Kapat

Türkiyede Ateist Nüfusu 5,5 Milyona Ulaşmış?

Türkiyede yapılan araştırmaya göre 2013de 4.5 milyon olan ateist nüfusu 2015'te 5,5 milyona çıkmış ve giderek arttığı söyleniyor. Bunlar sadece kendini tanıtan ateistler ülkedeki kimliğinde müslüman yazıp gizli ateist olanların hristiyan olanların farklı mezhepte olanların hatta müslüman olupta dinden haberi olmayanlara bakarsak oran dahada yükselebilir. Bunda iktidarın büyük etkisi olduğu söyleniyor :D Akp dindar gençlik yetiştiricez derken ironi yaptı sanırım.. 15 yaş altındaki nüfusun ortalama 20 milyon olduğunu sayarsak (istatistiklere göre 18 19 milyon civarı) geriye kalan 55 milyonun 5 milyonu ateistmiş yani diğer dinler gizli ateistler deistler agnostikleri vsde sayarsak ortalama şu an Türkiyede müslüman oranı %90 civarı diyebiliriz. Ne düşünüyorsunuz gidişat ne yönde olur sizce gelecek yıllarda?

Güncellemeler:
Rusasigi adli kamile gelsin engelleyip kacmıs sünepe :D - Tipik bir akpli işte seviyesizliği direk belli etti. Ayrıca bu ergenlik çağı dediklerinin içindeki oranın %72si üniversi mezunları. Hepsi senin gibi iqsu düşük canım bir çomar değil yani ;))

0|0
1447

En İyi Erkek Görüşü

• Kılıçdaroğlu'nun mecliste geçen bahar ayında yaptığı konuşma geldi aklıma 'Kendinize maneviyatçı diyorsunuz ama gençlerimiz, bonzai, fuhuş, uyuşturucu batağına her zamankinden fazla saplanmış durumda. Aile kavramı en çok sizin döneminizde zarar gördü yeni evlilerin yarısı boşanıyor, her elinize attığınızı batırıyorsunuz' demişti.

5|4
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• hep söylenilen bir şey var. eğer gerçekten araştırıp, bilip, öğrenip ateist/deist olduysan yeniden dine dönme şansı yok denecek kadar az. birçok kişi baskılar yüzünden söyleyemiyor zaten, giderek artacağını düşünüyorum.

2|3
    0|0
    • Bizim sınıfta geçen sene 3 ateist çocuk vardı mesela bu sene 7 kişi ateist olmuş sınıfta 1 tanede deist vardı hatta hergün din muhabbeti yapıyolar :D

• oha helal olsun gençler boş durmuyor çalışıyor yani :D Ateistlerin arasında bir laf vardır : Boş duranı Allah sevmez. :D

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 46

• Sarikli sayisi azalsa bence iyi olur

2|3
    0|3
    • Gösteriş müslümanlığıda yükseldi tabi :)

• diyanet mercedesiyle yılbaşı bileti haram diye acıklama yapıyo :D

• Mercedesteki yıldız caminin kubbesinde var ya o bakımdan mercedessiz olmaz :D

• Ergenlik çağındaki insanları adam yerine mi koyuyor istatistiklere ekliyorsunuz?

Gidip de dinsizlerin için de yaparsan anketi %100 çıkar tabi.

Sen zaten siyaseti bu olaya katarak sen ve senin gibi dinsizlerin seviyesini ortaya koymuşsun..

Adama sorsan peki açıkla bu evren nasıl oluştu bunca olaylar nasıl gelişti ya hadi onu bırak mide asidini bile açıklayamaz dinsiz.

0|2
    1|1
  • Müslüman nüfusu 90 değil, % 76. En son baktığım araştırma da böyleydi. Oran her geçen gün düşüyor. Üniversiteler de yapsan bu anketi, Müslüman sayısı % 40 ı geçmez.
    Gidişat iyi.

2|4
    2|1
  • Ateistlerin yaş ortalamasınıda göze alırsak çoğu ergenliğe yeni girmiş 15-16 yaşında sırf istediği hayatı yaşayamadığı tanrıya isyan eden ve dini inkar edenlerdir ve bu kimselerin çoğu islami araştırman direk olarak ateistmin düşünce ve felsefi ögretilerini okudkları için ki işlerinede öyle geliyor. Ayrıca bana göre korkulucak birşey yok bu gidişatta şöyleki ateistlere göre madem ateistler iyi bir insan olmayı bilimle ugraşmayı v. s v. s istiyorlarsa buyrun ozaman bekliyelim ve yetişicek bilim adamlarını görelimki çoğu dine ve peygambere sövmekten ileri gitmeyecektir. Hani derlerya millet uzaya gitsin bizimkiler muhammedin şukadar karısı var niye böyle şöyle diye tartışşın.

0|0
    0|0
    • 15-16 ? Ben hayatımda çok fazla ateist gördüm hiçbiriside 18 yaşının altında değildi. Birçoğu 20 den fazla olgun kişilerdi

• bunu 19 yaşınla senmi söylüyorsun

• Sayın Kılıçdaroğlu'nun bazı söylemleri hoşuma gitmese de zamanında AKP için her elinizi attığınız işi batırıyorsunuz demişti. Gerçekten asrın tespitlerinden olsa gerek. Adamlar dindar nesil yetiştirecez diyerek bir çok adamı dinden soğuttu. Dindar değil sempatizan adam yetiştiriyorlar. Bazı tiplerin İşidcilerden 7 farkı yoktur, bulamazsın yani.
    Benimde kendimden şüphe ettiğim anlar oluyor, adamlar ellerinde Kur'an-ı Kerim ile seçim meydanlarına çıkıp oy isteyebiliyor. Şu yapılanı CHP başkanı yapsa onu yakmaya çalışır bu ülkedeki süslümanlar. Benim hayranlıkla okuyup öğrenmek istediğim İslam ile bunların ki bir mi diye ister istemez şüpheleniyorum.
    Ama neyse benim Allah inancım iki üç tane şarlatan ve onların destekleyicileriyle değişmez.
    Umarım başkalarınında değişmiyordur.

0|0
    0|0
  • Demekki 5.5 Milyon Kafir Var..

1|1
    0|0
  • Ateist nüfus benim için çok önemli değilde, kağıt üzerinde yazanın çok daha altında Müslüman nüfusu var

0|2
    0|0
  • Türkiyede 10 yıl once ateistlik diye birşey yoktu bilim ve teknoloji gelişti evrim belgeselleri, internet araştırmamıza yardımcı oldu bundan 30 yıl sonra türkiyede ateist sayısı konuşulacak hale gelecek cunku bilim ilerledikçe islam zor duruma duşuyor kuran ı kerimde olmayan şeyler detaylar ortaya cıkıyor ve en önemlisi suudilerin petrolu bitince hz muhammedin geldiği toprakların haline bakip bizim istediğimiz islam boylemiydi diyip nesillerdir sorgulamayan ailenizin durumuna uzulmuş olacaksınız

0|0
    0|2
    • İşin ilginci kimi insanlar teknoloji yokken bile ateist olup geleceği görebilmişler. Nihal atsızın sözleri var mesela ileride bilim ile birlikte yeni çıkan olaylar dinleri çelişkiye düşürecek dinler geri kalmaya başlayacak gelişmek için bilim ve ilime önem göstermeliyiz diye falan. Şimdi sorgulayanlar hadi okuyor araştırıyor kaynakları var da bu adamlar o zamanlar nasıl sorgulamış ilginç :D

• Yuh, arkadaş milletin dinini bile AKP'ye bağladınız ya. Yemin ediyorum yolda yürürken kafanıza saksı düşse akp itti diyeceksiniz.

1|0
    0|0
    • Bu yönetim devam etsin yakında artan sayıyı sen gör ;)

• Insan kendini bildikten sonra 60 milyon ateist olsun ne yazar? Ayrıca devletin ne kadar dinci olduğu belli ateistlerin müslüman olmasi lazim ters orantı var ;)

• Evet belli belli :D dahada böyle olmaya devam etsinler bunların dincilikleri insanları dinden sogutuyor masallah :D

• Ben bir Hristiyanım Ateist nüfusun artmasından rahatsızmı oldunuz anlıyamadım. Bırakın neye inanmak ya da inanmamak istiyolarsa o yönde ilerlesinler. AKP nin inançlara etkisini bilmiyorum ama 90 yıllık cumhuriyet tarihinde hiçbir iktidarın hoşgörüyü suistimal ettiğini ne duydum, ne okudum nede gördüm. Daha önemli şeyleri dert edinin kendinize. Benden ufak bir tavsiye.

1|0
    0|0
    • Rahatsız olduğumdan değil sana paylaşmak istedim.

• Yav he he. Türkiye'de 1 milyon bile yok ateist. Ateistim diyenlerin %90'ı popüler olma ya da bir inancın gerekliliklerini yapmaya üşenenler zor gelenler. Ateizmin ne olduğunu bile bilmeyenler. Bu anketi yapan da muhtemelen sokakta çevirdiği ergenlere sormuştur. Şu sıralar Ateistim deistim agnostiğim diyenler moda ondan.

1|1
    0|4
    • Anket kondanın. Bence sen başka bir yerde yaşıyorsun :)

• ozaman o ankete bakarsan koskoca amerikada 90 bin ateis olduğu soylersin hakketen körsün bence turkiyede 3 milyon ateist var

• @StrikeForcerHero katılıyorum. Neyin inadını yapıyorsun hala anlamıyorum? Anket yalan olsun ben çevrede çok sayıda ateist görüyorum gerçeğimi değiştireceksin yani?

• Musluman sayisi gercekte yuzde 35 40 falan. Sayi git gide dusuyor. Bu iyi haber. Dinler ulkemizde degil tüm dunyada yok olmali artik

0|1
    0|0
    • Din düşmanlığı yaparak bir yere gelemezsin. Tarikatlara din tüccarlarına ve şuanki müslüman noel kutlamaz diyen cahil kesimden bende şikayetçiyim ama din düşmanlığı yapma. Bu insanlar yanlış uyguluyorsa inanç değerlerine saygısız olmanı gerektirmez böyle gericilere söv.

• Din tüccarları oldukça dahada artar

1|3
    0|0
    • Tüccarlarında arttığı bir gerçek :D

• sırf birine duyulan nefretten dolayı ateist olunmaz insanlar inanca göre yaşamamaya karar vermiş anlaşılan

1|0
    0|1
    • Birine duyulan nefretten değil onun uyguladığı politikalar yaşam tarzındandır belki

• Evet, deist olur bence iktidar yüzünden soğuyanlar

• Eee niye bu kadar sevindin ki? Ne olmuş yani?

Teknoloji, bilim geliştikçe ateist sayısı artıyor demek çok yanlış. Ben belgesel izledigimde bile vay be bunlar nasıl yaratılmış diyorum :)

0|0
    0|0
    • Herkesin düşünce yapısı farklı işte

• Yozlaşmış, özünden alabildiğince kopmuş, kurandan çok hadislerin referans alındığı, uydurmaların din diye sunulduğu bir din'dense ateizm daha evladır.

1|0
    1|1
  • Halifeliklerini patlattigimiz gibi Islamin kılıcını da ateşte eritecez demek
    Ateist değil Latin katoligim

0|0
    0|0
    • martin lutherin çıkardığı akım protestanlıkmıydı?

• luterin papaya olan fikri doğru diyeyim o zaman :D latin katoliği ne oluyor peki ?

• uzun uzun hiç anlatmaya niyetim yok kusura bakmayın bu kdar özel sohbeti zaman kaybı görürüm sanalda

• Müsluman bir ülke diiliz 1928 yilinda anayasadan islam ibaresi kaldirilmiştir. Bu plan 100 yil önce kuruldu

0|0
    0|0
    • Plan? Bu ülkede herkes araştırıp sorgulayıp istediğine inanma özgürlüğüne sahip değilmi? herkes müslüman olacak veya belli bir dine tapacak diye birşey yok. Sizi rahatsız eden nedir? başkalarının sizin gibi düşünmemesimi

• Cahille konuşmam

• Ne güzel kendi gibi birini bulunca susarsın o zaman :)

• Yorumlarin hepsinin olumlu olmasi inanin cok sevindirdi. İnsanların oldugu bir Türkiye de yasadigimi hissettim. 💕

0|1
    0|0
  • iyi olur inşallah

0|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    26

Kızlar Ne Diyor 13

• Dinsiz olduğunu iddia edenden korkma güzelim. Onun safı belli.
    Dinsiz olduğunu farkında bile olmayan şekilci müslümanlardan hıristiyanlardan kork.

1|3
    0|0
    • onlar bizim ülkede daha çok var malesef :D

• Bunu konuşmak kime ne yarar sağlar bilmiyorum ama dinin insanları geriye çekmekten başka hiçbir işe yaramadığını biliyorum, ateist değilim

0|2
    0|0
    • ya da dini yanlış kullananlar diyelim. Bence islamiyet hristiyanlık gibi reform yapmazsa gittikçe tükenmeye başlayacaktır

• Dinden soğutanlar düşünsün..

0|2
    0|0
  • Allah nidalarıyla kafa kesen bir toplum olmaktansa, çiçeğe böceğe bile merhamet edip ateist , deist olmak Alllah a daha yakın olmaktır bence. Varsın, daha çok artsın.

0|0
    0|1
    • Bence bu kafa yapısıyla sen göktanrıcı ol o tam senin dediğin gibi bir din hemde atalarımızın dini türk dini :D

• Ya ne diyeceğim kendi hallerinde olsa Neyse kanka ona bakıyor ona buna çomak sokuyorlar git işine bak ya Hadise neredesin ya mal mal hareketler bunlar

0|0
    5|3
  • Allahın her bela verdiği dinden çıkarsa olacağı bu

0|0
    1|1
  • Herkes sıyırmış desene

0|0
    0|0
    • Herkes kendi kafasını yaşar.

• Yaşasın ateizm -_-

0|0
    0|0
  • Aklın yolu bir diyorum

0|0
    0|0
  • yalan beeeee

0|0
    0|0
    • Üzülmeni istemem ama değil.

• Süper olmuş yakında Çek Cumhuriyeti gibi oluruz :D %99 ateist :D

0|0
    0|0
  • Süper haber hahaha

1|3
    0|0
  • Sayıda bir hayli artış görülecek

1|3
    0|0
    • Kaç sene içinde ne gibi bir artış mesela? tahmin alalım :D

• ben sana şu kadar zamanda şu şu miktar artış olacak diye kesin bir sayı söyleyemem ama türkiyenin gidişatı bunu açıkça gösteriyo her geçen gün farklı düşünce akımları başlıyo ve hızla çoğalıyo bu akımlar düşünce yapısı, mantık, inanç, adalet ve daha bir çok olguyu değiştirebilecek güce de sahipler..

• Kesin olarak söyleyemeyeceğini bende biliyorum :D tahmin dedim sadece

Yükleniyor...