Tüm dinleri okuyup araştırdınız mı?

Kuran meali, peygamberlerin hayatı, ilmihal, fıkıh, mezhepler çevresinde gelişen akımlar vs
İncil ve hristiyanlık mezhepleri
Eski ahit (Talmuh ve tanah), Tevrat, yahudi mezhepleri
Budizm, hinduizm, Şinto, Tengricilik, şamanizm , zerdüşlük, paganizm
ve Ezoterizm, felsefe olarak agnostiklik, ateizm, desitlik vs
Dinler hakkında ne düşünüyorsnuz? Felsefeniz nedir?

Güncellemeler:
.,!

0|0
6|18

En İyi Erkek Görüşü

• birçok din hakkında incelemelerim oldu
    incil ve mezhepleri için
    hak dini olmayan dinler hakkında
    ve din olarak kabul edilmeyen ateizm ve deism hakkında
    Şeytanın kitabı hakkında incelemelerim oldu

hatta masonların kuran üzerinden çıkadıkları yalan yanlış izahlar ve
    yanlış ayetlemeleri hakkındada incelemelerim var.

Malum görevli bir ateist karşıma gelip yalan yanlış savunursa neyi neyle karıştırdığını ona anlatmam gerek

evet elhamdillah müslümanım

1|1
    0|1

En İyi Kız Görüşü

• Aklimin kariştiği zamanlarda Islami, hristiyanliği, yahudiliği, en bilinen çin ve hint dinlerini araştirmiştim. Ama hiç bir zaman acaba tanri var mi yok mu düşüncesine kapilmadim. Benim için her zaman bir tanri vardi, mantikli olan bir tanrinin olmasiyidi ama hangi din benim için en doğrusu olduğunu düşünmeye başlamiştim. Sonuçta müslüman olarak doğdum ve öyle yetiştirildim ama sanki bana sorulmadi hangi dine mensup olmak istediğimi diye düşündüğümden kendime bir din seçmem gerekiyordu. Bu yüzden yukaridaki saydiğim dinleri araştirdim ve yine en mantiklisi islam geldi bana. Yani müslümanim.

Bu seçimi nasil yaptiğimi açiklayacak olursam en başta hristiyanlik ve yahudilikte bir çok çelişki var. Incil'i hatta iki defa okumuştum ve her seferinde daha fazla çelişkiyle karşilaştim. Çin dinleri zaten bir çoğu iç içe girmiş. Hiç birinin içinde mantik bulamadim. Hint dinlerinden bazilarinda yer alan reankarnasyon inanci beni biraz etkilemişti. Ki Kurani Kerim de bir iki ayette buna daha farkli bir yaklaşimla işaret ediyor.

Sonuç olarak diğer dinlerle ilgili araştirmalarimin çoğunu artik unuttum. Sadece islam'da hala kendimi geliştiriyorum. Daha derin konulari inip, onlari araştiriyorum. Mesela geçen yil oryanatalizme ilgim vardi. Oryantalistlerin nasil yetiştiğini, onlarin nasil ve neden yalan hadisler uydurduklarini, onlarin müslümanlarin şu anki durumlarini nasil etkilediklerini okumuştum bir çok kitapta. Önceden islam tarihi çok okumuştum. Bu yil yine islam tarihini en baştan başlayacağimi okumaya. Şu siralar Endülüs dönemi ilgimi çekiyor.

1|0
    0|0
    • Oryantalistlik nedir? Biraz açar mısın?

• Diğer adi şarkiyatçilik. Batililarin Doğu'daki dilleri ve dinleri araştirmalari. Beni sadece Islam'i nasil araştirdiklari ilgilendiriyor. Çünki araştirmalarinin içine yalan da girince Bati'da Islam hakkinda çok farkli düşünceler oluşmaya başlamiş 17. ve 18. yüz yilda ve bunlarin günümüze etkileri çok enteresan.

• Çok ilgimi çekti. Teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 17

• İncili okudum az bişe güzeldi.

1|0
    0|0
  • hayır araştırmadım..

0|0
    1|0
  • Felsefem; bir Tanrı varsa o da sensin çünkü Tanrı dediğin en az benim kadar cool özgüvenli ve zeki olmalı. Diğer tanrı diye inanılan varlıklara da bakınca götünü* silemeyecek bebelerden farksızlar.

0|1
    3|0
    • Size Maharaj'ın okumadıysanız 'Ben Oyum' kitabını öneriyorum.
      Kitapta Tanrı, insanın kendisidir bu anlatılmış. Hint felsefesi ama ağır bir kitap.
      Ve size katılmıyorum :)

• İnsan kendini aşmalı dediğin anı 3 sene 3 ay 19 gün 20 saat 17 dakika 14 saniye önce yaşadım ben, çok güzeldi hepinize ben de tavsiye ederim. Ve Tanrıcılık oyunu dediğiniz şey oyun değil, insan kendini aşmalı dediğiniz şeyin sembolleşmesi gibi düşünün ve tabi ki bunu da bilnçli kullanıyorum zira beni alzaymır olmazsam hiçbir gün ben tanrıyım deyip kendimi 546486465 kattan atarken göremezsiniz. Aaa asıl ben teşekkür ederim.

• İyi geceler

• Lâ İlâhe İllallah

1|0
    0|1
  • İstemesek bile mecbur okulda araştırıyoruz. :)

1|0
    0|0
  • Hepsi yanılıyor üzülerek söylüyorum. Tek hakikat Paganizmdedir. Bütün mesele keşfetmekte.

0|0
    0|0
    • Biraz bahseder misiniz? Yani kendi pencerenizden. Bana insanlığın inançta ilk çağlara dönüşü gibi geliyor. Belki yüzeysel bakıyorum ondan.

• Paganizmi daha detaylı araştırmadım. Sadece üzerine bir kaç yazı okudum. Ama derinine ineceğim. Teşekkürler. :)

• İyi araştırmalar.

• hayır, zaten bu dediğin imkansıza yakın bir şey dünyada binlerce belki de milyonlarca din var. ben genel olarak din ve inanç üzerine çok okudum, araştırdım. dinler hakkında çok düşüncem var ama bu düşüncelerim için şu an yeri ve zamanı değil. bu arada ateistim ve ateizm bir din değil

0|0
    0|0
    • Ateizme felsefe yazmıştım yukarıda, sanırım gözünüzden kaçmış.
      Tabi ki tüm dinlerin hepsini öğrenemeyiz. Ben en yaygın ve evrensel olanlarından bahsettim. Diğer dinler bölge ya da kabile dini oluyor ki evrenselleşmeyen bir düşünce pek yararlı olamayacağından bence araştırma değeri taşımaz.

• İyi geceler.

• sana da iyi geceler

• islam dini - hak dini haricinde başka bir dini beni ilgilendirmez. İslam dini hakkında elimden geldiğince bilgi edinmeye çalışıyorum.

0|0
    0|0
  • Tüm dinleri okuman imkansız. Ben oralete inanıyorum gerçi o ayrı bir konu.

0|0
    0|0
  • evet hepsini araştırdım. benim felsefem hepsinden daha karışık :)

0|0
    0|0
    • Evet kanka 15bin yıllık insanlık tarihinde en zeki en karmaşık adam sensin

• kısaca müslümanım ancak diğerlerinden farklı görüşlere sahibim. daha derin felsefeye girmiycem bahsedebileceğim en derini bu ;)

• 15 bin yıllık insanlık tarihi bir teoridir. lakin o teori %100 kanıtlanana kadarda sen insanlık tarihine 15 bin yıllık diyemezsin ;)

• islamda baska din var miydi? bu sonu zm ile biten sana gore dinleron kim uydursa adam kesin ismini kullanmis😃😃😃😂😂😂

0|0
    0|0
  • hristiyanım zaten latin katolik
    eskiden islam gibi olsamda yarı deist yarı müslüman sayılırdım

0|0
    0|0
  • İslam ı tam bilmeden böyle bir şey yapmayın gerçi tam olarak bilseniz gerek bile kalmaz buna :)

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • iyi ve ahlaklı insan ol yeter düşüncesindeyim. Hepsini araştırmadım.

0|0
    0|0
  • araştırmadım çünkü düşünüyorumda hiç bir tanrı ya da dini uygulama benim hayatımda ve karakterimde ufakta olsa bir değişiklik yaratmıyor. arastırdıgım için değil. bizi yaratan bişey illaki var ama çok mu akıllıdır bir robot gibi bişey midir uzaylı üstün güçlü bir varlık mıdır nerden bilelim. deistliğe mi giriyor bu

0|0
    0|0
    • Yani evet.
      Deistler Tanrı'nın evreni yarattığına inanır ama dinlere inanmaz. Ama tam desitlik bence sende oturmamış bu yüzden araştırmalısın. Her ne kadar deist düşünce çerçevesinde olsanda ateizme yönelim olabilir. Yani tam düşüncelerin netleşmeden bir şeye benimsememelisin bence.

• dediğim gibi ben kendimi deistliğe de vermiyorum hiçbir görüşle işim yok. ben kendi aklımın ürünü olan bu şeye inanıyorum ve elimden geldikçe iyi bir insan olarak ölüp göçmek isterim bu dünyadan.

• Hayırlısı olsun :)

• sen önce profil fotonu bir düzelt ondan sonra böyle bir soru sor, senin bu sorunu ciddiye alıp cevaplayan olursa ona üzülürüm

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• hemen hemen hepsine dair belirli fikirler bilgiler edindim
    en mantıklısı gene kendi dinim oldu
    Rab doğru yolu buldursun hepimize.

1|1
    0|0
  • Tüm dinleri araştırmaya ömrümüz yetmez ancak uygun gördüğümüz vakitler de araştırıp sorgulayabiliriz
    Bana göre dinler doğru veya yanlış eğer en yakınındaki dinlerin mantığı kişiye uymuyorsa Tanrı inancı devreye girer kuralları da vicdanın belirler onun ölçüsüne ve kurallarına göre yaşamaya başlarsın Tanrıya da yani bir yaratıcıya inanmamak varsa tek ölçüt vicdanın olur

0|0
    0|0
  • Evet araştırdım. Benim felsefem tamamen "Tanrı vardır ya da yoktur bilemem, bence yoktur ama, dinler kesinlikle %100 istisnasız uydurmadır" üzerine.

0|0
    1|1
  • Hayır araştırmadım.

0|0
    0|0
  • evet araştırdım. agnostiğim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...