Din bakış açısı dışında zina neden kötüdür?

Bunu piskolojik bir şwkilde nasıl anlatabiliriz
bilmeyenler için : zina bkz. Grup, ensestt ilişki ve evlenmeden yapılan dokunma göz ve söz yoluyla yapılan ilişki
olarak tarif edilebilir

0|0
4|20

En İyi Erkek Görüşü

• Ben olaya şu şekilde bakıyorum. Dinin kuralları sonuç itibariyle herkes içindir. Zinaya izin verilse evliliğe yaklaşan insan sayısı ciddi bir biçimde azalır çünkü evlilik sorumlulukta gerektirir. Çoğu kişi zaten yaptığı bir şey için evlenipte sorumluluk almak istemezdi. Ayrıca evlenseler bile evlilik artık evlilik ikisi için daha az değerli olup birbirlerine tahamül sınırları iyice azalırdı, evlilikte yeterli miktarda karşılıklı saygı sevgi ortamı oluşmazdı bu şekilde oluncada boşanmalar çok artardı. Yani kısacası bu şekilde olması daha sağlıklı bir toplum hayatı için diye düşünüyorum.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Şöyle ki;
    Ergenlik dönemi bitip birey olan kişiler, güdüsel olarak karşı cinsle ilişki yaşama ihtiyacı duyar bedenen ve manevi olarak.
    Her birey farklı olsada ilişkinin genel başlama şekli var. Yani bir erkek ve kadın ilk buluşmada birbirinden hoşlanır ya da hoşlanmaz, buna göre bir yol izler. Eğer 'evlilik'dediğimiz zinayı engelleyen sosyal etkinlik yapılmadan ilişki yaşanırsa taraflar ilşkilerine az hoşlantı çok hoşlantı gibi isimler koyup ilşkilerini basite indirgeyebilir ve ilşki sorumluluklarından kolay sıyrılabilir, bu da kişiyi yıpratır güvensizlik, hayalkırıklığı, kaygı oluşturur.
    Öte yandan birden fazla kadın ya da erkekle birlikte olmuş bireyler hem cinsel hem de kişilik bakımından ilşki yaşadıkları kişiyle eski sevgililerini kıyaslayabilir ve bu beden anlamında yapıldığında kişiyi daha maddeci ve duygusuz yapabilir. Karşı taraf incindiği gibi ego tatmini de oluşabilir.
    Başka bir neden de kadın ve erkeğin birbirini tamamlaması ile evlilik dediğimiz hukuksal düzenlemelerin olduğu etkinlik toplumda 2 kişilik dayanışmayı arttırıp bireyselliği önler ve toplumda sıkı ve düzenli yaşamı pekiştirdiği gibi üreme olduğunda doğacak çocuğun haklarının da korunmasını sağlar. Ama zina yapıldığında ve evlilik olmadığında anne ya da babanın kopuk ilşkisi ya da korunmadan yapılan ilşki bir insanın hayatını mahvedebilir.
    Bunun yanında her ne kadar tıp gelişsede cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanma riski de artar.
    Ensest-Akrabayla olduğu gibi anne, baba, kız kardeşi de kapsadığından insani değerleri harap eder. Ve bir insan onu yetiştiren ya da kan bağı olan birine bile 'fantezi'deyip cinsel gözle bakıyorsa her istediğinden cinsel ilşki talebinde bulunmayı normale indirgeyebilir. Her insana cinsel gözle bakamayız.
    Grup ilşki de. yine manevi duygulardan mahrum yapılacağından kişilerin biribirine güvenmemesini sağlar.

1|0
    0|0
    • Peki aşık olmadığı halde sdece bir gecelik ilişki yapanlara nasıl bir açıklama yapılabilir
      Hoşlantı olmadan bir gecelik ilişkicilere

Erkekler Ne Diyor 19

• Dinde zina doğru değildir çünkü din insanın arzularını bastırarak yönetir ve kendisi sorgulanamadığı gibi her şeyi de sorgulamayı çok sever :) Bkz, yobazlığın arttığı yerlerde zina daha yaygındır Konya en dindar kesimin yaşadığı illerden biridir ve fuhuş en yaygın bölgelerden biridir. Din bakış açısı sorgulanmadan kaçtığından yani dogmatik olduğundan birçok şey yasak kılınmış ve anlamını da aramamamız gereklidir.

0|0
    1|0
  • Hastalıklara sebep oluyor korunulmazsa ve insanı hayvandan ayıran bir fark olmalı kontrolsüz seks dürtüsü ya da bir ahid söz olmadan seks gibi bir durum olmamalı. Cinselliğin ilkel kabilelerdeki gibi kim kimi bulursa kerkinir modeli var bir, medeni olanı var sözleşip sınırları ortadan kaldıran insanların bunu yapması ki boyle olursa ihtiyaç için seks yapan bir toplum olmaktan kurtulur ve sevgi ile bunu yaparız.

1|0
    0|0
  • İnsanları sapkınlaştırır, ruhsuzlaştırır. Her şey fiziksel bir kalıba bürünür ve özünde hayvanlardan farkımız kalmaz.

1|0
    0|0
  • Evliliğe engel sayılır, aile yapısına zararlı, sağlık riskleri var, hamilelik riski ve çocuğun babasız kalması riski, kadının kullanılması, kimisi için de fakirlik sebebi. Toplum olarak kurtulmak lazım zinadan. Evlilik en güzeli

1|0
    0|0
  • En büyük zevklerden birisini belirli koşullar oluşana insanın elinden alma düşüncesi hep bir otorite kurma fikrini canlandırır bana. Sana emir veren birisinin emirlerine itaat ettiğin sürece o emirler büyür neticede, tanrının otoritesini sağlamlaştırmak için kullandığı bir yöntem gibi geliyor bana. Bak bunu yaparsam üzerim seni diyor ve yapmıyorsun, bunu yapmamışken şunu da yapmayayım diyorsun, sonra da ya şunları yapmadım hadi bari yap dediklerini de yapayım diyorsun derken al sana ideal dindar çıktı. Dinlerin tarihsel süreci de dediğimi destekler niteliktedir, yasaklar birden değil yavaş yavaş çıtası yükselerek gelmiştir.

0|0
    0|0
    • Hayir yasaklarin bir nedeni var
      Tipki anayasada oldugu gibi
      Insanlarin özgürlük ve maneviyat hatta sagliklarini haklarini korumaya yönelik kurallar bunlar
      Dik beyninizle kafaniza göre yorumluyorsunuz
      Artik siktiniz ateistler cidden

• Müslümanım ben, elhamdülillah. Nokta.

• Bulut deyip gök yüzünü kastetme ozaman
      Ikisi cok farkli
      Neyse.

• din dışında diyeyim
    Zaten müslümanlık zararsız olan şeylere günah demiyor
    zina kötü yollar olduğu için kötüdür
    yoksa herkes genelevine giderdi hiç düzgün evlilik vs kalmazdı amerika gibi
    Kumarda aynı şey para kaybediyorsun gibi

1|0
    0|0
  • Zina yapmak hayata siyah gözlüklerle bakmak gibidir

1|0
    0|0
  • aslında cinsel ilişki iyidir. doğaldır. kiminle yaptığın sadece sana kalmış. toplumu ve diğerlerini boşver. onların umurunda değilsin. onları umursayarak kendinin farkında olamazsın

0|0
    1|0
    • Düşünerek konuşmuyorsun
      Kendinin farkında eylemlerinin ğzerinde düşünüp onları tartarak olursun canım

• dine göre mi dinin dışındaki görüşü mü merak ediyorsun

0|0
    0|0
    • Dışında yazdım ya

• tamam işte
      Ama müslüman bunun yanlış olduğunu bilerek yapıyor ki kaldıki onada niye yanlış olduğunu anlatmaya çalışmak istiyorum
      Ve inan bana çoğu ateistte kıskançlık ve hayaa yok
      Ve bizim düşüncemizi anlayamıyorlar saçma geliyor onlara

• dediğim gibi bunun dinle alakası yok.. halam almanya da yaşıyor.. kendisi hacı.. hiç öyle şeyleri sevmez.. dolayısıyla oğulları da almanya da yaşıyor.. halamoğlu müslüman ama bir sürü kızla yatmış mesela.. ama almanya da evlenene kadar yatmaya yok mu vardır.. bu tamamen kendi ahlaki kurallarına bağlı bir durum

• Din dışında erkeklere iyi kadınlara kötüdür işte TÜrkiyenin düşüncesi böyle :D

0|0
    0|0
    • Türkiyenin dpsüncesini sormadim

• Sorduğun sorun din dışında diye sordun bende din dışında zinayı açıkladım... Mantık çerçevesinde neden yasak olduğunu sorsaydın onu da açıklardım ama bu kadar ters cevap vermeni gerektiren neydi bilmiyorum.

• zina bence kötü birşey değil ki neden kötü olsun yemek içmek ölmek nefes almak üremek vs. neden kafamıza göre kaideler koyalım ki sadece sekste değil yeme içme gibi şeyler de de böyle saçma kaideler var

0|0
    0|0
    • Sence değil ama kötü birşey
      Düzensizlik ve resmiyetsşzlik hep kötüdür

• bu erişemeyenlerin cıkardığı terbiyesizlik bence herkes özgürdür

0|0
    1|0
    • Cevap bile vermek istemedim su an
      Aslinda verirdimde neyse
      Terbiyesizlik dedi ya asfdsddsdd

• Önce o eşek s*kenleri bulup eleştirsinler, benim çüküm benim kararım :

0|0
    0|0
  • din dışında kötü demiyoruz ki zaten sapıklığa kaçmadıkça

0|0
    0|0
    • Sen demiyorsun ama kötü
      Toplum çok kötü yola sapar

• sen evlendın kızın onune gelenle yatsa nasıl karsılarsın?

0|0
    0|0
    • Gayet normal karşılayan anneler var

• Grup sekss yapan evliler var sen ne diyorsun

• ee peki bunlar ahlaksızlık değil mi? sana uygun mu sence? zina haram işte bu yüzden.. insan karısını baskasıyla paylasır mı?

• Zşna işlemek büyük günahtır

0|0
    0|0
  • evet kötüdür

0|0
    0|0
  • Evlilik dışı ilişkinin Sonuçları ortada bugün burada hamile kalamayacağım diye soru gördüm neden diye sordum kız 18 yaşında hamile kalmış bebeğini kendi yöntemleriyle düşürmüş doktor bir daha hamile kalamayacağını söylemiş eğer zina günah olmasa etraf kimsesiz çocuk kaynardı.

0|0
    0|0
    • Ama korunma yolu var diye karşıt bir görüş ortaya atarsak?
      Nasıl cevap verilebilir

• Ben istemiyorum
      Ama insanlar iyice ahlaksızlaşti
      Buda dinden uzaklaştıkları için oldu sanırım
      Seks ile kafayı bozmuş bir milletiz
      Ben insanlara doğruyu nasıl anlatırımın peşindeyim

• Ya iğreniyorum valla hele buradaki kızların açtığı soruları görünce Allah tan hayırlısını istiyorum temiz bir kız bulursam öpüp başımın üstüne koyacam arkama bile bakmayacam bir daha.

• İleride evleneceğin kişiye ihanet etmek oluyor nasıl sonra onun yüzüne bakacaksın ki.

0|0
    0|0
    • Ahlakı olmayanlar
      Kocasıyla birlikte grup yapıp hiçbişey olmamış gibi devam ediyor zaten
      Onlara bunun kötü bişey olduğunu nasıl anlatırız?
      Kıskançlık duygusu zamanla dinle birlikte kaybolur çünkü

• Ama bu utanç duygularınıda biz ailemizden öğreniyoruz
      Kimse öğretmeseydi utanmazdı çoğumuz
      Mantıklı bir şekilde zinanın kötü olduğu nasıl anlatılır yaa

• Aşk nefsine hakim olanlara yakışır de ne bileyim.

Kızlar Ne Diyor 3

• İşin ahlaki boyutu da var

1|0
    0|0
    • Ahlak kavramı neden var niye riayet göstermeliyiz peki
      Bunu günümüzde geri kafalılık ve din sonucu oluşmuş bir şey olarak görüyorlar
      Ki günümüzde maalesef yok

• ahlak ama neye göre?

• neden mi sonra gelip burada hamile kaldım sevgilim terketti gibi sorular görüyoruz ve de sevgili sabit değilki sürekli değişebilen bir şey o kadar kişiyle beraber olmak ne kadar hastalık getirir bir düşündün mü?

0|0
    0|0
  • Birçok açıdan kötüdür. Öncelikle yatacağın kişinin ne halt olduğunu bilemezsin. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olabilir.
    Diğer bir kötü durumu evlenmeden yapılan seks her ne kadar prezervatif ya da doğum kontrol hapları gibi koruyucu önlemler alınsada bazen prezervatifin delinmesi sonucu ya da hapın etki etmemesi sonucu istenmeyen hamilelik durumu gözlenebilir.
    3. sü çok fazla seks yapan kadınların 10 yıl içinde seksten soğuma ve karşı cinse olan ilginin azalması bilimsel olarak gözlemlenmiştir.
    4. olarak zina dediğimiz şeyin hiçbir özel tarafı kalmamaktadır. İlkler özel olmalıdır ama bu sürekli yapıldığı takdirde anlamsızlaşacaktır.
    Ve son olarak zine dediğimiz şey çoğu zaman kötü sonuçlarla biter. Erkekler kaç defa kullanıldığı belirsiz olan kadınlarla, kadınlarda kim bilir kaç kadınla yattı düşüncesiyle birbirlerinden uzaklaşabilirler. Sağlıklı bir evlilik en azından Türkiye sınırları içerisinde yürümez. Yürürse de boşanma dönemine gelindiğinde kadının bekire olmaması koz olarak kullanılabilir. Nokta.

1|1
    0|0
Yükleniyor...