Bugün en çok günah işlenen gün müdür?

Şimdi Hristiyanların Noelini kutlamıyoruz, yeni bir yıla girmeyi kutluyoruz bahanesini öne sürenler gelecektir. Şayet şundan adım gibi eminim ki eğer Hristan Dünyasında noel olmasaydı, Türkiye'de de yılbaşı kutlanmazdı. Bu yeni bir aya girmekle aynı olurdu. Tüm bu çam ağaçların süslenmesi, evlerin süslenmesi Hristiyan Dünyasının adetlerindendir. Zaten yeni bir yıla girmenin heyecan yaratması ayrı bir saçma. Özentiliği bir kenera bıraktım, bugün içilen içkiler, partilerde kız erkek aynı ortamda eğlence sonrası malumunuz. Ya sizce? Bugün o gün müdür?

Güncellemeler:
Yarın Cuma ve kıyamet koparsa?
Aslında kutlamanız benim umrumda değil. Ama onlar bizim hiçbir adetimize özenmiyor. Yani bizim tüm değer yargılarımızı bir kenara atıp, bizi tınlamayan kişilerin değer yargılarını benimsemek beni üzüyor.

0|0
811

En İyi Erkek Görüşü

• Haklısın kardeşim. Ama anlamazlar. Sen görevini yerine getirdin, yılbaşı kutlamanın ne kadar yanlış olduğunu söyleyerek. Allah razı olsun. Rabbim bizleri hristiyan ve benzerlerine uydurmasın.

0|2
    0|1

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 8

• benim için geçen senelere kıyasla yarın tatil olacağınıda hissetmiyor gibiyim açıkçası..
    bir yıla geçmek Noel dışında belki türkler gelenek haline getirebilirdi..
    bence yılbaşı kutlanır ama evleri Hristiyanlar gibi süslemek onların adetlerine uymak hoş değil..
    sadece samimi bir şekilde 2016 yı kutlamak ta sorun görmüyorum.. ötesi olmamalı

0|0
    0|0
  • Yilbasini kutluyoruz noel degil.. cam agaci susleme isi de hristiyan liktan degil baska bir dinden gelen bisey bu suslemenin arastirilmadan uygulanmasi cok manasiz resmen dinlerini icimize isletiyolar ve o gun yapilan eglenceler yani ickiler faln filan ileri boyuta kacarsa gunah olur bence

0|0
    0|0
  • Yemişim ozentiligi... yılbaşının bir ambiyansı var ve bu yüzden kutluyorum. Hediye aldık birbirimize, ağacımız da var, şarkımız şarabımız da var. Eee yani?

0|0
    0|0
    • ee si tüm bunların hepsi özentililik diyorum.

• Bir çocuğun ölümü bile yüz milyonlarca insanın içkisinden, kutlamasından daha hafif demeye geliyor lafların ve bu mantaliteye haksızlığı müstehak görmemek için kendimi tutuyorum. Sabır ya.

0|0
    0|0
  • Bencede

0|0
    0|0
  • Çok haklısın.

0|0
    0|0
  • Noel 24.12 ve 25.12 dir
    Yilbasiyla alakasi yok

0|0
    0|0
    • Üff soruyu ya anlamıyorsunuz ya da ısrar ediyorsunuz.

Arkadaş ben çam ağacı süslemenin, hediyeleşmenin, hindi eti yemenin ve bu güne özel bir şeyler yapmanın tamamen özentilikten ibaret olduğunu vurguluyorum. Hristiyanlar bu adetleri yapmasaydı bizler çam ağacı mı süsleyecektik? Hediye mi alacaktık? Hindi eti mi yiyecektik?

• her şeyi dini açıdan ele almayı bir keselim öncelikle.. Bugün eğlenmek hediyeleşmek için bir nedendir... sen eğlenceyi arkadaşınla içmek olarak da anlayabilirsin ailece sohbet olarak da.. sadece bir araç ama. İçerek kutlamak zorunda değil kimse.. tercih meselesi. ayrıca içiyorsa kız arkadaşıyla sevişerek kutluyorsa, bu da bireyin zaten çok da ibadetine bağlı olmadığını gösterir ki böyle bir kişiyi eleştimek de kimseye düşmez.

0|1
    0|2
    • Olayı sadece dini yönden ele almıyorum. Güncellememi oku.

Erkekler Ne Diyor 10

• Şimdi bu. bneyi alıp Nişantaşı'nda kallavi bir bara götüreceksin.

Yanına da lahit gibi bir kadın koyacaksın.
    Votka + Redbull vereceksin eline de.
    Kafası hafiften yelken olduğunda da tutup kızın kucağına fırlatacaksın..

..

Bak bakalım adet madet değer yargısı falan. ikliyor mu..
    Hatta kafasında karton simli şapkayla geriye sayım yapmazsa adam değilim..

2|0
    0|2
    • Haha, zamanında deden de sattı ya oğlum..
      Hürrem aslında kim, hatta osmanlı eşrafı kadınları kimlerden oluşuyor, karşılığında neler veriliyor git öğren de gel..

Bu sizde bir gelenek, ama biz Oğuz Boyları için değil...

• Lafın altına kalamadın yorumları şikayet ettin di mi hemen. Olm sen dua et yanımda değilsin senin kafanı çoktan duvara vurmuştum... ç

• Yoo, hayatta işim olmaz şikayetle falan.

İstersen olayım yanında, sorun değil?
      Şu sitede yapmadığım şey değildir çünkü?

• güzel kardeşim yılbaşı neden günah olsun? günah olan yılbaşında içki içmek. o zaten günah. yılbaşı olması gerekmiyor.
    yıl başı, adı üstünde; yılın başı demek. ay başı gibi, hafta başı, saat başı gibi. bir yıl bitiyor yenisi başlıyor. bu böyle olmasaydı yıllar, aylar, günler nasıl sayılır ve hesaplanırdı?
    yılbaşı, Hz. İsa'dan binlerce yıl öncesinden beri var. Aztek takvimi, Sümer takvimi, Eski Türk takvimi, Çin takvimi, Arap takvimi... hepsinde var. sıfırdan yeni bir yıl başlıyor. sıfır noktası lazım, çünkü bundan birkaç bin sene önce insanlar bu sıfır noktasına göre yağmur ne zaman yağacak, nehir ne zaman taşacak filan onları hesaplıyorlar. gemiler, kervanlar ona göre yola çıkıyor. ekinler ona göre ekiliyor filan.
    yıl bitip tekrar sıfır noktasına gelinince de, bitmiş yıla bakıyorlar. şu kadar zarar ettim bu kadar kar ettim filan diye muhasebe yapıyor insanlar. kimi kar kimi zarar ediyor. kar edenler sevinip zarar edenler üzülüyor.
    kar edip sevinenler, zarar edip üzülenlere ve ihtiyacı olanlara "üzülme birader, bu sene kar edersin inşallah", "bu sene sağlığına kavuşursun inşallah" gibisinden iyi dileklerde bulunuyorlar. karlarının bir kısmıyla hediyeler filan alıp onları da sevindiriyorlar. böylece yılbaşı kutlama geleneği doğuyor. çok insani, çok da güzel bir gelenek.
    bunun nesi günah olabilir? islam dini akılcı bir dindir, akılla çelişmez. Kuran, "Oku" diye başlar. Kuran'da sık sık: "biz size akıl verdik, aklınızı kullanın" der. duyduğunuz her saçmalığa inanacağınıza birazcık araştırıp öğrenseniz ve akıl yürütseniz daha iyi olmaz mı?

0|0
    0|0
    • Ben yılbaşını anlamsız bulmuyorum. Ben yılbaşında müzik açıp, çam ağacı süsleyip, hindi kesip, bir elinde alkol, ağzında salya 10 dan geri sayarak yeni yılı bekleyen kişileri ele alıyorum. Hristiyan dünyasında noel olmasa Türkiyede kutlanmaz yılbaşı. Kimse hediye almaz. O halde ay sonunu getiremeyenler de var. Her ay başında da kutlama yapılsın. Hediyeleşme olsun. Bu güzel bir şey. İnsanın birbirine hediye alması. Beni rahatsız eden de bizi tınlamayan kimselerin değer yargılarını örnek almamızdır. Bu benim zoruma gidiyor. Kur'an-ı Kerim ve hadislerde de onlara özenilmemesi gerektiği geçmektedir. Peygamber efendimiz tırnaklarını keserken onu gören Hristiyan çocuk ''Bizde tırnaklarımızı böyle keseriz'' deyince Peygamber Efendimiz hemen tırnak kesme şeklini değiştirmiştir. Her zaman bu özentiyi yeni yıla girmenin mutluluğunu yaşıyoruz bahanesiyle örtbas ederiz zaten. Kendimizi geçtim, kendi değer yargılarımıza da saygımız kalmadı.

• kavramları karıştırıyorsunuz sanırım. yılbaşı ve yılbaşı kutlaması, hristiyanlığın ya da başka bir dinin kutsal günü değildir. binlerce yıllık bir gelenektir. hristiyanlıktan binlerce yıl önce de vardı.
      noel ise tamamen bambaşka bir olay, yılbaşı ile hiç bir ilgisi yok.
      bakın türklerde yılbaşı nasıl kutlanıyordu eskiden:
      “Eski Türk mitolojisine göre geceyle gündüz kavga halindeydi. 21 Aralık’ın ardından günlerin uzamaya başlaması, kutsal kabul edilen güneşin kavgayı kazandığı gün olarak kabul edilir ve bunun için şenlikler düzenlenirdi. Bu kutlamalarda ‘Akçam’ denilen çam dalı kullanılır, o çam dalının altına, Tanrı iyi insanlara iyi şeyler sunduğu için, hediyeler konulurdu. Tanrı gelecek yıl iyi şeyler versin diye de, o çam dalına iyi dilekleri simgeleyen bezler, süsler bağlanırdı. O gün aileler bir araya gelir, yemekler yapılır, yenir, şarkılar söylenip dans edilirdi.”
      bu tür geleneklere toplumumuzda sık sık rastlanmıyor mu? hıdrellez gibi mesela

• Arkadaşım ben buna karşı değilim zaten, sadece bu kutlamayı Hristiyan Dünyası geleneklerine benzetmeye karşıyım.

• Haşr kökeninden ism-i mekân olan mahşer, sözlükte toplanma yeri demektir. Hz. İsrâfil'in ikinci defa Sûr'a üflemesi ile yeniden dirilecek olan insanların ve diğer canlıların toplanacağı yere mahşer ve mahşer yerinde Yüce Allah'ın yapacağı yargılamaya mahkeme-i kübrâ denir.

Yüce Allah buyuruyor:

İnsan başıboş bırakılacağını (sorgulanmayacağını) mı sanıyor? (Kıyâme, 36)

Fiziksel açıdan en güzel bir şekilde yaratılan, akıl ile bilinçlendirilen ve ruh ile sonsuzlaştırılan insan, bitki türleri gibi sadece dünya hayatı için ya- ratılmadığından öldükten sonra yeniden diriltilip kabrinden kaldırılacak ve mahşer yerindeki mahkeme-i kübrâ'da yargılanacaktır.
    Ben kutlamiyorum sende kutlama demek dikte etmektir dinde zorlama olmaz deriz "izah'tan"anlaşılacağı gibi herkesin günahı sevabı kendine
    #Selametle.

0|0
    0|0
  • bir bitmediniz...

0|1
    0|2
  • Öncelikle ben hiç bir şeyi kutlayan biri değilim..

Ama varsayalım ki yılbaşını değil de İsa'nın doğumunu kutluyorum, ne var bunda?
    İmanın şartlarından ikincisi peygamberlere inanmaktır.. Bak peygambere değil, peygamberlere..

0|0
    0|0
    • Hz. İsa'nın doğumunu içkilerle, şarkılarla kutluyorsan bu kutlama değil hakarettir. Bilesin. O yüzden bu tür şeylere de bir peygamberi alet etmeyin.

• ilk cümleyi okumadın sanırım..
      Hiç bir şeyi kutlayan biri değilim ve alkol kullanmıyorum..

• aslında bunu günah yapan yine insanlar hindi kesip yemek verip birbirimize hediye alsak daha sevap bence

0|0
    0|0
  • 7 Hristiyan bir danaya ortak girmedikçe yılbaşı kutlamam nfk

0|1
    0|0
  • Sen cübbeliyi mi izledin dün akşam?

0|0
    0|0
  • bızde oyle çam agacı süs fılan yok. maksat bırlıkte zaman gecırmek ıcın bahane. genelde dogum gunlerımızde veya boyle yılbasında fılan bı pasta alınır ıkı muhabbet edılır sonra herkes normal hayatına döner. :D

0|0
    0|0
  • Günah işlemeyenlere ne diyeceksin? Herzaman en kötü örnekleri verirsiniz zaten. Evinde oturup adam gibi yeni yıl kutlayanlar zaten senin mesajını okuyacak kişiler. O bahsettiğin kişiler şu an evinde bile değiller.

0|0
    0|0
    • Ben buradan kimseye seslenmiyorum. Mesajım kişisel değil, genel.

• zaten bu gecede içki felan olmamalı diyorum bende. Yarın cuma olmasaydı dahi içki olmamalıydı. Ayrıca bu gece dua da edenler var oda yanlış. Bu seneden beklentisi olanlar da kandil gecelerimizde isteklerini söylemeliler çünkü bu gecenin bizim dinimizle ilgisi yok. Özenti olayına gelince evet aramızda baya özenenler var doğrudur. Onların bizim değerlerimize önem vermemesi ise beni hiç ilgilendirmiyo. Zaten doğru yolu seçseler müslüman olurlardı.

Yükleniyor...