Ötanazi hakkımız olmalı mı? Ötanaziye kim karar verir?

Ötanazi hakkımız olmalı mı ? ötanaziye kim karar verir?
Gitmek gerekir bazen. .

0|0
29|40

En İyi Erkek Görüşü

• Şimdi olaya şöyle yaklaşmak istiyorum, bizler buradaki insanlar Allaha bin kere şükürler olsunki, aklı başında sağlıklı insanlarız, bu durumda olan insanları (ötenazi isteyecek kadar hasta olan kişileri) düşünmek bizi hem korkutur hemde düşünmek istemektense bu durumu hiç düşünmemeyi tercih ederiz.

Ama tablonun öbür tarafından bakmak gerekirse, kendinizi birde kısa süreliğine o insanların yerine koyun, her gün büyük acılar çekiyor, zaruri ihtiyaçlarını başkasının yardımı olmadan karşılayamıyor, her organı neredeyse iflas etmiş insanları düşünün, sizce bu yaşam mı? bence çok büyük bir işkence,

bir laf vardır bilirmisiniz "taş düşüren birine silah verin kendisini vurur" derler. İşte bundan daha kötü insanları bir düşünün, ötenazi bir intihar değil (en azından onlar için) bir kurtuluş yolu.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ötanazi üniversitede proje konumdu. Çok araştırdım ve ötanazi hastalarıyla bizzat röportaj yaptım. O kadar uç bir nokta ki ötanazi olmalı mı olmamalı mı bu noktada cevabı verilemez. Çünkü o acıları yaşamadan, o durumda olmadan bunu kimse bilemez. şu an Allah korkumuzdan ve inancımızdan dolayı Allah'ın verdiği canı ben alamam buna karar vermem ötanazi olmamalı deriz ama öyle bir hastalık ve acıyla karşılaştığımızda ölmek için yalvarır hale geliriz. Benim konuştuğum hasta İsviçre' ye ötanazi talebinde bulunmuştu ve ertesi gün ölmek için güle oynaya gitmişti. Düşünün öyle çok acı çekiryor ki ölüm onun için büyük mutluluk kaynağı oluyor. Artık hiç bir ağrı kesici hiç bir ilaç fayda etmiyor sürekli çekilen dayanılmaz acı. Çok etkilenmiştim bu konunun araştırmasını yaparken. Sadece diyebiliceğim tek şey Allah kimseyi öyle bir duruma düşünmesin.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 39

• buna kışı karar vermeli sadece.. kı kımse ıntıhar ederken ıcazet almıyor zaten.. gıdıyorum dıyor basıyor gaza.. kısının dayanılmaz acıları varsa ve mutlak son yakınsa hıcbır ıyılesme ıhtımalı yoksa ve ıstıyorsa gıtmeyı artık emın olun haklıdır.. ben oyle bır durumda yaratıcının bıle hosgorebılecegını düşünüyorum.. olum ararı alabilmek herseyı gerıde bırakıp gıtmeyı ıstemek kolay bır ıs degıl.. ulkemızde yasak..

1|0
    0|0
  • HRİSTİYAN BAKIŞ AÇISI İLE ÖTENAZİ. KATOLİK İLMİHALİ.
    Hristiyanım bu arada
    2276 Yaşam fonksiyonları dumura uğramış ya da zayıflamış kişiler özel bir itina ister. Hastalar ya da engelli durumdaki kişiler mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmeleri için desteklenmelidir.
    2277 Yöntemler ve nedenler ne olursa olsun, doğrudan ötenazi engelli, hasta ve ölüm döşeğindeki insanların hayatına son vermek demektir. Ötenazi ahlâki açıdan kabul edilemez.
    Acıyı dindirmek amacıyla ölüme neden olan bir eylem ya da bir ihmal insan onuruna ve insanın yaratıcısı diri Tanrı’ya karşı işlenmiş ağır bir cinayettir. İyi niyetle bu yanlış karar hatasına düşmüş olmak, daima yasaklanması ve dışlanması gereken bu caniyane eylemin niteliğini değiştirmez.
    2278 Beklenen sonucu verecek masraflı, tehlikeli, olağanüstü ve ölçüsüz tıbbi usullerden vazgeçmek meşru sayılabilir. Bu aşırı tedavi yüklenmesinin reddidir. Bu şekilde ölüme sebebiyet verilmemektedir; yalnız ölüm engellenememektedir. Kararlar, karar verme durumunda ise hasta tarafından, ya da vasi tarafından hastanın meşru çıkarları ve mantıklı isteğine saygı gösterilerek verilmelidir.
    2279 Ölüm kaçınılmaz olsa da, hasta bir insana uygulanan tedavi yasal olarak kesilemez. Ölmek üzere olan kişinin, günlerini kısaltmak pahasına acılarını dindirecek ağrı kesiciler, hastanın ölmesi doğrudan istenmemişse, ama yalnız kaçınılmaz olarak kabul edilmişse insan onuruna ahlâki açıdan uygun düşebilir. Etkisi geçici olan tedaviler feragat sahibi kişilerin benzerini sevmesinin bir biçimini oluşturur. Bu bağlamda bunlar desteklenmelidir.

0|0
    1|0
  • kesinlikle
    mezarıma
    şarap dökün arasıra

1|1
    0|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=y1Na5_rtjTI
    Aklıma bu geldi tuhaf bir şekilde...

1|0
    0|0
  • Belli şartlar dahilinde ötenazi hakkı olmalı...

1|0
    0|0
  • Otenaziyi isteyen kisi kendini oldurebilir. Marjinallik olmaktan vazgecin. Gotu yiyende kolombiya ya gidip yaptirsin

1|0
    0|0
  • Daha ne saçmalıklar duyacağız bakalım. Elbette olmamalı. Hak degildir zaten.

1|0
    0|0
  • Ötenazi yasamsal faliyetlerinin bircogunu gerceklestiremeyen kisilerin doktor raporlariyla destekli mahkeme karariyla uyutulma (ölümüne) karar verilmesiyle uyku halinde acisiz bir sekilde yasamina son verilme islemidir. 😊

1|0
    0|0
  • Nazileri hiç sevmem

2|1
    0|0
  • ALLAH karar verir

1|2
    0|1
  • Gidelim o halde.

1|0
    0|0
  • Ölmek çözüm değildir

1|0
    0|0
  • Hastanın kendisi ya da hasta bilinçli değil ve ağrı-acı vs. çeken durumda ise 1nci derece yakının onayı ile yapılabilir. Bence hakkımız olmalı.

1|0
    0|0
  • Akıl sağlığı yerindeyken olmalı

1|0
    0|0
  • Bazen değil yerinde ve zamanında gitmek lazım

1|0
    0|0
  • Hakkımız olmalı bence

1|0
    0|0
  • Ötenaziye hep karşıyım cinayet oluyo resmen

1|0
    0|1
  • Aceleye gerek yij vakti gelen gidecek cekenlere gelince o da onlarin sinavi kimisi uykusunda gider kimisi gitmek istesede gidemez taktiri ilahi

1|0
    0|0
  • Dinimizde yeri yok

1|0
    1|1
  • Allahin verdigini Allah alir

1|0
    0|0
  • olmamalı kanımca , bir anlık sinirle insan herseyı yapabılıyor !!!

1|0
    0|0
  • Kesinlikle olmali.

1|0
    0|0
  • Allah'ın verdiği canı sadece allah alabilir
    Yanlis otenazi

1|0
    0|0
  • bu konuda.."içimdeki deniz" filmi izlemeni tavsiye ederim..

1|0
    0|0
  • Insana yapilmasini doğru bulmuyorum

2|0
    0|0
  • Allah karar verir ölümü kulun yaradılan bir bedene karışmaya hakkı yok öldürmeye onu kim o şekle soktuysa muhakkak takip ediyordur zamanı gelince alır.

1|0
    0|0
  • Gebersinler hıamına banane dingil.

1|0
    0|0
  • Ne bu anlamadım

1|0
    0|0
  • Bizden giden çok oldu ama hiç eksilmedik.

1|0
    0|0
  • Kıyılacak can kendinin bile olsa cinayettir... Çok umutsuz bir vakada tedaviyi reddetme hakkı olabilir; onu biraz daha farklı değerlendirmekte fayda var. Allah kimseye böyle ağır bir sınav yaşatmasın...

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9

Kızlar Ne Diyor 28

• Adam acı çekiyor ama akrabaları, eşi dostu falan allahtan ümit kesilmez deyip öyle fişe bağlı bekliyorlar.
    Olsun tabi gerektigi zaman

1|0
    0|0
  • Kişinin kendisi karar verir. Ben olmasını istemezdim. Ölürken de mi legal olacağız. Canım isterse illegal yollardan ölürüm 😊

1|0
    0|0
  • şartlar onu gerektiriyorsa doktor onaylayıp izin verebilir

1|0
    0|0
  • Bence haktır

1|0
    0|0
  • Bazı durumlarda izin verilmeli.

1|0
    0|0
  • Ötenazi hakkı ne ya öyle bir hak var mı yok bence

1|0
    0|0
  • Otenaziyi kisi ister fakat hekimler karar verir buyuk bir hastalik dolayisiyla 2 3 ay icinde zTen oleceksen otenaziyi kabul ederler

1|0
    1|0
  • Olmalı

1|0
    0|0
  • saçma sapan inançlardan arınmış bir zeka seviyesine ulaştığında insanlar, zaten ötanazi hakkı her bireye tanınacak.

1|0
    0|0
  • Umut kesilmemeli hiçbir zaman. Yoksa vakit dolunca hepimiz gideceğiz zaten.

2|0
    0|0
  • Evet hakkımız olmalı.

1|0
    0|0
  • olabilir

1|0
    0|0
  • Olmalı ama anlamsız bulanımlara girip intihar girişiminde bulunan çok insan olduğu için uzman birinin onayı ile yapılmalı

1|0
    0|0
  • cogu insanin kolaylikla yaptigi seyleri yapamiyorsa, bu durum ona aci veriyorsa neden olmasin? ölüm de tercih olabilir bazen

1|0
    0|0
  • Allahın verdiği canı Allah alır.

http://www.hakikat.com/dergi/189/bsyz189.html :)

1|0
    0|0
  • Etik kurallar gereği yanlış

1|0
    0|0
  • olmamalı

1|0
    0|0
  • Hayır bu çok korkunç birşey

1|0
    0|0
  • Olmamalı ya çıkmadık candan ümit kesilmez

1|0
    0|0
  • Olmalı

1|0
    0|0
  • Türk yasalarına göre suçtur..

1|0
    0|0
  • Kesinlikle olmalı

1|0
    0|1
  • Olsun isterdim.

1|0
    0|0
  • Olmamalı.

1|0
    0|0
  • ötenazi intahar demek ve intahar allah katında yasak bence olmamalı

1|0
    0|0
  • Kafasına koyan bir insan yasaklardan etkilenmez zaten yersiz bir tartışma olur bu bence

1|0
    0|0
  • öne lannnnnnnn

1|0
    0|0
  • Allah can verdi Allah alır

1|0
    0|0
Yükleniyor...