Müslümanlar neden korkak?

Ben de müslümanım ama dinimi sorgulamaktan korkmuyorum. Dinimin doğruluğuna inanıyorum. Ve İslam'ın akılcı, mantıklı bir cevabı var. Her soruya...
Çelişkili de değil. Ama müslümanlar dinlerine güveniyorsa insanların sorduğu sorulardan korkmamalı,özellikle ateist, deist , agnostiklerin ve sorgulayıp inançlarını pekiştirmeli. Ama dinden çıkarım diye sorgulamayanlar dogmatik bir tablo sergileyip facebook sayfa filozoflarına karşı küçük düşüyorlar...

Güncellemeler:
...
abc

0|0
6|31

En İyi Erkek Görüşü

• Ben buna şöyle yaklaşıyorum. Sistemin çocukları.. Körü körüne inananlar. Başka ülkede, başka coğrafyada doğmuş oldalardı durum ne olurdu Allah bilir. İnsan sorgulamalı, sistemin ve ideolojilerin boyunduruğundan kurtulmalı. Modern yaşamın kendi hsyatına soktuğu ve kölesi oşduğu şeylerin farkına varmalı. Özüne dönmeli yani doğal insana dönmeli ve öyle inanmalı. Ben düşüncelerimden dolayı ve davranışlarımdan dolayı bazen yakınlarımdan ve çevremden serzenişler duyarım.

1|0
    0|0
    • @Soran İnanmak istediği şeylere inananlara bir şeyi ispat etmek zor. Ben çok uğraştım hala da uğraşıyorum ama sen ne desen onlar kendi inanmak istediklerine inanıyorlar. Tüm dünya'da baş gösteren ensest, gaylık, lezlik vs. e modernlik gözüyle bakanlar Amca kızı, hala kızı, teyze kızıyla evliliğe sırf işin içinde din var diye kötü bakmaları zaten herşeyi açıklıyor. Kimseye anlatamazsın bişey.

• Aynen doğru söylüyorsun. Ütopya ve İdeolojiler yüzünden zaten şu an kaos var dünyada. Ama onlara göre barış var. Sistemin aldatmacası işte, resmen uyku halinde insanlık. Normal kavramı zaten başlı başına sorun. Kelimenin köküne in norm. Peki bu norm neye göre kime göre belirleniyor. İnsanın dünyasından "doğal" kavramını alıp yerine "normal" i koydular. Yani yapay. Konuşacak çok şey var ama neyse. İnsanları sabah belirli saatte işin başına dikip akşam yine belirli saatte evine gönderen rutini belirleyen güç insanları yönetiyor, onlara yön veriyor, hayattaki tercihlerini belirliyor. Malesef robotlaşmış bir haldeyiz, bulunduğumuz durumu kendimizi hatta herşeyi sorgulayıp nötre ulaşmak sağlıklı olan diye düşünüyorum.

• Kesinlikle katılıyorum.

En İyi Kız Görüşü

• Bize din derslerinde ve felsefe derslerinde hep dinlerin dogmatik olduğunu öğrettiler. Sonra ben bunu kendim kırmayı becerebildim. Sorguluyorum. Soru soruyorum. Cevap arıyorum. Cevabını bulamadan o sorunun peşini bırakmıyorum. İnancı pekiştiriyor bence. Daha çok bağlanıyorsun, özgüvenli oluyorsun. Biri soru sorduğunda kaçmıyorsun, düşünüyorsun. Aslında buna zemin hazırlayan şahısla bir iki yıl önce burada tanışmıştık. Ateistti. Ondan sonra bende sorgulamaya başladım. Farkımız o sorguladıkça uzaklaşıyor, ben sorguladıkça İslam'a yaklaşıyordum

1|0
    0|0
    • Öncelikle şunu söylemek isterim bir felsefe öğrencisi olarak. Dinler dogmatiktir evet ama burada dogmatiklikten kasıt asla sorgulamayacaksın değildir. Sorgularsın ama sonuç değişmez, bir dine inanıyorsan gerektirdiği her şeye inanırsın. Mantıksız gelse de. İşte dogma burada oluyor.

• @KucukFilozof sevgili bayan ben ayrıntılı felsefe görmedim sayısaldım ve 11. sınıftaki gördüğüm yarım yamalak felsefe dersinden bahdesiyorum. Siz daha iyi bilirsiniz tabi.

Erkekler Ne Diyor 30

• Bu korkaklik degil bence cehalet... muslumanlar bilgisizliklerinde dolayi sorgulayamiyorlar cunku birseyi sorgulamak icin bilgi ve dusunce gerek. Cok haklisin ama bir muslumanin sorgulamasi lazim neden musluman oldugunu ve daha cokca nedenleri sorgulayip ogrenmesi lazim

2|0
    0|0
  • Bak kardeşim ben müslümanım diyenlere öyle sorular sorarım ki asla cevaplayamazlar fakat bunun sebebi Sorgulamamamızdan kaynaklanıyor. Çünkü Bize hep arapça öğretildi dinimiz ve asla sorgulamamızı istemediler. Hadisleri cuma hutbelerinde türkçe , kur-anı arapça okudular bizlerden gerçek olan ALLAH'ın sözlerini sakladılar. Ben dinimi sorgulayınca baştan aşşağı Kur-andakinden başka bir dine inandırıldığımızı ve doğru yolda olduğumuzu fark ettim. ALLAH'a şükürler olsun bana hidayet etti Kur-andaki dine hicret ettim ve komple din inancımı değiştirdim. Artık kur-andaki doğruları ve anlatılanları görebiliyor anlayabiliyorum ama eskiden Ayette geçtiği gibi onların kalpleri allahın ayetlerine kapalıdır dediği gibi anlayamıyordum ALLAH'a sonsuz şükürler olsun.

1|1
    0|0
  • Toplumda geleneksel Müslümanlik hakim. Neden Müslüman oldugumuzu bilmiyoruz. Anne babamizdan, dedemizden, toplumdan etkilenerek Müslümanligi secmisiz ve bu noktada aklimizi devreye sokmadan, ne gorursek onu yapiyoruz. Buna Taklid-i İman deniyor. Henuz Tahkik edilmemis. Muslumanlarin sorgulamaktan neden korktuklarina gelirsek, bu Allahin 'dusun','aklet','sorgula' ayetlerinden bihaber olusumuzdan ve toplumun bize 'sorgularsan Allah yakar' dayatmasindan kaynaklaniyor bence.

1|0
    0|0
  • Ey peygamber! biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık.

Ahzab suresi 50. ayette bahsedilen akılcı ve bilimsel cümleler ufkumu açtı.

0|0
    0|0
    • Zaten ayet o dönemde olan sosyolojik yapıdan bahsetmekte. Ve tarihsel bir olayı anlatma. Bu olay olmuş mudur evet olmuştur. Olaya tanık olan kişileri hadislerden öğreniyor muyuz evet. Öyleyse tarih bilimine ve sosyolojiye uygun olarak dönemin tarihi ile ilgili doğru bilgi verilmiştir.
      Ayetin 'etik'yönünü tartışmak ise felsefeye girer, teolojiye. Felsefe bilim değildir. Soruyu doğru şekilde sormalısın. burada ahlaki olaydan mı bahsediyorsun?

• Tarihsel bir olayi anlatmakta :))

• Evet. Dinler tarihi var. Bunu bilmiyor musun? Turan Dursun, Muazzez İlmiye Çığ, dinlerin tarihini araştıran ve kendi kaynaklarını ortayak oyan profösörlerdir. Bu olay hicreti anlatır. Müslüman kadın ve erkeklerin birlikte mücadele etmesini ve nikah dediğimiz olayda kadına mehir, yani günümüzde boşanma durumunda tazminat verilmesi hususunu anlatır. Bu olayda Ebu talip'in kızının neden peygambere helal olmadığı da anlatılır. Çünkü serbesttir. Ve saldıranlara karşı savaşıldığında himaye edilecek cariye değildir. Peygamberimizin evlendiği himaye ettiği kadınlar çocuklraı olan ve yaşlı kadınlardır. Hz Aişe hariç. Çünkü İslam bakire değil diye kadınları alçaltmaz bu pagan inanışıdır. Peygamberimiz evliliklerinde örnektir.

• "İslam'ın akılcı, mantıklı bir cevabı var. Her soruya..." Çok haklısın. EN'AM Suresi 68. ayet: "Ayetlerimiz hakkında lakırdıya dalanları gördüğünde, onlar başka bir söze dalıncaya değin onlardan yüz çevir. Eğer şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra o zalimler topluluğu ile oturma." Ne güzel kitap hep beni düşünüyor. Ne tartışacaksın onlar ile aslanım diyor. Bir sonraki ayette; sen uygun bir dille hatırlat, sonra bırak ne halleri varsa görsünler.

1|0
    0|0
  • Islam'i cidden sorguladigini iddia edip celiskili degil demek😕.

Ya pek zeki degilsin ya da bildigin palavra atiyorsun.

1|0
    0|1
    • Evet çelişkili değil, palavra atmıyorum ve hala sorgulamaya devam ediyorum.

• Köreltiliyoruz. Sorgulama günah, şüphe etme dinden çıkarsın, onu yapma yanarsın, bunu yapma sönersin diyerek körelttiler bizi. Kur'an dan bir kelime okumadan islamiyeti savunmaya çalışanlar, bahsettiğin küçüm düşmeyi hak ediyor.

2|0
    0|0
  • bir erkeğin bunu demesini beklerimde kendisini ganimet olarak gören bir dine rasyonellik damgası yapıştıran bir kadını görmek şaşırtıcı

0|0
    1|0
    • Ben daha şaşırtıcılarını gördüm ve okudum.
      'Yaşmak için öldüreceksin' diyen , beyni et parçası gören hayvan türlerini ve hiçliğin pençesine düşüp aklını kaybederek ölen filozofgilleri.

• Sonuca ulaşmanı umuyorum ilk yazdığım görüşte olmama ihtimalini ümit ederek...

• anladım hocam

• islamı inananlar sorgulamalı zaten. sorgulamadan inanmak olmaz zaten

1|0
    0|0
  • korkutugumu soyleyemem.

1|0
    0|0
  • aferin sana bu korkaklık degil tutuculuk cehalet var olanla yetinmek sadece allah buna kuranda akletmeyenler diyor

1|0
    0|0
  • O yobazların beyni var mi ki?

1|0
    1|1
  • Bu bilgi eksikliğinden kaynaklanana bir durum tam olarak her şeyini bilen birisi herkese gerekli açıklamayı yapabilir

1|0
    0|0
  • Kendi mantığınla cevap vveremezsin
    Ayet ve hadis lerden sapmadan cevap verebiliyorsan ne mutlu

1|0
    0|0
  • Ekşi sözlükte görmüştüm cihargir solcuları diye bir tanımlama var. Hanımefendi arkadaşımızda cihangir müslümanlarından, tatlı-su-müslümanlarından.
    ibrani dinlerinde sorgulamayamıyorsun. Daha ne olsun.
    Cübbeli Ahmet Hoca'ya göre Hz. Adem 7000 sene önce olmuş.2000 sene öncesindede cinler varmış... e şimdi ben buna nasıl inanayım? bir açıklayın bende tamam diyeyim.

0|1
    0|0
  • https://m.youtube.com/watch?v=MAyE3vB14Mg

Şunu izle istersen..

bir de şunu oku: www.neslihareket.net/.../...17ye-3-soru-sorar.html

Bu mübarekler mi korkak yoksa müslümanım deyip gavur gibi yaşayanlar mı?

0|1
    0|0
  • muslumanlar korkak felan degil
    isid de musluman bir terorist grup sence korkakmi altina si. mana sebebiyet verir
    aksine muslumanlar bir tek allahtan korkar

0|0
    1|0
  • Tabi tabi müslümanmışsın. Bende yedim tam bir ateist ağzıyla yazmışsın. Kimseden korkumuz yok Allahtan başka. Gerektiği zaman sorgulamasınıda biliriz. Ama ateist ve deistlerin korkak olduğu kesin. Cizrede kanasın arkasına saklanıyorlar. Müslüman güvenlik güçleriyle çatışmaya cesaretleri yok.

0|0
    0|0
    • Bir hukukçu yutmaz o yalanları savcı olacak adamlarız la biz adamın ağzından lafı söke söke alırız.

• Allah sorgulayın diye akıl vermiş insanlara ama bazı konuları fazla düşünme içinde kaybolur gidersin. Acaba allah var mı demekle dinden çıkılmaz Hz. İbrahimde sorgulayarak buldu

0|0
    0|0
  • Müslümanların büyük bir kısmını anlayamıyorum zaten.. Gerçekten doğru düzgün müslüman olanı bulmak zor. Çoğu yobaz.

0|0
    0|0
  • bende arada sorguluyorumda. sogulayınca kafayı yersin.

0|0
    0|0
  • Peygamberin hadisinde Musluman aleminin gun gelecek aayica fazla olmasina ragmen Dunyada sozunuj hic gecmeyecegi ve hickimsenin onlari kale almayacagi ifade ediliyor tam o devirdeyiz. Eskiden az olmasina ragmen herkes dunyada korkardi. Ama simdi herkes basite indirgiyor.

0|0
    0|0
  • Şş, dinden çıkarsın bak girme böyle konulara.

0|0
    0|0
  • korkaklık değil bu arkadasım
    farkındaysan bu ülkede doğru söyleyene hapis cezası var

0|0
    0|0
  • Kim korkak?
    Amerikanın ortasında bir Allahu Ekber diye bağır bakalım orda 1 kişi kalıyomu

0|0
    0|0
    • O tarz bir korkaklıktan bahsetmedim.

• Neden Sorgulayamıyorlar Biliyormusun İnsan Sadece Başkasından Duydugu Öğretilmeye Çalıştıgı Şeyi Sorgulama Gereği Duymaz Bildik şeri Yanlış Olduğunu Düşünmenin Yanlış Oldugu Düşüncesi Sokuluyor Kafalarınada Ondan

0|0
    0|0
  • Nasıl herşeyin mantıklı cevabı var😊😊😊iyi oku

0|0
    0|0
  • Hayda...

0|0
    0|0
  • Allah Allah neden korkak

0|0
    0|0
  • Sorgula araştır biraz beynini kullan zaten anlayacaksın ben araştırdım hemde cok araştırım kuran A bilr baktım hepsi çok saçma din çok saçma tamam bir tanrı var bu kesin ama din diye bişey yok tanrı bizi yarattı ve köşesine geçip şarabını yudumluyorum şimdi * K cocugu 😀 ben deıstım ama Katolik olarak yasıyorum cok iyi ya ye kebabı iç sarabı sk arabı 😂😂😂

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Dınını ogrenıp arastırmıyor kı herkes. Kulaktan dolma bılgılerle cumadan cumaza namazla (belkı o bıle yok) muslumanım dıye gecınıyorlar. Cahıl toplumumuz ne yaparsın

1|0
    0|0
  • Sorduklari sorularin cevabini bulamazlarsa dinden cikacaklarini dusunuyorlardir..
    Bende sorguluyorum.

1|0
    0|0
  • Dinini biliyosan her soruyada cevabın olur bende müzlümanım abd de yasadıgım zamanlar lise zamanlarımda okulun yarısını agzı acık bırakmışlıgım vardır sadfsafdasd

0|0
    0|0
  • Korkak değilsin, neden gizlisin peki?

0|0
    0|0
  • Malesef 😡

2|0
    0|0
Yükleniyor...