Çocuğumu şehir hayatından uzak, internetsiz, sakin bir köyde büyütmek istiyorum. Geleceği nasıl olur bu şekilde?

Çocuğum olduğu zaman onu her şeyin doğal olduğu, insanların samimi olduğu, internet nedir bilmeyen çocukların arasında, akıllı telefonların olmadığı, sokakta top oynayan çocuklarla birlikte büyümesini istiyorum. Yine bir köy okuluna gider ve üniversite çağına gelene kadar böyle bir yaşam sürdürür. Ben bir hastanede çalışacağım için şehirle bağlantılı olmak zorunda olurum ama bu cefayı çekerim, muhtemelen eşimde öyle olur ama katlanırız. Bu şartlar altında çocuk günümüz çocuklarından daha kaliteli bir yaşam sürdürebilir mi?

Güncellemeler:
Kaliteliden kastım çocuğumun bizim gibi çocukluğunu yaşayarak büyümesi. İnternetin başında, televizyon karşısında büyüyen bir apartman çocuğu değilde, en azından liseye kadar parkta oynayan, kendiyle ve ailesiyle vakit geçiren, evinde internet olmadığından yapacak daha başka şeyler bulan bir çocuk olarak büyüsün diyorum. En azından liseye kadar.
www.gezipgorduk.com/.../

Kastettiğim yer böyle yerler olabilir. İnterneti hiç olmasın demiyorum ama her evde olmayan, internetin lükse girdiği yerler olabilir. Görsellere bakmanız da yeterli :)

0|0
18|37

En İyi Erkek Görüşü

• Şu an kardeşlerim istediğiniz modelde yetişiyorlar..
    İlk birinci sınıfa başladığında okulda arkadaşından he kelimesini duyduğunda bir hafta dert etmişti. Anneme sürekli, nasıl he der diye hayretler içinde kalmıştı.
    Şu an 4. Sınıf..
    Geçenlerde bu yaşlarda kız muhabbetleri hafiften başlar diye iyice sıkıştırdım, sebebsiz yere üzerine sertçe gittim kızlar hakkında neler biliyor düşünüyorsun diye. En sonunda çok mahçup bir şekilde; " abi kızların bazen oynarken çığırmasını anlamsız buluyorum " dedi. Ve gözlerim yaşarmıştı, çünkü onun akranları neler neler biliyor. :)

Elhasıl; kararınız saygı duyulası ve mantıklı..

1|0
    0|0
    • He; sa-lak.
      İnternetin i sini bilmez, telefondan anlamaz, tablet vs yok.
      Bol kitap okur, ablasıyla oyun oynar. En büyük tutkusu ailesi ile vakit geçirmek. :)

• Güzel olur ve mümkün. Annem de aynı kafadan, çift evimiz var ve köyde yaşıyorlar tv bile yok. =\ :)

• Ne güzel :)

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 36

• Uyum sağlamakta zorlanır.. Alay konusu olur.. Cahil , köylü, dağdan mi indin vs vs.. Depresyona girer, sendrn nefret bile edebilir bu sebeple.. Herşeyi bilmeli.. ama kontrol altında olup, yanlış öğelerden uzak tutulmalı.. İnternete gitsin.. ama yanında sen otur.. bilgi ve teknolojiden uzak tutarsanız evladını, ciddi hata edersin.. Ya da köyde yaşar.. muhtar emmi olur , o kadar..

1|0
    0|0
    • Ya aile içi eğitimi alacak tabiki. Öyle eğitimsiz de olmayacak. Yanlış anladınız ya da ben eksik anlattım

• gerekliliklerine bile karar verirsen o çocuğu sümsük olarak yetiştirirsin..

• Bilmiyorum :(

• senin düşündüğünü bende düşündüm ama bu sefer üniversite hayatında büyük şehire gittiğinde yapamadığı ne varsa yapmak isteyecek ve bir süre sonra ipin ucunu kaçırabilir. onu koruyucu bir kalkanın içine aldığını düşünüyorsun iyi olacağını düşünüyosun ama oda bir insan olduğu için hep o senin kurduğun kalkanın arkasını merak edecek. ve hatta ergenlik döneminde onu kısıtladığını düşünüp sana karşı cephe bile alabilir. düşündüğün şey yanlış değil sadece çocuğun için en iyisini seçmeye çalışıyorsun ama çocuğun büyüyünce negatif etkileri daha ağır basabilir.

2|0
    0|0
    • Onu sınırlamak değil amacım sadece anlamlı ve güzel bir çocukluk yaşatmak. Ben sokakta top peşinde koşturarak büyüdüm mesela. Bilgisayarım liseye geçtiğim Zaman oldu, akıllı telefonum lisede oldu, interneti o zamanlar öğrendim ve iyi ki öyle bir çocukluk yaşamışım. Aynı şeyleri çocuğum da yaşasın istiyorum. Büyüyünce anlatırım ona durumu. Bunları neden yaptığımı vs. Hem o sürede geleceği için yatırım yaparım ve güzel bir üniversitede de okuyabilir

• Yinede teşekkür ederim. Zaten kolayca çözüm getirilebilecek bir konu değildi :)

• ilk başlarda iyi olabilir..
    ama.. belirli bir yaşa geldikten sonra bence herşeyi ögrenmeli
    yoksa ileriki yaşlarda ögrenirse onalra bagımlı olabilir
    internetin iyi ve kötü yönlerini
    şehrin zor ve kolay yönlerini bilmeli bir cocuk bence

0|0
    0|0
  • Maddi imkanın varsa pek de güzel olur.
    Ama teknolojisiz mekan bulmak çok zor günümüzde.

0|0
    0|0
    • Ya tamamen olmasın da diyemem ama Muğla Bozburun gibi bir yer olabilir. Sahil kasabası mis gibi :)

• öyle bir dünya sence var mı

0|0
    0|0
    • Kış gecelerinde masallar anlatılırdı..
      Merdiven çıkılır, aidat ödenmez, yönetici seçilmezdi..
      Evler badanalı, sokaklar lambasız, mahalleler bekçili olurdu..
      Çizgi roman okunur, defter kenarlarına süs yapılırdı..
      Hayat arkası yarın gibiydi, kesintisizdi.
      Her gün yaşanacak bir şey vardı..
      Herkes kendi düşünü kurar, kendi oyununu oynardı..
      ŞİMDİ..
      Herkes yoğun, yorgun ve tek başına..

• zor ama umarım dediğin gbi olur

• Diriliş ertuğruldu ibni arabinin dediği birşey var bir insanın kamil olması için en büyük yardımcısı şeytandır diyor. Bunun konumuzla ne alakası var dersen çocuğunun o kırsal yetişip gerçek dünyayla tanıştığında normalinden daha çok bozulabilir. Senin o kötülüklerin içerisinde gül yetiştirmen onun için daha makbul olur görüşündeyim.

0|0
    0|0
    • Bu dediğin neredeyse imkansız ama. Ben çocukluğunu yaşasın istiyorum.

• O zaman çocugunun arkadaşı olursan istediklerini gerçekleştirebilirsin

• Ben çalışan bir anne olacağım için her dk onunla olamam. Arkadaşlarıyla parka gittiğinde acaba kaçırıldı mı diye paranoyakça düşünmek istemem. Annem gibi olmak isterim çocuğum küçükken

• internetsizz köy yok tatlım.

0|0
    0|0
  • o dediğin 90 larda kaldı

0|0
    0|0
    • İşte bende yaratmaya çalışacağım o dönemlerin ortamını

• Ya he he. Her şeyi bir siz biliyorsunuz. Dini tüm gereklilikleri yerine getirdiniz bir yaratmak kelimesine karşı çıkmak kaldı. Peki peki sizsiniz

• Kimin neyi yerine getirip getirmediğini bilemezsin. ayrıca karşı çıkmak değil, düzeltmek idi. Boşuna saldırıyorsun. iyi günler..

• Bu mümkün değil tabi ama ben ne telefon nede bilgisayar kullandırtmayacam. Köpek alıcam onu besletecem falan :) Olur da evlenirsem tabi :D

0|0
    0|0
  • Uzaylı gibi olur.
    Bir gün sana çok kızabilir...

0|0
    0|0
  • internet iyidir, filtre koyarsınız, araştırması ve öğrenmesi için gerek birşeydir. onu teknolojiden uzaklaştırmayın.

0|0
    0|0
    • Evde olması gereksiz çatışma yaratır ama dışarda olabilir ve lazım oldukça gidebilir

• Sehirden uzaklasmana gerek yok televizyonu rafa kaldır yeter
    Her sey televizyon denen pic te
    Youtube ye bak neler var ne pislikler var tv de
    Sabah aksam veya oglen bir araya toplandiginizda oturun muhabbet edin
    Tv yi kesin kaldirman gerekiyor ama
    Bir de kitaplar, hep onlardan bahsedin
    Fazlada abartmayın ama muhabbette eksik te etmeyin
    En onemlisi de cocuklar bireyi ornek alır
    Oğüt anlamsız cumlelerdir ing konusmak gibi :)

0|0
    0|0
    • Şehirde oyun dahi oynayamaz. Gönül rahatlığıyla dışarı salamam arkadaşlarıyla. Çocukluğunu yaşamasını istiyorum

• Yine herseyi oluruna birak ciksin gezsin oynasin siz sadece evdeki duzeni koriyun yeter
      İnsan evde yasadiklarini bilinc altina atar disarida yasananlar sadece birer anı kalır

• yetiştirdiğin zaman görürsün

0|0
    0|0
  • bence sürebilir , ben kardeşime bu sene üniversiteye çalışsın diye bilgisayarı kaldırdım ilk başta of puf etti sonra alıştı ders çalışıyor yani dedigim şu telefona bakıcagına kitap okur

0|0
    0|0
  • Malesef köylerde de internet var..

0|0
    0|0
    • Tamamen olmasın demiyorum zaten. İnternete bir yerde mecburuz ama evde olmasın mesela. Kafeye gitsin, komşuya gitsin ödevini yapıp dönsün. Bizler gibi

• Olur ama dediğim gibi ortamı ve havası pek kaliteli olmaz.. Şehir içindeki konforun ve temizliğin çeyreğini bile orada bulamayız..
      Aslında benim 2 yıl öncesine kadar istanbulun göbeğinde bahçeli bir evim vardı.. 7 tane meyve ağacım ve çiçeklerim vardı.. Küçükken salıncak kurduğum o ağaçların altında çocuklarımın da oynamasını isterdim ama olmadı.. Etraftaki binalar yükselince bahçem güneş almaz oldu.. Eski tadı kalmadı.. Ben de düzene uyup apartman yaptırmak zorunda kaldım.. :/
      Sen şu an hangi şehirde ve nasıl bir ortamda yaşıyorsun?

• İzmir'de apartmanda yaşıyorum bende

• Gayet hoş olur.

0|0
    0|0
  • Hayir olamaz

0|0
    0|0
    • Haklısınız

• Teşekkürler

• Adada büyüt bence.

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir fikir ama teknolojıden de cok uzak kalmaması ıyı olur. çünkü her gecen gun gelısıyor ve hayatımızın bı parcası oluyor.

0|0
    0|0
  • çok güzel bir istek hayal fakat nerdeyse imkansız bu teknoloji yıllarında heleki bu gençler arası teknoloji yarışında hatta bende aldıgım maaşının çogunu teknolojiye veriyorum böyleyim :)

0|0
    0|0
  • Bizim zamanimizdaydi o simdi teknolojiden veri kalabilir

0|0
    0|0
  • Kitaplarla büyütmek gibisi yoktur bence

0|0
    0|0
  • bu benim hayalimdi.

0|0
    0|0
  • Ben de bunları düşündüm ama olmaz. Hayatın doğal akışına malesef ters.

0|0
    0|0
    • Ya köyden şehire taşınan bir sürü insan var.

• İyi de bakalım çocuğun büyüyünce orada kalmak isteyecek mi? Malesef çok zor...

• Çocukluğunu apartmanda evinin camında, televizyon karşısında geçirmesinden bin kat daha iyidir sanırım adaptasyon riski. Bilmşyorum yinede

• şu an ki dünyamızda bu dediğin olursa zorluk çeker

0|0
    0|0
    • Çocukluğunu yaşasın istiyorum sadece

• Sporu sevdirirsen uzak tutabilirsin az da olsa..

• Bilmiyorum 😞

• yobaz olur

0|1
    1|1
    • Tam tersi olmasın

• Bence güzel bir düşünce

0|0
    0|0
  • Hangi şehre göç etmeyi istiyorsun bunlar için :D?

0|0
    0|0
  • köylerde Level atlamış be arkadaş...

0|0
    0|0
  • sakin bir köydeyim ama internet heryerde var

0|0
    0|0
    • Tamamen internetsiz yer yok zaten ama evde olmasın mesela

• İnşallah senin gibi bir hayat yaşar ya. Benim ailesi gibi çobanlıkla uğraşırken doğudan izmire tıp okumaya gelmiş arkadaşım var ve hikayesine, azmine hep hayran kalmışımdır. Çok da başarılı şu an . Neden öyle olmasın? Ki eğitim konusunda geri kalmayacak kesinlikle. En güzel şartları sağlayacağım bu süreçte ona. Neden olmasın yani? İnşallah senin gibi başarabiliriz bakalım

• sana bir örnek daha vereyim, amcam elektirik elektronik mühendisi. zamanında ptt karadeniz bölge müd. yapmış , sonra memuriyeti bırakıp ticaret hayatında başarılar elde etmiş birisi. komsu köyümüzde vali kaymakam, gazi ünv prof bile var.
      köyde büyümüş insanlar örneklerde verdiklerimin hepsi

• Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 17

• öyle bir köy bulursan haber et kardeş köylerdede int tel herşey mevcut ve ordakıler zaman bollugundan kendilerini aşmış durumdalar..

1|0
    0|0
    • Aslında tamamen internetsiz ve telefonsuz demek istemedim ama evde bilgisayar olmasın, akıllı telefon olmasın, lcd televizyon olmasın vs

• bu dedıgın en ucra koylerde olabılırkı bu cocugun için hiç iyi olmaz koy okulları kaldırıldı bılıyorsunkı servısler verıldı sehre okula gıdıp gelıyor cocuklar artık tasımalı egıtım sıstemı var..

• Hadi ya :/ Vakti geldiğinde araştıracağım bunu o halde ben. İnşallah %100 değişmemiştir :(

• Asla. Cocugunu bu doneme uygun yetistirmelisin. Universiteyi kazaninca nolcak? Koyluden bile daha az bilgili biri olup cikcak. İnternetin faydalarini unutuyosun galiba. Sadece onu teknolojinin ve cevrenin kotu etkenlerinden korumayi basarmalisin

0|0
    0|0
    • Köylerden de büyük adamlar çıkıyor ama. Bu kadar küçük görmemeliyiz bence. Evinde internet olmadan da bilgiye ulaşabilir insan. Biz internet kafelere gider araştırır, çıktı alır gelirdik. İç içe olmasındansa böyle ulaşmaya çalışması daha güzel olur. En azından bizim yaşadığımız gibi çocukluğunu yaşasın istiyorum.

• Anliyorum seni. Ama istedigin gibi olmayacak, gercekten. Cocuga hic cikolata almamak gibi bir sey bu. Onun yerine cocugunla iyi arkadas olursun, ona neyin dogru neyin yanlis oldugunu zamanla anlatirsin.

• günümüz koşullarına hazırlamak istiyorsan internet olmadan olmaz malesef :) sen yine alma akıllı telefonu ihtiyaç durumunda alırsın, sokakta çocuk bulabilir misin bilmem gerçi senin gibi düşünen insanlar bulman lazım

0|0
    0|0
    • İnterneti tamamen kaldıramam zaten ama bizim çocukluğumuz gibi olabilir. İşi varken komşuya gider sonra eve gelir bu kadar

• hmm sen bilirsin :) benim düşüncem bu şekilde :)

• Teşekkür ederim :)

• Daha samimi bir hayati olur

0|0
    0|0
  • Dediğin dönem eskidendi. Şimdi o şekilde büyüyen çocuk ortama alışamaz, diğerleri tarafından da uzaylı gibi bakılır. Ne kadar güzel bir ortam oluşturmaya çalışsanız da geri kalır. İleride de sizi sorumlu tutar.

0|0
    0|0
    • Üniversite okumak için köylerden şehire gelen bir sürü insan var ve dediğiniz gibi olmuyor aslında

• Çocuğunun olduğu ve üniversiteye gideceği zaman şimdikinden en az 18-19 yıl sonra olacak. Gerisini siz düşünün derim. Eskilerin yaşadıkları yenilere uymuyor.

• Bence iyi olmaz @barraquda 'ya katiliyorum. Herseyi bilmeli cocuk. Ama ona neyi hangi yaslarda kullanilmasi gerekli olabilir diye ogretmelisin. Herseyin coguda azıda zararli..

0|0
    0|0
    • Ben bilmesin demiyorum ama şehirde yaşasa ilkokulda telefon isteyecek. Arkadaşlarından görecek. Dışarda top oynamaya çıkacak olsa sokakta oynayan çocuk kalmadı ki. Ben çocukluğunu yaşasın istiyorum

• böyle yaparsan çocuğunun hayata bakış açısını çok etkilersin köyde yaşamak yerine evinizde çok az teknolojik alet bulundurabilirsin ve bahçeli bir ev çocuğunun top oynamasına yeter bence

0|0
    0|0
  • Çocuğunuza bunu yapamazsınız dış dünyayı tanıması gerek, teknolojiden soyutlamak bir çözüm olamaz. Üniversiteye geldiğinde bu yaşam farkı, onun resmen yaban hayatı yaşamış bir kimse gibi tepki vermesine neden olur.

0|0
    0|0
    • Liseye kadar olsun en azından. Tamamen kısıtlayacak da değilim ama minimum olsun istiyorum. İşi olursa gider interneti olan bir yere sonra gelir bizler gibi

• Belki de koyde büyüyüp şehir hayatına girince istediğin gibi bir çocuk olmaz ve cok fazla değişir. Bence koyde büyütmek yerine şehir ortamında da böyle şeylerden uzak buyutebilirsin okula başlayana kadar mesela. Tatillerde falan da köye gidersiniz

0|0
    0|0
    • Bu neredeyse imkansız. Bir apartman çocuğu ne kadar çocukluğunu yaşayabilir ki? Parka dahi arkadaşlarıyla beraber gitse acaba başına bir şey gelir mi korkusu olacak. Ama köylerde durum böyle değil. Zaten liseye kadar böyle Yaşar ve gerekli aile eğitimini almış olur. Sonra taşınıyoruz deriz bizde senin eğitimin için ve hep beraber adapte olmaya çalışıyor gibi görünürüz falan.

• Olabilir tabi bilmiyorum umarım istediğin şekilde buyutebilirsin

• Şehir hayatında herşeyi sınırlı yaşatın. Benim babam köyde, annem izmirde büyümüş. Annem kültürlü, bakımlı, bilgili, nazik bir insandır. Babamı anlatmıyorum. Umarım anlamışsındır :D

0|0
    0|0
    • Şehir hayatında her şeyi nasıl sınırlı yaşatabilirim ki? Çevresinden mutlaka görecek çünkü her şeyi. Kültür de aileden alınan bir şey onu ben büyüteceğim konu komşu değil yahu 😄 annem babam bizimle yaşar veya yetiştirmek açısından uygunsa eşimin ailesi bizimle yaşar vs. Onu hallederiz sanırım :D

• Valla sizin takdirinize kalmış birşey :d ama orda büyütmeyin yaa

• Bence güzel olur. Çocuk çocukluğunu bilir, Yaşar, güzel anılar biriktirerek büyür

• Gayet mantıklı 😊

0|0
    0|0
  • cocugun sehir hayatini ister ve sonra sana kizar buyuyunce...

0|0
    0|0
    • Kızarsa kızsın ben o çocukluğunu yaşayabilsin diye yapıcam. Şimdiki çocuklar gibi apartman çocuğu olmasın. Sokakta top koştursun

• Benimki de öyleydi sokaktan içeri gelmezdik çok güzeldi şimdiki çocuklara acıyorum

• İşte aynen bende senin gibi düşünüyorum ve çocuğum da bizim gibi çocuk olabilsin istiyorum sadece :)

• güzel düşünmüşsün

0|0
    0|0
  • gereksız bence oyle yaparak da bıyere kadar

0|0
    0|0
  • Inslh profil resmin cocuguna ait deyildir. Once ordan baslayin bebek ve kucuk cocuklarin resmini sosyal medyada paylasmak kisisel haklarina haykiri bence. Ilerde sorun ola bilir sonucta

0|0
    0|0
    • Saçmalama daha çocuk yok ortada. Onu geç ben bekarım

• Soruyu sordugun mantikla su verdigin cevaplar uyusmuyor

• Ya hasta mısın? Çocuk fenomen diyorum. Benim çocuğum da çocukluğunu yaşasın diyorum sadece. o kız internete fotoğraf koyuyor herkes Caps yapıyor diye ben miyim suçlu?

• şehir ortamına girdi mi ne olucak özguven eksikliği ben köyde büyüdüm zar zor alıştırdım kendimi sehir hayatına hep eziklik hissedim ama insanlar öyle davranmadı ama ben hissedim böyle sehirdeki insanlarla girişken davranamadım özgüven eksikliği oldu

0|0
    0|0
    • Onu hallederiz çünkü çocuk hep ailesiyle beraber olacak.

• Yani adaptasyon sürecini hep beraber yaşıyormuşuz gibi görünürüz

• ben aileyi kastedmiyrm dış ortama sonra alışamaz diyorum

• O çocuk doktor mühendis avukat olmazsa bende adam değilim

0|0
    0|0
Yükleniyor...