Şeriat mı cumhuriyet yönetimi mi?

Şeriat Kuran ve hadislere göre yönetimdir. Hz. Muhammed'in yönettiği gibi yönetmektir. Osmanlı İmparatorluğu şeriat ile en büyük ve en uzun ömürlü devlet olmuştur.
Şuanda hiçbir devlet Şeriatla yönetilmemektedir.

• Şeriat
    42% (11)46% (11)44% (22)Oy Ver
  • cumhuriyet
    58% (15)54% (13)56% (28)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|8

En İyi Kız Görüşü

• Gereği gibi hak olarak yapılacak ise şeriatla yönetilmek isterdim lakin şu an dünyanın hiçbir devleti hak şeriatla yönetilmiyor. Bana; cumhuriyet eşitliği, şeriat adaleti sunuyor. Adaletten yanayım

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ahkâm-ı şer'iyye cârî olduktan sonra yönetim biçimi cumhuriyet olmuş, saltanat olmuş çok mühim değil. Evvelâ şer'î yönetim nasıl olmalıdır, bunu öğrenmek lazım gelir.

0|1
    0|0
    • Nasıl olmalıdır?

• Kitap hacminde bir konu bu. Burada üç-beş cümle ile ifade etmek eksik kalır. Bir idarenin "şer'î idare" kabul edilmesi için üç şart vardır:

1- Ahkâm-ı şer'iyyenin tenfîzi

Bir idare, şeriat hükümlerini yürütebilecek güçte olmalıdır. Yani bir şey İslâm'da yasaksa, onu yasaklayabilecek, yapılması gerekiyorsa yaptırabilecek. Sadece bu madde bile saatlerce konuşulabilir.

2- Emanetin, ehline tevdii

Görev taksimi yapılırken, mutlaka liyakate göre vazifelendirme yapılacak.

3- Şûrâ

Alınan kararlar, mutlaka liyakat sahibi bir heyetle istişare edilerek alınacak.

Bu şartlar yerine geldikten sonra dördüncü bir şart daha ortaya çıkar ki; o da teb'aya aittir: Bu yönetime biat etmek. Bu idare ister cumhuriyet olur, ister saltanat olur. İslâm, cumhuriyeti yasaklamaz, emir de etmez. Maslahata en uygun idare biçimi hangisi ise o olmalıdır.

Kızlar Ne Diyor 6

• Cumhuriyet

0|0
    0|1
    • Neden?

• Mutlaka uygulanmıştır

• Sence uygulanan kişi mi daha çok yoksa uygulanmadığı için zarar gören kişi mi çok?

• Benim cevabim cumhuriyette sen "Hicbir devlet şeriatla yönetilmemektedir" konusunda emin misin

0|0
    0|1
  • islamiyetten yanayız (bu yorum cumhuriyetin hıristiyan yahudi yönetimi falan demek değil sadece dine bağlılıkla dinin korunmasılya ilgili)

0|2
    0|0
  • Cumhuriyet. Şeriatla yönetilen ülkelere bakarsan nedenini anlarsın.

0|0
    0|1
    • Şeriatla yönetilen bir yer yok dedim.

• Şeriatın uygulanabilmesi için bir adalet ortamı gereklidir. Bu kadar sabit fikirli olmakta biraz komik. Ülke şeriata uygun değilse bu olmaz zaten. Bu ülkede bu kadar haksızlık nefsine bu kadar düşkün insan varken şeriat Hakkı'yla yönetilemez. Ki böyle bir şey Türkiye de zaten mümkün değil

• Kıyamet kopmadan önce tüm dünyaya şeriat hakim olacak.

• Şeriat gereksizdir.

0|1
    1|2
    • Niye?

• Hayır. Bu ülkenin %99'u müslüman dahi olsa kalan %1'lik kısma göre hareket etmek zorundasın. Yok öyle çoğunluk olayı falan.

• Niye seçim yapılıyor o zaman?

• İkiside değil.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• türkiyede cumhuriyet yok zaten ama cumhuriyet diyorum

0|0
    0|1
    • Niye?

• Bunu diyerek kendini tasdikledin.

• Halk ve yöneticiler hırsız olduktan sonra bize uymaz hem müslümanlar seriatle yönetilen ülkelerden kacıyor gidiyor batının hristiyanların ülkesine onların adaletine güveniyor ne hikmetse laiklik mükemmel akıl var mantık var

0|0
    0|0
    • Neresi şeriatla yönetiliyor?

• Cumhuriyet.

0|0
    0|0
  • Simdi damlar iranin seriatla yonetildigini sanip, onu kotu ornek gosterenler :D

0|0
    0|1
    • Irak, Pakistan, Nijerya vs. diyenler bile var. :D

• :D haha, gordum gordum. Hayirlisi olsun, zor ne diyim.

• Şeriat diyenler bir şeriat devletinde yaşasalarda sonra cumhuriyetin değerini anlasalar

0|0
    0|0
    • Neresi şeriat devleti?

• Yazdığımı tekrar oku.
      Ayrıca hanefi, şafi, hanbeli, maliki mezhebi dışındakiler tehlikededir.
      İran, Arabistan'da şia ve vahhabi çoğunlukta.

• Valla ehli sünnetiz diyen adamlar bike birbirlerini reddediyor bazen, o konu derin..

• İran şeriat panpişkoscuğum hem arabistan

0|0
    0|0
  • Şeriat uygulamasını iranda gördüğümüzle aynı olmadığını bildirmek isterim..

Şu an şeriat sistemini bizim ülkemizde kendi nefsi ve kendi dusuncelerine uymadan yonetebilecek kisiler malesef ki yok denecek kadar az. Bu sebeple şu an bizim ulkemizde uygulanabilecek tek yönetim şekli Cumhuriyet'tir.

1|0
    0|0
Yükleniyor...