Ateistim sorularıma düzgün cevap verecek müslümanlar detaya?

6 yıldır tanıştığım birisi vardı 2,5 yıl çıktık kanser yüzünden göç etti bu dünyadan. Tam toparlandım derken babamın kanser olduğunu öğrendim 12 yaşımdan beri çalışıyorum kendi kazandığım parayla geçimimi sürdürüyorum 12 yaşımdan beri.2 yıllık üniversiteyi bitirebildim imkanlarımla. Babamın öldü ölecek korkusuyla yaşıyorum? yaşamaktan bıktım... hiçbir şeye inanmıyorum.çünkü haketmediğim o kadar şey çektim ki anlatamam.1 ders yüzünden okulum uzadı sınava giremedim şimdi bana sigara alkol içme diyorlar? nasıl içmeyeyim. şimdi ben haketmediğim halde yaşadığım şeylerden dolayı nasıl inanayım? düzgün yorumlar yapacaklar yorumlarınız için teşekkür ederim.

• Sonuna kadar haklısın.
    28% (10)30% (11)29% (21)Oy Ver
  • Haksızsın.
    72% (26)70% (26)71% (52)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
14|15

En İyi Kız Görüşü

• Basin sagolsun ve gecmis olsun. Aynı düşünceleri paylaştığım zamanlar çok fazla oldu bir çoğunda haklısın ama ben tanrının varlığına inanıyorum ama iyi biri olduğuna inanmıyorum açıkçası düşüncelerine sonuna kadar saygım var

0|2
    0|0
    • işte bu yaratıcının varlık olarak varlığını ya da yokluğunu iyi kötü olmasına bağlamayan birisi. çok hoşuma gitti konuya yaklaşımın. kafa karıştırıcı bir şey söylemek istiyorum iyi kötü nedir. bu hisler nerden geldi bize. sonuçta hepimiz atomlardan meydana geldik ama bir bardak masa herhangi bir eşya için iyi kötü kavramı yok. bizim için var ama biz de atomlardan oluştuk fark nereden geliyor.

• @hafiftemas bizim duygularımız, aklımız var düşünüp karar verebiliyoruz ben içki içmek ilişki yaşamak tarzı kötülüklerden bahsetmiyorum eşitlik olmamasından bahsediyorum bir tanrı varsa ki var olduğuna inanıyorum ve bize bir sınav yasatiyorsa ben bunun eşit şartlarda olması gerektiğini düşünüyordum şu an yaşadığımız ülkede bile elden geldikçe eşit şartlarda sınav yapılmaya çalışıyorsa tanrının buna gücü varken daha iyi olmalıydı. 12 yaşında çocuklar tecavüze ugrarken tanrı tatil (!) yapıyordu sanırım. ne zaman iyi tanrı olduğu bir an aklıma gelse bunu hatırlayıp susuyorum.

En İyi Erkek Görüşü

• Bir ateist olarak sigaramı az önce yaktım.

2|4
    5|1

Kızlar Ne Diyor 13

• ben kendi adıma hiçbir dine inanmıyorum. ama tanrıya kesinlikle inanıyorum. konuya yanlış yerden bakıyorsun bence. acı çekmek de mutlu olmak da hayatın bir parçası. dünya evet berbat bir yer ama tanrının yüzünden değil. tanrının yarattığı gibi kalan kısmına bakarsan dünyanın orada haksızlık ve merhametsizlik olmadığını göreceksin. bakir doğayı gözlemle. orada acı çekmek yoktur. sadece yaşam mücadelesi vardır. 12 yaşımdan beri emekçiyim diyorsun. seni yoran emek vermek değil aslında. seni yoran karşılığını alamamak. iki kuruşa ter döküp başkalarının cebini dolduruyor, sevdiğimiz her şeyi kaybediyoruz. sorumlusu tanrı değil. sorumlusu insanlar. dünya tanrının en güzel eseri. tanrı sadece dünyayı yarattı. cenneti de cehennemi de burada biz oluşturduk. sinirli olmakta haklısın. kalbin kırılmış, hayal kırıklığına uğramışsın. bunun için tanrıyı suçlama. bir söz var çok severim; "kötülüğün kaynağını doğaüstü bir güçte aramak gerekmez zira bir adam her türlü kötülüğü yapabilir."

1|2
    0|0
  • Başına gelenler senin tercihin olmayabilir ama kötü alışkanlık edinmek ve inanmamak senin tercihin. Kendinden başka suçlu arama. Daha beterini ayık kafa ile dibine kadar yaşayıp halâ daha inancını dimdik ayakta tutan insanlar var. Kötü olan her şey bunu hakedenler için olsaydı dünyada kötü kalmazdı. Bu dünya değersiz bir yerdir. Her güzel şeyin sonu vardır. Kötü şeylerin de sonu vardır. Bu dünyayı Allah kötülere vermiştir. Yani değersiz olanı... İyi insanlardır bu dünyada gamlı kederli olan. Her gam sahibi inanmaktan vazgeçse dünya ne hale gelirdi. Dünya biraz olsun eline yüzüne bakılacak gibiyse, bu Allah korkusu olanlar sayesinde...

0|0
    0|0
  • Kendimi bildim bileli sıkıntılı mutsuz olduğum bir hayatım var maddi manevi ne zaman huzur kapımı çalacak diye düşünüyorum. Bir dönem bende isyan ettim ateisliği araştırdım ve o tarafa yöneldim. Sonra islama yönelmeye başladım tekrar ama sürekli sorguluyordum tam anlamıyla inancı kazanamıyordum. Dinle ilgili saçma gelen çok şey vardı araştırdım. Hatta buradan bir arkadaşın sorularıma cevap vererek aklımdakilere cevap bulmama çok yardımcı oldu. Şimdi müslümanım.

0|1
    0|0
    • Bu arada başın sağolsun ve umarım baban atlatır geçmiş olsun

• tek haksiz oldugun konu inanmamaktir,, sen inanmaya basladigin anda gercekten her sey duzelir ,,, demek bunlari yasamn gerekiyormus ki yasadin ,, demek senin icin en hayirlisi da bunlari yasamandaymis,,, galiba bunlari yasamasaydin daha kotu seyler gelirdi basina,,, bundan daha kotusu yok deme cunku daha daha kotuleri var eminim,, senin sukretmen lazm her seye ragmen,, ama yinede basina gelenleri zor oldunu bnde biliyorum ,,

1|0
    0|2
    • Katılmıyorum. İnançlı birisiydim yaşadıklarımdan sonra inancım sıfıra indi artık olmayacak.

• Şimdi ilk önce cidden tebrik ediyorum küçük yaştan beri çalışıp hayatını kazandığın için, herkesin yükü kendine ağır demişler her insan bişeylerle sınanır ve sen de sevdiklerinle sınanıyosun. Ve ben inanıyorum ki eğer sen inanırsan ve duanı edip sabredersen bunun karşılığı sana çok güzel gelicek. Hem şu yönden de düşünebilirsin belki bu olanların hiç biri olmasaydı sen de aklı başında iyi bir adam olamıycaktın? Yaşadığın şeyler seni güçlü kıldı, olgunlaştırdı. Hani derler ya "Derdi veren Allah dermanını da verir" Allah gerçekten olmasaydı, senin yanında olmasaydı, sana yardım etmeseydi sen sevdiğini kaybetmeyi nasıl kaldırabilirdin ki? Ben dinine çok çok bağlı bir insan değilim maalesef ama her zaman duanın gücüne inanmışımdır ve her zaman da faydasını görmüşümdür Allah'a sığınmaktan korkma

0|1
    0|0
    • Yorum için teşekkür ederim kafam çok karışık.

• Haksızaın.

0|0
    0|0
  • Bu hayatta herkes baska seylerle sinaniyo. Kimileri yoklukla kimileri hastalikla. Herkesin kendine gore sorunlari buyuk. Senin sinavin buymus kardes. Zor bir durum Allah yardimciniz olsun. Isyan etme, dua et. Bak bende cok isyan ettim, senin gectigin yollardan gectim. Madem yaratti neden yasatmiyo dedim. Sorguladim isyan ettim. Ama bunlar bana hic bisey kazandirmadi. Aksine daha cok huzursuz oluyodum. Sen de dene huzuru bulacaksin bak gor. Dualarim sizinle

1|0
    1|0
  • Kimsenin bize mutluluk vaadi verdiği yok ki. birşey ya var ya yoktur. herşey yolundayken inandigimiz şey, kötü şeyler yasayinca buharlaşma ki. sen inancsiz değilsin. sadece küskün ve kizginsin. Ama emin ol insanin basina herşey gelir. daha iyi , daha berbat bir sürü günlerin olacak. hayat inislerle, cikislarla dolu. hiçbirimiz özel değiliz. yarin olabiliriz bile. bir yerde duymuştum, hayat hediye edilmiş bir aittir. hediye atin dişlerine bakilmaz.

0|0
    0|0
  • Bu dünya sınav olmasaydı sence neden gönderilmişiz buraya? Ne kadar sabredersen o kadar Allah'ın rızasını kazanırsın. Bu dünyada çekilen sıkıntılar diğer günahlara kefarettir.

0|1
    0|0
    • Neden kazanayım rızasını? ben burada garip, fakir insanlara yardım ederek onların rızasını kazanırım daha iyi.

• okkkkkkkk

• Aynen. Olmayan şeyi kanıtlamaya devammmmmmmmm ;)

• Amacım yermek değil baştan söyliiyim, başın sağolsun öncelikle. Eğer inanmak istemiyorsan inanmazsın bu konuyu gündemine bile getirme. Zaten içinde ufacık birşey olsa bu bakış açın olmaz. İyi - kötü herşey bizim için.

0|0
    0|0
    • Anladığım tek şey iyi benim için değil.

• Imtihan dunyasi sukretmesini biliceksin bizimde zor zamanlarmiz cok oldu bigun bile isyan etmedik.

0|0
    0|0
  • İnsanların kendini şartlandırmalarını anlayamıyorum. Yine de saygın var, başın sağolsun ve geçmiş olsun.

0|0
    0|0
  • Ne kötü sığınacak kimsen yok oysa Allah a inansaydın içini huzur doldururdu ve herşeyde bir hayır vardır derdin. Şu durumda çaresizsin yapacak bişeyde yok

1|0
    0|1
    • Asıl siz müslümanlar kadar çaresiz acınacak durumda olan insanlar yok gelen vvuruyor giden vuruyor size sonra magduru oynarsanız
      kendisine islamcıyım diyen gülnaz hanımda islamdan haberi olsa bir kere zavallı gülnaz babasının mirasının yarısını alamayacak kuran emri gereği :D

• Sen nasıl bir yaratıksın ya @Tomass54 yaşamadığın gormediğin birşeyi şu an iftira atarcasına dile getiriyosun burada benim peygamberime laf edecek adam değilsin yeter artık haddini bil. Reklamını başka yerde yap

• Arkadaşlar inanmasak bile kimseye hakaret etmeye hakkınız yoktur lütfen konuşmayı bitirin saygısızlığın lüzümü yoktur.

Erkekler Ne Diyor 14

• Başına gelen bu durumlar İNANMAN içinken sen hala inançsızlığı seçiyorsun Neden?

5|0
    0|0
    • Bunları haketmediğim halde yaşadığım için olabilir mi? karıncayı incitmeye bile kıyamazken bu kadar paramparça edilmemin sebebi nedir?

• Peygamber Efendimiz'de karıncayı dahi incitmemiştir kardeşim. Ama küçük yaşta yetim kalmış, öz amcası tarafından işkenceye uğramış ve asla Allah'ı inkar etmemiştir. Şimdi sen diyeceksin o peygamber di evet ama oda bir insandı. O senden daha çok ağır bedeller ödemiştir. Bunuda unutma. Elbette kararına saygım var olmak zorunda asla yadırgamıyorım seni. Ama başına her kötü birşey gelen Tövbe Haşa Allah'ı inkar etseydi şu an inançsılzlık dünyayı kasıp kavuruyordu. Sana tavsiyem abdest almayı biliyorsan abdest al Kur an okumaya başla.

• Şöyle saçma sapan şeylerden ateist oluyorsunuz ya sinirlerim zıplıyor. Kötü şeyler yaşamışsın, hayat sana zor evet ama bununla ateistliğin ne alakası var?

Yani herşey kötü herşey zor, o zaman tanrı yok gibi bir kavramla nasıl sonuca ulaşıyorsunuz ben anlamıyorum.

Eğer bir tanrı var kabul edersek, kendi oğlunun çarmıha gerilmesine ve öldürülmesine birşey yapmamış, yarattığı başka bir peygamberi mısıra köle yapmış, bazılarınnı çöllere sürülmesine göz yummuş ve bazılarının kuyulara atılmasına ses çıkartmamış. Bu tanrı seni, babanı veya sevgilini düşüneceğini mi sandın?

Eğer ateist olacaksanız da düzgün okuyun da olun. Elit zümreyi aşağıya çekmenin alemi yok.

0|1
    0|0
  • bunları düşünürken senden daha iyi durumda olanları baz aldın. Peki doğuştan engelli doğuştan ölümcül hastalıklı doğanlar var ya da savaş ortamında hiç hayal ettin mi kendini? bunları buraya yazacak parmakların olduğu için bunları düşünecek kadar aklının yerinde olması bunları yazacak bir bilgisayarın ya da telefonun olduğu için (ki bunlar en basitleri) şükür etmen gerekmezmi? isyan etmek için gereken sebepler arıyorken şükür edecek o kadar çok şeyimiz varki.. ve şu sözle bitiriyorum kolun kırık ise kesiklere bak. vesselam

1|0
    0|0
    • Katılmıyorum.. Yaşadıklarımı bilsen şükür et diyebilir miydin acaba?

• öncelikle sana hayatı sorgulamanı tavsiye ederim. biz neyiz nerden geldik nereye gidiyoruz napıyoruz dünyada? doğuyoruz ortalama 70 sene yaşıyoruz sonra ölüyoruz. oyun gibi görünüyo demi. biz aslında neyiz ya sanki programlanmmış bir bilgisayar oyununda yan karakterler gibi bizden istenilen gibi yaşıyoruz. okula git üniversite kazan meslek sahibi ol yuva çocuk yap onları büyüt mal biriktir sonra öl. robot gibi olmuormu böyle yaşayınca? bence herkesin içindeki beni keşfetmesi ve beynini, düşünme yetisini kullanması. allah aşkına gerçekten oturup ne zaman düşündük? düşünmek 7*5 işleminin sonucu 35 bulurken yaptığımız işlem değil. neyse bunlar çok uzun konular. eğer istersen profesyonel birinden yardım almanı öneririm.

• kardeşim sen şu an kapalı bir kutu gibisin ama sorunu ortaya atıyosun kimsenin yaklaşmasına sorgulamasına izin vermiyorsun kafanda ki kesin doğruların değişmeyeceğine inanmış durumdasın bu yüzden önce bir profesyonel tarafından senin bu kesin doğrularını kırmak gerekiyo emin ol.

• Herkezin hakettiğini yaşayacağı yer burası bu dünya değil. öyle olsaydı bir bak kimler neleri hakediyo ama yaşamıyo. haketmiyo ama yaşıyor. sen iman eder sabreder ve hatta şükredebilirsen çektiklerin daha beterlerine kefaret olucaktır

2|0
    0|0
    • hıhı

• Hakikat hakikattir benim yanlış söylememlede yanlış olmaz yanlış bilmemlede yanlış düşünmemlede

• :) öylemii eğitim seviyesi yüksek olanlar dahamı iyi öğreniyo dini, öyle bişey olsa isterdim bende samimi diyorum, mesela bir harfe takılıp anlatılanı hepten yok saymak iyi eğitimlemi oluyo

• Kardesim bunlarin din ile ne ilgisi var. turkiye kanser ulkesi zaten. ekmegin icine bile 17 katki maddesi koyan bir ulkeden baska ne bekliyorsun? Bence kizginliklarini islama degilde hukumete yap.

0|1
    0|0
  • Basin saolsun peki ateist olunca baban kanserden kurtuldumu zengin oldunmu herseyin yolundami? Sukretmesini bilmelisin savas olan yerlerde bir damla suya muhtac insanlar var sebebide avrupalilarin doymayan mideleri
    Bu dunyada 70 sene cefa cekersin ahirette ebedi cehennem

0|0
    0|0
  • öncelikle her şey iyi olur inşallah mutlu olursun. bir şey sorcam Allaha inanmama gerekçen haketmediğin şeylerin başına gelmiş olması mı ya da kurandaki Allah tarifinin adaletsiz olduğunu düşünmen mi. yani bir nevi protesto mu. kafana yatan bir profil olsa hah şimdi oldu inanıyorum mu diyeceksin. yani şöyle diyim allah beni yakacak bu haksızlık bu yüzden inanmıyorum tarzı bir inanmamazlık mı yoksa hiç bir nedeni olmasına gerek yok. çünkü olmayan bir şeyin neden yok olduğu sorusu saçmadır şeklinde bir inanmama durumu mu. biraz karışık oldu umarım anlatabilmişimdir.

0|0
    0|0
    • ''öncelikle her şey iyi olur inşallah mutlu olursun. bir şey sorcam Allaha inanmama gerekçen haketmediğin şeylerin başına gelmiş olması mı ya da kurandaki Allah tarifinin adaletsiz olduğunu düşünmen mi.'' her ikiside.

• bu durum deistlik ya da agnostikliğe götürür. bir yaratıcı atomların haricinde fizik kurallarına hükmeden bir üst bilinç yok diyosan dinlerden ayrı olarak bakmalısın. bir şey yoksa yoktur yokluğun gerekçesi olmaz. bir çok ateist şunu yapıyor allah yok diyor ama sürekli adaletsiz oluşundan kendisini yakıcak olduğundan bunu haketmediğinden bahsediyor. olmayan bir şeyin adaletinden söz edilemez. bu biraz ben oyunu sevmedim oynamıyorum gibi oluyor.

• bu dünya bir sınav dünyasıdır asıl olan öldükten sonraki yaşamdır o yaşama hazırlıklı gidebilmektir en basitinden ne yani biz sadece 70 80 sene yaşamak içinmi yaratıldık. bu çok saçma olurdu hayatın bir amacı var... inanmanı ve şükretmeni tavsiye ediyorum senden daha kötü durumda olanlar var tabiki sende çok iyi durumda değilsin inşallah atlatırsın bu zor zamanları ama insan biraz düşünmeli...

0|0
    0|0
  • Ateistim diyosun bildiğim kadarıyla öldükten sonra olacak bir şey yok size göre. peki neden bu dünyadan göç etti dedin demekki san göre de öldükten sonra bir şeyler var

1|0
    0|0
    • He bu arada yanlış anlama sakın dosyu seni yargılama amacıyla söylemedim sadece merak ettim

• göç etti demişsin? bilinçaltında hala inanıyosun gibi :) yaşadıkların da zor doğru ama isyan gerektircek bişey değil bu. o kadar nimeti nasıl görmezsin ki? senin de sınavın böyle olsa gerek. Başın sağolsun.

• @uykucucilgin hocam sonuçta gitti diyosun gidilecek bir yer var ki gitti. güzel kardeşim içindeki her şeyi masaya yatır gönlünce düşün karar ver doğru karar vereceğine eminim çünkü içinde var o

• Sevgilin ne zaman vefat etti.

0|0
    0|0
  • Bana ölürken yaninda göturebileceğin bir şeyi kaybettini söyle gerisi zaten senin değildi

0|0
    0|0
  • Zor olan kazsnmsk bende hayattta hep 3-0 gerideyim ama devam ediyoruz...

0|0
    0|0
  • Emin ol yanlız değilsin senin gibi ya da benzer durumları çeken bir sürü insan var Bende onlardan bırıyım Ama Bu durumdan kurtulmak için ne alkol Nede sıgara hiçbirine yönelmedım Kötü şeyler yaşanmış olması İnancımızı zedelememeli Benım mantıgıma Ters düşen hiç bir şey yok dinimizde İslam dini kusursuz bir dindir Bu dinin doğru oldugunu şu şekılde anlayabılırız Allahın yasakladıgı herşeyden zarar görürüz ama yapmamızı emrettiği hiç ama hiç bir şeyden zarar gormeyız Burası bir sınav dunyası H. z Peygamber Allahım bana sıkıntı ver dıye dua eden bırıydı Güzel kardeşim bir sınavdayız Senin düşüncen çok farklı olabılır Sonuna kadar saygı duyuyorum Benım dusuncem budur

1|0
    0|0
  • Allah sabır versin kardeş 😂😂

0|0
    0|1
    • nerede gülüyorduk?

• Olsa senin gibi birini dünyaya gönderir miydi?

• Hıı hıı ksn öyldr kndi dyn kndi olr ayna ayna

Yükleniyor...