Kapat

Müslüman olmayan birine kanınızı verir miydiniz?

Bir gün hastanedesiniz ve bir anda kan anonsu yapıldı. Kan da zor bulunan kanlardan diyelim.
Ab - kan grubundan bu kan sadece sizde mevcut o kadar saatlerce aradılar aradılar bulamadılar ama bu adam ne Türk ne müslüman Allaha inan biri değil yani ateist diyelim kanınızı verir miydiniz?

Müslüman olmayan birine kanınızı verir miydiniz (empati içeren soru) ?
Hayat kurtarır mıydınız yoksa aman boşver ateist ölsün mü derdiniz? Söz sizde.
Teşekkürler

#pilavüstü #kanınıverirmiydin

• Evet verirdim sonuçta bir insan canı var ortada
    A seç
  • Hayır vermem dinsizlerle işim olmaz ölsün takmam kafaya
    B seç
  • diğer görüşler...
    C seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Bu sorudaki amacım aslında şuydu ;
Ne kadar insanı özelliklere sahibiz onu öğrenmekti geçenler üç tane falan sanatçımızı yitirdik benceler yazıldı çizdi onlar için hemen altına doluşup dinsiz yanıcak gebersin rahmet diyelemiyorum diye tepi belirtenler oldu bende bu soruyu düşünüp sorma gereği duydum...

Dinimiz bile insanı insan gibi terbiye etmeyi öğütlüyor bunu hatırlatmak istedim o yüzden bu soruyu açtım kusrum varsa af ola vermem diyen arkadaşlarımda görüş belirtsinler kınayan yok tabi :)
Teşekkür ederim tüm cevaplar için aydınlandım bu soruda kimsenin dini inacını yargılamadım bir nevi iğleme yaptım bazı insanlarımız aklıma geldi hani o taş kalpliler din aydınlatmamışta yüreğini köreltmiş onlardan çıkmadınız insanmışsınız helal olsun hoşolsun :)

0|0
119|93

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 118

Erkekler Ne Diyor 92

• Müslüman olmayanla sadece inanç paylaşılmaz ve nikâh olmaz, askeri müttefikler olunmaz ama bunlar haricinde insan insandır.

“Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost (ittifak) edinmeyin!, onlar ancak birbirlerinin dostudurlar (Maide / 51)"

"Bu gün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir. Mü'min kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helâldir. Her kim de inanılması gerekenleri inkar ederse bütün işlediği boşa gider. Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır. (Maide / 5)

Demek ki kendilerine kitap verilenler (yani ehl-i kitap olanlar) ile alışveriş yapmak ve belli ölçütlerde irtibat kurmakta hiçbir sakınca yoktur, mümin olmayanlarla yapılmayacak tek şey onlarla dostluk, görüş birliği ve ittifak kurmaktır. Çünkü onlarla görüş birliği ve ittifak kurmak demek zaten onlar gibi olmak demektir. Aynen bize buyrulduğu gibi...

1|1
    1|0
  • Öncelikle güncellemene bir kaç cevap yazayım. Müslüman olmayan insana rahmet dilenmez. Baş sağlığı dilersin.

Soruna cevap olarak elbette kanımı veririm. " Kur'an-ı Kerim'de bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir " diye ayet var. Bu ayette sadece müslümanlara filan demiyor. Yani açıkça belirtilmiştir.

0|1
    0|0
  • Kan vermek için neye bakıyorsunuz böyle yaparak yahudilerden farkınız kalmıyor. İnsaniyet ne zamandan beri dine büründü sizin gibilerden tiksiniyorum ayrıştırmak dışında hiçbir şey yapmıyorsunuz. İlerde umarım ateist birinin organlarına muhtaç kalırsınız o zaman bu düşünceler önünüze bir bir gelir.

0|1
    0|0
  • Vermem diyenlerin zihniyeti IŞİD'den farksiz. Müslüman değilse ölsün demiyorlar mı onlar da? Hatta biraz daha ileriye götürüp mezhebi de farklıysa öldürüyorlar. Ben pek fark göremiyorum. Mesela Alevi olduğu için de kan vermeyeni çok gördüm. Sonra neden müslümanlara terörist, katil diyorlar. Bu zihniyetle katilden başka bir şey olamazsınız. Vermem diyenler kendini müslüman sanıyorsa emin olsunlar alakaları yok.

1|1
    0|0
  • Verirdim müslümanlık herkesi eşit gören yardım eden bir dindir
    Bir gün bir yahudi vefat etmiş cenazesi peygamber efendimiz s. â. v önünden geçerken ayağa kalkmış saygıdan yalandan Allaha sığınırım Hz omer sanırım diyor ki o bir yahudi neden ayağa kalktın ya Resulullah o bir yahudi olabilir ama herşeyden önce insan bunu örnek alalım :)

0|2
    0|0
  • ben bu ısı yapıyorum.. bızım ısımız can kurtarmak.. mılletı ırkı cınısyetı mezhebı dını dılı farketmez karsımdakının kımlıgı ınsandır..

0|1
    0|0
  • herkesin kani ayni renk kirmizi dolayisiyla neye inandigimiz nasil. dusundugumuzin onemi yok evet verirdim kanimi

0|1
    0|0
  • Pkk lı ise vermem gerisi sorun değil neden olmasın.

0|1
    0|0
  • Verirdim, nereden bilebiliriz belki o arkadaşımız da bir gün müslüman olacak.

Saygılar

0|1
    0|0
  • Insanlar degil devsletler birbirisne dusman. Acile gittigim birgun israilli bir hemsire ilgilendi benimle. Sohbet ettik. Tam turk olmasam bile turkum dedim ona. Guldu ne guzel dedi. Cok iyi davrandi bana. Tabiki bende ona. Kisacasi yaradilani severiz yaratandan oturu.

0|1
    0|0
  • sakıncası yok.
    verirdim

0|1
    0|0
  • İslam öyle bir dindir ki iyiliği emreder ve fenalığı azgınlığı kötü işleri yasaklar. çok saçma bir başlık açmışsınız.

0|1
    0|0
  • Sağlığın dini mi olur? Tabi ki veririm.

0|1
    0|0
  • İnsanlar
    önce insan oldukları için kardeştir
    Sonra din kardeşidirler
    Sonra kan kardeşidirler

Bedenler farklı olsa da " acı " hep aynı. Allah dert verip derman aratmasın. Ben kanımı değil insan ihtiyacı olan bütün canlılara da veririm.

0|1
    0|0
  • Şimdi eğerki müslüman değil diye birine kan vermeyen bii müslüman değildir eklemek isterim ki belki o adam senin hareketinden etkilenirde müslümanlık az itibar kazanır gene ek olarak islam hoşgörü dinidir başka inançlara karşıçıkmayan dindir soru saçma

0|1
    0|0
  • Onu da Allah yaratmadı mı?
    Yarın huzura varınca,
    hesap sorar karınca...
    Yaradılanı sev,
    Yaradandan ötürü.
    Kanımı ihtiyaç sahibi kim olursa olsun seve seve veririm.

0|1
    0|0
  • yardıma ihtiyacı olan insanlara her zaman için kapım açıktır, din, dil, ırk, ayırmaksızın, onlarda birer insandır, bende bir insan olarak, gerek onlardan'da bana yardım edenler çıkacaktır, gerekse bizden'de onlara yardım edecekler çıkacaktır. bu dünyada herşey karşılıklıdır.

0|1
    0|0
  • Evet seve seve.

0|1
    0|0
  • bu soruyo olumsuz cevap verenlerin insanlığından şüphe ederim tartışıp konuşucak kadar ciddiye bile almam...

0|1
    0|0
  • Terorist haric herkese verririm ama itlere vermem.

0|1
    0|0
  • Evet verirdim sonuçta bir insan canı var ortada

0|1
    0|0
  • Hayat kurtarmak gibi bir misyonum da,
    Gücüm de, vasfım da yok benim.
    Sadece hayatının devam etmesine vesile olabilirim, kanımı vererek...

Not; ne olacak öyle deyince/aynı şey işte diye zırvalayacaklar, az ötede oynayın...

0|1
    0|0
  • Verirdim elbette, dinin hiçbir önemi yok. Vardır diyen kendini sorgulasın.

0|1
    0|0
  • dini önemli değil. iyi bir insan olsun yeter. hem kan vereceğimiz kişinin dinini soracak değiliz ya, orası saçma olmuş sırunun

0|1
    0|0
  • Tabii ki

0|1
    0|0
  • Insan oinsandir kardesim din dil ayrimi yapilmaz boyle durumlarda yabanci insanlar ile hayat birlestiren bile var soz konusu hayat ise egerki gerisi teferruattir belki benim kanim sayesinde oda hak yoluna gecer etkilrnirde 😉

0|1
    0|0
  • bu nasıl bir soru ya böyle ne alaka müslüman insanların çok iyi dürüst diğer insanlar çok kötü lanetli olarak ayırıyorsunuz resmen

0|1
    0|0
    • madem öyle düşünüyorsun soruma cevap vermeden pas geçseydin katılmıyorum sana teşekkürler

• geri kafalısın dahada bişey demiyorum her müslüman cennete gidecekse ışid de cennete gitsin türkiyede yaşayan yüzde 98 müslüman var ve hergün birbirlerini öldürüyorlar birsürü haksızlık var tek bir gram huzur yok

• o değilde dine küfür etmedim bir şey etmedim nerenden anladıysan artık soruyu saygı duymuyorum görüşüne alt niyet içeriyor resmen ben böyleyim arkadaşım alakasız veya şahsıma yönelik bir şey diyemezsin sırf sataşmak için görüş yazmışsın bunu anlamadım gitti geri kafalı olan sensin zaten müslümanlık falan vurup duruyorsun muhabbeti başka yerine günvellemeleri bile doğru düzgün okumadığın halde soru başlığını okuyup gelip sataşıyorsun şu an benimle iyi akşamlar dilerim lütfen daha fazla tartışmak istemiyorum açık ve net bu

• "... Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır..." Maide suresi 32

Ayette de buyuruldugu gibi, kim olursa olsun yaşatmak, yaşamasına destek sağlamak gerekir. Müslüman olması şart değildir.

0|1
    0|0
  • Evet biraz daha islamofobi aşılıyoruz insanlara, hiç affetmeyin soğutun herkesi. :D

1|1
    1|0
    • verir miydin vermez miydin alakasız bir düşünce kurmasak teşekkürler

• Nasıl da seksli bir arkadaşımızsın sen ya böyle. Lütfen ya ne anladığını anlat bana, lütfen lütfen.

• Amacı islamofobiyi güçlendirmek değil, bunu açıklamasını okuyan anlayabilirdi zaten. "Görüşümden belli olmuyor mu" diyene kadar sen onun sorusunu okusana ;)

Yeri gelmişken, beklediğimden fazla kişi kan verirmiş. İyi bari, başıma bir şey gelse kan verenim çıkacak sevindim açıkçası :D Hayır bana kan verirken arkamdan kim fırlayıp "o bir ateiiiist" der onu da bilmiyorum ama... Olsun.

• Irkci degilim knk tabi ki veririm

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    62
Yükleniyor...