluğu kadının üstünde olacağı için evli kadınların iş hayatında olması çok zorlayıcı bir durum olacak. Bana kalırsa kadının elinde mesleği olacak, her şartta kendine göre düzen kurabileceği falan lakin evlenince evinin kadını olsun.
Konuyu lütfen ben o kadar okudum ev hanımı mı olacağım ve hazır yiyici mottosuna getirmeyin.

• Kesinlikle evli kadınlar çalışmamalı
    9% (8)22% (14)14% (22)Oy Ver
  • Kadına kalmış
    45% (39)49% (32)47% (71)Oy Ver
  • Kesinlikle evli kadınlar çalışmalı
    43% (37)14% (9)30% (46)Oy Ver
  • Kadın için en iyi meslek ev hanımlığı
    3% (3)15% (10)9% (13)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
29|32

En İyi Erkek Görüşü

• Kadın çalışacak veya çalışmayacak olsa da çalışma hayatını mutlaka deneyimlemesini arzu ederim. Bu sayede aradaki farklılıkları görür ve yeri geldiğinde çalışabilirim diyecek gücü kendinde bulur. Böylelikle hayatın ilerleyen aşamasında istenmeyen bir durumla karşılaşılması halinde (boşanma, ölüm vb.) en azından muhtaç duruma düşmediğinin farkında olur. Çalışan kadının evliliğinde gerçekten üzerine çok ağır yükler biniyor. Burada da işleri birbirine kolaylaştırılmasını sağlayacak anlayışlı eş faktörü devreye giriyor. Geçim için çalışma seçimi tartışmaya açık bir konu. Çünkü çalışma hayatının maddi yönden getirisi olsa da bir o kadar da götürü kalemi var. Giyeceğiniz kıyafetlerden tutunda, bakıcıya kadar, yorgun argın iş sonrası hazır veya pratik yemek çeşitliliğine kadar uzar gider bu kalemler. Hızlandırmak ve kolaylaştırmak adına yapılan her seçim ucu maddiyata dayanan tüketim kültürünün birer parçası haline getiriyor insanı. Bu sisteme bir kez kaptırdığınız zaman çıkışıda oldukça zor.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Duruma göre değişir. Ben bir kadının belli bir yaşa kadar çocuğuna kendinin bakması taraftarıyım. Ondan sonra çalışabilir. Çalışan bir kadın çocuk doğurduktan sonra bir süre çalışma hayatına ara verip, çoçuğunu yetiştirdikten sonra tekrardan çalışma hayatına devam edebilir. Tabiki bu benim kendi düşüncem.

1|1
    0|0
    • Çocuk olduktan sonra sorumluluk daha da artacağı için daha da zor olmaz mı? Aklın hep çocukta kalır, daha fazla bölünmeye uğrar kadın iş, eş, ev, çocuk.

• EİG için teşekkür ederim :) :)

Erkekler Ne Diyor 31

• 2 prenses versin sabah akşam çalışırım ben.

5|0
    0|0
  • Evlenince eve hizmetci tutacaksaniz buyrun çalışın kizlar o yorgunlukla ne esini mutlu edebilirsiniz nede cocugunuza bakabilirsiniz nede dogurabilirsiniz bitane parayla hizmetci tutun kocaniz ona imam nikahi kiysin siz isteyken cocuguda ondan yapsin onunla yatsin nasi olsa calisiyorsunuz kariyeriniz icin bunlara raziysaniz buyrun çalışın ;-) ben her zamN çalışırım karim bana değil ben karima bakmakla mukellefim ;-)

1|0
    0|0
  • Tamamen kendi kararı. Benim elimde evi tek başıma döndürecek bir güç var zaten. Üniversite mezunu olsun benim tek isteğim bu.

1|0
    0|0
  • Çalışacaz tabikide, daha sıkı sarılacaz daha çok çabalayıp ailemizin eşimizin evlatlarımızın rızkı için mücadele edecez.

1|0
    0|0
  • Son şıkkı işaretledim evli kadın uygun bir işte çalışmalı tabi ki.

1|0
    0|0
  • B şıkkı

1|0
    0|0
  • ben çalışsın istemem cünkü ben yorgun gelicem ve eve geldigimde hazır yemek ve sıcak bir karşılama beklerim ama o çalışırsa ikimizde yorgun gelcez felan yani aile içi mutluluk az olur bence ama evlendigim kişi cok cok isterse karşıda cıkmam

1|0
    0|0
    • Görüş için teşekkür ederim. Haklısın.

• Çalışmalı diye düşünüyorum. Eğer üniversite okumuşsa kesin kes çalışmalı, ev hanımı olmak için üniversite okumuş olmamalı.

1|0
    0|0
    • Görüş için teşekkür ederim.
      Öyle hanım kızlarımız var, basit bir bölümü sırf üniversite okumuş olmak için okuyorlar.

• Kesinlikle..

• Kadına kalmış.

1|0
    0|0
  • Ben çalışmasını istemem.

1|0
    0|0
  • Esim calissin ben cocuklarima bakarim 😂

1|0
    0|0
  • Herkesin kendi seçimi ama bence çalışmalı yani ekonomik özgürlüğünü kazanmış olması gerekli ☺

1|0
    0|0
  • ona bırakırım

1|0
    0|0
  • Aldıgım maaşa baglı :D

1|0
    0|0
  • onun kararlarına saygı duymak gerek. eşinin çalışmasını kıskançlıktan dolayı istemeyen erkek eşine güvenmiyordur ki bu zaten evlenmelerinin temelini çürük olduğunu gösterir.

1|0
    0|0
  • çalışın eve para getirin hayat zor

1|0
    0|0
  • D dedim.

1|0
    0|0
  • Eğer üniversite hiç gitmediyse işçi normal olarak iş çalışmasına izin vermem. Sadece özel cocuk eğitim veya kursu gibi izin veririm yani çalışmak isterse...

1|0
    0|0
    • Kadının elinde güzel bir mesleği var ama çalışmak istemiyor evlenince.

• Valla hiçte boşa okumuş gibi hissetmiyorum ben böyle düşündüğüm için. Evle çocukla falan ilgilenmek daha mantikli ve kolay geliyor, iş stresinden yorgunluğundan, işi kafama takmaktan.

• Olabilir bu senin düşüncen. En az 30 yaşından sonra cocuk düşünürüm. Hemen evlenip cocuk yapmak ney? Pek hoşlanmam ben öyle şeyleri. Ama bebek çok güzel şiirin gibi :D

• bu devırden sonra kadın calısmalı cunku calısmayan kadın evde nette her turlu haltı yer

1|0
    0|0
  • Çalışan kadına karşı değilim ama çalışan anneye kesinlikle karşıyım

1|0
    0|0
  • Hayat sartlari yasanti sartlarina bagli oncelik anlayis guven dir bu konularda ortak bir sinuc alinmissa calismasinda sakinca yoktur sonucunda gecim dunyasi

1|0
    0|0
    • Geçim Türkiye şartlarında çok zor evet birçoğu vatandaş açlık sınırının altında bir ücretle çalışıyorken hele daha da çok zor oluyor.
      Şartlara bağlı değişir her şey.

• Çalışmak isterse çalışır. çalış ya da çalışma diyemem kendisi bilir...

1|0
    0|0
  • En azından düğün borçları v. s bitene kadar çalışabilir. Sonrası ona kalmış.

1|0
    0|0
  • Çalışmalı, çocuk sorunu falan diyorlar bakan bakmış şimdiye kadar.

1|0
    1|0
    • Teşekkür ederim görüş için

• Çocuk bebekken (1,5 yıl) varken çalışmasın yeter. Çocuk dışında bir sıkıntı yok bana göre

1|0
    0|0
  • karım çalıştırmak istemezse çalışmam

1|0
    0|0
  • çalışmalı eşine destek olmalı..

1|0
    0|0
  • Ben kazandığım parayı sunabilecegim şartları sunarım önüne ister çalışır ister çalışmaz o kendisine kalmış

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum.

1|0
    0|0
  • Ev hanımı olmasını isterim. Çalışmak isterse de çalışabilir. Ama evini ihmal etmeyecek.

1|0
    0|0
    • Evini ihmal etmez, çalışır da ama kendini ihmal eder. Şekil a = ben

• Artık evlenince göreceğiz söyler mi söylemez mi

• Hayırlısı olsun

• Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 28

• Kadın dediğin çalışacak. Herkes ister sabah 8 akşam 5 çalışayım memur olayım ya da memur gibi çalışayım diye ancak hayatta her zaman öyle olmuyor.
    Kimi çalıştığım işler vardiyalıydı ve vardiyama göre öğlen 1 de işe gidip gece 11 de cıkıp servisle eve gelene kadar saat 12yi buluyordu. Kimi çalıştığım iş de sabah 8 akşam 6 idi, tabi pestilim çıkıyordu.
    Sonuç olarak çalıştım, çalışıyorum ve çalışmaya devam edicem.
    Evlendiğim zaman eşimin imkanlarına göre çalışma tempom değişebilir ama çalışmaktan vazgeçmem.

1|0
    0|0
  • Her ne olursa olsun kadın çalışmalı. Ekonomik özgürlük elinde olmalı. Kocasının eline bakmamalı. Ev işlerine gelince, hayat müşterek eşi de yardım etsin bir zahmet

1|0
    0|0
  • Ev mesleği ile mutluyum

1|1
    0|0
    • Bende mutlu olacağıma inanıyorum 😊

• Ben kocaman para isteyemem. Kendi paramı kendim kazanirim daha iyi. Hem ev bütçesine de katkıda bulunmuş olurum.

1|0
    0|1
  • Ben çalışmayı düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Yüksek öğrenim görmüş olan kadınlar kesinlikle çalışmalı ama
    Herhangi bir mesleği olmayan kadınlar çalışmasın bence
    Çünkü ayak işi yapacakları için hem çok yorulurlar hem de
    Çok az para alırlar o para da bebek bakıcısına gider elde birşey kalmaz.

2|0
    0|0
    • Üniversite mezunuyum. Aldığım parada gayet iyi standartların üstünde ama evlenince çalışmak istemiyorum. Zaten detayda da belirttim ; her şartta kendi düzenini kurması için elinde mesleği olacak diye. Görüşün için de teşekkür ederim.

• Calissan da calismasan da evde yapacagin seyler ayni.. calisinca rezilligin artiyor seninle birlikte cocugun da rezil oluyor... ama gel gor ki isini seviyorsan ne calismaktan vazgecebiliyorsun ne de rezillikten kurtulabiliyorsun..

1|0
    0|0
  • Ben çalışırım ben alışkınım duramam

1|0
    0|0
  • Çalışırım:) bu yüzden okuyorum zaten.. sebebleri cok bende ama özellikle baskasının eline bakmamak icin:) bazı erkekler bu nasıl olsa benim elime muhtaç ne hata yaparsam gidemez diyor ya hani. ya da birşey oluyor cocuğunuz var ayrılmak istiyorsunuz ama maddi gücünüz yok, gidemiyorsunuz. Ben %80 bu yüzden okuyorum ve ne olursa olsun çalışırım diyorum.

1|0
    0|0
    • Gönlüne göre olsun güzel kardeşim. Al eline mesleğini tabii ki bende bundan yanayım. Kadın istemediği bir hayatı yaşamaya mecbur bırakılmamalı. Eş seçimi doğru yapılmalı bu konuda çalışmama isteğimi, ben çalışıyorum sen evde oturuyorsun diyen bir erkekler veya başka şeyleri kakacak adamla bir ömür geçmez zaten bu yüzden bilegine altın bilezigi takacaksın bak bakalim o zaman o şekilde davrancak mi

• Amin. Seninde gönlüne göre olsun, teşekkür ederim:)

• O kadar okulu evde çocuk bakıp yerleri silmek için okumuyorum ben. Tabiki zor. Sorumluluk daha fazla ancak aksini düşünemem ben.

1|0
    0|0
    • Peki görüş için teşekkür

• Bu seçimi kadın kendi isteğine göre verir , çalışır veya çalışmaz onun tercihi ama ben çalışırım. Yapı meselesi kimi insan çalışmadan bir şeyler yapmadan üretmeden duramaz rahat hissedemezken kimisi evinin işlerini görüp günlerini evde geçirmeyi daha çok sever. Kişilik meselesi.

1|0
    0|0
    • Evde de üretken olunabilir. Güzel görüşün için teşekkür ederim.

• Çalışmalı mı bilmem ama kendini geliştirmesi taraftarıyım çocuklarına daha iyi bir örnek, yol göstermede yanında olan bilinçli bir anne olmak herşeyden önemli. Ben onlar için okuyorum ve çalışıcam sırf daha iyi şartlarda yetiştirebilmek için

1|0
    0|0
  • Kadınlığımıda yaparım, anneliğimide yaparım, ev hanımlığımıda yaparım, kariyerde yaparım :D

1|0
    0|1
    • Hadi inşallah kız, bende aynısını derdim ama son durum bu

• Öğretmen olacağım için çoğu mesleğe göre yorucu iş hayatım olmayacak.
    Ev işlerinde de elim hızlıdır. İkisini beraber götürebileceğimi tahmin ediyorum bu yüzden çalışmak sorun olmaz benim için.

1|0
    0|0
  • Çocuğum olursa çalışmam kendim okula gidene kadar bakarım malum bu zaman da kimseye güven olmuyo neler görüyoruz. ama çocuk olmazsa çalışırım

1|0
    0|0
  • Kimsenin eline bakmak istemem, ben çalışırım.

1|0
    0|0
    • Eşin kimse olarak görecek misin gerçekten.

• günümüzde çoğu kişinin maaş düzeyi çok düşük tek maaşla geçinmek çok zor hem bu açıdan hemde kadının piskolojik olarak rahatlaması açısından çalışması şart.

1|0
    0|0
    • Peki görüş için teşekkür ederim.

• Evet calişicam evlenıncede. Sadece cocuk olursa 6 ay kadar evde onunla ilgilenmek isterım

1|0
    0|0
    • Cevap için teşekkür ederim

• Kadın için en iyi meslek ev hanımlığıdır.

1|0
    0|0
  • belli olmaz ama çalışmayı düşünmüyorum.

1|0
    0|0
    • Altın bilezigi tak koluna ama

• Çalışmak isterim tabiki

1|0
    0|1
  • Duruma göre değişir

1|1
    0|0
  • Kendi istedigini yapsın ama calısmak her zaman cok daha iyi..

1|0
    0|0
  • Kadin calismali ama kendini eve de bakabilecek sekilde organize edecek kadar

1|0
    0|0
    • Öyle olmuyor işte güzelim. Bak bende iş hayatına girmeden önce kadın kesinlikle çalışmalı diyordum lakin iş hayatı istediğin gibi at koşturduğun bir alan değilmiş.
      Başkasına bağlısın, olan işleri yetiştirmen gerekli zamanında, raporlar hazırlanmalı aylık kontrol edilmeli... bir sürü ıvır zıvır. Kolay bir iş olsa bende çalışırım dediğin gibi evi/işi aksatmadan.

• Çalışılır ama çalışılacaksa adam akıllı bir işte çalışmak isterim, ki benim çalışma alanımda part time iş diye bir şey yok.

• Ne isle mesgulsun acaba ögrenebilir miyim?

• çalışırım

1|0
    0|0
  • Hobi olsn diye okumuyrz

1|0
    0|0
  • tabikide calisacagim kimsede karsi cikamaz

0|0
    0|0
  • Çocuk olana kadar çalışmalı bence

1|0
    0|0