Ateist olanlara Nasil bakiyorsunuz?

Evet arkadaşlar ateist bir arkadasiniz oldu mu hic olduysa ilk ogrendiginiz anki tepkiniz neydi? ya da siz ateistseniz Nasil karar verdiniz?

Güncellemeler:
Arkadaşlar dini inançta farkliliklar olabilir bunu anlayisla karsilayin muslumanlik hosgurulu bir dindir özellikle belirtmek istedim lütfen hakaret içerikli sözler soylemeyin

0|0
17|33

En İyi Kız Görüşü

• ben ateistim ve benim gibi ateist olan arkadaşlarımda var koyu müslüman olanlarda var. müslüman olanlar eskisi gibi müslüman olmam için konusu açıldığında ikna etmeye falan çalışıyorlar. duyduklarında şaşırdılar nedenini sordular falan bende açıkladım. ama başıma kötü birşey geldiğinde bak ateist oldun böyle oldu falan diyorlar. müslümanken dahada kötü şeylerin başıma geldiğini söylüyorum bende ki bu bir gerçek. herneyse benim kararımı etkileyen şey Allah varsa neden bizi yarattı, bizim üzüntümüz mutlu falan mı ediyor diye sormamla başladı. dua et diyor ediyoruz, oruç diyor abdest diyor onlarıda yapıyoruz. bizim yaptığımızı yapmayanlar bizden mutlu, kötüler desen mutlu, acı çektirenler mutlu e ya benim suçum ne dedim. sonra hayat sınav diyorlar abi o zaman niye herkes adil şekilde sınanmıyor. fakirsin beş kuruşun yok ama hırsızlık yapıyorsun sırf aç kalmamak için ve psikolojin bozuluyor korkunç bir insan oluyorsun ileride. ya bu insan zengin olsa böyle olmazdı belki. ya da zengin birisisin iyi kalplisin bonkörsün lafım yok peki ya o kişi demin bahsettiğim kişi gibi fakir olsaydı acaba aynı iyi kalpliliğe ve bonkörlüğe sahip olabilecekmiydi? sonra dualar mevzusu. duan kabul olmazsa ya daha iyisi ya da en iyisi olacak ya da senin için en hayırlısı olmaması. evet bir annenin kızı var, anne kızının hayatı güzel geçsin diye her gün dua ediyor. sonra birgün sapığın teki kıza tecavüz ediyor. kızın hayatı kararıyor bu ülkenin bakış açısına göre. evet kızının hayatı tecavüze uğradığı için kesinlikle muhteşem olacak ya koca evinden ya da baba evinden kovulacak ya da öldürülecek çok iyi baya iyi ya. kız içinde annesi içinde kızın ölmesi evladının ölümüne şahit olması hayırlı. avutmayın kendinizi arkadaşlar yazıktır.

3|1
    1|4
    • En iyi görüş

• Sen gormek istemezsen gormezsin zaten her insan kendi sinavini verip cennete girebilir herseye kabiliyetimiz var

• O zaman ilgi alanım üzerinde soru soruyum. Cinlere inanır mısın?

Erkekler Ne Diyor 33

• Bence bir şeyleri kabullenmek, sorgulamamak en kolayı. Ben ateis değilim ama bir şeylere inandığım da söylenemez çünkü olabilir de, olmayabilir de her insan içten içe bu karmaşayı yaşar ama genellikle öğretilenden ve gördüklerinden kaynaklı inanmayı seçer, bu nedenle ateistlere daha çok saygı duyarım ben. Yani doğru soruları sormak bence önemli, dini tartışmalarda genellikle herkes kendi açısından yaklaşır ve sonuca pek varılmaz çünkü iki tarafın da kalıplaşmış düşünceleri bu yöndedir ve derslerini anlatmaya çalışırken iletişim sıkıntısı yaşarlar, bir Fransız ve bir Türk, Farsça anlaşmaya çalışması gibi bir şey ama ikisinin lisanı da felsefi sorular ile gerçeği aramıyorsa konuşmalarının çok da bir anlamı yok. Bana neden müslüman olduğunu ve tanrıya inandığını sorarsan sana cevabını verebilirim lakin bu tanrının olmadığı anlamına da gelmez :) Yani faydalı bir tartışma olduğunu, olacağını düşünüyorsan tartışabiliriz, yaklaşımın subjektif görüş içermiyorsa ve bir şeye olduğu gibi yaklaşıyorsan ben de ön yargılarımı kırar ve aklımdakileri aktarabilirim :D

1|0
    0|0
  • DİN cehalet bataklığında ilkel kalmanın ısrarıdır, DİN bakir zihinlerin hamal olarak taşınmasındaki ısrarıdır. DİN ikiyüzlülüğün sahtekarlığın riyakarlığın inkarın ısrarıdır. DİN aklın ve yetileriyle insan olabilmenin inkarının ısrarıdır. DİN yalandır dolandır bühtandır. DİN yaşamın , dünyanın, evrenin gerçekliğinin inkarıdır. DİN güdülerine tutsak olmuş , yaşama arzusunun inkarı ile cilalanmış ölüm ve bitme kaygısının ŞİZOFREN zihinlerdeki DÜŞSEL yorumdur. DİN doğanın vede işleyişinin karşısındaki AHLAKSIZLIKTIR. kısacası DİN insan olmanın inkarıdır. kabul edilebilir, tutarlı, mantıklı hiçbir gerekçesi yoktur , olmadı, olamazda...

1|0
    0|0
  • Açıkçası dini benim için önemsiz inanıp inanmamasıda umrumda olmaz herkes kendi hesabını kendi vericek sonuçta tartışmam bu konuda var evet innamayan dostum onlarda saygı gösterir din kavgası yapmaz benimle açıkçası ateistler zeki insanlardan oluşur din kavgası çıkaranda sahte ateisttir

0|0
    0|0
  • Haşr kökeninden ism-i mekân olan mahşer, sözlükte toplanma yeri demektir. Hz. İsrâfil'in ikinci defa Sûr'a üflemesi ile yeniden dirilecek olan insanların ve diğer canlıların toplanacağı yere mahşer ve mahşer yerinde Yüce Allah'ın yapacağı yargılamaya mahkeme-i kübrâ denir.

Yüce Allah buyuruyor:

İnsan başıboş bırakılacağını (sorgulanmayacağını) mı sanıyor? (Kıyâme, 36)

Fiziksel açıdan en güzel bir şekilde yaratılan, akıl ile bilinçlendirilen ve ruh ile sonsuzlaştırılan insan, bitki türleri gibi sadece dünya hayatı için ya- ratılmadığından öldükten sonra yeniden diriltilip kabrinden kaldırılacak ve mahşer yerindeki mahkeme-i kübrâ'da yargılanacaktır.
    Ben kutlamiyorum sende kutlama demek dikte etmektir dinde zorlama olmaz deriz "izah'tan"anlaşılacağı gibi herkesin günahı sevabı kendine
    #Selametle.
    Ateist arkadaşım yok olsa bile dini konuları asla konuşmam onunla

0|0
    0|0
  • Kısaca ikna olmadım diyorum bu tartışmalara girmiyorum artık
    Ön yargı ile bakıyorlar sonra insanlıktan söz ediyorlar

1|0
    0|0
  • Şaşı bakıyorum. :):

0|2
    0|2
  • Vallah ben köyden geliyordum arebemlen. Birdenbire ateistler önümü kesti dedi doğa geleceksin ben dedim gelmiyorum o dedi geleceksin Mecbur kaldım gittim. Doğa çıktim şarabı verdi elime dedi içeceksin ben dedim içmiyorum o dedi içeceksin ben dedim içmiyorum Mecbur galdım içtim. Tam o esnada bir bomba patladı gummm, bir parça geldi benim gaffama renkkk ben orda şuurumu gaybettim tam 1 hafta şuurumu aradım bulamadım.. Orda işte ateist oldum vollah büllah..

0|0
    1|0
  • Allah günahlarını affetsin ne diyelim. Ayrılırken allah yolunu acık etsın derdim küfrederdi:) Sonuçta herkesın kendi tercigi. Herkes kendinden sorumlu

0|0
    0|0
  • kendi kişisel kararı, beni bağlayan birşey yok, aklı var fikri var, beyni var. hertürlü donanıma sahip düşüncesi sadece bu yöndeyse, ben ne yapayım? yine akadaşımdır, dostumdur benim içımdan birşey değişmez, eskisi gibi neysek yinede öyle oluruz.

0|0
    0|0
  • Sonradan olma değil
    Çocukluğumuzdan beri ateist olan arkadaşım var
    Ve amcam.
    Arkadaşım artık inanmaya başladı gibi çok şükür ama amcam maalesef

0|0
    0|0
  • normal

0|0
    0|0
  • dikkatli bakarım

0|0
    0|0
  • Güneş yoktur !!!

diye haykıran bir deliye bakışımla bakıyorum... Yazık !

0|0
    2|0
  • Eskiden konusurdum duzetlmek icin falan ama artik konusuyorum hakaret yoksa tabi neden dersen onlarin dusuncesi onlara mutlak dogru benim ki bana

0|0
    0|0
  • umrumda değiller

0|0
    0|0
  • Bende Ateist , Deist , gibi bir şeyim ne olduğumu tam bilmiyorum , öğrenmeye de gerek duymuyorum , bu yüzden sorun yok , herkes kafasına göre yaşayabilir inançlarını..

0|0
    0|0
  • Cahillik

0|0
    0|0
  • Dünyanın en tehlikeli insanı adı aklıma gelmiyor İngiliz bir bilimi adam çok ünlü... bir ataistiin önüne ne getirirsen özgürce dusunemedigi için ona hemen inanır çünkü sorgulayamaz doğru yanlış kavramı yoktur der

0|0
    0|0
  • Allah ile onun arasında karışmam hiç

0|0
    0|0
  • Atesitlerin akılsız ve kör olmalarına şaşıyorum.

0|0
    1|0
    • Bence derin düşüncelerden dolayidir o. Hakaret etmissin boyle bir şeyi diyemezsiniz onlarda aynisini belki senin için dusunuyorlardir

• Şüphesiz hepimiz ALLAH'a aitiz ve şüphesiz O'na döndürülecegiz.

• Şüphesiz dogrudur

• Allah'ın verdiği gözle herkese iyi bakıyorum vallah

0|0
    0|0
  • Oldu var şu an bazı müslümanlardan daha saygılı cidden

0|0
    0|0
  • Herkesin inandığı kendine...

O yüzden bana saygısı oldugu kadar bende ona gösteririm...

0|0
    0|0
  • agnostiğim ben ateistleri severim

0|0
    0|0
  • sorguladım mantığımı kullandım

0|0
    0|0
  • isterse köpeğe tapsın müslümanlık dininde herşey serbest
    Umrumda olmaz

0|0
    0|0
  • Herkesin fikri kendine. Beni ilgilendirmez. Allah ıslah etsin inşallah.

0|0
    0|0
  • Herkoyun kendi bacagından isterseniz put perest olun kimseye bağlamaz

0|0
    0|0
  • Oldu ama aşırı bir tepki falan vermedim. İnanç meselesi inanıp inanmamakta özgürüz zaten

0|0
    0|0
  • herkezin inancı kedine

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 16

• Bu kadar şeyin tesafün eseri olduğuna inanıp bir yaratıcının olmasına inanmamalarına şaşırıyorum doğrusu. Kendi tercihi benlik bir şey yok.

0|1
    0|0
  • Evet en yakın arkadaşım, sıra arkadaşım ateistti. İnsanlar dini inançları veya inançsızlıkları benim onlara bakış açımı değiştirmez. Bir insan eğer vicdanlıysa, gerçekten iyi bir insansa neye inandığının bir önemi yoktur.

0|1
    0|0
    • Takdir ettim

• İslam aleminin Peygamberinin bile her dine, her insana bir müslümana gösterdiği saygıyı gösterdiğini düşünürsek aksini yapmak zaten saçma olurdu. İnsanlık her şeyden önemli benim için. Teşekkür ederim 🙏🏼☺️ @Ate_ist

• Evet oldu. Kendisine tövbe et diyordum sürekli. 😃 yani üzülüyorum aslında onlar adına. Çünkü bu dünya sonsuz değil. Öteki dünya asıl sonsuz olan.

0|0
    0|0
  • Severim kendilerini bagrima basarim. Nasıl oldun diye bir şey de anlık bir şey değil bu gün karar verip yarın olamazsın.

0|0
    0|0
  • Yurtdışındanım ve neredeyse bütün arkadaşlarım ateist. Hepsi de çok iyiler, büyük ihtimalle bir daha bu kadar iyi insanları görmem. Irkçılık yok (dini ve sosyal açıdan [gey, biseksüel falan]), herkes herkese karşı saygılı ve sevgili. Hepsi insancıllardır, karşındakinin düşünceleriyle harekete geçerler. Ben çok iyi buluyorum aslında onları.

0|0
    0|0
  • Ateist arkadaşım var.

0|0
    0|0
  • Deist olabilirsin agnostik olabilirsin ama ateist olmak tam bir aptallık.

0|2
    0|1
    • Çok zekisin bunu diyince aydınlandın galiba
      Önce hakaret etmemeyi öğren sonra fikir yürüt

• akıllı insanlar

0|2
    0|1
  • E. i. g'dekine katılıyorum. Ben de Ateistim ve başka arkadaşlarım da var. Hristiyan ve Müslüman olanlar da var. Birisi diğerinin hayatına karışmaya çalışmadıkça kardeş kardeş geçiniyoruz.

0|0
    0|0
  • eski manitam ateistti normal bişey saygı duyarım

0|0
    0|0
  • Hic olmadi olursa dinlemek isterdim onu elimden geldigi kadar da dogru yolu bulmasina yardim ederdim ama ateistler genelde inanmamak icin ugrasan tipler o yuzden baya zorlanirdim kesin

0|0
    0|0
  • ben de ateistim. bakmama gerek yok onlar görmesi gerekenleri görmüşler zaten.

1|0
    0|0
  • Muhattap olmamaya çalışıyorum

0|0
    1|0
  • Arkadaşlarımın çoğu ataist sadece 2 arkadaşım musliman :)

0|0
    0|0
  • Evet oldukca durust insanlar

0|0
    0|1
  • Gözümde bir müslüman, bir hristiyan, bir agnostik nasılsa onada aynı bakarım.

0|0
    0|0
Yükleniyor...